15.6.2024 | Svátek má Vít


Diskuse k článku

EVROPA: Podruhé ke kyperské krizi

Uplynuly dva týdny od počátku dnešní akutní fáze kyperské krize a – v nemenší míře – i krize celého konceptu evropské integrace, projektu jednotné evropské měny a její proměny v unii transferovou (čili politickou).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Polanský 4.4.2013 18:43

Stále nechápu proč i pravicové vlády o vstup

do EU usilovali. Tyhle kecy jsou o ničem. Pánové, Klausovci, činy. Ale pobrečte si. Znáte to z hospody: Vždyť já jsem to říkal...

M. Kosejk 4.4.2013 19:29

Re: Stále nechápu proč i pravicové vlády o vstup

Potom ale určitě nechápete ještě víc věcí. Nebo je nechcete chápat. EU v době podání naší přihlášky byla úplně jiným útvarem, než je dnes. A pokud jde o dobu našeho vstupu do EU, tak to byl také naprosto jiný útvar než dnes. A pokud opravdu chcete seriózně vzpomínat na období, které předcházelo našemu vstupu do EU, tak si možná vzpomenete, že tenkrát se ve staré Evropě řešly úplně jiné věci - např. se velká část západních politiků bála, že je zaplaví hordy barbarů z východní a střední Evropy. A ti, kteří se toho nebáli, zase měli plné ruce práce, jak z toho strachu vyvést své občany a neprojet kvůli tomu volby.

J. Kanioková 4.4.2013 21:48

Re: Stále nechápu proč i pravicové vlády o vstup

Několik poznámek k referendu o vstupu ČR do EU

http://www.revuepolitika.cz/clanky/818/nekolik-poznamek-k-referendu-o-vstupu-cr-do-eu

B. Rybák 5.4.2013 19:10

Re: Stále nechápu proč i pravicové vlády o vstup

Vzhledem k rozpadu východních trhů a EU-propagandě která tehdejší EU úspěšně vydávala za čistě hospodářský projekt umožňující dosažení západoevropské životní úrovně, nebyla tehdy žádná jiná reálně politická možnost. Byli jsme podvedeni. Vtaženi jako člen 2. řádu do "zelené říše národa německého".

M. Sedláček 4.4.2013 15:21

S článkem souhlas, ale

nějak nechápu, proč je jako autor uveden "Institut Václava Klause", když je psán v první osobě?

Cit.: "Dříve bych zmínil i bohaté ropné..."

D. Polanský 4.4.2013 18:47

Re: S článkem souhlas, ale

Stydí se.

B. Rybák 5.4.2013 19:16

Re: S článkem souhlas, ale

Protože je to kolektivně schválené stanovisko IVC. Tedy stanovisko, které bude "posíláno do světa". V.K. by to určitě napsal vůči EU poněkud ostřeji.

I. Schlägel 4.4.2013 11:51

Tak.

"...lidé v Evropě pořád ještě problematičnost a nebezpečnost EU dostatečně vážně neberou a trochu je postrašit by nebylo na škodu." Čím vystrašíte zlenivělé kapry v dobře vyhřívaném rybníku jménem sociální stát, kteří místo používání vlastní hlavy nechají události plynout bez povšimnutí, případně s peprným komentářem někde v hospodě? Západ příliš dlouho nezažil pořádný blackout, pořádný hlad, možná válku. Říká se tomu usnutí na vavřínech. Vavřínech notně uvadlých.

J. Boleslav 4.4.2013 11:11

Opět pěkný článek

Viníků kyperských problémů je jistě více: tamní banky, tamní politici, tamní voliči a klienti bank, ale i EU. Je proto dobře si všimnout, že zatím co všichni ostatní viníci nějaké důsledky svého jednání ponesou, slovutná EU bude stále z obliga. Jak dlouho ještě?

V. Mlich 4.4.2013 10:16

Socialistická redistribuční politika jánošíkovského typu

Pěkné spojení!

Jinak bych moc nedal za to, že to potopení Kypru bylo od Brusele tak trošku i záměrné - aby se zbavili daňového ráje. Ne, že by přímu kuli pikle, ale zas tak moc se tomu nebránili.

J. Vyhnalík 4.4.2013 13:26

Re: Socialistická redistribuční politika jánošíkovského typu

Však se argumentace daňovým rájem v prohlášeních opakovala, i když to s dluhovou krizí nijak přímo nesouvisí. Prostě zlobili a tak jim to EU dá "sežrat".

P. Pruner 4.4.2013 8:30

vidět vše

Opět pěkný článek institutu.

Podle mne ale příspěvek přehnaně kritizuje EU a potlačuje odpovědnost Kypru za svou politiku včetně té hospodářské. Všechny ty napsané pravdy přeci Kypru nikdo nenutil, je to stát dospělých odpovědných lidí. Nakonec ani v tomto špatném finále nemuseli přijímat požadavky EU, jenže žádné méně špatné řešení nebylo.

P. Götze 4.4.2013 9:09

Re: vidět vše

Ano ale muzete se to postavit i takto. Mate velkou rodinu a do ty rodiny se rozhodnete prijmout novyho clena. Vite, ze asi sidi, vite, ze jede v nelegalnich obchodech s penezi. Proste to nevypada jako nekdo, s kym bsyte sdilel hodnoty, mozna prave naopak. A ted mi reknete jeden jediny duvod, proc byste jej mel do rodiny prijmout. A pokud uz jej prijmete a vy po 4 letech zjistite, ze vam exekutor klepe na dvere, protoze ten vas novy clen se zadluzil a vy jste si jej napsal do baraku, tak mi reknete, je to jeho chyba a nebo je to vase chyba, ze ho mate v baraku? Byt ja tim sefem rodiny, tak bych asi mel o cem premyslet, proc ja blbec to vlastne udelal. A proc jsme tim ohrozil ostatni cleny rodiny, kteri vzdy verili v mou odpoivednost. Koneckoncu proto jsem sefem rodiny ja, dostal jsem k tomu od nich mandat.

P. Pruner 4.4.2013 12:46

Re: vidět vše

Vy i pan Brzák máte jistě pravdu.  Mně šlo jen o míru odpovědnosti za současný stav a ta je jistě větší u Kypru než u EU.

Uvedu vzdálenou analogii u jednotlivců - práceschopný člověk se musí o sebe především postarat sám, až pak by měl spoléhat na dočasnou pomoc státu.

P. Götze 4.4.2013 13:19

Re: vidět vše

To slovo jiste bych nerad obhajoval, ja to vubec nevidim tak jednoznacne. A hlavne je to irelevantni, protoze ten "jeho soucastny stav" se deje "v mem dome". A proto je to prevazne "muj problem". Kypr neva v eurozone proste vubec co delat a jejich problemy maji byt jejich, nikoliv problemy EU. To je jiste pravda. Jenze vstupem do eurozony jsou jejich problemy i problemy bruselskymi a hadat se kdo za to vice muze, je naprosto iracionalni a nic neresici. Tu odpovednost nemeli Kyprane, budiz. Co je ovsem mnohem mnohem mnohem horsi, tu odpovednost nemel a zrejme stale nema ani Brusel, protose jeho jednani je katastrofalni. A o to tady jde, nejde o Kypr, jde o EU. Obnazuje se nam ve velmi nehezke nahote. To je na tom to nejsmutnejsi. Bohuzel.

B. Rybák 5.4.2013 19:32

Re: vidět vše

Kypr byl zničen rozhodnutím o odpuštění Řeckých dluhů (ztráta 4,5 miliardy Eur). Záměrným vypuštěním (např. New York Times) informace o pravděpodobném zdanění tamních vkladů (únik 16 miliard Eur). Stanovením záměrně vysokého kurzu původní měny při výměně za Euro (tedy krátkodobá expanze dovozu, nárůst zadlužení, zdražení kyperských produktů - ztráta konkurence schopnosti). Kyperské hospodářství bylo bezprecedentním 10 denním uzavřením bank, zničením jeho 2 největších bank, v nichž měly svůj kapitál kyperské podniky (např. hotely) naprosto zničeno. Zločin těch, kteří o vlákali do Euro-pasti je nezměrný.

R. Brzák 4.4.2013 9:49

Re: vidět vše

Podle činů poznáte je.

Když se někdo chová nedospěle, dospělý (a odpovědný) není. Jestliže takového přijmu do svého společenství, mám i vůči němu povinnost vyžadovat osobnostní růst a motivovat jej k odpovědnosti. Jestliže namísto toho povzbuzuji jeho závislost (neboť je pro mne výhodné uplatňovat nad ním svou moc), která přirozeně jde proti dospělosti a odpovědnosti, pak jsem i já viníkem. Těžko se hádat, kdo větším.

V. Mlich 4.4.2013 10:19

Nikdo je nenutil! Byli podvedeni

ECB jim naslibovala, že se nemusí bát nakoupit řecké dluhopisy, protože oni Řecko podrží a ty dluhopisy budou vyplacené v plné výši. Vina kyperských bank je jen v tom, že se nechaly takhle podrazit.

R. Langer 4.4.2013 13:02

Re: Nikdo je nenutil! Byli podvedeni

Já myslím, že lepší výraz je "obelhat", i když s podrazem to přímo souhlasí... ;-)

J. Vyhnalík 4.4.2013 13:28

Re: vidět vše

On by se Kypr, aniž by měl euro, nemohl nikdy tolik zadlužit a i kdyby se o to snažil, byl by mnohem dříve donucen ty dluhy splácet.

J. Šejnoha 4.4.2013 17:31

Re: vidět vše

.., jenže  žádné méně  bolestivé řešení nebylo.

    Nebolestivá řešení nejsou vždy ta nejlepší.

J. Kanioková 4.4.2013 2:58

EU dokázala dovést Evropu tam, kde už jsme jednou byli,

že je současnost placena z výnosů budoucích investic, na které si teprve půjčíme...

Kdyby někdo před pár lety tvrdil, že milionáři z Francie budou chtít ruské občanství, aby se vyhnuli vysokým euro daním, že pro eurohujery bude živnostník parazitem, a že se v zemi EU budou konfiskovat vklady, nevěřili bychom. Ale je to tady.

Bigotní náboženství a sociální inženýrství z ekonomického hlediska jsou totožné. Potlačují svobodu individuální volby..

V EU restart nevěřím...

J. Bruner 4.4.2013 2:56

chybička se vloudila

není žádný  plán na "zmrazení" vkladů. I sluvutný IVK neříká pravdu neboť krize vznikla tehdy, když banka nebyla schopna uspokojit výběry, protože právě vklady, což je majetek banky, se znehodnotily nebo přímo rozplynuly. A zachránci vycházejí z toho, že velcí vkladatelé mají ještě něco jinde, z čeho budou moci zaplatit uvalenou selektivní a proto nespravedlivou daň.

Dluh nemusí vždy vést ke krizi pokud je kryt reálným majetkem a to buď stávajícím nebo majetkem budoucím, což je zisk. Pokud svůj majetek umenším, což udělala kyperská banka, když nakoupila fakticky nekryté řecké dluhopisy nebo půjčí oproti krytí ziskem z budoucnosti, ale ten již chce realizovat nyní, pak není schopna dostát svým závazkům.

Hnusné na zvoleném kyperském postupu je to, že velcí vkladatelé jednak nedostanou bankovní výplatu svých pohledávek, ale ještě podruhé budou stejnou sumu nuceni zaplatit v dani.

J. Bruner 4.4.2013 2:39

chybička se vloudila

J. Ryba 4.4.2013 0:59

Institute, koho ještě zajímáš? :-)

J. Vyhnalík 4.4.2013 3:23

Re: Institute, koho ještě zajímáš? :-)

Zjevně Vás.

J. Boleslav 4.4.2013 11:07

Re: Institute, koho ještě zajímáš? :-)

:-)

M. Vondráček 4.4.2013 11:11

Re: Institute, koho ještě zajímáš? :-)

:-)

M. Trhlík 4.4.2013 14:20

Re: Institute, koho ještě zajímáš? :-)

Pane Vyhnalíku a co Vás upoutalo na Institutu ? Zase stejné okecávání, jako ,když Klaus vládl s prakticky nulovým výsledkem? To je dost málo, abysme jen vzpomínali na Klausovu "moudrost" a hloupost těch ostatních v čele s novým prezidentem Zemanem.

J. Hejna 4.4.2013 11:33

Re: Institute, koho ještě zajímáš? :-)

Opravdu hlubokomyslná otázka.

V daném rybím případě není co dodat.