22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

ZISKY: Proč stát plánuje trestat drobné akcionáře ČEZu?

Přijde mi, že už poměrně dlouhou dobu vedou politici, řada ekonomů a s nimi i sdělovací prostředky cílenou dezinformační kampaň proti drobným investorům, kteří si v minulosti pořídili akcie společnosti ČEZ. Vypouštějí do prostoru lži o neočekávaném a nezaslouženém zisku, aby tím ospravedlnili vysokou mimořádnou daň, kterou jim ten zisk chtějí z velké části sebrat. Rád bych v tomto příspěvku vyvrátil ty největší lži a fauly, protože nevidím jiný způsob, jak se takové státní zvůli bránit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novák 4.8.2022 9:16

Vystavme této vládě fialové bídy a zmaru na podzim a v nastávajících presidentských volbách vysvědčení.

E. Tkadlec 4.8.2022 9:15

Já panu akcionáři za jeho článek naopak děkuji, protože ČEZ ani vláda s občany nekomunikují. A je vždy dobré znát argumenty i té druhé strany, ať jsou jakékoliv. Akcionáři aktivitu státu berou jako "trestání", což rovněž chápu. Jenže ČEZ je polostátní firma, kde stát je dokonce majoritním vlastníkem, neboli zastupuje ostatní občany ČR. A to přece akcionáři věděli také od samotného počátku, když si akcie kupovali. Takže pokud majoritní vlastník uplatní nyní svůj zájem, o trestání nelze mluvit. Je ovšem pravda, že vláda mohla nás všechny ušetřit totalitních blábolů o nezaslouženém zisku a jeho zdaňování.

T. Veselý 4.8.2022 9:13

R^

J. Novák 4.8.2022 9:12

Přesně tak.

T. Hraj 4.8.2022 9:06

Já myslím, že obecně má autor ve všem celkem pravdu. Ostatně jeho argumentace je postavena na normálním tržní prostředí. Jenomže pominul dvě zásadní věci:

1) Energetika v EU nefunguje v normálním tržním prostředí, ale je silně politicky regulována, respektive spíš určována. Povolenky, přednost ve výkupu (ze "zelených" zdrojů), garantované ceny na roky dopředu (např. u nás pro FV do r 2010), omezování některých technologií, atd.

2) Energetika je strategickým odvětvím. Tj. stát nemůže nečinně přihlížet jejímu kolapsu. Naopak, je povinen mít dlouhodobou, koncepční vizi jejího fungování a také ji uskutečňovat.

3) Dle naší vlády jsme nyní ve válečném stavu. Státní intervence (nota bene ve strategickém odvětví) jsou tedy ještě pochopitelnější, než v době pandemie. A že to tehdy byly nějaké intervence! (rozhodně jsem nebyl jejich advokátem).

T. Hraj 4.8.2022 9:04

Já myslím, že obecně má autor ve všem celkem pravdu. Ostatně jeho argumentace je postavena na normálním tržní prostředí. Jenomže pominul dvě zásadní věci:

1) Energetika v EU nefunguje v normálním tržním prostředí, ale je silně politicky regulována, respektive spíš určována.

2) Energetika je strategickým odvětvím. Tj. stát nemůže nečinně přihlížet jejímu kolapsu. Naopak, je povinen mít dlouhodobou, koncepční vizi jejího fungování a také ji uskutečňovat.

3) Dle naší vlády jsme nyní ve válečném stavu. Státní intervence (nota bene ve strategickém odvětví) jsou tedy ještě pochopitelnější, než v době pandemie. A že to tehdy byly nějaké intervence! (rozhodně jsem nebyl jejich advokátem).

P. Černý 4.8.2022 9:00

Nejspíš obojí. Fyzické osoby drží v ČEZ necelých 14%. Necelých 70% drží stát a zbytek jsou ostatní právnické osoby.

M. Matura 4.8.2022 8:54

No já bych spíš řekl, že na základě opčních programů jsou to především manažeři minulých i současných vedení ČEZu včetně politiků z dozorčích rad.

P. Černý 4.8.2022 8:51

Spíš půjde o podíly velkých investičních fondů z USA a Německa. To je nejspíš hlavní důvod, proč se politici nehrnou, aby situaci řešili. I když musí vědět, že právě tato situace nejvíc ohrožuje jejich kariéry.

P. Vychodil 4.8.2022 8:44

dobře děláš, akcionáříčku, že se nepodepisuješ...u nás v hospodě Na růžku by ti chlapi za takové kecy rozbili, však ty víš co, že ?

M. Matura 4.8.2022 8:39

Asi by bylo dobré vědět, kdo ti malí akcionáři vlastně jsou? Jaký vliv můžou mít ti velcí z malých na rozhodování vlády a úřadů ve věci investic, účasti na burze, hájení čích zájmů apod.

P. Černý 4.8.2022 8:35

Politika, že se energie uměle zdraží, aby se ušetřilo, něco takového nebylo možné ani v dobách tak zvané nejhlubší totality. Vždyť i ta absurdní privatizace energetických firem včetně smluv a infrastruktury páteřních sítí proběhla údajně mimo jiné na popud EU. (Toho co zbylo po naší ještě šílenější kuponové privatizaci.)

Člověk by doufal, že politici budou aspoň na tolik soudní, aby uznali, že všeho moc škodí. Že energie jsou už dost drahé. A že to, co by možná prošlo v době blahobytu, nemzsi být únosné v době krize a války. Pokud jim nedochází ani to, pak to jsou skutečně zaslepenci nebo jen něčí prolhané loutky...

J. Herink 4.8.2022 8:22

To co jste zde pěkně popsal je pregnantní ukázka Bruselu a "evropských hodnot" v praxi. A po zrušení práva veta bude ještě hůř, mnohem hůř. Ale vykládejte to našim zaslepencům.

P. Černý 4.8.2022 8:15

Stát poskytl půjčku ČEZ 74 miliard Kč na to, aby firma mohla rozšířit rozsah obchodování na lipské burze, které je pro uvedenou firmu (vzhledem k výrobní ceně v Česku vyrobené elektřiny) extrémně ziskové. Půjčku Sikela údajně poskytl na v dnešní době směšný úrok 3% p.a., aniž by chtěl, aby se na půjčce podíleli i ostatní akcionáři.

Trest si představuji jinak. Toto je na hraně nedovolené státní podpory.

A kde je antimonopolní úřad, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže? Copak ČEZ nemá na českém trhu monopolní postavení? Nebo ten úřad už tajně zrušili? Dřív honili kdejaké pumpaře a teď nic? Žádná aktivita?

A co veřejný zájem? Prodávat kWh vyrobenou za 25 haléřů za 11 Kč? To si opravdu musíme nechat líbit ničení konkurenceschopnosti ekonomiky a ohrozit samo její fungování jen kvůli nějakým akcionářům? Copak je současná situace na trhu s energiemi tržní? Copak ceny nevyletely kvůli politice, kvůli sankcím?

Být panem akcionářem, byl bych raději zticha.

M. Matura 4.8.2022 7:54

Akcionáři ČEZu spekulují na nedostatek elektřiny. Čím méně vyrobené elektřiny, tím větší zisky. Vzhledem k tomu, že jsme dle vlády ve válečném stavu, je omezení akcionářských práv a zavedení prodejních cen dle skutečně prokázaných nákladů u strategických komodit logickým a nutným krokem každé vlády.

J. Nevrkla 4.8.2022 7:48

To, co provádí ČEZ, zřejmě naplňuje skutkovou podstatu trestného činu lichvy, jak zdůvodňoval právnický expert, citující zákon. Znělo mi to celé zdůvodnění zcela logicky.

I. Pávek 4.8.2022 7:43

R^

J. Vorlický 4.8.2022 7:36

Skupina ČEZ jako dodavatel energie se skládá min.ze tří a.s., ČEZ, Prodej a Distribuce. Zajímá mne, ke které akciovce patří ty akcie, o kterých se zde píše.

J. Novák 4.8.2022 7:32

Já bych to nenazval rýžováním, ale lichvou.

J. Vlk 4.8.2022 7:26

Jediný férový způsob jak využít zisky, znamená investovat do výstavby nových jaderných zdrojů. Na dividendy si musí počkat. Žije se z práce předchozích generací, které bloky JE postavili. Za posledních 20 let se v přípravě a výstavbě JE neudělal žádný progress.

P. Lenc 4.8.2022 7:23

R^

I. Pávek 4.8.2022 7:21

Koho by napadlo za komunistů se zaobírat elektřinou. Prostě byla v potřebné míře pro občany i podniky za rozumné peníze. Dokonce se hlasovalo večer v televizi v nějaké soutěži rozsvícením žárovek nebo zapnutím spotřebičů a diváci se mohli na obrazovce přímo podívat jak na měřáku naskakovaly megawaty. Kdo by tak hlasoval dnes?

J. Novák 4.8.2022 7:05

Ano Green Deal/Death je největší tunel v historii lidstva a kauza ČEZ z tím velice úzce souvisí. Doufám, že jednou, minimálně s našimi zodovědnými figurkami, po právu zúčtujeme.

J. Novák 4.8.2022 7:01

ČEZ vyrobí elektřinu za 30 haléřů a prodá ji na burze za 40 násobek ceny. Ten samý ČEZ tam nakoupí tu samou elektřinu i pro své zákazníky. To není tržní cena. To je cena vycházející z bruselské zločinné ideologie, která úmyslně omezuje stranu nabídky, aby cenu vyšroubovala co nejvýše. Jak by se vám třeba líbilo, kdyby byla v unii zakázána těžba soli a byla povolena pouze její výroba z mořské vody, ale pouze v omezeném množství (vždyť musíme chránit přírodu) a dovoz by byl silně omezen (vždyť green deal). A vždyť sůl je nezdravá, tak na ni nahodíme ještě zdravotní daň. Cena by se vyšplhala na čtyřicetinásobek, tedy na 800 korun za kilo. No a její umělý nedostatek by šrouboval její ceny dále? Jak by se vám to líbilo. Jak by se vám líbily obdobné kecy akcionářů povolených solivarů?

L. Hančar 4.8.2022 6:41

Drobní akcionáři ( zejména ti s miliardovými investicemi do akcií ČEZu ) jsou použiti pouze jako zástěrka na megatunel pro hochy, co se znají. Nic víc, nic míň.

J. Dekar 4.8.2022 6:39

Takže z burzy odejít nejde, protože "malí akcionáři". Tak ať si tedy malí akcionáři zaplatí sami kauci na energetické burze. Nevidím důvod proč by stát (tedy my ze svých daní) měl dotovat tyto akcionáře aby mohli na nás rýžovat na burze.

R. Langer 4.8.2022 6:12

Přesně tak...

Ještě by si ten drobný akcionář mohl uvědomit, že i když má zrovna teď solidní dividendy, tak konkrétně on je brzy může spotřebovat na to, aby sám vůbec měl na zaplacení té elektřiny, jestli to takhle půjde dál. ČEZ na tom ovšem nijak tratit nebude.

Možná mu to časem doklapne... ;-€

J. Pilny 4.8.2022 5:58

Jediný férový přístup je jako ve Francii. Vyrobenou el. energii prodat nejdříve doma za naše ceny a přebytky prodat Německu za draho přes burzu. Ale chápu, že akcionář by takový vývar z akcie neměl a proto se brání zrušení politickému rozhodnutí prodávat i našincům za draho přes burzu.

T. Kubín 4.8.2022 5:51

Jako insider v energetice se musím argumentaci autora jenom smát. Naivní nakupení účelově ohnutých pseudoargumentů působí legračním dojmem.

Tedy, ne že bych jakkoliv obhajoval či dokonce podporoval kroky katastrofické Fialovy vlády ...

V. Mokrý 4.8.2022 5:02

Trestáni by měli být ti, co se zasloužili o částečnou privatizaci ČEZu.