29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Krize svobody

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
VL 2.2.2009 13:28

Re: Autor je spoluzakladatel a předseda správní rady Demokratického institutu

Kupodivu ceny za slušné žiletky, tedy Wilkinson&Sword a Gillette jsou prakticky stejné, jako byly za socialismu. Výrobky dnes již zavřeného DIU Jevíčko - Astra platinum neholily ale škubaly. Byla to stejná katastrofa, jako porovnání východnoněmeckého nebo sovětského elektrického holícího strojku a výrobku firmy Braun. Prostě socialističtí, případně přímo sovětští lidé byli tvrdšího ražení než zhýčkané oběti kapitalismu.

krab 2.2.2009 15:40

Re: Autor je spoluzakladatel a předseda správní rady Demokratického institutu

Mate pravdu v tom, ze skutecne volny trh neexistuje. Ale existoval. A kdyz existoval, tak to fungovalo, bohatli vsichni, krize nebyly. Nic jinyho se autor nesnazi rict nez to, ze to chce zpatky.

R.J. 2.2.2009 15:48

Re: Autor je spoluzakladatel a předseda správní rady Demokratického institutu

Jo,ale chudým se zdálo že  bohatnou pomalu, v tom je ten problém. Zejména,pokud je ještě zpracuje reklama.

krab 2.2.2009 20:04

Re: Autor je spoluzakladatel a předseda správní rady Demokratického institutu

To nevim co se jim zdalo, nicmene rychlost se kterou chudi bohatli v 19.stoleti v USA se da rovnat jen rychlost, se kterou chudi chudli ve stoleti dvacatem v SSSR.

Pepek 3.2.2009 9:06

Re: Autor je spoluzakladatel a předseda správní rady Demokratického institutu

R^

ranbow 2.2.2009 9:48

A jak to teda funguje...

Připomeňme si, že před 20 lety stát rohlík 30 haléřů, dneska stojí cirka 3 Kč - jakpak to že byli najednou lidi ochotný platit 10x tolik?? Odpověď je nasnadě,levnější rohlíky prostě nebyly nejsou a nebudou. Takže, kdyby se z nějakýho důvodu Kaufland, Tesco a Globus rozhodly ty rohlíky prodávat za 20 Kč, co by asi udělaly ostatní ochody??? Držely by cenu na 3Kč, nebo by jí, z ohledu na své pacienty vytáhli na 18???

Kolombo 2.2.2009 9:55

Re: A jak to teda funguje...

Mily rainbow, nevim jak vy, ale jestlize jsou naklady na vyrobu rohliku 1.50 Kc a prodava se za tri, pak kdyby se vsichni royhodli zdrazit na dvacet, pak zacinam pect rohliky a prodavam za deset. Pokud kaufladnd zlevni na 10 prodavam za 5. Zapomel jste na jednoduchou skutecnost - jednak rohlik za komunistu byl dotovany a levnejsi nez obili, ze ktereho se pekl, druhak tehdejsi prumerna mzda byla nejakych 2400 Kc, dnes pres 21000Kc. Zadny velky rozdil v cene rohliku nevidim.

ranbow 2.2.2009 10:40

Re: A jak to teda funguje...

Tak jo, řekněme že by jste rozjel pekařinu, za statisícovou možná milionovou půjčku na 10-15% si zaplatil pekárenskou pec, zařízení, pochopitelně podle EU hygienických předpisů, sám si zajištoval odbyt a prodej.. a přitom by jste byl takovej lidumil že by jste prodával za polovinu toho co v ostatních obchodech ??

Jinak, mě tak napadá že i dneska je vlastně zemědělství dotovaný (a kolik bude stát rohlík až se s tím přestane), a že ostatně

, že na tu takzvaně průměrnou mzdu 21 000 moc lidí nedosáhne.

toman 2.2.2009 12:03

Re: A jak to teda funguje...

Ale v tom právě není žádné lidumilství! Když je bude prodávat za 10, vydělá víc, než kdyby je prodával za 20 jako ostatní, neb všichni budou chodit kupovat rohlíky tam kde jsou levnější (zvlášť o tolik) ...

Pepek 2.2.2009 13:39

Re: A jak to teda funguje...

Průměrný plat, stejně jako nohu, má jeden dva lidé. Polovina má menší, polovina větší. Statisticky je to složitější, lze použít různá kritéria, ale žádnými se nedobereme toho, že by měla mít většina národa průměrný či nadprůměrný plat. Od toho je to průměr.

Honza42 2.2.2009 10:02

Re: A jak to teda funguje...

Odpověď je opravdu nasnadě. Za 3Kč se mně vyplatí rohlík koupit, nikoliv ho péci sám. Tomu se říká trh. Ideální trh totiž představuje situaci, kdy si jeden od druhého koupí zboží či službu a oba jsou spokojeni.

j 2.2.2009 10:54

Re: A jak to teda funguje...

A jak to udělat aby to fungovalo takhle i v obchodě s energií ?

JP 2.2.2009 13:46

Re: A jak to teda funguje...

Jezisi kriste. Tenkrat byla ale mzda 10x mensi, takze rohlik je kolikrat v ruznych akcich levnejsi nez dnes. Napr. onehda v Kauflandu byl za 1,50, tj. ve starych cenach 0,15 Kčs, ale nejmíň stál kam mě pamět sahá 20h a byl jen dopoledne a v sobotu jen do 8h a.m.. Dokonce si ho pamatuju pred rokem v Lidlu za 0,90 Kc, coz je 0,09h roku 1984. A dnes je rohliku, chleba, masa, mlika, bananu, pomerancu atd. vsude dost a i davkar si jich koupi co hrdlo raci. Malokdo vi, ze komunisti lidem zadne davky nedavali...

cb 2.2.2009 18:21

Re: A jak to teda funguje...

A v pondeli byl patecni, musel se prihrivat na plotynce.

Kolemjdoucí (J.Š.) 2.2.2009 9:09

Byl by někdo ochoten

dát sem český překlad článku

http://www.nytimes.com/2009/02/01/us/01braddock.html?hp  ?

Ladislav N 2.2.2009 8:32

Otázky na ekonomického "experta ČSSD" Havla, jak chce ČSSD "řešit krizi"...

najdete v LN zde, v tento okamžik jsou zatím bez odpovědi. ;-P

www racek 2.2.2009 8:41

Re: Otázky na ekonomického "experta ČSSD" Havla, jak chce ČSSD "řešit krizi"...

ty invektivy jsou od tebe? to musí bejt výkon, poslat 90% všech otázek:-D

Ladislav N :-))) 2.2.2009 9:21

Re: Otázky na ekonomického "experta ČSSD" Havla, jak chce ČSSD "řešit krizi"...

Zwwracku, jsi trouba. Ptát se "ekomického experta ČSSD" Havla je totéž, jako očekávat, že je schopen svými kecy odvrátit povodeň. ;-P

BOMBON 2.2.2009 8:22

velmi pekny clanek....

nejde totiz o neviditelnou ruku trhu, ale o miliony viditelnych a drobnych rucicek trhu. jejich pocet se rovna poctu lidi v ekonomickem prostredi se pohybujicich.... kazdy se svymi preferencemi, kazdy se svymi moznostmi....;-)

Jindra 2.2.2009 8:10

Jak to vzniklo je fajn vedet

nicmene zajimave tak pro historiky. Od ekonoma bych cekal napad jak z toho ven.

BOMBON 2.2.2009 8:28

Re: Jak to vzniklo je fajn vedet

jak z toho ven?

prestat tisknout penize, prestat se lidem s*at do zivota, vyhazet 95% zamestnancu verejne spravy, snizit dane (zrusit dan z prijmu, verejne vydaje by bohate pokryla DPH ve vysi 10%), zrusit (az na uplne vyjimky) prerozdelovani ve spolecnosti, zrusit regulaci, normy apod., prepsat ustavu tak, aby svoboda byla vetsi hodnotou nez demokracie.

potom byt par let trpelivy a strilet do dementu, kteri budou demonstrovat za obnoveni moznosti buzerovat ostatni a uspokojovat sve potreby za penize jinych.

myslite, ze vam tohle rekne nejaky politik? myslite, ze by ho zvolila vetsina obyvatel?

Honza42 2.2.2009 8:52

Re: Jak to vzniklo je fajn vedet

Tohle zvládne akorát tak diktátor. A bude k tomu potřebovat několik let. Ale je třeba, aby ho pak kleplo, protože každej diktátor se dříve nebo později zblázní.

BOMBON 2.2.2009 9:16

Re: Jak to vzniklo je fajn vedet

no, jednak jsem odpovidal pouze na otazku, jednak i tomu diktatorovi to nekdo musi napovedet...

bohuzel, nase "elity" (spis akademicke nez politicke, po tech to nemuze nikdo chtit) maji tak mizernou uroven, ze takto, jak jsem to zjednodusene popsal, to nikde nezni.... a kdyz to nikde nezni aspon teoreticky, v praxi se to neobjevi ani za sto let... :-/

Fafa 2.2.2009 20:16

Re: Jak to vzniklo je fajn vedet

Kazdej ne. Pokud tedy za znaku zblazneni u generala Pinocheta nepovazujete to, ze dobrovolne odstoupil.

Kolombo 2.2.2009 9:50

Re: Jak to vzniklo je fajn vedet

Tak tohle bohuzel reseni nema - a od toho se odviji bezny vyvoj. Ti, kteri neco dovedou musi u vedomi, ze je vlada na natlak "demokraticky" neschopnych o cast vydelku pripravi pozadovat cim dal vic. Cely problem je v tom, ze jak je technologie cim dal sofistikovanejsi, tim mene lidi je schopnych ji ovladnout a pote delat potrebnou praci /bez ohledu na rostouci pocty "studovanych"/. Cim dal tim vic lidi ve spolecnosti se jen tak "veze", ale levice prave je presvedcuje, ze jsou "soli zeme" , ze na nich hospodarstvi stoji a ostatni je okradaji. V demokracii maji, bohuzel, pravo volit a tak voli prerozdelovani. Kdyby  si levice tyto "hodnotne" pracovni sily vzala, nabidla jim praci a zkusila s nimi vybudovat ten "stastny novy svet", padla by brzo na hubu. to se vsak bohuzel nestane. Budoucnost bude nejspis takova, jakou jsem cetl v jedne science fiction - blbci byli oveseni metaly i zvucnymi tituly, zatimco skutecne chytri lide, kteri cely spolecensky mechanismus udrzovali v chodu museli byt maximalne nenapadni a vsechno ridit tak, aby blbci nabyli dojmu, ze vsechno ridi oni.

Pepek 2.2.2009 12:42

Re: Jak to vzniklo je fajn vedet

R^

Všeobecné volební právo - největší žába na prameni pokroku. Nezohledňuje nerovnost zkušeností, informovanosti a inteligence v rámci populace. Volby pak nejsou exaktním výběrem jedinců nejschnopnějších vedení společnosti, ale pouze mediální show zhruba na úrovni volby Miss.

Proč nevybíráme politiky stejně jako kosmonauty, proč se nemusí celoživotně vzdělávat jako lékaři?

RK 2.2.2009 13:20

Re: Jak to vzniklo je fajn vedet

Skvela myslenka byt ne puvodni ale tusim od Platona ci jineho reckeho myslitele. Myslenka rizene spolecnosti tvorena vladci, strazci a obchodniky je skvela ale konci na prusvihu zvanem demokracie. To je bohuzel ne o selektivnim vyberu resp. systemu vyberu tech nejlepsich do jednotlivych kast ci pozic ale o bezbrehem populismu jehoz konecnou fazi zvanou vlada luzy podobne jako mnoho generaci pred nami prave prozivame. Po teto fazi pry obvykle nasleduje diktatura takze doufejme ze po prusvihu v minulem stoleti bude pristi diktator alespon trochu osviceny a bude vymyslet jine veci nez prevychovne tabory.

Pepek 2.2.2009 13:34

Re: Jak to vzniklo je fajn vedet

Ale Vladimír Iljič, Josif Visarionovič, Adolf i Kléma vyhráli volby víceméně demokratickým způsobem. Problém nejsou dikátoři, nýbrž oVčané, které je demokraticky zvolí.

K. 2.2.2009 5:42

Kdy už konečně naši ekonomové vezmou na vědomí, že existuje také něco jako matematika

Tak se mi zdá, že ta Amerika je vlastně rozvojová země plná chudých bezdomovců, na které se celý svět musí skládat, aby ti ubožáci měli v čem bydlet. Už nás to všechno stálo tisíce miliard dolarů a ti sociálně slabí Američani pořád ne a ne bydlet, naopak jsou z bytů vyhazováni.

Kdy už konečně naši ekonomové vezmou na vědomí, že existuje také něco jako matematika a začnou uvádět ve svých úvahách argumenty podložené seriózními výpočty, a ne jen abstraktními teoretickými poučkami, kterými se dá „odvysvětlit“ snadno a rychle skoro všecko?

j 2.2.2009 7:19

Re: Kdy už konečně naši ekonomové vezmou na vědomí, že existuje také něco jako matematika

Jsem zvědav jak budeš počítat když to nebudeš umět( Viz poučka nebo to lze nazvat jakkoliv). Jinak si myslím, že ten článek byl o něčem jiném