26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Iluze o OZE

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů je opředena mnohými iluzemi, včetně budoucího snížení cen elektřiny pro spotřebitele.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Ryzý 19.4.2012 15:30

Hrozně mě baví

jak o jakékoliv věci vždy nejhorlivěji diskutují ti, kteří o věci evidentně nemají ani páru. Bohužel je smutné, že zhusta takoví lidé nejen diskutují na fórech, ale také publikují rádoby zasvěcené statě.

Nebudeme tady řešit zpackaný systém podpory OZE, to nemá s technikou nic společného. Jestli v Německu postaví obří větrné parky na severu, budou potřebovat masivně budovat přenosovou infrastrukturu - jasně, nelze než souhlasit. U nás je ale úplně jiná situace, malé zdroje mohou být rozmístěny celkem rovnoměrně a takováto decentralizovaná výroba neklade žádné nároky na budování přenosových tras - právě naopak - energie se spotřebuje v místě výroby, tudíž se nikam nemusí přenášet a tím se mimochodem také eliminují přenosové ztráty.

Nářky estétů, kteří pláčou nad ohyzdnými fotovoltaikami a nevidí bordel za svým vlastním plotem ponechám bez komentáře.

B. Rybák 19.4.2012 11:28

Velmi zajímavý článek velmi potřebný článek

"Severskou" FV nemůže omluvit ani politicky jistě důležitá potřeba energetické nezávislosti. Ta by se jak i autor článku přesvědčivě zdůvodnil, dala pořídit nesrovnatelně levněji (např. JE). Kromě toho budou hospodářsky zdecimované a na "jádru" EU závislé jižní státy EU "rády" vyrábět FV elektřinu i pro (např.) Německo (budou pomocí ní muset splácet své dluhy).

Bez zajímavosti není ani skutečnost, že dostatek surovin (např.) pro trvalou "elektronickou revoluci" (i v OZ) EU nemá, takže pro ni tyto zdroje nejsou obnovitelné a pokud bude svými prostředky plýtvat na "vyložená zelená šílenství" nedokáže si jejich dostatek zajistit a její t.zv. "udržitelný" růst se změní na neudržitelný pád.

http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/vzacne-zeminy-z-ciny

http://investice-komodity.webnode.cz/vzacne-zeminy/

F. Ryzý 19.4.2012 15:39

Re: Velmi zajímavý článek velmi potřebný článek

Pane Rybáku, já např. nemám nic proti JE, taky je mi jasné, že slunce, voda ani vítr nám nezabezpečí energetickou nezávislost, na druhé straně každá trocha dobrá. Nemám rád démonizování jádra, ale to samé platí i o démonizování OZE. Mimochodem pokud vím, tak uran se u nás už netěží, už vůbec se u nás nevyrábí jaderné palivo a nová JE bude bůhví kdy - takže JE určitě není cestou k energetické soběstačnosti.

M. Prokop 17.4.2012 21:50

Velmi dobré, děkuji.

J. Jurax 17.4.2012 15:32

Politikové nemají rozhodovat o důležitých věcech, jimž nerozumí

Zde je jasně vidět, co se stane, pletou-li se nevzdělaní a zkorumpovaní politikové tu i cizozemští, ba i EUropští, do rozhodování o čemkoliv důležitém, zvláště vezou-li se na módní vlně vyvolané jednak mozky prožranými zelenou plísní a jednak chladnokrevným kalkulem podnikatelů, co použili globálně teplých a všelikých zelených věrozvestů jako užitečnýmých idiotů, neboť navětřili dokonalý a legální tunel peněz daňových poplatníků i koncových spotřebitelů energií do vlastních kapes. Zářnou, leč lživou ideou oblbení a a samozřejmě zkorumpovaní zákonodárci (protože úplně všichni zas tak alternativně inteligentní, aby takovou pyramidální kravinu odkývali zadarmo snažně doufám nebudou)  tomu dali patřičný legislativní podšprajc a je vymalováno. A netýká se to jen elektrické energie z fotovoltaiky a fofrníků, ale i biosložek v palivech a jiných nesmyslně dotovaných výmyslech.

A sprostný lid je masírován kampaněmi stejně nevzdělaných a uplacených novinářů, varovné hlasy techniků a energetiků jsou bagatelizovány a tito jsou tupeni jako brzdy pokroku, takže prostší část toho lidu jásá nad ochranou životního prostředí, odmítá fuj jadernou energii a zvyšující se ceny energií přičítá na konto zlotřilému kapitalismu (u nás pak ještě stejně zlotřilému ČEZu). Zelení cvoci požadují ještě víc zelených energií ať to stojí co to stojí, politikové citlivě naslouchají hlasu lidu a jsou kam vítr tam plášť (najmě v Německu Merkelová a vyřazování JE), protože je furt před volbami. A články odhalující tento podvod století podobné tomu zde od pana Nejedlého se objevují jen v okrajových a specializovaných médiích.

Vesmír a blbost jsou nekonečné - ale o vesmíru se to neví jistě.

M. Starý 17.4.2012 10:59

Spirála špatných rozhodnutí

Státy podlehly mediální kampani (teď už víme kdo za ní stál) globálního oteplování a přistoupily na povinný výkup energie z OZE za ceny násobně převyšující výkup z konvenčních zdrojů.

Vidina snadného zisku navíc garantovaného státem přilákala investory (pokud samy nestály na jejím počátku) a způsobila nekontrolovaný boom FVE a větrníků.

Najednou je energie z OZE v síti tolik, že se řeší nerudovská otázka kam s ní. Takže budou nutné obrovské investice do infrastruktury přenosové soustavy a do dalších zdrojů tzv. "špičkové" energie (plynové elektrárny). Energie se bude s velkými ztrátami a náklady přenášet napříč kontinentem. Smutné je, že majitelé OZE nejsou povinni nést náklady na umístění "své" energie.

A to vše zaplatí koncový zákazník.

Takto dopadá vždy, když "slavně" zvítězí stát nad trhem.

M. Starý 17.4.2012 11:01

Re: Spirála špatných rozhodnutí

Omlouvám se za hrubajznu ... sami nestáli ...

J. Jurax 17.4.2012 15:41

Re: Spirála špatných rozhodnutí

No, prostě díky blbosti a úplatnosti politiků a svaté víře zelenou plísní prožraných mozků vyrábíme draze dotovanou energii, kterou nepotřebujeme, protože je neupotřebitelná. A za další drahé peníze jsou činěna opatření, aby se ta neupotřebitelná energie dala přece jenom nějak spotřebovat, aniž by kolabovaly sítě a vznikaly blackouty. Poděkujme za to svým zákonodárcům a zeleným cvokům.

Nebylo by ekonomicky výhodnější na všeliké fofrníky a fotovoltaiku raději rezignovat, dokud nebude znám ekonomický způsob skladování elektrické energie? Stačilo by odbourat dotace ... a vydržet žaloby konjukturalistických šíbrů, co na téhle politicky vyvolané kravině založili svou cestu k zbohatnutí.

P. Rada 17.4.2012 20:38

Re: Spirála špatných rozhodnutí?

Takto to dopadá pokud státu vládne kapitál a ten si přihrává zakázky za státní peníze = tuneluje..  Vše to pak opravdu ale platí koncový zákazník v daních a nákladech.

http://byznys.ihned.cz/c1-45908160-vas-ucet-za-cistou-elektrinu-6300-kc-kvuli-chybe-politiku

Další a Vámi nevzpomenutou realitou je ale fakt, že dnes jsme na tom zatím tak dobře, že spotřebováváme 7x více elektřiny jak v roce 1950 a podobněkrát více fosilních zdrojů. Takto vysoká spotřeba z nás dělá jakési novodobé otrokáře na které pracují de facto už stovky energetických otroků.

Palčivá otázka pro spohodlnělého otrokáře pak je, čím dál své otroky krmit, aby skrze tenčící se neobnovitelné zdroje otroci jaksi nezmizeli a otrokáři pak nemuseli zas začít vycházet jen ze své bytostné podstaty.

M. Prokop 17.4.2012 21:51

Re: Spirála špatných rozhodnutí?

Já nechci být otrokem zelených fantasmagorií, je to příliš drahé a nespolehlivé.

P. Rada 18.4.2012 0:16

Re: Spirála špatných rozhodnutí?

Potíž je v tom pane Prokop, že dnes jste zatím otrokem fosilní půjčky, která je krátkodobá a tedy nespolehlivá a právě to se Vám nelíbí.

Měli jsme všihni šanci na jejím základ zbudovat něco dlouhodobě životaschopnějšího ale tu šanci jsme z větší části zatím promarnili. Něco projedli, propili... něco zas proválčili... Náhradu za levné a výkoné fosily tedy dosud nemáme a navíc jsme si do budoucna zadělali na problém s klimatickou změnou.

A protože jsme bytostně zůstali tam kde před tisíciletími a vývoj jsme napřeli především do prostředků vnějšího technického metabolismu, tak nám to otrokaření zas hrozí a nebude to asi realizováno podle individuálních přání ale podle reality.

Pokud by jste ale například zvládnul volitelnou vnitřní schopnost fotosyntézy, chladnokrevnosti či dokonce vnitrojaderných procesů tak šikovně, že by jste to dokázal přenášet i na potomstvo.... pak by jste se stal na planetě a jejich obyvatelích nezávislí, nezotročitelný.... Fantasmagorie typu "sroviny nikdy nedojdou...". by Vám mohli být s prominutím ukradené a začal by jste se podobat bohům. Opak je ale spíš pravdou - že?

P. Fiala 17.4.2012 9:50

Vědci a technici a technologové a investoři a obchodníci

a též politici jsou silami, které určují co bude a jak se to dá udělat. Vyjevuje se, že KAPITALISMUS je systém nejefektivnějšího spolužití mezi masami lidí různých kultur i politik.

Kdopak by si pomyslel v r. 1989, že po telefonním dvoudrátě bude moci v r. 2012 přijímat signál o tak vysoké frekvenci, že mu umožní vidět pohyblivé barevné obrázky v rozlišení HD a slyšet kvalitu HF?

T. Petřek 17.4.2012 10:11

Re: Vědci a technici a technologové a investoři a obchodníci

Jenže ten kapitalismus teď bohužel zachází na socialistické úbytě.

P. Fiala 17.4.2012 10:22

Re: Vědci a technici a technologové a investoři a obchodníci

Něco na tom je. Socialisti ani komunisti, nikdy nepochopili pojem KAPITÁL, který v jeho komplexnosti ozřejmil na světové úrovni jejich ideový vůdce K. Marx. Spíše šli po své programové linii, zjednodušeně řečeno: Udržujme masy lidu v "chudobě", jinak nemáme oprávnění existovat.

P. Rada 17.4.2012 14:37

Re: Vědci a technici a technologové a investoři a obchodníci

A není to spíše tak, že už od pravěků lidstva existovaly podstatné situační rozdíly a dokonce až legislativou stvrzené privilegování- tedy vykořistování? Na této praxi současný kapitalismus změnil jen to, že začal masivně namísto bližního vykořistovat především přírodu. Ta má ale své limity. Masivností nabídky pak ucpal ústa chudému lidu a zas skutečně praktikuje .... "Udržujme masy lidu v "chudobě", jinak nemáme oprávnění existovat."

Jak jinak si vysvětlit, že dnes 10% populace vlastní 90% přírodního bohatství?

J. Jurax 17.4.2012 15:50

Re: Vědci a technici a technologové a investoři a obchodníci

Panenkomarijasvatokopeckádočehostodušudala - že to nerozumí psanému textu a mele o koze, když článek a diskuze je o voze?

A ano, již od pravěku se lidé dělili na schopnější, pilnější, pracovitější, nápaditější (a mající taky trochu toho nezbytného štěstí) a na ty druhé. Až socialismus komunistického střihu je srovnal všechny do rovnosti chudoby. A socialistická EU se snaží tento bolševický experiment zopakovat.

A jinak - dík Vám, pane Rado, aspoň za ty uvozovky kolem té chudoby, co v ní současný kapitalismus - najmě u nás - udržuje masy.

M. Prokop 17.4.2012 21:53

Re: Vědci a technici a technologové a investoři a obchodníci

Marx ozřejmil prd, ale zatáhl lidstvo do bídy komunismu.

R. Langer 17.4.2012 12:51

Re: Vědci a technici a technologové a investoři a obchodníci

Tady je nějaký nový pan Fiala? 8-O

P. Joch 17.4.2012 8:34

ptydepe??

Pane Rada, když čtu sousloví jako "velká výzva", "strategická výzva" atd., vím, že dotyčný se snaží obecenstvo ohromit svou údajnou znalostí problému a zároveň naznačit, že od nejlíp ví jak na to. Slovem výzva se totiž překládá anglické challenge a mnohem srozumitelnější by bylo použít sousloví "těžký úkol", jenže pak už by to nebyla ona "výzva".

Pokud bychom nechali prostor pro tržní rádoby "samoregulační" efekt, nehyzdili by naši krajinu fotovoltaicke parky a neplatil bych laždý měsíc 500,-Kč do kapsy solárním baronům.

Ty Vaše "výzvy" povedou jen k tomu, že tito miliardáři (ať už firmy, fondy, nebo jednotlivci), logicky budou peníze, které jim teď z fotovoltaiky platíme, dále investovat. Pokud jim jako další kus šťavnatého masa stát nabídne výstavbu energovodů, skočí po nich. Jenže jim to pak bude patřit, stejně jako zdroje OZE, stát totiž je zadlužený až po uši, ten nemá peníze ani na zalátání děr na silnicích po letošní zimě.

Vám opravdu nedochází, že za pár desetiletí bude celá energetika patřit jedné velké firmě (fondu), které to sami zaplatíme a pak budem solit za elektřinu desetkrát tolik co teď?

Každý státní zásah do ekonomiky vede ke stejným koncům, nemá smysl to dál rozvádět.

V. Novák 17.4.2012 9:38

Každý státní zásah ne.

Trh má tendenci spojovat subjekty do větších a větších - až dojde k narušení konkurence. Takový zásah, jako bylo rozkulačení původního molochu AT&T, byl oprávněný a vedl k posílení (resp. obnově) konkurenčního prostředí.

A. Bocek 17.4.2012 8:05

Největším problémem OZE

je že neumíme ekonomicky skladovat el. energii. Přečerpávací elektrárny vyrovnávají pouze denní diagram.  Příjdou-li bezvětrné zatažené dny není kde brát.

T. Petřek 17.4.2012 10:14

Re: Největším problémem OZE

A když bude 80% podíl OZE, tak přijde na ty louče.

J. Jurax 17.4.2012 15:52

Re: Největším problémem OZE

A zelení cvoci si budou třít ohony ebonitovými tyčemi ...

P. Fiala 17.4.2012 10:15

OZE byly a jsou v ČR vykazovány ve výši 1-2%

ČEZ faktura za období r. 2010/2011:  Směs paliv dodavatele za r.2009 (původ elektřiny):

Uhelné 18,38% - - - Jaderné 16,24% - - - Ostatní (neidentifikováno) 64,24% (nakoupené v zahraničí, za nižší ceny)? - - - OZE (vč. přečerpávací) 1,14%

V položce "Ostatní" může být elektřina z FV i Větrných elektráren z Německa či ČR, či Rumunnska, či Bulharska i Albánie či kde všude ČEZ elektřinu vyrábí či nakupuje. Ostatní dodavatelé elektřiny v ČR (kromě Pražské Energetické, kterou se ČEZ nepodařilo zahrnout do svého a.s. portfolia) jen nakupují a pravděpodobně jen v zahraničí, kde je elektřina levnější, nežli ve výrobnách ČEZ.

V. Novák 17.4.2012 10:47

A proto platím PRE víc,

než bych platil ČEZu, kdybych byl v jeho síti...

Ne o tolik, abych přecházel k ČEZu, když to co platím navíc, je stejně za distribuci - a to se nemění.

Ó, jak jste pravděpodobný...

D. Seibt 17.4.2012 16:50

Re: OZE byly a jsou v ČR vykazovány ve výši 1-2%

Melete absolutni nesmysly. V CR bylo v roce 2011 vyrobeno 87.5 Twh, z toho se vyvezlo 27.5 Twh a dovezlo 10.5 Twh. To znamena, ze cisty export je 17Twh, coz je 2Gw kontinualni vyroby kazdou hodinu v roce. Pokud by se spotrebovalo jen 35 % z domaci el. energe a zbytek by byl dovoz jak nam tady pisete, tak potom neco nesedi.

P. Rada 17.4.2012 2:20

A bude hůř.

S autore souhlasím v tom, že energie s OZE bude velmi pravděpodobně dražší jak s uhlí - a to možná až násobně. Zdá se, že si autor uvědomuje,  že OZE budou za čas asi muset přejit do role dominantní a vzhledem k jejich charakteru začne být problém hlavně se stabilitou dodávek.

Faktem je, že efektivitu výroby lze hodnotit až podle její ceny u spotřebitele a nikoli jen u zdroje. V tom ale tkví i problém. Rozvodná soustava je totiž koncepčně vytvořena pro krytí s několika dominantních relativně stabilních zdrojů.

OZE jsou a budou i při event láci výroby rozptýlené, nepravidelně dodávající a s vazbou na velikost typických synoptických útvarů které přesahují velikost států. Tento fakt je proto velkou výzvou pro celou distribuční sféru na mezinárodní úrovni. Bez dálkových energovodů i eventuelně levná místní energie s OZE, může mít jen krátkodobý místní význam či  zůstane nevyužita. Na výkyvy si ale tak jako tak bude muset společnost zvyknout. Tím míním rozsah ceny třeba 1:10 a nikoli jen o desítky procent. Důsledek je ten, že aktivita v energetice by měla být už nyní více napřena směrem k rozvoji energovodů, akumulačních možností, inteligentních sítí... než do výstavby nových energetických bloků, jak bylo zvykem.

OZE je totiž předně strategická výzva na celkovou restrukturalizaci s přesahem dlouhých desetiletí a ponecháli se prostor převážně pro tržní rádoby "samoregulační" efekt - ale faktickou nekoncepčnost - pak bude mít společnost za několik desetiletí vážný problém nejen pro dražší elektřinu, ale navíc se zásadní  nespolehlivostí v dodávkách. Výstavba energovodů totiž nutně zabere více času než výstavba lokálních zdrojů. Pro logicky narostlou hrozbu výpadku energovodů by pak měly být zachovány místní záložní zdroje a vytvořeny nouzové ostrovní sitě a to cenu energie dál zvedne. Jinou alternativu jak včasné zprovoznění takovýchto dálkových energovodů propojujících ostrovní sítě ale nevidím - leda, že bychom se uprostřed Evropy smířili s úpadkovou pozicí.

V. Hošek 17.4.2012 8:29

Re: A bude hůř.

Propagátoři OZE se rozhodli pro systém někdy se mu říká salámová metoda, když už se vybudují větrníky a soláry, tak už si nikdo nedovolí to zastavit a začne se budovat stabilizace sítí, ale to už nebude (není) jejich problém od kterého by se mohli "zašpinit" to ať řeší vláda, kterou pak mohou také dehonestovat.

Je to k zblití být pod jhem mediokracie, kterou mají v rukou sociální inženýři.

P. Rada 17.4.2012 11:08

Re: A bude hůř.

Nevím jestli k zblití ale smutné rozhodně je, že řada fyzikálních zkonů, zákonitostí a vědomostí o omezenosti prostoru, zásob...  pro leckoho zřejmě neplatí za základ úvah.. Takoví lidé pak žijí ve fantaziích světa stále rychlejšího technického pokoku, který jim bude nadále umožnovat jen pohodlnější život.  Pro takové jsou limity růstu absurditou, zdroje nevyčerpatelné a tak o brzské změně způsobu života nemusí uvažovat - že pane Hošek?

Já spíše mám za to, že na varovné předpovědi Ř.K. zanedlouho dojde:

http://www.smithsonianmag.com/science-nature/Looking-Back-on-the-Limits-of-Growth.html#

T. Petřek 17.4.2012 12:39

Re: A bude hůř.

U ŘK nejde o předpovědi, ale o snahu řídit tímto způsobem svět. Pro ŘK je největším nepřítelem lidstvo - považují ho za nádor, který je třeba vyřezat - chtějí významně (o několik miliard) snížit lidskou populaci. Jak to asi udělají - přihlásí se někdo dobrovolně na "výřez"?

Meze růstu, globální oteplování, .... - to jsou jen jejich nástroje.

Podívejte se na citace z jejich publikací, z toho až mrazí: http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98%C3%ADmsk%C3%BD_klub