23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

ENERGIE: Jak napálit Čechy solárními panely

Média jsou zaplavena novinářskou i reklamní propagací solární energie, na kterou v kombinaci s nesmyslně velkými dotacemi státu naletěly už desetitisíce Čechů. Všem ostatním silně zdraží elektřina a stát asi nakonec na soláry uvalí daně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zahrádka 6.7.2023 21:49

Neznáte mě, tykáte, Vy jste nestudoval, vy jste 88888

L. Novák 6.7.2023 12:48

Ceny elektřiny na evropských spotových trzích o víkendu zcela zkolabovaly

Minulý víkend zažívala velká část Evropy slunečné a větrné počasí, což se podepsalo i na spotových cenách elektřiny, které tak v některých hodinách dosahovaly hodnot hluboko pod nulou. V případě Německa se ceny okolo nedělního poledne propadly dokonce k -500 EUR/MWh, což tamní trh nezažil již 14 let. Do záporu se ceny propadly v Německu i v pondělí, nicméně silnější poptávka v průběhu pracovního týdne zabránila tak výraznému propadu, jako tomu bylo v neděli.

Evropské trhy s elektřinou v posledních týdnech opakovaně zažívají situaci, kdy se ceny elektřiny na spotových trzích během víkendových polední často propadají na hodnoty blízko nuly. Příčinou je silný nárůst instalovaného výkonu v solárních elektrárnách a nižší poptávka ve srovnání s předchozími lety. Během minulého víkendu se však k silné výrobě fotovoltaických elektráren připojil i vítr.

Spotové ceny pro dodávku elektřiny během minulé neděle se tak v Německu dostaly do záporných hodnot během 14 po sobě jdoucích hodin. Výroba fotovoltaických a větrných elektráren byla tak silná, že propadu cen hluboko do záporných hodnot nezabránila ani pravidla, podle kterých některé podporované obnovitelné zdroje z aukcí z posledních let přichází v Německu v případě výskytu několikahodinových období se zápornými cenami o nárok na provozní podporu. Tato pravidla však nezabránila propadu cen ani v pondělí, kdy v případě Německa dosáhly záporných hodnot během navazujících šesti hodin. ...

https://oenergetice.cz/trh-s-elektrinou/ceny-elektriny-na-evropskych-spotovych-trzich-o-vikendu-zcela-zkolabovaly

:-) Vidina příštích fotovoltaických "zisků"...

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/01.07.2023/06.07.2023/today/

L. Novák 6.7.2023 4:42

Investice do uhelné energetiky v Číně stále rostou, rozvoji obnovitelných zdrojů navzdory

... Podle výzkumu, který zveřejnilo Centrum pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA) a Global Energy Monitor (GEM), byla v Číně v roce 2022 schválena výstavba nových 106 gigawattů uhelných elektráren. To je čtyřikrát více než v roce 2021 a nejvíce od roku 2015.

"Všichni ostatní od uhlí ustupují, avšak zdá se, že Čína šlape na plyn. Viděli jsme, že v Číně se začíná stavět šestkrát více elektráren než ve zbytku světa dohromady. A to navzdory skutečnosti, že velká část světa od uhlí upouští," uvedla Flora Champenoisová, analytička výzkumu uhlí ve společnosti Global Energy Monitor a jedna ze spoluautorek zprávy. ...

!! Hnací síly – hrozba výpadků, důraz na energetickou bezpečnost a vysoké ceny

Dle zprávy CERA a GEM je raketový meziroční nárůst povolování nových uhelných elektráren v Číně zřejmě reakcí na extrémní růst poptávky během špičkového zatížení v posledních letech. Ty jsou mnohdy způsobeny výkyvy počasí během letních měsíců. Pravidelná sucha totiž mnohonásobně zvyšují poptávku po klimatizaci během veder. Zároveň vedou k vysychání vodních toků, které mohou stejně jako uhelné elektrárny sloužit jako záložní zdroje.

Čína zaznamenala v letech 2021-2022 rychlý nárůst poptávky po elektřině během špičkového zatížení. Nejvyšší zaznamenané zatížení vzrostlo právě v letních měsících, a to o 230 GW.

Zpráva IEA také upozorňuje na fakt, že celosvětová poptávka po uhlí dosáhla v roce 2022 historického maxima, přičemž ceny vzrostly na bezprecedentní úroveň a dosáhly rekordních hodnot. Tento vývoj spolu s vysokými cenami zkapalněného zemního plynu podporuje investice do uhlí. ...

https://oenergetice.cz/uhli/investice-do-uhelne-energetiky-v-cine-stale-rostou-rozvoji-obnovitelnych-zdroju-navzdory

L. Novák 6.7.2023 3:02

To si musíš nastudovat sám. Prostávkované pátky "proti klimatu" ti ve studiu fyziky a elektrotechniky nedaly vůbec nic. :-P

L. Novák 6.7.2023 2:45

Emisní povolenky jsou stejná lumpárna jako dotace do OZE. Je to cesta "z bláta do louže", která žádný pokrok nepřinese, jenom PRUDKÉ ZDRAŽENÍ ELEKTRICKÉ ENERGIE. To už máme za sebou a lepší to nebude. Hlavního cíle ZELENÝCH FANATIKŮ bylo dosaženo. Rv!!

L. Novák 6.7.2023 2:40

Porovnával jsem záměrně 2 měsíce s nejdelším a nejkratším dnem (půl roku od sebe). Výsledky z ledna 2022 pro celé Německo jsou zde:

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/01.01.2023/01.02.2023/today/

Je zřejmé, že výsledky fotovoltaiky jsou podobně mizerné, mnohem víc dodávaly větrníky, protože foukal vítr.

Vaše srovnání měsíců blížících se rovnodennosti nedává moc smysl. Celková výroba Německa dává pro srovnání mnohem kvalitnější data, z nichž je nutno vycházet. Nikoliv z vašeho března, když byly mimořádně slunečné podmínky.

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/01.03.2023/01.04.2023/today/

Mám v paměti situaci už několik let pozpátku, kdy téměř 3 měsíce na jaře byla zatažená obloha a solárníci křičeli, že nebudou mít na splácení úvěru. Google už je ale tak zahlcen reklamou na fotovoltaiku, že není schopen poskytnout rozumný výsledek vyhledávání. Rv

M. Stanovský 5.7.2023 23:24

Na základce těžko, my měli základy "pouhé" čtyři semestry na vysoké škole (FEL ČVUT), ovšem byli jsme informatici. Hodně jsem si musel nastudovat sám, protože mě to baví a zajímá. Ale bez těch 4 semestrů bych asi věděl kulový.

M. Stanovský 5.7.2023 23:21

Střecha mého domu je trochu menší, než Německo, rozdíl výroby v lednu a červnu t.r. je sice desetinásobek,, ale např. listopad a březen nemá ani dvojnásobný. Propad výroby mám jen 4 měsíce v roce, zdaleka ne furt výrazný.

M. Stanovský 5.7.2023 23:14

Nerovnoměrná spotřeba se dá odhadnout, ale že sluníčko zaleze za mrak nebo na chvíli přestane foukat se odhaduje blbě.

M. Stanovský 5.7.2023 23:13

V podstatě máte pravdu, ale... celý tenhle cirkus nevznikl proto, aby lidem zlevnil elektřinu a ulehčil život, ale proto, že stát musí mít určité procento obnovitelných zdrojů, jinak se nedoplatí na emisních povolenkách.

1. Mám na střeše tzv. mikrozdroj = solární elektrárničku za půl melounu, stát mi přispěl cca 1/2, za rok provozu jsem umořil čtvrt ceny elektrárny, bez dotace by to bylo 8 let, tedy furt dříve, než bude elektrárna na vyhození.

2. elektrárna vyrábí víc, než spotřebuju, ČEZu pošlu vše, v zimě si to prý mohu vybrat (virtuální baterie), zbytek jim propadne (přes léto až 1/2 výroby, v průměru za rok to nebude tak moc), stát si to od nich stejně stáhne ve formě dividend, aby mohl dávat další dotace, takže velké výčitky zase nemám. Ale obecně uznávám, že dotační mechanismus je špatný.

3. kdybych to předem věděl, mohl jsem ušetřit na bateriích, jenomže nikdo stejně neví, jaká bude strategie za 5 let.

4. předběžné propočty říkají, že teď za elektřinu nezaplatím ani pětník, a to bych ještě mohl prodávat přes plot sousedovi přebytky.

5. Pravda je, že chudej si to nemůže dovolit, vysolit z fleku půl melounu, jenomže já jsem celej život šetřil, barák přestavěl a ještě teď, jako penzista, si to dovolit můžu, takže tu něco nehraje; ale chápu, že jsou lidi, co nevydělávají moc peněz a přebytky spíš prokouří a prochlastají.

6. dá se získat půjčka na stavbu takovéto střešní elektrárny

7. co se bohužel neokecá, že když budu bydlet v činžáku/paneláku, elektrárnu si z různých důvodu nepořídím, zejména proto, že nemám střechu, kam jí dát. Jenomže život je nespravedlivej; pro všechny stejné podmínky hlásali už komunisti, a jak to dopadlo...

L. Novák 5.7.2023 12:34

Typické "ZELENÉ" kydy piráta, který o problematice nemá šajnu. :-) Peksa nebo Kolaja z EP?

Nerovnoměrné zásobování a spotřeba je systém válečné ekonomiky komunistického totalitního režimu, kdy byl všeho nedostatek... Tak hurá do toho! ZELENÝ komunizmus je to pravé ořechové pro mladé pitomce od zelených pirátů! Stačí si to s pomocí EU/EK nechat zavést a vyzkoušet. :-P

P. Zahrádka 4.7.2023 18:53

jen jsem reagoval na diskutéra, který měl jalový výkon jako heslo, mohl jsem Vám to okopčit celé?

P. Zahrádka 4.7.2023 18:51

úplně stejně validní předpověď, jako ta, že bez plynu z RF se zhrotí ekonomika a zmrznem

P. Zahrádka 4.7.2023 18:50

jak to souvisí?

P. Zahrádka 4.7.2023 18:46

umí...:-)

J. Kočí 4.7.2023 16:47

Zajímavé je, že všechny dráždí nerovnoměrná výroba OZE

Ale spotřeba je přece taky nerovnoměrná. Proč se na problém nepodívat taky z druhé strany. Největší přebytky jsou v létě v v neděli odpoledne. Naopak v pondělí je nedostatek energie. Kdyby se spotřeba přesunula z pondělí na neděli, nemuseli by se třeba vypínat OZE.

Hysterii přičítám snaze zachovat si obrovské příjmy nemuset nic dělat.

Nerovnoměrná spotřeba se řešila už před 100 lety. Problém nerovnoměrné výroby je nový a proto si sním nikdo neví rady

L. Novák 4.7.2023 16:22

VÝKON FOTOVOLTAIKY V LÉTĚ A V ZIMĚ

Takto vypadá výroba elektřiny v Německu v měsíci se sluncem nejvýš na obloze a dlouhým dnem:

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/04.06.2023/04.07.2023/today/

... a takto zase výroba před půlrokem v době, kdy je slunce nejníž a současně je nejkratší den v roce:

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/27.11.2022/27.12.2022/today/

Z porovnání obou grafů je zřejmé, že produkce elektřiny FVE v zimě je v porovnání s létem mizivá a ani 100 násobné zvětšení plochy fotovoltaických panelů na této skutečnosti nic nezmění... ;-)

V. Kolman 4.7.2023 16:03

Na Venuši už "konec světa" nastal!!;-D;-D;-D

V. Kolman 4.7.2023 16:01

Zdůraznil bych slůvko FIRMY!!!!!!

R. Walker 4.7.2023 14:33

Jo přesně, až na ten jalový výkon. To je terminus technicus, bylo by lepší použít nadbytečný nebo tak něco.

R. Walker 4.7.2023 14:27

A teď si představte, že máte takovou soustavu, která je stavěná na tok energie od jaderky ke spotřebiteli v poslední vesnici, řídit a přitom dodržet těch 230 V fázového napětí. Těch problémů způsobených dynamikou takové soustavy je mnohem víc, ale tohle by snad i pro laika mohlo být pochopitelné.

R. Walker 4.7.2023 14:23

Máte v tom guláš a matete další čtenáře. Je toho víc, ale někam se Vám vytratil třeba zdánlivý výkon, vektorově sčítáte P a Q což jsou skaláry atd. Úmysl bohulibý výsledek tragický.

R. Walker 4.7.2023 14:18

Nesmysl. Cena je dána cenou nejdráze vyráběnou elektřinou, což je dáno charakterem distribuční sítě. Druhá možnost je cena na základě dlouhodobého kontraktu, ale kdo by z výrobců do toho šel, když může vydělat víc.

R. Vacek 4.7.2023 10:23

Aktuálně mám cca 40 kWp, v baterií 40 kWh, měniče 3*5 kW, roční spotřebu 15 MWh. Teoretická nezávislost na všech síťových poskytovatelích - elektřina, voda, teplo, ....

Bohužel ne každý může na monopoly a všehoschopné politiky udělat stejně dlouhý nos.

R. Vacek 4.7.2023 10:18

Ano, zhruba 10% elektřiny potřebuji od distributora, abych nemusel měnit své zvyky.

M. Hoblík 4.7.2023 8:56

Markéta doporučuje svítit loučemi.

R. Polášek 4.7.2023 8:45

Blackouty budou pro ty chudší, co si násobně předraženou zelenou elektřinu nebudou moct dovolit a proto budou volit třeba mezi nájmy, mimochodem taky nesmyslně předraženými třeba stavebními hmotami a ocelí, za jejichž výrobu se musí platit odpustky, jejichž cena je podle systému zavedeného Bruselem znásobena všelijakými finačními spekulanty, kteří na odpustcích za CO2 vydělávají. Pro ty chudší pak bude lepší varinta zaplatit nájem a dobrovolně odpojit elektřinu a tak mít svůj soukromý blackout než být vyhozeni z bytu na ulici.

R. Polášek 4.7.2023 8:37

To platí pro hmotné věci. Jako je přeprava nákladů auty, vlakem a podobně. Kde jsou náklady na přepravu malé a lehké věci malé a se zvyšováním hmotnosti a objemu se musí vzít větší auto nebo vagón a tím se náklady postupně zvyšují. Ale na jednotku hmotnosti nebo objemu se se zvyšováním množství snižují.

U elektrického vedení či celých rozvodů jsou do hranice - určitého množství elektřiny daného mohutností vedení celkové náklady v podstatě stejné. Takže malé množství elektřiny má na rozvedení v síti od výrobce ke spotřebiteli na třeba kilowathodinu vysoké náklady, zatímco hraniční množství elektřiny vykazuje nejnižší náklady na kilowathodinu. Pak se ještě dá do určité míry množství elektřiny distribuované vedením navýšit, ale to už stoupají náklady, protože vedení a hlavně infrastruktura distribuční sítě se nadměrně opotřebovává ztrátami - generováním tepla v technologickýczh uzlech nebo namáháním spínačů a podobně. Nad určitou hranici danou mohutností toho vedení už množství elektřiny protékající vedením zvyšovat nelze, protože namáhání hlavně ztrátovým teplem je tak velké, že hrozí havárie vedení.

Proto distribuční elektrická síť s klasickými vysoce výkonnými bodovými zdroj fungujícími trvale má nejmenší náklady, protože vedení jsou zatěžována většinou optimálními množstvími vedení energie a směry a cesty, kterými se ta elektřina vede, jsou stálé. Naopak distribuční síť "živená" mnoha drobnými OZE zdroji má obrovské náklady na distribuci, protože směry vedení energie se neustále mění, po většinu doby je množství vedené elektřiny malé, ale část doby, kterou nelze vynechat, je množství vedené elektřiny velké. Celkově tudíž potřebujeme výrazně větší množství vedení dimenzované na vysoké množství vedené elektřiny, ale po většinu času je množství distribuované elektřiny malé, tudíž průměrné náklady distribuce elektřiny na kilowathodinu vycházejí u OZE zdrojů velmi vysoké.

R. Langer 4.7.2023 8:22

Aha. A chcete mi tvrdit, že přes zimu vám to poskytne třetinu energie spotřeby vaší domácnosti. Hm, moc dobře teda lhát neumíte. :-P

R. Langer 4.7.2023 8:19

Aha, takže 1/4 roku je u vás 10 %. Tak už začíná být jasno. ;-D