21.5.2022 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

GLOSA: Dnes o chozrasčotu

V ekonomice se nevyznám. Na vysoké jsem vylít jen jednou ze zkoušky a to byla právě zkouška z ekonomie. Ekonomika volného trhu mi šla, ale socialistickou ekonomiku jsem nebyl schopný pochopit. Chyba nebyla úplně ve mně. Nepochopení mě pronásleduje až do dnešních dnů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 27.1.2022 20:34

Já jsem se po proškolení Evropskou nadací pro podnikatelský výzkum, EFER (1992 - ...) věnoval v Česku výuce podnikání. To, co jsem se v EFER o podnikání dozvěděl, jsem šířil dále v Česku. Jenže!

Jenže profesoři a docenti Marxismu-Leninismu (samozřejmě z akreditovaných českých univerzit) mi konkurovali tvrzením, že podnikání praktikoval už Tomáš Baťa pomocí chozrasčotu ve svém podniku. Ha.

Byli tehdy v přesile, protože tituly (i oboru ekonomie) před listopadem 1989 byly v Česku uznány i po listopadu 1989.

Ostatní: A od těchto lidí dostal ekonom Václav Klaus na VŠE profesuru. A ještě můžeme doplnit, že Klausovy články pravidelně zveřejňuje na Neviditelném psovi právě Ondřej Neff.

Ondřej Neff určitě patří k těm inteligentnějším českým občanům-voličům. Takže si můžete udělat představu o zbytku českého voličstva v tzv. demokratickém státě Česko. Je to poněkud složitější téma na diskusní příspěvek, a proto proto také mne v Česku pozorně hlídají, abych zde nemohl promluvit, jak fakticky probíhala tzv. Sametová revoluce 1989 - a jak jsme hrdě dospěli do stavu montovny.

M. Pivoda 27.1.2022 20:13

Wikipedie

Chozrasčot (rusky хозрасчёт) byla v socialistické ekonomice metoda plánovitého vedení hospodářství v podnicích, která vyžadovala, aby náklady a výsledky výroby byly srovnávány v peněžní hodnotě, aby výdaje byly kryty z příjmů podniků, a aby byla zajištěna rentabilita výroby. Šlo o pokus aplikovat kapitalistický koncept zisku na plánované hospodářství socialistických zemí, zejména Sovětského svazu.

Chozrasčot je zkratka resp. akronym z ruského slovního spojení chozjajstvěnnyj rasčot, což v přesném překladu do češtiny znamená „hospodářský rozpočet“.

P. Dvořák 28.1.2022 5:27

Kdežto Neff píše:

"Proto jsem si usmyslel připomenout pojem, který pamatuju z útlého dětství, pojem chozrasčot. Je to zkratka z ruštiny, chozjajstvěnnyj rasčot, česky hospodářský rozpočet."

:-)

M. Pivoda 28.1.2022 17:06

Baťa tomu neříkal chozraščot, i když ho praktikoval. byly zavedeny vnitropodnikové ceny a podniková střediska spolu obchodovala.

Poznámka: Ale takový přístup nebyl "intrapreneurship" (vnitropodnikatelství). Viz výše.

To, co ve svém článku o údajném chozrasčotu prezentoval bystrý novinář Ondřej Neff je úžasný "guláš".

I. Schlägel 27.1.2022 15:30

Pamatuji socialistický soubor opatření ZEUMS 1 a ZEUMS 2. To byla velká paráda. Moc nechybělo a předehnali jsme západní imperialisty. Bohužel přišel listopad...;-D

K. Wágner 27.1.2022 14:05

podniky měly být hospodářsky efektivní a výsledky práce se měly příznivě projevit na platech zaměstnanců. Prosté jak Kolumbovo vejce a nikdy se toho nepodařilo dosáhnout.

Teď, když se zavádí progresivní zelená ekonomika s cílem zachránit planetu před přehřátím, podniky budou hospodářsky efektivní a výsledky práce se příznivě projeví na platech zaměstnanců. ;-D

P. Sura 28.1.2022 11:38

Ano ! A dál už jen samá pozitiva a sociální jistoty .... sakra, kde jsme to jen slyšeli?

M. Sedláček 27.1.2022 13:17

Dřívější chozrasčot = dnešní sustainability;-D

J. Soukup 27.1.2022 12:46

Zase mi to nedá. Já (73), jsem též prožil 40 let, v Kremlem řízeném a dokonale fungujícím aparátem hospodaření RVHP. Tato srovnání s často nazývaným, tzv. " diktátem EU", přes všechny jeho nedostatky a "zelené úlety", bych od tohoto autora, vážně nečekal.Ale časy se mění.....:-/

P. Sura 27.1.2022 19:35

to, že "byste mečekal" svědčí o Vás, ne o autorovi.

R. Polášek 27.1.2022 12:46

Aston si to pamatuje špatně. Chozrasčot neznamenal ekonomickou samostanost podniku, ta v socialistickém systému už z principu nebyla možná. Socialistický podnik své výrobky totiž bez jakékoliv stanovené ceny odváděl automaticky všechny státu. Od státu dostával pravidelně peníze na pokrytí provozních nákladů, to jest na mzdy, materiál, energii a běžnou údržbu, víc nic. Pokud podnik potřeboval investice, musel napsat žádost, kterou musel schválit státní úředník a Komunistická strana a pokud ty peníze byly v bilanci, tak je na ty investice dostal. Proto spousta podniků zastarávala, stát peníze buď zašantročil jinde a na modernizaci podniku už neměl nebo vedení podniku nevadily zastaralé technologie nebo neuměli pro peníze na investice dostatečně intenzívně žádat a bečet.

Chozrasčot bylo pak heslo pro propočet ekonomické samostatnosti a přínosů pro výrobní jednotky podniku. Pro dílnu podniku, případně pro samostané výrobní linky a pracoviště. Měly být finančně ohodnoceny jednak vstupy, ceny nezpracovaných dílů, materiálů, energií, mezd, jednak ohodnoceny i výstupy, ceny zpracovaných dílů. A na zákaldě toho mělo být ekonomicky vyhodnoceny, jestli dílna, výrobní linka nebo i pracoviště funguje ekonomicky a podniku přináší zisk nebo funguje neekonomicky a podniku přináší ztrátu, což bylo potřeba nějakým opatřením napravit. Podle pamětníků, které jsem zažil, to v "mém" podniku údajně fungovalo v 50 letech minulého století. S koncem ranní směny zasedli účetní a někdy v 6 večer už měli pro ředitele podniku hotovou zprávu, co se kde ten den udělalo, co všechno se k tomu potřebovalo a kolik to podniku přineslo. Časem se ovšem výroba stávala stále složitější a bez výpočetní techniky se na to začalo v poslední etapě socíku velkolepě kašlat.

P. Sura 27.1.2022 19:37

To Vám někdo vyprávěl, nebo jste to vymyslel sám? Především pan Neff nic takového nepíše.

L. Beneš 27.1.2022 12:44

LIdé si stěžují, že ceny rostou příliš rychle. Tvůrčí přístup k tvorbě cen je ale naprostou nezbytností. Člověk nad tím musí jen nevěřícně kroutit hlavou. Říkala mi žena, že musí koupit koření - hřebíček. Dříve stál sáček asi 7 korun, přinesla stejně velký za 43 Kč. Hrozně se tomu divila. Nechtěla vzít na vědomí, že ne všichni zdražují, protože musí. Mnozí zdražují, protože mohou.

M. Pivoda 27.1.2022 12:01

Dnes o chozraščotu? Výstižnější název tohoto článku by mohl znít: VRAŤTE MI ŠKOLNÉ!

https://www.youtube.com/watch?v=LVf3yaKLfxU

Vraťte mi školné! (TV film) 1963, SK: Príbeh rozpráva o hlupákovi, ktorý chce odškodné od svojej bývalej školy, lebo podľa neho ho ničomu nenaučila. Učiteľský zbor je v pomykove a tak sa snažia muža presvedčiť, že má rozum a netreba mu vrátiť školné a tak teda profesori sa mu u skúšky šikovne snaží dokázať že má dostatočné vedomosti na to aby skúšku urobil na výbornú aj napriek jeho vôli a žiadne školné mu vracať nemuseli.

F. Zrcek 27.1.2022 11:25

Proč každá další generace opakuje chyby té předchozí?

Je v tom odvěká lidská snaha o pokrok. Pokud se vymkne ekonomické kontrole, přestane se řídit ziskem a začne páchat dobro, je zaděláno na průs...švih.

P. Sura 27.1.2022 19:41

Chyba v úvaze je, že nepáchá stejné chyby jako ta předchozí, ale jako ty předpředchozí !! Ty generace mezitím totiž zažívají krátké údobí prosperity, kterou předchozí generace zajistila nápravou předchozích chyb.

M. Krátký 27.1.2022 11:05

Naše máma ročník 1913 říkávala "Říděj to blbci, výsledek musí být blbý" !!!!!!

P. Sura 27.1.2022 19:42

Moje babička zase říkávala - tvůj táta a strejda se dali ke komunistům, protože vždycky vyli líní a věřili, že jim budou lítat pečení holubi do huby ....

J. Machotka 27.1.2022 10:26

Znalostní ekonomika je termín, který je ve skutečnosti přibližně stejně starý jako chozrasčot - Peter Drucker jej poprvé použil někdy kolem roku 1960. Jeho základní myšlenkou je, že vše se naplánovat nedá, resp. že i skladník ve šroubárně může mít některé lepší nápady než ředitel a pro firmu by bylo škoda, kdyby o ně přišla. Obdobným směrem šly i TQM (Total Quality Management) nebo Kaizen.

Prosím nezaměňovat s progresivní zelenou ekonomikou.

Zajímá-li někoho více, bude vítán na https://www.linkedin.com/pulse/knowledge-workers-po-dvaceti-letech-jiri-machotka

Je tam tak trochu vysvětlen i ten vztah k průmyslu či spíše činnostem, ve kterých není potřeba počítat s nejistotou (což už o řadě průmyslových odvětví dávno neplatí).

J. Ptáček 27.1.2022 9:54

Dodnes nevím, přes svůj věk, co to přesně chozrasčot byl. Určitě to byl sociálněekonomický trumf, takové zaklínadlo. Možná takový kapitalistický socializmus žít za svoje. To platilo pro národní podniky. Vládnoucí verchuška pro sebe chozrasčot nepotřebovala, žila z peněz poddaných a ne špatně.

D. Bowman 27.1.2022 9:54

Podle WEF, který zřejmě tahá za nitky, půjde o tzv. Stakeholder Economy tj. ve správních radách korporací budou sedět aktivisté, kteří firmu potlačí !správným! (zeleným) směrem, dle pokynů zhora (asi WEF nebo UN panel).

Takže vlastně symbióza korporace a státu tj. Fašismus ale globální nikoliv národní.

Samozřejmě, že ve výsledku to zklouzne v feudalismus (jako v Číně), kdy si pár těch opravdových lídrů, rozdělí pašaliky pro sebe a své klany. Možná to budou nynější propagátoři jako Larry Fink z BlackRock nebo slavný Soros z OpenSociety a nebo to budou oni Číňané nebo ještě někdo mnohem efektivnější v otázkách moci tj. bodne všechny tyto do zad.

Monohem pravděpodobněji, tento experiment skončí kolapsem, chaosem a bordelem, jak predikuje pan Neff.

Komunistické a neofeudalistické experimenty (alá Kalergiho Praktický Idealismus) máme šanci přežít. Demografickou obměnu nikoliv. Takže doufám, že se to rozsype dřív, než nás tady kulturně obohatí o fousaté sirotky z pouště a pralesa.

P. Pepax 27.1.2022 9:11

Souhlas s autorem, v půmyslu pracují mnohem chytřejší a schopnější lidé než ti co žvaní o industry 4.0. Vůbec chytré a schopné lidi je málo slyšet, slyšíme hlavně ty mluvíci hlavy. Naposled mě pobavila jakási ženská s EU, která k nám přijela s radou abychom zaváděli digitalizaci, ví vůbec ta žena o čem mluví?

D. Bowman 27.1.2022 10:02

NeoKomunisti si yslí, že tentokrát to daj, když mají ten počítač. Proto chtějí furt digitalizovat, aby to pak mohl CML správně centrálně naplánovat.

Jediné čeho dosáhnou je záplava irelevantních dat z několika-stránkových formulářů a Big Data, které není schopen nikdo vyhodnotit nebo posoudit. AI něco vyplivne ale nikdo neví proč a tak není schopen posoudit, zda je to správně nebo jen garbage in, garbage out.

J. Vorlický 27.1.2022 10:45

Byl jsem v 80 letech ve firmě, která jako jedna z prvních vyráběla stroje řízené posledními, tedy nejlepšími počítači. Problém vždy byl v tom, že ti, kdo rozhodovali o jejich pořízení pro vlastní výrobu, počítačům moc a někdy vůbec nerozuměli. A ti, co rozuměli počítačům, tedy hlavně software, nebyli schopní těm prvním to vysvětlit. Pamatuji se na linku 6 nejmodernějších obráběcích strojů, která se dlouho nemohla rozjet (možná vůbec), protože stačilo, aby došlo k chybě na jednom stroji a celá hrozně drahá linka se zastavila.

No, dnes to jistě firmy zvládly, protože by tu už jinak nebyly. Čeká nás ale tzv. digitalizace české státní správy, jejíž přežití na umu nezáleží, a tak se máme na co těšit. Nebo vlastně to prožíváme již teď.

srdečně

D. Bowman 27.1.2022 12:03

Já digitalizaci státní správy zažil. Formuláře najednou nebyly na dvě strany A4 ale na celou knihu. A zprávy, dříve stručné a jasné, protože naklofat je, nedjbože zašifrovat, dalo práci, se najednou rozplajzly na celé svazky.

Efektivita, troufám si říci, ve výsledku záporná oproti původnímu stavu.

Oni budou tvrdit, že teď teda jako nebudeme musit chodit na úřad...až budeme mít ten čip a tak. A to je pravda. Ale zase je otázka, proč vůbec musíme s tím úřadem tak často komunikovat? Já ho potřebuju akorát kůli katastru....a tam mě stejně nepomůžou, když si to tam někdko přepíše na sebe podvodem.

Navíc se tou digitalizací ideálně krade. Kolik stojí tuna betonu, se zhruba ví. Ale kolik stojí, kolikrát jen zkopírovanej, kus kódu, to je ve hvězdách. Kolikpa Pirátuů má firmičky na dělání SW?

I kdyby to neokrádaly....to prostě není produktivně strávený čas. Místo programování EET apod. by radši měli dělat ty výrobní linky nebo domácí roboty.

J. Vorlický 27.1.2022 12:16

Zcela souhlasím. Pak se ptáte, proč tak častá komunikace. Na to odpovím, to proto, aby státní správa mohla argumentovat, že je potřebná. Potom, proč chodit na úřad? Poštou to nestačí? No, nestačí, protože potom by občané na úřadech nemohli žloumat čepici. Digitalizace není nic jiného než pošta, byť elektronická.

J. Vorlický 27.1.2022 12:19

... žmoulat...

Nevím, proč si lidé myslí, že pošta elektronická věc zlepší.

J. Ptáček 27.1.2022 14:22

Nic, než naprostý souhlas.

D. Polanský 27.1.2022 8:57

Je tu jeden rozdíl, tehdy ekonomiku řídila jedna strana, teď na střídačku několik. Teď máme banány, tehdy byly zase byty a elektrárny.

Z. Lapil 27.1.2022 9:49

Byty nebyly.