27.9.2021 | Svátek má Jonáš


Diskuse k článku

GLOSA: Planeta hoří a my přikládáme

„Je to pravda, ale zní to blbě!“ Tuto dnes již okřídlenou větu použil pan Jan Werich před mnoha lety v jedné z předscén Osvobozeného divadla a já si myslím, že se docela hodí i k titulku mé dnešní glosy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 14.5.2021 14:41

Věřte odborníkovy. A pan Rada je nějaký odborník. Těch odkazů, co sem odborně nasázel.;-D

R. Tichý 14.5.2021 7:36

"biopaliva 1.a2.generace", solarni tunel, solary na orne pude, vyjimka pro vetrniky k zabijeni orlu, fragmentace svetla vetrniky, vznik pousti za vetrniky, vybijeni orangutanu kvuli palmovemu oleji, deti v kobaltovych dolech, ....

L. Novák 13.5.2021 23:57

Strč si své dezinformační odkazy do pudele, magore! :-P

L. Novák 13.5.2021 23:54

Blbe ;-O komunistický zelený! ;-D

L. Novák 13.5.2021 23:52

Debílku, kup si jeskyni třeba v Moravském krasu, nastěhuj se tam, odpoj se od Internetu, zahoď mobil, a staň se šťastným člověkem doby kamenné. Ale hlavně neopruzuj svou demencí civilizovanou společnost a nevnucuj jí své úchylné žvásty. V jeskyni ti bude fajn a můžeš se ještě zapsat mezi členy Darwinovy společnosti, kteří se vyřadili z genetického fondu lidstva vlastní blbostí... Máš šanci ještě vyhrát v některém z příštích let... :-P

K. Křivan 13.5.2021 21:23

Jak zredukovat obyvatelstvo světa ?

Postupně.

1) Potopit záchranářské lodě zmetků "lékaři bez hranic" a jiných zločinců. Tedy, pokud nepůjde je zabavit. Nedovolit vylodění jakýchkoliv člunů a lodí s čmoudama.

2) Nedodávat do Afriky ŽÁDNOU potravinářskou pomoc ani tu zadarmo, tedy placenou z NAŠICH peněz. Když se neuživí sami, jejich věc když .... Kdysi zásoboval Egypt pšenicí celou římskou říši. Když teď není schopen uživit Egypťany,.... jejich problém, ne náš.

3) Vyčistit Evropu od negrů a čmoudů, včetně toho fotbalisty z Finska. Už tu napáchali příliš zločinů.

4) Celou Indii do absolutní karantény.

Je mnoho možností, jak redukovat lidstvo. Každá redukce je dobrá.

K. Křivan 13.5.2021 20:45

Hele Rado, v 60.letech ještě linky" nebyly. Takže nemůžu.

P. Rada 13.5.2021 20:23

Tichý - blábolíte!

P. Rada 13.5.2021 20:20

Pochybuji, že si opravdu všímáte a pamatujete zároven. Odborníci co mohou být zde i v Arktidě to totiž také vidí ale jinak:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tece-nam-do-bot-vidime-to-uz-i-u-nas-rika-cesky-vedec-z-tajici-arktidy-152457

P. Rada 13.5.2021 20:09

Pane Kouřile předně odkdy je momentální teplotní situace lokální důkazem globálním?

A i kdyby - kde/jak jste si toho "všimnul"? Vdyt opak je pravdě blíže!

http://nsidc.org/arcticseaicenews/

https://greatwhitecon.info/2021/02/the-2021-maximum-arctic-sea-ice-extent/

https://public.wmo.int/en/media/news/arctic-sea-ice-minimum-2nd-lowest-record

Š. Hašek 13.5.2021 20:02

Tak já si třeba již cca šedesát jar všímám, že to je furt stejný.

Stejné i v tom, že husákovci ječeli, že zrno nebude. Dneska klimatizovaní ječí, že se teplota šoupla o týden a kupují místo ředkviček něco super z Bolívie.

A fakt mě sere kos večer na stodole, zpívá si i v dešti. A hodně mě sere, že nesleduje televizní noviny na ČT09. Já je teda taky nesleduji, sleduji toho kosa. Skoro by mě zajímalo, co si o mně myslí.

Zkráceno.

P. Rada 13.5.2021 19:55

Desertec, Green Deel ... mohly být nadějí na sice náročné východisko ale né zas tolik jak pro ty fosilně-dluhově=drogově závislé. Odebrat přístup k drogám bývá pro dotyčné krajě problematické.

Ti co dokáží BÝT aniž musejí MÍT jsou v situaci smysluplnější a takové vize jsou jim bližší. To je ale zřejmě pro drogující tak nepochopitelné, že se jen při pouhé představě abstinence od fosilů rozeřvou...

J. Kouřil 13.5.2021 19:33

Všimli jste si, že zalednění severního pólu byl tuto zimu na úrovni roku 2005? Je to důkaz globálního oteplování, nebo to budou muset dohánět vybrané gender skupiny?[>-]

R. Tichý 13.5.2021 19:29

Rado, Vy tady neustale dokola obhajujete zelene fasisty sahodlouhymi citacemi, bez reakce na realitu.

Soucasne zelene technologie jsou pokusy a z ideologickych duvodu je platime nesmyslnymi castkami! V jinych oborech jsou vyrobky pred uvedenim na trh dlouho zdokonalovany v laboratori, jen zelene technologie maji vyjimku a kazdy prototyp je nam vnucovan v obrovskych seriich za vysokou cenu.

U vetsiny z nich se navic prokazi nezamyslene vedlejsi skody, zhusta na zivotnim prostredi!

D. Laurencikova 13.5.2021 18:16

R^

F. Kusák 13.5.2021 18:15

Dobrý dovětek, dík

L. Beneš 13.5.2021 17:52

No proto! Už jsem si myslel, zda meditujete, jestli aplikovat ASA, DIN nebo snad Gost?

L. Novák 13.5.2021 17:44

Jo. Blbec jako ty by si s psychopaty jako Hitler a spol. jistě dobře rozuměl.

L. Novák 13.5.2021 17:43

Idiote ;-O, kolikrát už jsi ten nesmysl "Desertec" sem vylepil, a byl dikutován jako fantasmagorická fantazie?

P. Rada 13.5.2021 17:39

Věcně jako obvykle nemáte co říci.

Slunka je na poušti ale opravdu dost a nebýt přepjaté lidské hlouposti, hrubosti, řevnivosti, chamtivosti... mohlo by být na planetě všem lépe.

P. Rada 13.5.2021 17:37

Přihlásil jste se vlastně ke Stalinovi a Hitlerovy - jako ke svým ideálům:

..."Stalin nebo Hitler byli uvěřitelní. Ti dva ale, na rozdíl od dnešních, nabízeli positivní program"...

Takovým se edivím, když do jednoho pytle háží i ekologii s ekologismem.

L. Novák 13.5.2021 17:35

Greténe "Rado" dementní, běž už s těmi tvými fantasmagoriemi do pudele! Stejné nesmysly jako flašinet pořád dokola. Odstěhuj se do pouště, magore, i s tou tvou Greenpeace, tam máš slunka dost! :-P

L. Novák 13.5.2021 17:32

Bla-bla-bla nesmysly "Rada"... Rv

P. Rada 13.5.2021 17:32

Klima na planetě se naopak proti Vašemu tvrzení zhoršuje i v důsledku vleklé geopolitické nestability a navazujících zbrojních aktivit. Toto všechno stojí energie a suroviny a omeezuje možnsti. Konkrétně možnosti realizací dálkových přenosů energií. Viz např. krach projektu DESERTEC.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Desertec

To, že sám pan autor zahořel potřebou se zviditelnit a tak si pohrává se slovíčky... klima sotva změní. Problém ale už může tkvět v tom, že jemu podobných není málo a budou volby....

R. Tichý 13.5.2021 17:22

Bohuzel ti soudruzi zapomeli rozdat prezervativy v rozvojovych zemich.

A tak zatimco vyspele zeme majipopulaci stabilizovanou, v rozvojovych zemich se lide mnozi jako kralici. Bez ohledu na jejich omezene zdroje a zodpovednosti. A jeste maji drzost natahovat ruku s "narokem"!

P. Rada 13.5.2021 17:20

Pane Brychu tvrzení, že se chlubím a pronášíte pokrytecky až lživě Vy! Opakovaně konstatuji, že využívám jak zateplení domu tak tepovodní i FV solár + rekuperace... a takto oproti minulosti před několika desetiletími výrazně spořím náklady na energie. Tepelnou asi na pětinu elektrickou asi na polovinu (pračka nemusí ohřívat vodu...). Podle vlastní zkušenosti tedy sděluji, že výrazně šetřit výdaje i planetu lze.

Nejsem ale zcela odpojen a nepraktikuji tedy ostrovní provoz. Akumulátorovou zálohu čerpadel soláru na krátkodobé výpadky sítě ale používám.

Je i pravdou, že když v zimě třeba měsíc nesvítí... mám v RD ve většině místností daleko chladněji než je běžné v dnešních bytech a ti co přijdou a jsou zvyklí mít doma v obýváku paneláku 22 až 24C bývají velice rozčarováni, že já vyžiji s teplotami podstatně nižšími a jejim divné, že s toho nejsem nachlazen...

Pokud jde o to "čouzení" našich elektráren jedoucích v záložním režimu to je žel fakt. Tyto imise by se ale daly výrazně snižovat celou řadou opatření. Zejména snížením energetické náročnosti. pak až posílením škály OZE s odstavem uhelek při rozvoji akumulace energií, zálohováním do plynových turbín, invedstováním do nadnárodních rozvodů atd.

R. Tichý 13.5.2021 17:17

Planeta nehori!

Hori akorat mysli a srdce soudobych svazaku, kteri potrebuji zachranovat. Kdyby tak vedeli, ze si nici svou vlastni budoucnost. Bohuzel pritom nici pritomnost i budoucnost mou.

Klima na Zemi se meni bez ohledu na mirovou aktivitu cloveka.

J. Kraus 13.5.2021 16:54

Ono snad už nemá smysl se tou ekologií či ekologismem zabývat. Hrají si s námi jako s méněcennými a jediným výsledkem je nárůst různých negativních stavů, u labilnějších jedinců a u dětí hroucení psychiky. Krátce, alarmisté šíří zlo a běda tomu, kdo se k tomu temnému oblaku přiblíží, kdo se na ně jakkoli napojí, třeba i jako oponent. Pěstují a živí se negací a loví v temných vodách. Jejich cílem je všeobecný rozvrat, ostatně se tím ani netají, a na troskách současného doufají dát vzniknout něčemu novému. Kdo se ale ujme moci nad troskami s pár přeživšími, nemohou vědět. Oni to jistě nebudou, oni umějí pouze rozvracet, nikoli budovat. V zásadě mají pochopitelně pravdu, i Stalin nebo Hitler byli uvěřitelní. Ti dva ale, na rozdíl od dnešních, nabízeli positivní program, naději, lepší příští. Tihle jen beznaděj, do níž jsme dovedli sami sebe, jeden každý svojí sobeckostí a rozmařilostí. Něco jiného ale je přiznat si osobní odpovědnost a pokusit se s tím něco dělat.

P. Brich 13.5.2021 16:43

Pane Rado, vy se přece chlubíte, že jedete na své OZE. Odpojil jste se úplně od elektrické rozvodné sítě nebo pouze rozmnožujete řady těch pokrytců, kteří když náhodou svítí slunce nebo fouká vítr, tak vykřikují jak šetří planetu, ale přitom emise jsou nejméně stejné, protože souběžně musejí jet na prázdno i záložní tepelné zdroje, takže jen čoudí a nic nevyrábějí. A že to čouzení není zdarma, zvyšují tím cenu elektřiny!!;-€EU;-O

P. Rada 13.5.2021 16:42

Pane Beneš představa o síti (5x5 km) je skutečně realizována v předpovědních klimatických modelech a po více jak 3 desetiletích vývoje se ukazuje, že měli pravdu ty svého času "nejalarmističtější".

https://www.novinky.cz/pocasi/511507-klimatolog-pred-30-lety-se-vedcum-smali-ze-prehaneji-ted-se-scenare-naplnuji.html

Nevím ale jaká fakta vybírají "ekologičtí fanatici" - to můžete specifikovat spíše Vy!

Klimatologie a meteorologie ale pracuje s daty jak s meteostanic, tak s družic, s fenologie... - viz zprávy IPCC kde jsou zdroje uvedeny. Např:

crudata.uea.ac.uk/~timo/diag/tempts_decadesmooth_global.png

Pealeoklimatologie do hluboké minulosti pak sice staví na méně precizních proxi-metodách ale zato s ještě daleko širšími zdroji mezi nimiž se porovnáváním dají výsledky zpřesnovat do výsledného obrazu.

https://faktaoklimatu.cz/infografiky/teplota-22000-let

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5f/All_palaeotemps.svg