Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

Foto

Podle tohodle

https://app.electricitymaps.com/map

byla dneska ráno každá kWh vyrobená v Německu zatížena 538 g CO2. Při spotřebě 20 kWh / 100 km se bavíme o emisích okolo 108 g CO2/100 km. Pokud připočteme ztráty v rozvodech (10 %) a ztráty při nabíjení (10 %), je to pořád (108 x 1,1 x 1,1) okolo 131 g CO2 / 100 km. Netuším, kde mohli přijít k těm 230 g

A jestliže vezmeme na vědomí skutečnost, že elektřina nevzniká v zásuvce, měli bychom se smířit s tím, že ani benzín nevzniká v čerpací pistoli. Těžba a rafinace probíhá s účinností nějakých 90 %, se zhruba stejnou účinností probíhá doprava, takže emise toho Kodiaqa bychom mohli vyčíslit jako (141 / 0,9 / 0,9) 174 g CO2 / 100 km.

Taky nevěřím na bezemisní provoz, ale zkusme si porovnávaná čísla alespoň zasadit do stejného kontextu a nelhat si do kapsy tak průhledně jak ta zmiňovaná studie.

P.S.: Úmyslně jsem použil hrubá, zaokrouhlená čísla, ať je to zřetelnější a líp se to počítá. Nejde mi o přesné jednotky gramů a procent, ale o princip.

RL

A do té elektřiny jste započítal emise při těžbě toho uhlí? To uhlí přece neroste v uhláku, že? ;-)

PS

Autor neví, že palivový článek umí spálit i tu naftu. S naprosto minimálními emisemi a dramaticky vyšší účinností. Obhajovat spalovací motor může tedy jen někdo se stupněm omezenosti autora.

Foto

Tak pokud máte pravdu, účinnější znamená levnější, a proto už nikdo auta spalováky nekupuje? Jenže toto se neděje, takže nějaký zakopaný pes, o kterém jste se nezmínil. Lepší se prosazuje samo, bez zákazů a příkazů. Nebo ne?

JS

Zelene silenstvi pomalu opadne a zbyde jen znicenja krajina, zohyzdena betonovym, okridlenymi monstry, podobne jako tomu je uz v Nemecku.Tohle by prece skutecni ochranci prirody nemeli dopustit!

MG

Dominantní samci nebo samice jsou v přírodě zbytku tlupy škodliví a žijí na jejich úkor. Podobně to platí celkově o většině příslušníků lidských elit. S tím se asi nic udělat nedá a pouze lze vyměnit jednoho škůdce za škůdce o něco menšího.

JN

Kdo má zdravý rozum bylo mu to jasné od počátku. Politické pseudoelity by klidně udělali z lidí žebráky bez mobility a to se jim snad brzy vymstí.

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz