22.9.2021 | Svátek má Darina


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kostelanský 6.8.2021 21:28

Pán autor pozná nejaké (veľké) technické zariadenie, resp. stroj, ktorý by si z času na čas nevyžadoval údržbu či opravu?

Toto je zďaleka najkomickejší článok o dôvodoch neefektívnosti veternej energie.;-D

K. Wágner 6.8.2021 17:17

Cena elektřiny nebývale roste. Za jejím zdražením stojí podle ekonomů rychle rostoucí cena emisní povolenky, kterou musí výrobci elektřiny platit za vypouštěné emise. Zatímco loni v březnu její cena podle serveru Trading­economics.com činila sotva 15 eur, nyní je to už 55 eur. To se pak promítá do cen energií. Zelená dohoda prosazovaná Evropskou unií bude cenu emisních povolenek zvyšovat i nadále. Cena elektřiny tak dál poroste. :-/

V. Humble 6.8.2021 18:33

To je ten paradox vidte? K masovemu prosazeni technologii ktere jsou setrne k prirode a dlouhodbe udrzitelne je treba aby byli co nejlevnejsi a nejdostupnejsi. To se EU zatim ale vubec nedari zatim jsou drazsi a drazsi. Procento lidi ktere si je bude moci dovolit se dramaticky snizuje a to nemluvim jaky dopad to ma na konkurence schopnost prumyslu. Obavam se ze bude-li to tak pokracovat dale lide se jim na veskere povolenky vykali a vrati se k uhli v tom lepsim pripade. V tom horsim to zkonci revoluci a opet nejakym idiotskym rezimem.

V. Šedivý 6.8.2021 19:21

Neříkal bych tomu zrovna revoluce, tu si spojujeme spíše s vývojem silně nežádoucím - ale slušná porce násilí by mohla pomoci pročistit vzduch.

P. Rada 6.8.2021 20:38

Pane Šedivý problém je v tom, že vše odvisí právě od fosilně jaksi "špivého" vzduchu a takto navozeného života na dluh - který nikdo nedokáže spácet a kterému inflačně narůstají faktické úroky. Viz Keelingova křivka a hrozba jejího zpětnovazebního nárůstu vlivem tání permafrostu a degradace půd a tedy uhlíku doposud vázaného biosférou a to i kdyby si všichni lidé svorně řekli a vykonali "a dost"!

Pokud se naprostá většina společnosti dál chová jako zloději žijící na dluh vzhledem k možnostem prostředí - češi žijí každoročně na ekologický dluh už od dubna - prakticky nic ji nezachrání. Není totiž kam se vrátit a není s čeho jiného brát.

Pomoci by mohlo výrazné snížení spotřeby a samožřejmě radikální omezení plýtvání (třetina už hotových potravin se v česku doposud vyhazuje...), pomohl by inovativní růst efektivity tvorby HDP (země západněji od nás vykazují o cca 30% lepší efektivitu) a také důslednější využívání potenciálu obnovitelných zdrojů - jako je VE kterého využívíme jen cca procento s možného.

Toto všechno je chceteli o "revoluci" ale zejména v myšlení a postojích k životnímu prostředí. Jinak řečeno o přechodu ke společnosti extenzivního NERŮSTU při snížení měrné spotřeby. To se nikomu ale nechce s odvoláním na druhé...

Šanci, že se taková radikální změna přebujelou chtivostí bobtnající civilizaci bezbolestně zdaří proto považuji za velmi malou.

V. Novák 9.8.2021 18:48

A kde to uhlí vezmou, když nám Flintenuschi zavře doly?

P. Brich 6.8.2021 17:10

Zelení jsou škodná!! A škodná se má střílet!!;-€EU;-O

O. Istvanfy 6.8.2021 19:33

Vzduchovkami. Tie sú uhlíkovo neutrálne.:-)

L. Zídek 6.8.2021 14:44

ko všechny podobné ptákoviny to není o ekologii a záchraně planety, ale o příjmu dotací řvoucích vyčůránků.

S. Pavuk 6.8.2021 13:17

Veterné elektrárne v agresívnom morskom prostredí sú pomníkom ľudskej umanutosti. Ktosi z diskutujúcich chcel nejaké čísla. Tak tu je jedno : V Nemecku sa tohto roku veľkoobchodné ceny elektriny zdvihli o viac ako 60%. Česká republika zachraňovala Nemecko už niekoľko krát dodávkami el. energie, lebo tam hrozil kolaps. Proste nefúkalo...

V. Wagner 6.8.2021 14:51

Pane Pavuku, to, že se v Německu i u nás zvedly ceny silové elektřiny nemá žádnou souvislost s odolností a životností mořských větrných turbín. Je to dáno ideologickým rozhodnutím o likvidaci jaderných zdrojů a fosilních také. Takže povinné zavření jaderných bloků a zavedení emisních povolenek a jejich nynější vysoká cena vede ke zvýšení ceny elektřiny a problémům s nedostatkem výkonu v době, kdy nefouká a nesvítí. Zvýšení ceny elektřiny zrychluje i růst poptávky po plynu (zase vlivem zavření jaderek a uhelek) a tím i růst jeho ceny. To nic neříká ani o životnosti a ani o efektivitě větrných zdrojů. Jinak důvody, proč bychom se neměly oprat o Německou variantu přechodu k plynu, jsem psal podrobněji zde: https://www.osel.cz/11851-je-opravdu-pro-cesko-plynova-varianta-mixu-lepsi-nez-jaderna.html

Váš výrok: "Veterné elektrárne v agresívnom morskom prostredí sú pomníkom ľudskej umanutosti."

je stejně nesmyslný a blbý, jako tvrzení některých zelených bojovníků proti jádru, kteří tvrdí, že "jaderné elektrárny jsou pomníkem lidské pýchy".

Ideologičtí bojovníci jako Vy a zmínění zelení aktivisté, kteří místo racionálního posouzení skutečností a založení energetické koncepce na přírodní a technické realitě házejí zmíněné nesmyslné floskule jsou hlavní viníci toho, že se nejen energetika tak ideologizovala a v Evropě to bohužel bude mít dramatické dopady. Jak jsem o tom v případě Česka psal zde: https://www.osel.cz/11576-ceska-energetika-v-klestich-ideologii-a-politikareni.html

P. Rada 6.8.2021 15:25

Pane Wágnere tvrdíte: ... "Je to dáno ideologickým rozhodnutím o likvidaci jaderných zdrojů"...

Jako by u jaderné energeetiky nedošlo po Fokušimě (bezpečnost které opakovaně prověřovaly i mezinárodní inspekce) nedošlo k tzv "zátěžovým testům" a po teroristických útocích z 11 září a později i na prověřování zabezpečení jaderných elektráren - které ale byly projektovány v době jiného celo-společenského rozpoložení.

Na tom "pomníku lidské pýchy" takto nesete i Vy pane Wágnere kousek své odpovědnosti nedomyšlenou propagací technologie, která po půlstoletí usilovného celosvětového vývoje 3 generace začala zejména v posledních letech, reflektováním dříve podcenovaných konstrukčních a bezpečnostních okolností v 3+ generaci, postupně ztrácet nadějnost ekonomického prosazení na zálkladě energetické efektivity (ERoEI) a zároven technicky snadno dosažitelné bezpečnosti pod nevypočitatelných lidským vlivem.

J. Gutvirth 7.8.2021 11:56

RADA je TROLL!!

S. Pavuk 6.8.2021 15:38

Vážený pán Wagner. Vo vašom doporučenom príspevku píšete : "Postupne bude nutné nahradit uhelné bloky." Prečo? Čo, nefungujú? Fungujú, ale ideologickí bojovníci ako Vy (vypožičal som si vaše tvrdenie) namiesto racionálneho zváženia súčasnej technologickej úrovne stavajú vzdušné zámky, v tomto prípade vrtule. Peniaze sa nemajú vrážať do ideologických projektov ale do výskumu a inovácií. Logické je, začať používať niečo "nové" až potom, keď je to lepšie ako to "staré".

V. Wagner 6.8.2021 15:53

Pane Pavuku, to, že se bude muset v Česku postupně přejít od uhelné energetiky k jiným zdrojům, je známo už řadu desetiletí. I proto se u nás začalo s rozvojem jaderné energetiky. Prostě, každé zásoby uhlí se postupně vytěží. Doba, kdy přesně k tomu dojde, je dáno velikosti těžitelných zásob (ta závisí i na kvalitě konkrétního ložiska a ekologickým dopadům konkrétní těžby i ekonomickým nárokům pro jejich těžbu). Jednotlivé uhelné bloky mají i svou životnost a některé z nich už se nevyplatí modernizovat z ekonomických i ekologických důvodů. Něco jiného je současný trend utlumit uhelné elektrárny za každou cenu co nejrychleji. To je ideologický a iracionální trend.

K. Wágner 6.8.2021 17:28

Právní rámec EU pro klima již politický příslib Zelené dohody pro Evropu o dosažení klimatické neutrality v Unii do roku 2050 převedl na právní závazek. Můžeme se tedy třeba stavět na hlavu, ale to nám nebude nic platné. EU[>-]

P. Rada 6.8.2021 14:55

Honba za energiemi zejména za situace, kdy energetická efektivita tvorby HDP pokulhává za běžně dosažitelnou efektivitou v sousedních zemích, opravdu bývá průvodním jevem "lidské umanulosti".

Výsledkem rozborů vzdušného proudění, montážní dostupnosti ... v té či oné lokalitě mohou vést k optimalizaci investic do energetiky. ERoEI může napovědět, praktické zkušenosti to bud vyvrátí či potvrdí. Realita je o růstu rozloh i výkonu větrných parků právě v možských pobřežních oblastech.

https://oze.tzb-info.cz/vetrna-energie/15249-vetrne-elektrarny-viii-morske-offshore-vetrne-elektrarny

J. David 6.8.2021 10:43

Ojojoj. Pan P.Rada tu opět perlí. Jen se zeptám, jaká je jeho habilitace, obor, ve kterém vystudoval. Já jsem blbej VŠ IT haluzák, enviromentálně zaostalý, genia pana P.Rady nedosahuji (hlavně v odkazech). Neco sice o asimilaci a disimilaci vím, ale pan P.Rada se by upltnil v Akademii věd svým žvaněním. Kouzelný zelený rétor. Tak co, pane P.Rado, jaká studia Vás zachvátila, přiznejte barvu a nestyďte se.

J. Ganaur 6.8.2021 12:37

Neodpoví, já to zkoušel.Nejspíš má VŠ, ale obor žvanění, tedy něco pseudohumálního.:-(

P. Rada 6.8.2021 14:37

"Styděl" bych se odpovídat jakýmkoli neomalencům poslušně jak u nějakého výslechu.

Za jeden s projevů bezradnosti či hlouposti považuji, pídit se po tom co kdosi jiný před cca půlstoletím vystudoval, pominout to všechno co mezitím pozapoměl a hlavně to co se posléze naopak naučil a nyní presantuje.

To která studia mě "zachvátila" lze přeci vyvodit s toho, na co kdo v diskusi nemá věcnou odpověd.

J. Sinnreich 6.8.2021 16:44

Proboha, nechte uz toho "Radu" na pokoji ! Je to monomaniakalni jedinec posedly utkvelou myslenkou a tou je zhouba planety v dusledku vyskytu CO2. Dokaze napsat padesat citatu z Wikipedie na jediny clanek. A neunavi ho to mesic, rok, pet let. Bude psat porad totez, dokud mu starecky zakal nezastre vyhled na obrazovku computeru.

M. Rozbořil 6.8.2021 23:03

A navíc neumí česky.

P. Kubáč 6.8.2021 10:23

Nedávno jsem viděl tabulku "materiálových nákladů" na 1 Megawatt trvalého výkonu.

Plynová elektrárna- 5 tun oceli

Jaderná - 40 tun

Uhelná - 80 tun

Větrné farmy - 460 tun oceli na megawatt trvalého výkonu.

Byl tam i beton - v podobných poměrech. Autorem zmíněný dokument se zdá být zcela v této lajně.

H. Kotaz 6.8.2021 11:30

A to se smí takhle nahlas ?

S. Pavuk 6.8.2021 12:56

R^

J. Prikner 6.8.2021 18:24

Tyto nákladové parametry jsou min u progresivních zdrojů energie - u LFTR - liquid fluoride thorium reaktoru. Mezi možnými chladivy v reaktoru (voda, plyn, kov a sůl) nabízejí žádoucí kombinaci nízkotlakého provozu při vysokých teplotách pouze kapalné soli. LFTR používají kapalné fluoridové soli jako chladivo i jako nosič pro thorium a paliva odvozená od thoria. LFTR pracují při téměř atmosférickém tlaku a nabízejí bezpečnost a zjednodušení konstrukce reaktorů. Provozní tlak reaktoru neznamená žádné riziko vysokotlakých atmosférických úniků a není potřeba masivních krytí, které by mohly odolat vysokému tlaku. Vysoké teploty LFTR (650 C) umožňují vyšší účinnost přeměny tepla na elektrickou energii a použití kompaktnějších systémů pro přeměnu energie. Použití thoria v LFTR generuje řádově méně těžebního odpadu a transuranického odpadu s dlouhou životností než technologie lehkovodního reaktoru (LWR). Thorium je levné a kapalné thoriové palivo LFTR se snadno vyrábí proti výrobě tyčí na tuhá paliva používaných ve starších LWR. Forma kapalného paliva umožňuje přidávání paliva a odstraňování vedlejších produktů, i když je reaktor online. LFTR mohou spotřebují i materiál dostupný ve stávajícím odpadu vyhořelého paliva a v zásobách zbraní. Odpad z LFTR jsou převážně produkty štěpení než aktinidy a rozpadají se mnohem rychleji. LFTR mohou být vyráběny jako moduly v továrně a mohou být vyráběny jako vzduchem nebo vodou chlazené, pozemní nebo ponorné, pevné nebo mobilní, které nabízejí flexibilnější možnosti umístění, instalace a nasazení a s mnohem menším vizuálním vyniknutím. Tekuté versus tuhé palivové thoriové reaktory vynikají opravdu bezpečností a úsporou nákladů. Použití thoria ve formě kapalného paliva je klíčovým odlišením LFTR od jiných jaderných paliv. Několik zemí zkoumá palivový cyklus thoria pro použití v reaktorech chlazených vodou. Například LWR (lehkovodní reaktory) mohou používat thorium ve formě tuhého paliva k výrobě U233, ale nemá výhody technologie LFTR.

M. Valenta 6.8.2021 9:43

Co tím chtěl autor říci? Že jiné zdroje na výrobu elektřiny jsou bez údržbové?

K. Křivan 6.8.2021 11:13

Ne. Jiné zdroje na výrobu elektřiny nemají tak šílené náklady.

V. Pavelka 6.8.2021 11:29

Podobně , informace , že většina větrníků dosluhuje a severním moři obvzvláště o Šílených nákladech ani nemluvě . Proč EU nepředloží položky účtů , Brusel se k občanům chová jako namyšlený spratek !!EU

O. Mayer 6.8.2021 12:13

.. a to můžete nějak doložit nebo si spíše jen tak plácáte? Tak nějak se nemůžu zbavit dojmu, že přebroušení náběžné hrany třeba 10 000 větrníků a např. výměna reaktorového jádra (a to proti jaderné energetice naprosto nic nemám, ba právě naopak) asi nebudou finančně srovnatelné operace.