17.5.2021 | Svátek má Aneta


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ladislav N. 24.7.2007 17:14

Ježíšmarjá, qwert už zase kecá do věcí, kterým nerozumí ani trochu...

To je snad už postižení....8-o

qwert 25.7.2007 10:36

Re: Ježíšmarjá, qwert už zase kecá do věcí, kterým nerozumí ani trochu...

ne to je demokracie :-P

qwert 24.7.2007 12:43

pořád zůstává problém, že Temelín vypouští

více než 2/3 tepla bez užitku. To je prostě škoda? V souvislosti s tím by mě zajímalo, proč se nikdy nerealizovaly jaderné teplárny, které by nemusely pracovat s tlaky a teplotami, při kterých člověku vstávají vlasy hrůzou - tedy by šlo o zařízení, kde by se člověk nepochybně nemusel obávat unavy materiálu ani po 50 letech provozu.

Ruda 24.7.2007 13:03

Re: pořád zůstává problém, že Temelín vypouští

a co by jako po tom delali vsichni ti teplari a plynari a uhlari a jini energeticti kseftari? Uvedom si laskave, ze tak levne a jednoduche zarizeni si nikdo nemuze dovolit, protoze by se pak na celem tom retezci prodeje energie nemohlo nabalit mraky prekupniku, akcionaru a ostatnich podobnych dementu, kteri chteji porad jenom zvysovat zisk-z ceho? nezajem-musime zvysovat zisk...

Jednoduchy pesak se musi drzet v nevedomosti a blbosti, aby mu kazdy mohl nakukat ty svoje buliky a obrat ho o posledni halir. To je v podstate take duvod proc dneska existuje stat, drzet tupou hmotu pod poklickou a zdimat ji...Narodni zajmy stat neobhajuje, obhajuje 4-lete cile volebnich matadoru a podle toho to vypada, jak nam bylo dobre, kdyz jsme toho pul roku nemeli vladu...

qwert 24.7.2007 13:09

Re: Re: pořád zůstává problém, že Temelín vypouští

o tom neníním diskutovat.

Raději bych slyšel informaci o tom, zda vyčerpané palivo, které už není schopné poskytnout v JE dostatečný výkon, by bylo ještě schopné ohřívat vodu na  takových  80 - 100 stupňů?

Emp 24.7.2007 13:22

Re: Re: Re: pořád zůstává problém, že Temelín vypouští

myslím si, že na to, abyste ohříval vodu na takovou teplotu (efektivně) výkon Castorů nestačí. Teoreticky je možné hovořit o 40-50 st.C, , avšak při malém průtoku. Využívání však brání nejen národní a mezinárodní legislativa, ale i projekt kontejneru, který na takové využití není projektovaný... 

qwert 24.7.2007 13:31

Re: Re: Re: Re: pořád zůstává problém, že Temelín vypouští

škoda, byla by to hezká alternativa k trvalým uložištím... takové uzavřené bazény, kde by prostě palivo "dodoutnávalo" a využívalo se teplo, které by se při tom uvolňovalo....

Netušil jsem, že něčemu takovému brání legislativa, můžete to objasnit?

Emp 24.7.2007 13:42

Re: Re: Re: Re: Re: pořád zůstává problém, že Temelín vypouští

Castory s vyhořelým palivem jsou pod dozorem SUJB a IAEA (nešíření ZHN) a mám pocit, že existují jakési náležitosti na jejich skladování, monitoring atd. Ta myšlenka se mi taky líbí, docela bych sud bral :) ovšem kvůli kontrole nešíření s Castory nelze nakládat.  Nevím taky, jak by bylo zajištěno monitorování a případný servis sudu (těsnost, manipulovatelnost) .. ale asi by se to nějako dalo "ošetřit"  Mám ale nějak v povědomí, že je tomu bráněno "shury" .)

qwert 24.7.2007 13:50

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pořád zůstává problém, že Temelín vypouští

co třeba jinak - co to odpadní teplo pustit do skleníků. Nevím jaké tepelné ztráty má běžný zemědělský skleník, takže nijak neodhadnu jakou plochu by těch několik GW mohlo vytápět.

Emp 24.7.2007 16:44

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pořád zůstává problém, že Temelín vypouští

taky mě podobné věci napadaly...  rozhodně by se využití našlo, jde jen o to, jak se k tomu postaví nevládní organizace a "eko"hnutí...  

Emp 24.7.2007 13:27

Re: pořád zůstává problém, že Temelín vypouští

s 2/3 bez užitku bohužel moc nenaděláme. Váš návrh na snižování teploty a tlaku jde proti účinnosti elektrárny. (Carnotův cyklus) Tlak a teplota jsou nastaveny právě tak, aby docházelo k minimální degradaci materiálu a přitom byla zajištěna účinnost. Ideální případ by byl teplotu (tedy i tlak) ještě zvednost řekněme o 200 st.C, poté by mohla účinnost dosahovat i 50%. Bohužel (bohudík) nároky na zachování kvality materiálu a jadernou bezpečnost zvyšování parametrů brání. 

Ale jak již jsem řekl, tvrdým limitujícím faktorem je 2. věta termodynamiky. 

qwert 24.7.2007 13:36

Re: Re: pořád zůstává problém, že Temelín vypouští

jistě, turbína potřebuje teplotní spád, chápu, proto jsem položil úvodní otázku ohledně výroby tepla (jako finálního produktu) nikoli ohledně výroby elektřiny a ptal jsem se proč se nerealizovaly jaderné teplárny.

Emp 24.7.2007 13:46

Re: Re: Re: pořád zůstává problém, že Temelín vypouští

Ony byly ve stádiu projektování... ale nějak mám pocit, že to ztroskotalo kvůli tomu, že by se taková teplárna vyplatila jen pro větší města a proti tomu šel požadavek neumisťovat jaderné zařízení v blízkosti měst a odpor veřejnosti. Uvažovalo se i o "bezudržbových" malých jaderných elektrárnách (pro městskou část) , ale rovněž zapadlo...

Dále existoval plán i na zateplení Č Budějovic teplem z Temelína, to by se ale nesměla postavit plynová teplárna v Č.B. , výstavba teplovodu je tak nezisková a určitě ČB tepláři by z něj nadšeni nebyli... :-/ 

qwert 24.7.2007 13:54

Re: Re: Re: Re: pořád zůstává problém, že Temelín vypouští

no, kdyby se to pojalo jako společný podnik ČB teplařů a ČEZu a nějak se dohodlo rozdělení zisku z prodaného tepla, které se nyní vypouští bez užitku, mohli by mít ČB teplaři nohy na stole, zavřené plynové kohouty a jen inkasovat. Skutečně by úspora za plyn neuhradila výstavbu teplovodu?

Delfin 24.7.2007 14:03

Re: Re: Re: Re: Re: pořád zůstává problém, že Temelín vypouští

A splacet investicni naklady te teplarny bude kdo kdyz ji chcete odepsat? Aby se dalo napajet CB teplem z JETE, tak by muselo dojit ke snizeni elektrickeho vykonu, coz se zase nebude pozdavat CEZu. Pokud myslite to teplo co jde do chladicich vezi, tak to uz je nepouzitelny.  Ta voda ma totiz uz malou energetickou hodnotu. Teplota je cca 40st C bez tlaku.

qwert 24.7.2007 14:19

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pořád zůstává problém, že Temelín vypouští

tak, jo, tak už zbávají jen ty skleníky, ale to asi zas naštvalo Holanďany ;-P

Stredocech 24.7.2007 14:52

Vytápění Českých Budějovic z Temelína je možné, tak, jako se Praha

vytápí z Mělníka, to by ale v těch Budějovicích museli mít jistotu, že jim nějací pomatení zelení Temelín nezavřou.

Plány na vytápění skleníků odpadním teplem z uhelných elektráren se u nás dokonce někdy v 60 letech realizovaly, jenže provozovatelé skleníků se nebyli schopni dohodnout s provozovateli elektráren na ceně tepla. Elektrárny tvrdily, že když ze mají zavázat k dodávce tepla, potřebují mít rezervu k pokrytí případného výpadku a pak už ta cena byla pro odběratele příliš vysoká.

qwert 24.7.2007 14:58

Re: Vytápění Českých Budějovic z Temelína je možné, tak, jako se Praha

chtěli víc, neměli nic...

qwert 24.7.2007 15:36

že když ze mají zavázat k dodávce tepla

to je právě to, že se to nepojme opačně. Tedy nikoli jako dodávka tepla, ale požadavek na vychlazení vody. Něco ve stylu kdo nám vodu vychladí při splnění námi požadovaných  parametrů, může si s tím odpadním teplem dělat co chce (stejně ho bez užitku vypouštíme pánu bohu do oken).

Delfin 24.7.2007 16:55

Re: že když ze mají zavázat k dodávce tepla

Tak nejlevnejsi je to hodit do vezi. Proc si to chladit u nekoho ;-)

qwert 25.7.2007 10:41

Re: Re: že když ze mají zavázat k dodávce tepla

no teď je pozdě bycha honit. Proč to chladit u někoho jiného? Protože on by dostal odpadní teplo, co by dokázal využít by využil a co ne, musel by stejně uchladit tak, aby splnil a dostál požadavkům. Tudíž by případná výstavba dochlazování (asi by se to stejně neobešlo  bez chladicích věží) byla mimo rozpočet stavby elektrárny. Prostě by to chlazení na sebe převzal jiný subjekt. A ČEZu by pak nikdo nemohl vyčítat, že jeho chladicí věže hyzdí krajinu ;-P Tak, hezky jsem to vymyslel.

dlabáček 24.7.2007 17:58

Re: Re: Re: Re: pořád zůstává problém, že Temelín vypouští

Teplofikace Č.Budějovic je provedena v páře na cca 8 barech to znamená buď rekonstrukci celého topného systému nebo velký odběr z turbiny, z redukčních stanic na úrovni odhadem cca 14 - 15 barech aby šla páry dopravit k místu spotřeby. Chyba je ve velké ztrátě výkonu turbin a turbiny na tyto odběry nejsou stavěné, jedná se až o 300 t/hod páry. Co se týká plynových kotlů tak jsou provozovány pouze při větší odstávce uhelných kotlů pro známou láci plynu.

Delfin 24.7.2007 20:33

Re: Re: Re: Re: Re: pořád zůstává problém, že Temelín vypouští

Temelinske parogeneratory jednoho bloku "generuji" cca 1.6t/s pary. Snizeni o 300t/hod privodu na turbinu by vedlo ke snizeni vykonu generatoru o cca 65MWe.

dlabáček 24.7.2007 21:53

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pořád zůstává problém, že Temelín vypouští

To je sice pavda ale nemá nijak zvláštní parametry. V místě připojení v Budějicích musí být 210 st a když by byl kvalitně zaisolovyný parovod je reálné ochlazení cca 3 stupně na 1 km to znamená na výstupu z elektrárny by při cca 25 km muselo být 280 stupňů tomu by odpovídala teplota na výstupu z PG někde přes 300 stupňů pokud vím tyto parametry zde snad ani nejsou, toto je pro plnou hltnost pokud by klesla spotředa páry na 50% klesá též rychlost proudění a tím roste ochlazování proudící páry. Řešit tento problém by bylo po technické stránce velmi zajímavé a možná neřešitelné. V Č.Budějovicích je ještě jeden parní systém pro průmyslové podniky a ten pracuje na cca 16 bar. To by vyvolalo nutnost jiného řešení.

Delfin 24.7.2007 21:59

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pořád zůstává problém, že Temelín vypouští

Vystup z PG je cca 279stupnu pri 6.3MPa.

dlabáček 24.7.2007 22:25

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pořád zůstává problém, že Temelín vypouští

Děkuji Delfíne za informaci, z toho při proškrcení na 1,5 MPa vyjde asi 210 st. Tak že tady cesta nevede asi by to musela být voda jako z EME. Tak že teplovody jako okolo J. Bohunic do Trnavy Piešťan a Hlohovce. Ona se fyzika oblafnout nedá a silně pochybuji že by si lidé okolo Temelína houfně instalovali podlahové topení které by bylo schopno využít odpadní teplo v chladící vodě pro kondenzátory turbin.

krmič 24.7.2007 13:51

Re: pořád zůstává problém, že Temelín vypouští

Už se to tu kdysi diskutovalo. To odpadní teplo z Temelína za dnešního stavu techniky nelze ekonomicky využít. Účinnost u jaderné elektrárny není primární problém. Z energie teoreticky obsažené v jaderném palivu se jí využívá velice málo, přesto se to ekonomicky vyplatí - náklady na palivo jsou v celkové ceně relativně malou složkou.

qwert 24.7.2007 13:57

Re: Re: pořád zůstává problém, že Temelín vypouští

jistě, ale z hlediska koncového spotřebite, který topí elektřinou se prostě 2/3 jaderného paliva nevyužily. Do ceny energie se to pravděpodobně nepromítá nijak výrazně, ale mě osobě to principiálně irituje ( prostě s e r e , pardon).

jasan 24.7.2007 14:08

Re: Re: Re: pořád zůstává problém, že Temelín vypouští

no,prirodni zakony proste obcas nekoho se..u... s tim se nic nenadela.

Jinak ty teplarny - i JETE musi byt v geologicky stabilni zone... a v ne prilis huste osidlene oblasti.

Coz je v naprostem rozporu s tim neco takoveho umistit treba v Libni.