28.6.2024 | Svátek má Lubomír


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Soběstačnost kontra solidarita

České republice v současnosti stále do značné míry dominuje ve veřejném prostoru diskuse o riziku dalšího růstu cen elektřiny. Souvisí to s cenami regulovaných položek, které koncem listopadu po intenzívní veřejné debatě v definitivní podobě oznámí Energetický regulační úřad.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 1.12.2023 19:49

S to logikou je to složitější. Ta distribuční síť tam musí byt, abyste jí mohl v případě potřeby využít, a Váš soused taky. A musí ji také někdo zaplatit. To, že Vás přebytek možná využívá soused ob barák vedle není relevantní. Chcete-li se distribučnímu poplatku při distribuci přebytku vyhnout, vybudujte si extra vedení k sousedovi - nebo sousedům - a udržujte ho.

J. Jurax 1.12.2023 19:32

V článku z Vašeho odkazu žel chybí cena takto vyrobené energie, samozřejmě se započítáním prvotní investice.

Je ta energie - samozřejmě bez dotací! - levnější nebo aspoň ne dražší než z klasických zdrojů? Byla-li by, pak je na místě gratulovat. Jinak jde o další sofistikovaný zelený tunel.

J. Jurax 1.12.2023 19:16

No, máte sice recht, chováte se tržně a když Vás někdo chce dotovat ať na pořízení nebo při výkupu přebytků, bylo by pošetilé toho nevyužit (hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere), ale to nic nemění na tom, že kvůli nějaké ideologií pokřivené protitržní legislativě vlastně parazitujete na těch, kdož se Vám na tu dotaci nedobrovolně skládají (včetně sebe), a ještě jim (i sobě) podražujete elektřinu ze sítě.

J. Jurax 1.12.2023 19:02

Ehm ... pokud by ovšem bylo možno získat částečnou nebo úplnou energetickou soběstačnost pro běžného člověka - a ono to samozřejmě lze - tak to ten běžný člověk za stávajícího stavu techniky bez dotací nezaplatí.

Navíc částečná soběstačnost je v energetice celkem vachrlatý termín. Když jste částečně soběstačný, tak k Vám musí vést dráty, musíte mít jistič a někdo musí mit pro Vás vytvořenou a rezervovanou kapacitu, kterou sice řekněme v létě nevyužijete, ale ona musí existovat furt, a to je drahé, takže to podražuje elektřinu pro všechny. I klasická elektrárna musí vyrábět se ziskem. A když v létě vydělá míň, musí přirazit na ceně, protože fixní náklady jí zůstávají. To máte jak s vodou, čím víc se šetří, tim je cena za kubík vyšší.

Ono je to podobné, jako kdybyste byl částečně soběstačný, a tu částečnost kompenzoval vlastním dieselgenerátorem, za své penize pořízeným a provozovaným. Přes léto to bude mrtvá investice, ale odpisy na ni poběží.

J. Kostelanský 1.12.2023 18:57

Pane Nováku, šetřete se. Neboť vás z toho jednou ...

https://www.youtube.com/watch?v=pIwmpvDxZx4&t=89s

J. Kostelanský 1.12.2023 18:53

Zdá se, že z mého příspěvku jste si přečetl jen první odsek. Zkuste vždy dočíst až do konce, jinak přicházíte o pointu. :-)

J. Kostelanský 1.12.2023 18:48

Čtěte prosím pozorněji, než něco napíšete. Cituji mou pasáž, na kterou vy reagujete:

"Mluvím o OZE, které si částečné již teď dovedou na sebe vydělat."

Aneb rozumíte slůvku "částečně"? Nebo jste ho snad přehlédl? :-)

Náš problém je v tom, jak se "zelená politika" dělá. Němci preferují umísťovat fotovoltaiku v místě její spotřeby - na střechy rodinných domů, firem, zemědělských firem. U nás se upřednostňují velké projekty "na zelené louce" pro vybrané "podnikatele" s dostatečným politickým krytím. Pak se nelze divit, že efektivita je nic moc. Protože tu vyrobenou elektřinu ze solárů je třeba ještě někam dodat po rozvodních sítích, je třeba zaplatit zisk panu podnikateli i provizi státním úředníkům. A celé to třeba ještě zkoordinovat, aby se poptávka rovnala s nabídkou elektřiny.

Když se fotovoltaika staví v místě spotřeby, tak gro její výroby nikam netřeba posílat po drátech, protože se spotřebuje na tom samém místě. Logicky nedochází k ztrátám během přenosu. Není zastavěna "zelená louka", ale střechy budov. Atd.

Že se to u nás dělá blbě, za to ty obnovitelné zdroje nemohou. Za to si můžeme sami. Jak se říká, každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží. :-)

P. Pepax 1.12.2023 17:40

R^ tak nějak, navíc průmyslu je nějaké OZE prd platné.

P. Vychodil 1.12.2023 17:22

souhlas,

nechť ale bojuje, to přeženu do extrému, za czechxit a NATO exit. To jsou ty stovky milliard, které jsou do ha jzlu.

V. Petr 1.12.2023 17:10

... rovněž s tím občan neudělá nic

To si soudruh Ceausescu myslel také...

V. Petr 1.12.2023 17:08

Úplně stačí položka "příspěvek na podporované zdroje energie" na faktuře. Toto nechci. Dále chci, aby provozovatelé OZE sami platili náklady na nutnou rekonstrukci přenosové sítě, protože ja tu rekonstrukci k nočemu nepotřebuji a nevím proč to mám platit!

V. Petr 1.12.2023 17:03

Dráždí ho, že on Vás musí nuceně dotovat. To jsou nařízení naší zločinné verchušky. Přesto nechápe, že je třeba v prvé řadě svrhnout Slepenec, přířinu všeho ZLA!

P. Vychodil 1.12.2023 17:01

souhlas...ovšem...

závislost na ropě, té ruské, a plynu, toho ruského, se snížila se záporným znaménkem, jak přiznal i Sikola nejvyšší importy od roku, tuším 2013...

L. Žaloudek 1.12.2023 16:53

Když si někdo bez dotace dá na střechu pár panelů a nabíjí si baterii atd., je to hodné uznání, ale odměnou je mu jeho úspora. Měl by ale platit tolik za jistič, aby zaplatil i zbytečné vyšší zajištění zimní spotřeby v létě.

Ale když si někdo postaví FVE s dotací půl milionu a chce přebytky prodávat, a je jich tolik, že zajištění jejich nestability vyžaduje 400 miliard vynucených investic, měli by platit jako mourovatí, protože pokud se to rozpočitá do jednotkové ceny, platěj ti zbylí tolikrát víc, kolikrát se těm bohatejm sníží spotřeba.

A je nám opravdu prd platný, jestli se snížila závislost na ropě (kterou jsme ale stejně netopili).

P. Vychodil 1.12.2023 16:49

synku, opět ukazuješ svoji debilitu. Výkupy od malovýrobců (dříve do 10kWp, dnes do 50kWp) nejsou povinné. Najdeš výkupce, bingo, nenajdeš, máš peška.

Až nebudou dotace na pořízení FVE, cena o tyto dotace okamžitě klesne. Můžeš si to spočítat...

L. Žaloudek 1.12.2023 16:40

Mluvím o tom, že je zbytečné diskutovat o rentabilitě, když hrozí, že elektřina nebude vůbec. A kdyby mi někdo dotoval můj dům, bylo by bydlení v něm snad rentabilnější? Myslíte jako, že by mě rok života v něm vyšel levněji? No, to asi ano, ale za kolik let by se mi to "vrátilo" oproti bydlení pod mostem, to rozlišit neumím - možná prostě nikdy.

P. Vychodil 1.12.2023 16:37

mě připadá, jako soukromníkovi, co chce FVE pro svůj barák, když si spočtu náklady na FVE komponenty, přidám k tomu nějakou práci,tak se dostávám celkem přesně na cenu dotovanou...

P. Vychodil 1.12.2023 16:17

já ti synku se ru na ty tvoje kydy...když mi někdo platí za produkt, nic neřeším...

co tě to tak dráždí ? že nejsi tak schopný , máme kapitalismus nebo ne ? je mi tě líto, synku...

a mimochodem, kde jsi vzal ten termín "přednostní prodej" ty si neumíš najít firmu, která od tebe něco bude kupovat ? chudáčku, ubožáčku...

P. Vychodil 1.12.2023 16:12

distributor nerozlišuje, kdo elektřinu vyrobil, platí se za dodávku. Od toho se slovo distribuce...

P. Diviš 1.12.2023 16:10

Zákony nahrazují, povinně, "drancování" levných a spolehlivých zdrojů drahými a nespolehlivými OZE.

L. Novák 1.12.2023 16:08

Přednostní prodej elektřiny do sítě v létě za 3,50 Kč když je velmi levná znamená, že jsi DOTOVANÝ fotovoltaický PARAZIT, který nám všem zdražuje elektřinu! !!Rv :-) [>-]

P. Diviš 1.12.2023 16:07

Ať si klidně existují, ale na trhu, bez dotací a povinných výkupů.

Ten zbytek jsou nesmyslné kecy.

P. Vychodil 1.12.2023 16:06

Mám dům, topím plynem mám 3MWh/rok. Chceš vidět faktury ?

Pro kalkulaci jsem to ještě nadsadil.

10MWh/rok při 10KWp je standard pro naše pásmo.

V kalkulaci mám položku prodej přebytků...

Mě to ekonomicky vychází, návratnost cca 6 let (při současných cenách).

Co se týče baterky, nedostatečně chápeš.

Opakuji. spotřeba 4MWh/rok, výroba 10MWh/rok.

Polovinu roku mám spotřebu ze svého, druhou musím nakupovat. To znamená, že nakoupím polovinu z 4 MWh, to je 2 MWh. V létě ty 2 MWh dodám ze solárů, a zbude mě cca 8MWh přebytků, které prodám.

Co je na tom nesprávného ?

P. Vychodil 1.12.2023 15:50

ty máš FVE a zmizela ti položka za OZE ? povídej, přeháněj. ano, položka tato je svázána s dodávkou energie. Neodebíráš ji, neplatíš. Ale , hlavně, neplatíš silovou elektřinu a distribuci !!!

P. Vychodil 1.12.2023 15:46

najdi na mém výpočtu úspor faktickou chybu, synku. Kyž zaměním slovo roční výkon za výroba FVE 10MWh/rok, budeš spokojen ?

opakuji, najdi početní faktickou chybu...ať nejsi za úplného imbecila...

M. Šejna 1.12.2023 15:40

Bežný dům, ve kterém topíte plynem, má spotřebu elektřiny spíš okolo 6 MWh. Ale budiž.

S tou FVE to asi počítáte blbě. To byste musel vyrobit denně v průměru 27 kWh energie. Tahle denní produkce ale platí jen v teplém půlroku.

Pokud máte baterii 10 kWh, tak během letního půl roku nabijete tuto baterku 180 krát, tedy 1,8 MWh. FVE vyrobí ale víc, takže zbytek musíte hned spotřebovat nebo prodat distributorovi.

Nejsem si úplně jistý, zda ten váš výpočet je správný.

L. Novák 1.12.2023 15:27

Agora-energiewende.de byla dobrým zdrojem o výrobě el. energie v Německu, na němž bylo snadné předvést, jak nestabilní jsou dodávky z OZE a jaký podíl výkonu v daném okamžiku který zdroj dodával. Báječný vyhledávací nástroj webu zrušili, změnili doménu a znesnadnili drasticky možnost odkázat na reálný a velký problém německé energetiky - nedostatek el. energie a problémy s OZE. Takže staré odkazy už nefungují a s pomocí inovovaného nástroje je nutno znovu nakonfigurovat zdroj informací, jak jejich šílená energetika funguje v praxi. :-)

https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/27.11.2022/27.12.2022/today/ (nefunkční starý odkaz)

Tak alespoň něco málo - jak vypadá potřeba elektřiny Německu a její reálná výroba dnes. Je vidět, že Německo musí část el. energie dovážet (pravděpodobně z JE ve Francii). A taky jak malý podíl dodávají předotované OZE, do nichž už Německo napumpovalo biliony EUR:

https://www.agora-energiewende.de/daten-tools/agorameter/chart/today/power_generation/01.12.2023/01.12.2023/hourly

No a konečně se mi podařilo nastavit i stav před rokem, kde je vidět, jaký podíl mají OZE na celkové výrobě elektřiny v Německu:

https://www.agora-energiewende.org/data-tools/agorameter/chart/today/power_generation/27.11.2022/27.12.2022/hourly

A takhle vypadal letošní listopad v Německu, kdy hodně foukal vítr. V prosinci už pojedou na uhlí... :-)

https://www.agora-energiewende.org/data-tools/agorameter/chart/today/power_generation/01.11.2023/30.11.2023/hourly

M. Kocián 1.12.2023 14:25

Spíš než na jádro (to je hodně daleko) bych sázel na blízkost magmatických komor. Kdysi jsem pobýval v jedné slovenské vísce, kde si místní vykopali na zřídlu termální jezírko. Ptal jsem se domácího, proč už dávno nemá v zemi u takového zdroje zakopaného hada a neodsává z něj tepelným čerpadlem levnou energii (bylo to před zdražením elektřiny), ale díval se na mě dost nechápavě. Já bych to využil rozhodně, ale moje okolí je bohužel po této stránce beznadějné.

L. Novák 1.12.2023 14:21

Přesně tak!!!

L. Novák 1.12.2023 14:16

Jasně. Nejdražší teplo, jaké může být v praxi, s výjimkou sopečných oblastí, kde to "vře pod nohama"... :-P