25.10.2021 | Svátek má Beáta


Diskuse k článku

GLOSA: Z větrníků obří „vibrátory“

Autoři televizních a filmových dokumentů hledají divácky zajímavá témata všude kolem nás. Často se snaží přiblížit náročnou práci lidí v neobvyklých profesích, kteří jsou při jejím vykonávání vystaveni různým nebezpečím.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Wágner 6.8.2021 17:17

Cena elektřiny nebývale roste. Za jejím zdražením stojí podle ekonomů rychle rostoucí cena emisní povolenky, kterou musí výrobci elektřiny platit za vypouštěné emise. Zatímco loni v březnu její cena podle serveru Trading­economics.com činila sotva 15 eur, nyní je to už 55 eur. To se pak promítá do cen energií. Zelená dohoda prosazovaná Evropskou unií bude cenu emisních povolenek zvyšovat i nadále. Cena elektřiny tak dál poroste. :-/

V. Humble 6.8.2021 18:33

To je ten paradox vidte? K masovemu prosazeni technologii ktere jsou setrne k prirode a dlouhodbe udrzitelne je treba aby byli co nejlevnejsi a nejdostupnejsi. To se EU zatim ale vubec nedari zatim jsou drazsi a drazsi. Procento lidi ktere si je bude moci dovolit se dramaticky snizuje a to nemluvim jaky dopad to ma na konkurence schopnost prumyslu. Obavam se ze bude-li to tak pokracovat dale lide se jim na veskere povolenky vykali a vrati se k uhli v tom lepsim pripade. V tom horsim to zkonci revoluci a opet nejakym idiotskym rezimem.

V. Šedivý 6.8.2021 19:21

Neříkal bych tomu zrovna revoluce, tu si spojujeme spíše s vývojem silně nežádoucím - ale slušná porce násilí by mohla pomoci pročistit vzduch.

P. Rada 6.8.2021 20:38

Pane Šedivý problém je v tom, že vše odvisí právě od fosilně jaksi "špivého" vzduchu a takto navozeného života na dluh - který nikdo nedokáže spácet a kterému inflačně narůstají faktické úroky. Viz Keelingova křivka a hrozba jejího zpětnovazebního nárůstu vlivem tání permafrostu a degradace půd a tedy uhlíku doposud vázaného biosférou a to i kdyby si všichni lidé svorně řekli a vykonali "a dost"!

Pokud se naprostá většina společnosti dál chová jako zloději žijící na dluh vzhledem k možnostem prostředí - češi žijí každoročně na ekologický dluh už od dubna - prakticky nic ji nezachrání. Není totiž kam se vrátit a není s čeho jiného brát.

Pomoci by mohlo výrazné snížení spotřeby a samožřejmě radikální omezení plýtvání (třetina už hotových potravin se v česku doposud vyhazuje...), pomohl by inovativní růst efektivity tvorby HDP (země západněji od nás vykazují o cca 30% lepší efektivitu) a také důslednější využívání potenciálu obnovitelných zdrojů - jako je VE kterého využívíme jen cca procento s možného.

Toto všechno je chceteli o "revoluci" ale zejména v myšlení a postojích k životnímu prostředí. Jinak řečeno o přechodu ke společnosti extenzivního NERŮSTU při snížení měrné spotřeby. To se nikomu ale nechce s odvoláním na druhé...

Šanci, že se taková radikální změna přebujelou chtivostí bobtnající civilizaci bezbolestně zdaří proto považuji za velmi malou.

V. Novák 9.8.2021 18:48

A kde to uhlí vezmou, když nám Flintenuschi zavře doly?