16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

ANALÝZA: Prohnilé pilíře klimatické víry

Britský aktivista shrnul, jak mají jeho souvěrci argumentovat všem, kteří pochybují o současné podobě zelené politiky, již přejímá řada politiků v Evropě. Ukázal zároveň jak klimatisté manipulují s fakty a místo diskuze připouštějí pouze monolog.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 20.1.2020 16:20

Pane Církvo odkud berete představu co jsem četl? Doplním ji alespon o dva páry lidových a odbornějších zdrojů:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rozlucte-se-s-rocnimi-obdobimi-pocasi-v-cesku-se-vymklo-z-mirneho-podnebi-86211?dop-ab-variant=121&seq-no=1&source=hp&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesko-se-ohriva-tady-jsou-duvody-proc-na-vanoce-neni-snih-85184?dop-ab-variant=100&seq-no=1&source=hp&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=qY0iexNYbzx-201912190713&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/tiskove_zpravy/2019/Predbezna_zprava_o_suchu_2018.pdf

http://www.top-expo.cz/domain/top-expo/files/smart-city/smart-city-2018/voda-a-sucho/prezentace/danhelka_jan.pdf

V. Církva 20.1.2020 16:17

A co odkaz v článku o vlivu evaporace?

Minimálně i kdyby z globálního hlediska nebyl tento vliv tak signifikantní jako CO2, v Evropě bych teď řešil to sucho.

P. Rada 20.1.2020 16:16

Ekonomia civilizace byla a je dlouhodobě postavena na ekosystémových službách které vzato do důsedku násobně převyšují i dnešní celosvětové HDP. A to i když si s tím cifršpioni nekomplikují život. Konkrétněji a pragmatičtěji jde o to, že pokud zaprší tak akorát ve správnou dobu a s vhodnou vydatností.... a pak na to vesměs můžeme pozapomenout.

Toto bylo celá tisíciletí velmi běžné a i když se v posledním století na HDP začal dominantně podepisovat průmysl - pozapomělo se na dříve očividnou podstatu.

Dnes už jen zlomek společnosti jako jsou lesníci, zemědělci a vodohospodáři... denno-denně vychází s toho jaké máme počasí. Dlouhodobě pak - zalali bylo klima příznivé

Pro většinu společnosti pak už vznikají potaviny a další jaksi v supermarketech a čerpání odtud zajištují odkudsi banky.

Klima na toto vliv zdánlivě nemá - leda, že by došlo na tornádo, tajfun... a pod.

Podle toho jakou má "vsugerovanou předsstavu ... o ekonomickém základu"... - typuji, že mezi takové patří i pan Vintr.

A. Walletzký 20.1.2020 16:16

Nevyjadřoval bych se k oboru, kterému nerozumím. Nicméně je v článku správně uvedeno, že průměrná roční spotřeba domácnosti činí 2,5MWh. Teď ještě zbývá dopočítat ty domácnosti a vynásobit. Já chtěl uvést nějaký jiný příklad ze života. Největší energetickou potřebu na železnici máme ráno, kdy slunce ještě nesvítí, ale rozbíhá se dopravní špička. Kolik by muselo být takových bateriových základen namísto dnešních DC měníren a AC napáječek? Jaké plochy by spotřebovaly a jak daleko od sebe? Bateriové lokálky místo čoudících Regionov taky někdo navrhne a prosadí. Dostaneme se ještě vůbec někam vlakem?

M. Šejna 20.1.2020 16:11

To jistě má. Na těchto změnách je založena teorie Milankovičových cyklů.

Jenže on se ten úhel osy za posledních 200 let téměř vůbec nezměnil. Cyklus výkyvu zemské osy z 22,1° na 24,5° trvá plných 41 tisíc let.

Podstatně větší vliv na změny klimatu má precese, než sklon osy.

V. Církva 20.1.2020 16:11

Jinými slovy jsme u jádra pudla = deficitu demokracie na Západě. Takže u elit zelenorudých, které se naučily využívat elity šizuňků. Jinými slovy řešením je demokracie, svoboda slova a "boj" proti šikaně pluralitních názorů (nejen na ekologii ale i ekonomiku a politiku).

Takže pozor na obojí zelenorudá vlčí stáda, i spekulanty a manipulátory v pozadí. Nevěřme jim.

V. Církva 20.1.2020 16:04

No, podezření na politickou agitaci - dogmatismus mám spíš u Vás, protože jste ani nečetl jeden z pravděpodobných důvodů k vysychání Evropy

https://iuhli.cz/hysterie-kolem-co2-jen-omyl-nebo-podvod/

Článek ANALÝZA to píše dobře. Neštěstí od rudozelených je právě to, že místo skutečné diskuse, propočtů a použití vědy, nechodí v pátek do škol, blbnou z toho, hystericky z vlčí smečky vyhlašují řešení která znamenají pesticidy, socialismus a destrukci.

Jak článek píše, nikdo nezpochybňuje, že je třeba snižovat emise a ostatní škodliviny které pumpujem do přírody. A že začít řešit to můžeme hned. Ale řešit znamená přestat poslouchat klimatické šílence a dát šanci skutečné vědě, tedy těm co se v pátek učí.

M. Šejna 20.1.2020 15:59

na základě čeho lze podle Vás dokázat, že CO2 za oteplování nemůže?

Tušíte vůbec, že ještě menší stopové množství O3 v atmosfeře ochraňuje biosferu před ničívým kosmickým zářením?

P. Rada 20.1.2020 15:56

Jste asi jeden s mála kdo má stále vodu ve studni dobrou a má ji i dostatek. Máte za to, že jde o běžný jev?

http://hydro.chmi.cz/hpps/hpps_pzv.php

M. Šejna 20.1.2020 15:55

to jste musel hodně dlouho přemýšlet nad tímto vašim plivancem, že?

To vám snad někdo ještě radil, že jste byl schopen napsat celých devět písmenek a jednu tečku. ;-D

P. Rada 20.1.2020 15:53

Už jsem mnohokrát panu V.P. odpovídal ve smyslu geohistoricky prokázaného významu ustálenosti glob. teplot v klimatickém optimu jako životadárné okolnosti. Přesto se dál ptá jako by se nestalo.

Tak se ho naopak zkusím zeptat na analogii. Pokud by se u něho začala tělesná teplota měnit nenápadně jen třeba o desetinku stupně týdně... pak typuji, že i při mimořádné přezíravosti by do roka vyhledal lékaře.

Co by jste si asi pomyslel pane V.P. kdyby Vám odpověděl:

..."Ví vůbec někdo, zda je oteplování dobře nebo špatně??"...

P. Rada 20.1.2020 15:40

Autor se popasovává s údajným "zeleným lobistou" a hledá "prohnilé pilíře zelené víry". Už jen takováto argumentace ukazuje, že v článku jde o politickou agitaci.

Pokud jde o fakta která jednoznačně ukazují na GW ( např zprávy IPCC...) tak ta přitom začínají mít i u nás stále vážnější ekonomivký dopad. Těm se ale autor nevěnuje prakticky vůbec.

Tento rok přitom v ČR nejspíše půjde do tuhého se suchem které ničí lesy, půdu... už šestým rokem. Zejména v Čechách se zásoby vláhy podzemních vod na většině území ani za celé zinní období nedoplnily. Naděje na vydatné srážky sice ještě nepominula ale odvádění pozornosti od faktuických problémů k politické řevnivosti snižuje šance ne včasná opatření.

Obecně přitom platí, že nastalou nerovnováhu v bilanci uhlíku nedokáže nikdo zvrátit. Proto čím více fosilů spálíme, tak tím spíše sice momentálně uhlobaroni a energetici zbohatnou - ale zároven celek dříve zajde na úbytě ve zdevastovaném životním. Začnou nám pak stále více vlédnout tak velké extrémy počasí na které prakticky nikdo není i zásluhou takovýchto štvavých článků připraven.

J. Fridrich 20.1.2020 14:48

Naše planeta Země je sice malou částicí Vesmíru a kosmologických dějů - například nepatrná - tedy zdánlivě nepatrná změna úhlu osy rotace naší planety při oběhu naší Země kolem naší hvězdy-Slunce má velký vliv na klima naší planety...

J. Vintr 20.1.2020 14:39

Aktuální oteplování (o cca 1,2 stupně za 170 let, jak jsem se někde dočetl) může mít příčinu jednoduše v tom, že se teplota po celou dobu neměří za stejných podmínek a také třeba v tom, jak se ta fiktivní "průměrná teplota" počítá. Jinak samozřejmě je normální, že se střed regulované "globální" teploty posouvá nahoru a dolů. Může to mít nejrůznější příčiny a my ještě o těchto věcech víme příliš málo, abychom byli schopni ty příčiny určit. Jedno se dá ale považovat za naprosto jisté. Nemůže za to stopové množství CO2 v atmosféře.

J. Ganaur 20.1.2020 14:35

Šejní kecy.

J. Dobrý 20.1.2020 14:26

p. Sejna, to je s dovolenim nesmysl. Rozlozeni tlakovych utvaru samozrejme ma vliv na klima vcetne globalni teploty. Nejvyraznejsi priklad je prakticky neustala tlakova vyse nad Antaktidou, ktera je jednim z duvodu proudeni vzduchu kolem tohoto kontinetu.

K vlivu posunu polu na pocasi se vyjadrovat nebudu, je to zajimava hypoteza, o ktere nejen ja vim prd.

V. Braun 20.1.2020 14:22

Inu podíval jsem se a sklizeň celkem kopíruje obdělávanou plochu. Vzhledem k pokroku ve chemizaci zemědělství, GMO a podobně bych spíše čekal nárůst výnosů.

Š. Hašek 20.1.2020 14:09

Pro tabulkáře/hlupáčky moderní/ječivé jezdkyně v klimatizovaných automobilech ....... je cokoliv "zítra jinak" průšvih!!! Deset telefonátů, padesát SMS.

Na okamžitých blbostech se vždy vydělalo nejvíc.

Na rozvážných občanech se nevydělá nic, možná tak "vydělají" vyzkoušení řezníci, pekaři, řemeslníci, obchodníci solidní, .......

Uznávám, že nejsem mladý modernista ..... tedy jsem předsudečně zaujat.

Mně teplejc nevadí.

Já nezasněžuju louky u chalupy po mamince. Studna dobrá. Plná. Furt/stále.

Zkráceno.

V. Petr 20.1.2020 13:58

Ví vůbec někdo, zda je oteplování dobře nebo špatně??

M. Šejna 20.1.2020 13:54

Protoze se meteostanice přesunují mimo obydlená území, ktera jsou chladnější.

J. Vintr 20.1.2020 13:09

Existuje úsloví "pro stromy nevidět les". Přesně tímto směrem manipulují veřejnost ti, kteří chtějí lidstvu vsugerovat představu ohrožení globální změnou klimatu vlivem jakési špatné lidské činnosti. Debaty se vedou o podružných maličkostech, ale nikdo nezdůvodnil, proč by mělo být špatné, že se trochu oteplí, nebo treba tom, kde se bere představa, že se oteplování bude stále zrychlovat. Také lidem uniká, že všechna ta opatření, která mají údajně zastavit nebo zpomalit tu strašlivou klimatickou změnu omezením "uhlíkové stopy" absolutně neplní proklamovaný účel, ale mají většinou přesně opačný efekt. Zato však velmi dobře plní účel likvidace ekonomické základny naší civilizace a jako vedlejší efekt přihrávají peníze z našich kapes někomu jinému.

A. Walletzký 20.1.2020 12:59

No tak já mám na mašině odježděno 42 roků, tak snad něco o tom vím. Nesrovnávám jablka a hrušky. Záměrně jsem uvedl ten příklad nákladního prázdného vlaku, neboť se energeticky nejvíce blíží poměrům v osobní dopravě. V cargové dopravě jezdím posledních 15 let, tak mám ty megawatty zažité. Ale posloužím i aktuálními ůdaji od vlaku hmotnosti 2071 tun, lokomotiva 1216 Taurus, o výkonu 6,4MW, na dráze 43km z Bohumína do Suchdola spotřebovala 1381 kWh, vyrobila zpět do sítě 138kWh, přesně 10%. Článek není pro projektanty bateriových úložišť z větru a slunce. Jenom k zamyšlení, že tudy cesta nepovede.

P. Zinga 20.1.2020 12:42

Adjustace teplot: proč vždy je adjustováno tak, že to zapadá do plánů klimahysteriků?

R. Brzák 20.1.2020 12:31

a co se té otázky v závěru týče - šlo o otázku řečnickou, kterou Vám tedy přeložím - na základě čeho máte pocit oprávněnosti rozhodovat o tom, co je žádoucí nejen pro Vás, ale i pro Vaše sousedy, zde na Zemi?

R. Brzák 20.1.2020 12:24

připomínám, že jste zde zpochybnil trh - v jeho funkcích, které,jak se zdá, neznáte - a já v kontextu zdejší celé diskuze tvrdím, že problém klimatických změn je pravděpodobněji řešitelný na volném trhu myšlenek a společenských přístupů...

Co se týče pilířů klimatické víry - na trhu by se dávno ukázalo, které pilíře jsou prohnilé a podporované státem/médii/korporacemi apod a které mají zdravé kořeny...

R. Vacek 20.1.2020 12:19

Doporučuji podívat se na statistiky organizace FAO, kde můžeme vidět, jak se globální změna klimatu projevuje na zemědělské produkci za posledních 60 let. Celosvětově, nebo pro jednotlivé země. Všechna ta sucha, povodně a vrtkavost počasí musí být někde vidět.

Já to udělal a klimatické změny se zatím projevují tak, že roste sklizeň téměř všeho. Asi nás čeká blahobyt.:-)

http://www.fao.org/faostat/en/#data/QC/visualize

R. Brzák 20.1.2020 12:18

vaši poslední větu nikdo nepopře - problém je, když se zaměříme jen na jednu hrozbu a pod tímto zúženým zorným úhlem začneme pomíjet rizika další, nebo dokonce rizika vytvářet nová ve jménu záchrany před rizikem původním. (

A politik dělá přesně tohle - zužuje náš zorný úhel záměrně na jedno riziko.

Vědec pak je člověk, který se vědou živí. Je tudíž závislý na tom, jestli jeho vědu někdo platí. Je-li systém založen na politické moci, politici jsou ti, kdo nakonec rozhodují o tom, na které řešení kterých rizik dá společnost peníze. Je to tedy politik, na kom nakonec závisí úspěch vědce v jeho základní potřebě - uživit se... A politik zaplatí na kimaalarmismus - a vědec nakonec bude zkoumat pravděpodobněji to téma, či z toho zorného úhlu, který je mainstreamový...

M. Pivoda 20.1.2020 12:04

"Vědci potvrdí to, co politici chtějí." Ano, takové případy v historii také nastaly. To nikdo nepopírá.

Já zde raději připojím praktickou poznámku: Lidi spojuje především společný nepřítel. Lidi spojuje víee konkrétní hrozba, než jakási vágní příležitost.

Původní hrozbu lze ale ve vhodné fázi vývoje přeformulovat do příležitosti.

Jenže i pak, možnost skutečné hrozby stále přetrvává.

M. Pivoda 20.1.2020 11:59

R. Brzák zde klade otázku, na kterou ani neočekává žádnou odpověď. On prostě jen žongluje se slovy.

Připomenu, že diskutujeme pod článkem s názvem "Prohnilé pilíře klimatické víry"

J. Dobrý 20.1.2020 11:57

Kdyz uz jsme o tech polu, tak severni magneticky pol se vydal na cestu. Jeste nedavno byl v severni Kanade a hybal se rychlosti pak km za rok. Za poslednich par let zrychlil na asi 40km/rok. Momentalne uz neni ani na zapadni polokouli a smeruje na Sibir, kam by soucasnym smerem a tempem mel dorazit nekdy kolem r 2050 (priblizne na souostrovi Severni zeme)

Ma to vliv na klima? Zajimave to koreluje se zmirnenim sibirskych zim a prituhnutim v severni Americe. asi je to hloupost, ale vhledem k tomu kam doputuji castice slunecniho vetru si nejsem jist.

A zajimavost, tyto zmeny silne koreluji s nasim vyuzivanim dalkovych prenosu elektricke energie. Navic se hybe jen severni pol, ten na vice zadratovane polokouli. Znamena to snad stejne jako u teorie GW, ze za to muze clovek?

Korelace neznamena kauzalitu, korelace neznamena kauzalitu, korelace neznamena kauzalitu. Vazne NE! A je nutne si to neustale pripominat.