6.6.2024 | Svátek má Norbert


Diskuse k článku

ENERGIE: Jak napálit Čechy solárními panely

Média jsou zaplavena novinářskou i reklamní propagací solární energie, na kterou v kombinaci s nesmyslně velkými dotacemi státu naletěly už desetitisíce Čechů. Všem ostatním silně zdraží elektřina a stát asi nakonec na soláry uvalí daně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 3.7.2023 14:16

Protože dneska už je to problém skoro všude. Kapacita vedení už je využita prakticky maximálně. Zkuste zapátrat. ;-)

Z. Lapil 3.7.2023 14:29

O problému vím a jistý přehled si udržuju. Jsem si dost jistý, že "skoro všude" je docela nadsázka.

R. Langer 3.7.2023 15:24

Myslím si, že dnes už ani ne.

F. Navrátil 3.7.2023 7:46

Úvahy o výhodnosti OZE jsou vedeny na dotačním území. Zrušte dotace a zjistíte, že král je nahý!

J. Novak 3.7.2023 8:29

Tak, tak.

A plati o nejenom o techto dotacich.

L. Hančar 3.7.2023 7:03

Už jsem to tady někde psal. Právě dokončuji solárku pro chlazení monipivovaru o špičkovém výkonu 1700W. Vše svépomocí, použité panely Solar ( neměřitelná ztráta výkonu po 15 letech provozu!!! ), měnič MUST a 2 olověné baterky 100AH. Bez dotací jsem to pořídil do 20 tisíc inflačních českých korun. Pokud chcete panely na něco jiného, než na chlazení nebo klimatizaci v létě, je návratnost nekonečná. V létě nebudete vědět, co s energií, a v zimě bude výkon zanedbatelný. V rámci experimentů jsem si ověřil, že pokud slunce zacloní mráček, jde výkon panelů k NULE! Soláry jsou čistý tunel! Je tam jasná informace o tunelu našich peněz: DOTACE. Kde je dotace, tam se vesele tuneluje.

P. Skřivan 3.7.2023 9:14

byl by odkaz na ty panely a měnič? Díky...

R. Langer 3.7.2023 9:38

No vida. To někteří experti tady tvrdí, že jim solární panely pokryjí v zimě TŘETINU celkové spotřeby běžné domácnosti. ;-D

T. Hraj 3.7.2023 10:21

Dospěl jsem k podobným závěrům. Jen by mě zajímalo, jakou kapacitu mají ty vaše baterie (tj. kolik Wh). Uvádíte Ah, ale ty jsou bez uvedení napětí nic neříkající. Pokud jste to celé pořídil za 20 tis. Kč, tak to bude asi nějaká větší autobaterie, ne? (obvykle mívají okolo 800 Wh)

P. Rada 3.7.2023 6:45

Pro dlouholetou celospolečenskou konzumnost vzhledem k využívání energií lze s autorem souhlasit, že:

... "Drtivá většina běžných českých spotřebitelů složité problematice energetiky nerozumí"...

Otázkou však zůstává, zdali jí opravdu rozumí pan Smutný, který své články zřejmě nenechává recenzovat. Pokud ano - pak zdali toho nezneužívá např. k lobistické propagaci /napálení/ přechvalováním výhod energie s centralizovaných neobnovitelných zdrojů.

Faktem totiž zůstává, že Smutný konkrétně možnosti úspor energií zateplováním.... či význam posílení soběstačnosti na bási OZE, ve svých vystoupeních k veřejnosti pravidelně a dlouhodobě pomíjí - ačkoli v této oblasti mají čeští občané relativně největší adaptační prostor.

V. Šťastný 3.7.2023 6:52

O odborné erudici pana Smutného v oblasti energetiky není třeba mít pochyb. Je jeden z mála, který se k ní kontinuálně vyjadřuje a oproti naprosté většině těch ostatních, vůbec neplácá, ale píše a mluví naprosto k věci. Jenom se to zeleným magorům špatně poslouchá a čte, protože jim notně šlape na bábovičky.

P. Diviš 3.7.2023 9:56

Zato pan Rada zde prokazuje "erudici" takřka každodenně. :-P

L. Novák 3.7.2023 10:24

;-D R^

P. Vychodil 3.7.2023 7:35

rado, ty jsi ale vůůůůl...

zkus argumentovat a neblábolit o zateplování, když se mluví o FVE

Z. Lapil 3.7.2023 8:07

Jakýkoliv náznak soběstačnosti skrze OZE je nepoužitelné drahý.

Úspory bych sem netahal, je to přeci jen jiné tema, nemluvě o tom, že i kdyby se spotřeba pro vytápění přiblížila k nule, pořád tu zůstanou desítky procent stávající potřeby v průmyslu, dopravě zemědělství a kdovi čeho ještě.

Podotýkám, že moderní silné lokomotivy maji nominální výkon asi 6MW, takže jich dukovansky blok utáhne jen nějakých 70 kousků? Samozřejmě za předpokladu, že si všechny najednou vzpomenou, že musí právě teď rozjíždět těžký nákladní vlak. Ano - současnost je sviňa. V dávných dobách měli pardubičtí řidiči trolejbusů pokyn nerozjizdet se moc ostře a pro případ, že by síť přeci jen shodili, měl každý předepsanou jinou prodlevu, aby se po narození sítě nerozjizdeli ZASE všichni najednou. Nevím, jak moc často se to stávalo, ale vím, že jedna nebo dvě linky měly jezdili se zaprazenym dieselem, protože zajizdely mimo dráty.

M. Smutný 3.7.2023 12:16

Pane Lapile, Němci zkoušejí stavět na zkušebním úseku dálnice trolej, z níž by se měly pohánět elektrické motory nákladních aut. Na otázku, jak by najednou síť utáhla společný rozjezd stovek trucků uvázlých v koloně, odpověď pochopitelně nemají. Ale dotační peníze na to jsou, tak proč je dle hesla pokus-omyl nevyčerpat, ne?

L. Novák 3.7.2023 12:37

To je jako s "výzkumem" dálkového přenosu el. energie z FVE na oběžné dráze směrem na zemský povrch. Přitom je zcela jasné, že jde o fyzikální nesmysl. Ale píšou o tom zanícené PR články (nedávno Seznam.cz) zřejmě ve snaze získat od hloupých státních úředníků tučný dotační balík peněz... :-)

R. Langer 3.7.2023 14:23

Ano, to je taky nebetyčný nesmysl... ;-O

Z. Lapil 3.7.2023 14:27

Rozumím. Nicméně si, ač elektrický laik, nemyslím, že by zrovna tohle nebylo zvládnutelné.

První nápad: kolona se NErozjíždí naráz, přičemž klíčový pro výkon/odběr je právě okamžik utrhnutí se z místa, bylo mi tvrzeno, že jde o několikanásobek jmenovitého výkonu. Proto mají elektrické mašiny (u nás někdy od konce 70. let: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lokomotiva_130) ventilaci spouštěnou při rozjezdu kvůli chlazení přehřívaného elektromotoru, a proto při rozjezdu těžkých vlaků zvedají oba sběrače, protože jeden by se mohl k drátům snad i přitavit; už jsem to dlouho neviděl, nevím, jestli lepší materiály nebo lehčí vlaky. Pochybuju, že pro auta platí jiná fyzika.

Druhý nápad: v dobách internetu si dovedu představit "shora" organizovaný rozjezd, ať vysloveně automatický nebo skrze nějaký displejík s maximálně použitelným výkonem.

J. Novak 3.7.2023 8:30

Hlavne tomu nerozumi zeleny volsevik Rada.

R. Langer 3.7.2023 9:39

Faktem zůstává, že jsi prolhaný Zelený bolševik a houno tomu rozumíš! ;-€

P. Sura 3.7.2023 9:49

Rada tu radí - Kupte si zateplení za 628 000 - ušetříte na topení až 7 800,- ročně!!

J. Jurax 3.7.2023 12:40

Ano! Pravnoučata budou takového velebit!

R. Langer 3.7.2023 14:18

Já pevně doufám, že něco takového se snad nemnoží! 8-o

J. Elias 3.7.2023 6:45

Počítal jsem si návratnost FVE pro svůj domek. Vyšla mi 11,7 let. Přitom záruka na baterie je max. 10 let! Abych se dostal s návratnosti do záruční doby, tedy na cca. 5-6 let, musel bych zvýšit spotrebu - opatřit si vyhřívaný bazén, saunu a klimatizaci. Závěr: ano chudí lidé prispívají bohatým na luxus !!!

P. Rada 3.7.2023 7:07

Počítal jsem to podobně ale hlavně OZE dlouhodobě praktikuji. Návratnost tepelného soláru mi vychází kolem deseti let a to naopak proto, že zateplením blíže k optimu nákladovosti jsem si zároven snížil spotřebu. FV používám rovněž ale s nižším výkonem a zejména jako zálohu čerpadel. Nákladově to něco nezanedbatelného stojí - ale je to o umění využít technologie i um k návratnosti investice.

Svoboda postavená na soběstačnosti hold není nikdy zadarmo.

Závěr je spíše o tom, že svět lidí se rád vzájemně egoisticky klame. Takto si totiž může prodloužit pohodlný život na fosilní dluh a přitom pomíjet s tím spojené nepříjemné pravdy které právě s egoistického pohledu ponejvíce dolehnou až na další generace.

R. Langer 3.7.2023 9:39

Nelži zase, prolhaný Zelený bolševiku! Žádné OZE nemáš, a nikdy jsi neměl! :-P

P. Zahrádka 3.7.2023 21:19

Pokud ohříval TUV plynem tak i méně než 10 let, ale zkuste místo nadávek počty, termické solární panely spoří 60-80% nákladů, to jsou fakta

B. Pavel 3.7.2023 6:39

Nepatříme mezi bohaté Čechy, přesto jsme si sluneční elektrárnu pořídili. Po roční zkušenosti mohu sdělit, že v nejhorším měsíci (prosinec) nám naše zařízení vyrobí ca. 25% spotřeby, v lednu a listopadu to je již více než 30%. V březnu jsme téměř soběstační a v létě (7 měsíců za rok) posíláme více až 50% (okolo 700 kWh měsíčně) vyrobené energie do sítě. Ano, výkupní cena je velmi nízká, přesto je zajímavá. Stejně tak to pravděpodobně dělají i ostatní solárníci, tedy jak autor píše tisíce až desetitisíce domácností. Úspory energie jsou tu značné a dotace se celé společnosti se určitě vyplatí. Tisíce či desetitisíce domácností, které šetří energii a v létě dokonce dodávají energii to je totiž značná síla.

V. Šťastný 3.7.2023 6:53

Kdyby se to skutečně vyplatilo, nepotřebovaly by FVE dotace.