24.6.2024 | Svátek má Jan


Diskuse k článku

ENERGIE: Jak napálit Čechy solárními panely

Média jsou zaplavena novinářskou i reklamní propagací solární energie, na kterou v kombinaci s nesmyslně velkými dotacemi státu naletěly už desetitisíce Čechů. Všem ostatním silně zdraží elektřina a stát asi nakonec na soláry uvalí daně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brich 3.7.2023 16:24

Připojení a rozvod jsou náklady fixní. A je možné, že porostou s údržbou a inovacemi. Podobně jako u vody. Příležitost ke zvyšování ceny těchto nákladů tu je. I k nehoráznému zvyšování. A příležitost dělá zloděje!!8-o

L. Žaloudek 3.7.2023 16:42

Čím víc budou ti uvědomělí a prachatí vyrábět a prodávat z OZE, tím vyšší budou fixní náklady na jednotku, které ale budou platit všichni, a to tím víc, čím méně si vyrobí sami.

J. Kostelanský 3.7.2023 18:50

Vy si fakt myslíte, že ceny za distribuci elektřiny jsou založeny na reálných číslech? ;-D A že tam nejsou žádné předpoklady k úsporám?

I Telekomunikace kdysi tvrdily, že cena za zavedení pevné linky 5 000 korun odpovídá nákladům...

R. Langer 3.7.2023 19:49

Ano JSOU! Lžete jedině vy, Zelení bolševici! ;-€

L. Kuča 3.7.2023 17:07

Tohle je fakt komentář úplně mimo. Už to přirovnání k mobilům kulhá na obě nohy.Když se zaváděly mobily, všichni si tehdy byli vědomi toho, že se jedná o pokrok a i provozovatel pevné sítě se do tohoto podnikání zapojil, protože bylo jasné, že to bude technologie, která převáží. V případě OZE jsou benefity na první pohled slabé a provozní obtíže značné. Pochybnosti jsou zcela na místě, technická řešení v nedohlednu. Pokud onen "místní výrobce" nevlastní privátní přehradu nebo nezbouchal ve sklepě jaderný kotel, tak v ruce žádný skutečný zdroj nemá. Zdroj, který vyrábí hlavně v době, kdy je v síti nadbytek je vážně na dvě věci. A regulace sítě, což není nic levného a jedná se o dost náročnou disciplínu, se daleko lépe provádí v rozsáhlých sítích. Čím menší síť, tím větší nestabilita."Efekt voda" se samozřejmě také dostaví, takže pokud si pan Šetřil bude přes léto vyrábět proud z nějakých černých příšerností na střeše, tak se bude hrozně divit, že jej po nějakém čase v době nesoběstačnosti - tedy převážně v zimě výrobce i distributor odrbe až na kost. Už proto, že budou muset udržovat výrobní kapacity celoročně.

R. Langer 3.7.2023 19:52

Kostelanský lže, jako když Rudé právo tiskne. Nebo je tak uvedomnělý = blbý. U něho bych tomu i věřil. Podle těch hovadin, co furt mele. :-(

R. Polášek 3.7.2023 20:31

R^R^R^

R. Walker 4.7.2023 14:18

Nesmysl. Cena je dána cenou nejdráze vyráběnou elektřinou, což je dáno charakterem distribuční sítě. Druhá možnost je cena na základě dlouhodobého kontraktu, ale kdo by z výrobců do toho šel, když může vydělat víc.

P. Brich 3.7.2023 11:53

Zákon o podpoře OZE legalizuje několikanásobnou loupež z kapes odběratelů elektřiny a ničení ovzduší plynem CO2:

1) dotace na nákup, instalaci a přizpůsobení FVE zdroje k rozvodné síti;

2) povinný přednostní odkup náhodně vyrobené elektřiny za cenu násobně vyšší než je výrobní cena z klasických zdrojů;

3) i v době, kdy náhodou Občasné Zdroje Elektřiny (OZE) dodávají elektřinu, musejí být záložní zdroje (tepelné elektrárny) udržované v tzv. teplém stavu, tzn. musí se topit pod kotli, aby okamžitě naběhly při výpadku OZE. Tato jalová spotřeba zvyšuje výrobní cenu elektřiny;

4) kromě JE záložní zdroje znečisťují prostředí exhalacemi (emisní povolenky);

5) v době, kdy OZE náhodou jedou na plný výkon (slunce svítí, vítr fouká), musejí být kvůli ochraně rozvodných sítí odstaveny. Vyrobený jalový výkon je majitelům OZE finančně kompenzován. Tento výkon se zvyšuje s rostoucím počtem nových zdrojů OZE.

Toto všechno vykrádá kapsy odběratelů (přímo cenou a prostřednictvím státního rozpočtu), aniž ti se mohou nějak bránit

J. Jurax 3.7.2023 12:32

Přesně.

Organizovaný zločin ve státní režii ve jménu šílené ideologie. Planeta přece musí být spasena za jakoukoli cenu! A my si ji zaplatíme v cenách energie.

R. Walker 4.7.2023 14:33

Jo přesně, až na ten jalový výkon. To je terminus technicus, bylo by lepší použít nadbytečný nebo tak něco.

P. Rada 3.7.2023 12:48

O rozkrádání skutečně primárně jde. Týká se ale celospolečenského vlastnictví surovin, území a navíc rostoucích dopadů na životní prostředí dnes i pro budoucí generace.

Předně by zákon o podpoře OZE by nikdy nevzniknul, pokud by konkurenční neobnovitelné zdroje nepoškozovaly životní prostředí a nehrozilo, že po jejich vyčerpání nebude náhrada ŽÁDNÁ!

Zásadním problémem doposud také je narušování tržního prostředí v energetice, kdy se dlouhodobě masivně dotují fosilní zdroje. To zejména tím, že do jejich nákladovosti nejsou započítávány dopady externalit jako jsou kyselé deště, rtut, popílek a dlouhodoběji skleníkové plyny a jejich dopady.

Toto se sice ví už celá desetiletí ale prvotním optimistickým argumentem pravidelně bylo, že fosilní injekce do ekonomiky je nutná pro urychlení rozvoje generačně vyspělejších technologií těžby energií (jádro, fůze). Toto se žel v dominanci nikde nepodařilo naplnit. Částečný výsledkem je jen růst efektivit těžby energií v oborech FV, VE a částečně i u vodních elektráren. V celosvětové dominanci ale zatím efektvita těžby EROEI klesá. Roste jen masivnost a s ní produkce škodlivých externalit.

Proto mají zejména konzumně zaměřené společnosti čím dál tím větší energetické problémy. Ta česká tuplovaně, protože češi potřebují na stejnou produkci HDP násobné množství energie než činí průměr EU a navíc energii dominantně těží s neobnovitelností.

P. Brich 3.7.2023 13:38

Ano, německé ekologické uhelné elektrárny nečoudí:-P

L. Novák 3.7.2023 13:54

IDIOT ;-O Rada měl zase potřebu vykálet se do komentářů... Rv :-P

V. Chrastina 3.7.2023 17:55

Víte, pane Nováku, všechno napovídá tomu, že on na tom multibilionovém tunelu zvanému grýndýl jako aktivní klimaalarmista bezpochyby bohatě participuje. To se mu to pak kálí, když má tak vydatně zásobovánu trávicí soustavu. :-P Rv

R. Langer 3.7.2023 14:03

Nelži zase, prolhaný Zelený bolševiku! Lžeš, jako když Rudé právo tiskne! ;-€

H. Vogel 3.7.2023 15:01

Takže odsíření nefunguje, odpopílkování také ne, pane Rado? Když jsou ty kyselé deště a popílek?

Dělal jsem kdysi v energetice. Lidi, kteří v ní dělají, jsou často opravdoví odborníci. Myslel jsem, že stát se jich ptá, když tvoří energetickou strategii. Ale ne. Do toho mluví kdekdo, stát nic takového nemá. Řeší se „hořáky“ a padají nápady na hurá akce. No, a toho využije lobbista a jeho klient z toho královsky žije. To je celé. Navíc to není specialita ČR, je to celosvětové.

Současné OZE často nejsou OZE, nýbrž konvertory OZE na elektrickou energii; jejich výroba je pro planetu zatím nevyčíslenou zátěží. Protože přece když se to dělá v Číně, tak je to čisté.

M. Kocián 3.7.2023 16:09

Skoro to vypadá, jako kdyby výroba fotovoltaických panelů a těžba surovin na ně a baterie životní prostředí nepoškozovala.

M. Smutný 3.7.2023 23:24

Zcela bezkonkurenčním premiantem ve spotřebě uhlí v EU bylo se 170 miliony tun Německo. To Německo, které se chlubí, že loni v celoroční bilanci OZE dodaly 46 % elektřiny. Problémem je, že v zimě Německo energeticky zachraňují jedině fosilní zdroje. A s plánovanou stavbou dalších 55 plynových elektráren to nebude jinak. Po 22 letech německé zelené tranzice jsou jejich emise jen o málo lepší než z uhelné energetiky Polska a o 8x horší než jaderné Francie.

https://oenergetice.cz/uhli/spotreba-uhli-v-eu-loni-opet-vzrostla-nejvetsim-spotrebitelem-bylo-nemecko

P. Zahrádka 3.7.2023 21:11

Vy asi elektřině moc nehovíte, jalový výkon ve VAší představě tvoří OZE?, ale Vy jste na fyziku chyběl takže se poučte, prosím. A jalovou spotřebu asi vysvětlíte?

Vznik jalového výkonu

Elektrické spotřebiče odebírají ze sítě výkon, který je obecně součinem proudu a napětí. Tento odebraný výkon je dále ve spotřebiči přeměněn na užitečný výkon, který je označován jako činný výkon P. Elektrické spotřebiče pracující na indukčním principu, jsou-li připojeny na střídavý, resp. třífázový proud, odebírají ze sítě navíc výkon, který potřebují k vytvoření magnetického pole, jenž je poté vracen zpět do sítě. Tento „neužitečný“ – jalový výkon Q tak pendluje mezi zdrojem (generátorem) a spotřebičem sem a tam (obr. 1) a dodatečně k činnému výkonu P zatěžuje generátory, transformátory, přenosová vedení vn a vvn i všechny elektrické rozvodné soustavy v sítích nn. Vektorový součet činného a jalového výkonu se nazývá zdánlivý výkon a označuje velkým písmenem S.

J. Prečuch 3.7.2023 23:48

A poměr užitečného a jaloveho je tzv úcinnik cos fí a jalovina se kompenzuje kondenzátory .

L. Novák 4.7.2023 7:12

Pojmem "jalový výkon" byl zřejmě myšlen "zbytečný" resp. nevyužitelný výkon OZE, který musí ČEPS povinně vykoupit a zbavit se ho, i kdyby s ním měl vytápět vodu v přehradě.

Ne tedy jalový výkon ve smyslu VAr, jak je v silnoproudé elektrotechnice používán. ;-)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Voltamp%C3%A9r_reaktan%C4%8Dn%C3%AD

J. Prečuch 3.7.2023 23:48

A poměr užitečného a jaloveho je tzv úcinnik cos fí a jalovina se kompenzuje kondenzátory .

P. Zahrádka 4.7.2023 18:46

umí...:-)

R. Walker 4.7.2023 14:23

Máte v tom guláš a matete další čtenáře. Je toho víc, ale někam se Vám vytratil třeba zdánlivý výkon, vektorově sčítáte P a Q což jsou skaláry atd. Úmysl bohulibý výsledek tragický.

P. Zahrádka 4.7.2023 18:53

jen jsem reagoval na diskutéra, který měl jalový výkon jako heslo, mohl jsem Vám to okopčit celé?

L. Novák 3.7.2023 11:00

Protesty proti uhlí ji stály vězení. Vietnam zatýká klimatické aktivisty

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-protesty-proti-uhli-ji-staly-vezeni-vietnam-zatyka-klimaticke-aktivisty-233330

:-)

P. Brich 3.7.2023 11:47

Příležitost pro seberealizaci Petra Hladíka, t.č. ministra ŽP ČR.;-)

J. Jurax 3.7.2023 13:00

Že by měli vic rozumu než my?

P. Brich 3.7.2023 16:00

Je vidět, že Hočiminovi komunisté mají rozum, kdežto naše pětikolka ideologické bláboly.