16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

REŽIM: Marx lhal sám sobě

M. Pivoda 8.4.2024 17:24

Já budoucnost neznám. Nemám schopnosti vhledu do budoucnosti.

Nicméně jsem si jist, že až vymřou dnešní starci, mladá generace se stejně rozhodne tak, jak ona si bude přát. Bez ohledu na názory starců.

Zejména pokud bude demokratický systém omylem uznán pro všech 8 miliard občanů planety Země. To byste potom urychleně skákali do své rakve.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Labaj 8.4.2024 22:35

Pěkný článek. Jen škoda toho dovětku o Slušovicích.

Slušovice bylo družstvo, hospodařící na dost nekvalitní půdě a v obecně dost špatných podmínkách. A že se stalo velmi dobrým družstvem, to byla skutečnost už dávno předtím, než začali tahat ze západu počítače.

Pokud někdo pracoval ve znárodněném průmyslu a následně ve Slušovicích (jako třeba já), tak na vlastní oči viděl a zažil ten diametrální rozdíl v přístupu lidí k práci a v organizaci práce. Prosadit nějakou změnu ve znárodněném průmyslu znamenalo svolat 10 porad, zřídit 5 komisí, a nakonec se stejně nestalo nic. V JZD AK když to člověk dokázal věrohodně přednést řediteli závodu, tak příští týden to mohlo začít fungovat.

Uznávám ale, že měli výhodu v okolním marastu. Takže měli možnost si vyzobnout dobré lidi. Zase na druhé straně dali šanci o takovým, které se z kádrových důvodů báli zaměstnat jinde. Právě podle tohoto článku - ředitel socialistického podniku je nezaměstnal, protože proč by riskoval, když ze zisku za dobrý výkon takového člověka by stejně nic neměl, ale riskoval by nepopularitu u nadřízených.

J. Kindl 8.4.2024 21:21

Kapitalismus existuje od samotného začátku lidských dějin. Není to nic jiného než trh. Směna zboží. Je založen na samotném jádru lidské přirozenosti. Lidé se vždy chovají podle pravidel trhu, kapitalistické racionality. Výhodně koupit, výhodně prodat. Výhodně vyrábět, zvyšovat produktivitu práce a být lepší, levnější než konkurence. Feudalismus, kapitalismu jsou pojmy, které si vymysleli lidé, filosofové . Tehdy lidé netušili, že jsou ve feudalismu a kapitalismu ,Slovo kapitalismus se do evropských jazyků dostalo prostřednictvím francouzského utopistického filosofa Sainta Simona v 19 století. Marx si je vybral k označené institucionalizovaného soukromého vlastnictví výrobních prostředků a tržního hospodářství. Kapitalismus použil Marx z důvodu, aby jej mohl postavit proti otrokářství, feudalismu. Podle Marxe kapitalismus odumře anebo bude svržen násilnou revolucí a bude nahrazen socialismem, který přejde v komunismus.

J. Kindl 8.4.2024 21:19

Kořeny socialismu a komunismu jsou identické.Marx je nerozlišoval. Oba pojmy byly pro něj identické.- stejné Oba proudy byly součástí - jakýmisi dvěma frakcemi - jednoho socialistického hnutí, Toto hnutí mělo za to, že celá dosavadní lidská společnost je radikálně nespravedlivá, neboť měla jeden zásadní systémový defekt: existovala v ní instituce soukromého vlastnictví, jež je fundamentálně nespravedlivá, neboť nutně vede k vykořisťování člověka člověkem. Jako lék na tuto nespravedlnost socialistické hnutí ve svých počátcích předepisovalo státní, společenské, kolektivní vlastnictví výrobních prostředků, bohatství či majetku. Nestátní, soukromé, individuální vlastnictví bylo vnímáno jako zdroj a příčina nespravedlnosti. V roce 1903 na 3. sjezdu Ruské sociálnědemokratické dělnické strany se proudy oddělily na sociální demokracii a komunisty. Komunisté prohlásili, že socialismus je nižší fáze komunismu. Socialisté o od sociálních demokratů odlišují v tom, že sociální demokraté postupně rezignovali na svůj záměr znárodnit veškeré soukromé vlastnictví. Zkušenost je naučila a vlastně přesvědčila, že státní vlastnictví je neefektivní v tom smyslu, že neprodukuje bohatství, resp. neprodukuje ho tolik jako soukromé vlastnictví, a tudíž socialističtí politici nemají co přerozdělovat. Socialismus se dnes z výše uvedených důvodů soustřeďuje především na vysoké zdanění a následné přerozdělování bohatství socialistickými politiky.

M. Novák 8.4.2024 20:48

V Česku by kapitalismus fungoval kdyby tady nějaký byl...

Pro kapitalizmus je základem tržní hospodářství. To co tu máme sice není regulované a plánované hospodářství, je to regulované neplánované hospodářství, což je z určitého hlediska ještě horší. Rozhodně tu není tržní hospodářství. O úspěšnosti firmy rozhodují víc dotace a regulace než trh. Víc než polovina HDP jde přes státní rozpočet (za Husáka to bylo okolo 72%).

Energie je krev civilizace, bez zvyšujícího se množství stále levnější energie bude civilizace regresovat nebo se zhroutí úplně. Všechny vlády se o to už 20 let snaží, ta současná to ale pozvedla na úplně novou úroveň.

Ironicky Slušovice fungovaly ve více kapitalistickém prostředí než dnešní podniky...

Slušovice ve své době mohly podnikat takřka úplně tržně. Na rozdíl od ostatních...

V. Mokrý 8.4.2024 20:07

!R^R^

V. Čermák 8.4.2024 19:46

Agrokombinát Slušovice byl zničen na přímý pokyn Havla . Co v té době řekl, to se ihned muselo i stát...Rv

J. Prikner 8.4.2024 19:31

Po těch dlouhých kecech mi napište, proč , jak vidíte na českém případu , nefunguje kapitalizmus. Zde je přímo otřesný příklad degenerace řízení státu, korupce a mrhání státními prostředky. Pozn. Úspěch Slušovic byl způsoben stylem řízení poniku a tak byl po r.1989 rozkraden "kapitalistickými" příživníky a zákony.

R. Nováček 8.4.2024 17:59

Ne,

nemusíte ze sebe dělat kašpara, ale raději si něco nastudujte. Antropologie a etnografie studuje přežívající kmeny z doby kamenné již velmi dlouho.

P. Diviš 8.4.2024 17:58

V "socialistických" zemích byla hlavně diktatura několika jedinců sovětského typu. Ekonomicky to šlo do kopru, vydrželo to jedině vyžíráním rezerv a kradením soukromého majetku.

1. V Číně není žádný komunismus, ale státní kapitalismus a diktatura. Krach je otázka času.

2. Něco podobného zavedl v Rusku Putin, poté, co se zjistilo, že demokracii a kapitalismus Rusové neumí počítat. Od krachu to dělí možnost prodávat suroviny a ochota Rusů obětovat životní úroveň idiotské válce.

3. Ukrajina má podobné problémy, ale víc se snaží s nimi něco udělat.

4. Hlavní je, že Holandsko, GB a USA byly ve své době nejsvobodnějšími státy politicky i ekonomicky a Německo zase mělo pilné a poslušné občany.

M. Pivoda 8.4.2024 17:55

... vypracoval experimentálně podloženou teorii, která popisuje iracionalitu v ekonomickém chování jednotlivců.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/nazory/kahneman-psycholog-nobelova-cena-riziko-ekonomove-politici-amateri-investori.A240406_140050_ln_nazory_lvot

P. Diviš 8.4.2024 17:51

"Volný neregulovaný kapitalismus" už neexistuje tak dlouho, že je otázka, jestli vůbec existoval. Každopádně znakem levice není zodpovědnost, ale přerozdělování.

Navíc dost záleží na mentalitě občanů. Levicové systémy mohou fungovat jen tam, kde se lidé tradičně nepodjebávají a mají léta budovaný zvyk si pomáhat. Skandinávie, ale už to pomalu mizí i tam a dochází k nucenému přerozdělování, z něhož mají jediné výhody flákači a přerozdělovači.

P. Diviš 8.4.2024 17:46

Tak to stálo v tehdejším tisku! Kameném! :-P

M. Pivoda 8.4.2024 17:40

https://cs.wikipedia.org/wiki/Silnice_II/491

M. Pivoda 8.4.2024 17:27

Slušovice? Hm.

Stále existuje kousek dálnice původně určený pro plánovaný příjezd Michaila Gorbačova do vesnice Slušovice.

M. Pivoda 8.4.2024 17:24

Já budoucnost neznám. Nemám schopnosti vhledu do budoucnosti.

Nicméně jsem si jist, že až vymřou dnešní starci, mladá generace se stejně rozhodne tak, jak ona si bude přát. Bez ohledu na názory starců.

Zejména pokud bude demokratický systém omylem uznán pro všech 8 miliard občanů planety Země. To byste potom urychleně skákali do své rakve.

P. Sura 8.4.2024 16:48

Pravda nemá, ale zatím všechny sociální potřeby (byť mnohé vynucené) zaplatil kapitalismus, protože měl z čeho. Pokud je platil socialismus, tak z nakradeného.;-)

R. Nováček 8.4.2024 16:16

Ne,

ukazujete, že víte jak mávat palcem, ale jinak asi nevíte nic.

V. Mokrý 8.4.2024 16:09

:-)R^

!

J. Pokoutný 8.4.2024 15:59

Rv

B. Havel 8.4.2024 14:58

Vždyť je to jasný.

Kapitalismus je založen na vykořisťovaní člověka člověkem, kdežto za socialismu to je naopak. ;-)

M. Kocián 8.4.2024 14:46

Jako nacismus po válce.

M. Kocián 8.4.2024 14:44

Kapitalismus se neurval ze řetězu - plíživě se změnil v socialismus, kde už ale všichni nepracují pro jeden stát, ale pro několik státy podporovaných nadnárodních korporací. Takovou nadnárodní korporací byla třeba i RVHP. Vytratila se právě ta volná soutěž, která bývala hlavním rysem kapitalismu.

V. Mokrý 8.4.2024 14:33

Na přání disidenta Devátého, kterého zaměstnaly jenom Slušovice !

R. Spálenková 8.4.2024 14:32

Konkurence je dobrá nejen pro byznys, ale i pro společnost. Řekla bych, že kapitalismus se urval ze řetězu teprve s pádem východního bloku – vzpomeňme na množství levicových až komunistických stran zejména v jižní Evropě, jejich účast na vládách všech úrovní, na různá ilegální levicová hnutí na západě. Mezi východem a západem probíhal boj o duše, který měl blahodárný vliv na oba systémy. Škoda toho.

V. Mokrý 8.4.2024 14:32

SYSTÉM

BAŤA

B. Carina 8.4.2024 14:18

Socialismus s plánovaným hospodářstvím je dobrý. Má však jednu chybu. Dovedený do konce končí hladomorem.

B. Carina 8.4.2024 14:07

Čistý kapitalismus, o kterém mluvíte, ten již nikde ve vyspělé společnosti neexistuje a vrátí se jen velmi těžko. Je to relikvidulosti podobně jako nevolnictví. Za čistý kapitalismus považuji tržní hospodářství oproštěné od státních regulací, dotací, nadměrné byrokracie s maximální smluvní volností.

P. Hák 8.4.2024 13:58

Ehm... jistý prezident hovořil o "temných žilkách" ze Slušovic. To spojení se vrylo :-)

V. Petr 8.4.2024 13:41

Stalinská realita je mnohem horší! Aby se lidé snažili, provádí se preventivní teror, s cílem donutit lidi k aktivní loajalitě k režimu, byť formální. Lidé vědí, že kdo se bude málo snažit, stane se obětí další vlny zatýkání.

Takže to z části funguje jako otroctví, stát umí spočítat odnesené ošatky hlíny, ale iniciativa lidí se pozná hůř a často ani není žádoucí.

R. Nováček 8.4.2024 13:22

Absolutní - H O V A D I N A

Autor si vycucal z prstu NEreálný příklad dělení v komunitě lovců sběračů, aniž by jen nahlédl do antropologické literatury. Kde by se dočetl:

1. Ženami nasbírané plody se NEdělí, každá si nasbírá kolik doma potřebuje, sbírají poblíž aby se ubránily

2. Dělí se větší zvěř lovená muži - neb lovecké štěstí je vrtkavé, k ulovení přispívá každý (stopování, nahánění, odnos do tábora), maso se rychle kazí a mrchožrouti slídí kolem