22.9.2023 | Svátek má Darina


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Jak uspořit Česko až k ekonomickému kolapsu

Média píší o schválené pomoci domácnostem ve výši 5000 Kč na dítě do 18 let a o problematické slevě cca 1,50 Kč ze spotřební daně na benzín a naftu. Ale tuzemské podniky drtí meziroční růst cen energie a jsou stále zoufalejší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Diviš 9.6.2022 10:00

Ta není j͇e͇n͇ v ruské agresi na Ukrajině, ale v důsledcích naprosto urychlované a ekonomicky nezvládnutelné EU politice dekarbonizace a ideologie Green Deal.

O. M. 9.6.2022 9:55

To je, bohužel, princip povolenek. A také princip dotací.

R. Langer 9.6.2022 9:49

Tak by si Němci měli uvědomit, jak jsou s tou svou slavnou ekonomikou ZÁVISLÍ ONI NA NÁS. Dost by jim to prospělo. Ale evidentně jim to nedošlo ani při předělávce jejich elektráren na plyn z Ruska, takže se od nich nic moc čekat nedá. Ale jednou na to dojde...

R. Langer 9.6.2022 9:44

3. bod máte špatně, tam přece patří Putin! ;-D

R. Langer 9.6.2022 9:43

Ano, a přesně to je celý princip fungování EU. ;-)

J. Strakoš 9.6.2022 9:30

Přesně takto rozčíleně jsem se po přečtení cítil.

Smysl to má jen pro účastníky v tom kruhu - každému něco odpadne, někdo musí rozhodnout, kdo bude ten potřebný, komu se finance přidělí. A něco zůstane státu. Takže do zrušení celého konceptu se nikdo nehrne.

M. Juraška 9.6.2022 9:23

Fiala a jeho vláda jsou ubozí zoufalci a zbabělci.Bože jak by nyní republika potřebovala chlapa s tahem na branku jako byl Václav Klaus.!!!!!!

T. Hraj 9.6.2022 9:20

Přiznám se, že jsem nevěděl, na co peníze za CO2 odpustky jdou. Myslel jsem, že se za ně nakupuje zelená barva, kterou se natírají nejrůznější projekty i "projekty". Smysl (celého toho nesmyslu) zůstává obhajitelný (alespoň teoreticky), výrobci zelené barvy jsou v žitě. Dvě mouchy jednou ranou.

Ale to, že se část těch peněz vezme a jejich darováním se podpoří nějakých 31 soukromých firem v nouzi, je opravdu šílenost. Není to nic jiného, než krádež za bílého dne. Moje peníze z daní (CO2 povolenka je daň) tát vezme a nedá je na ekologii ani infrastrukturu nebo třeba bezpečnost, ale daruje je soukromníkovi. Neuvěřitelné.

Ale ještě horší je ta absurdita celého konceptu: stát/EU zdraží náklady na výrobu uvalením daňové zátěže a tuto zátěž se potom snaží kompenzovat finanční injekcí z takto vybraných daní. Smysl se vytratil, kruh se uzavřel, had si žere ocas.

F. Kusák 9.6.2022 8:47

Tak to je velmi naivní názor. Zapomínáte jakou máme provázanost s německou ekonomikou. S Čínou a Ruskem máme sice přímo relativně malý obrat, ale skutečnost je jiná. To je známá věc, že většina obchodů je skrze Německo. A tady fungujeme jak vazal. Bohužel, tuto pozici jsme si dlouhodobě vytvářeli. Byla pohodlná a vedla k relativní prosperitě. Změnit, bude velmi těžké. Obávám se, že nikdo takový dnes v politice není.

T. Hraj 9.6.2022 8:35

R^

F. Kusák 9.6.2022 8:23

No, pane Strakoši, já už jsem si myslel, že blbosti, která komunistická ideologie plodila, máme za sebou. Tak to jsem fatálně podcenil. Ani ten bývalý režim zmiňovat nechci, není na co vzpomínat, měla to být to překonaná minulost, a nevnímám ji černobíle. Teď se zmítáme ve stavu, kdy víme, že bude hůř. A bude, o tom není pochyb, pokud nevěříme na zázraky. Krutovláda nacistů musela skončit, o tom byl národ přesvědčen, nesmysly reálsocíku se začínaly drolit, a s Gorbačovem přišla naděje. Jakou naději máme dnes, kdy standard se stává luxusem a naše mozky jsou drceny ekologickou apokalypsou. Nevím, jakou psychickou škodu to napáchá na lidech, a s jakými dlouhodobými důsledky. Nic povzbudivého.

P. Pepax 9.6.2022 8:20

Fialova vláda České republice intenzivně škodí a je už jedno že řadu problémů tzv. zdědila po předchozích vládách. Tato vládá nemá vlastnosti ani na řízení cirkusu Humberto, bojí se Německa a neudělá nic co by Německo naštvalo navíc lidem lže.

F. Kusák 9.6.2022 8:10

Víte, jakkoli je dotační podvod jev zavrženíhodný, těch skutečných dotačních podvodů je velmi málo. Spíše je to žonglování na hranici zákona a příslušných předpisů. V tom problém nevidím. Ale mít nějakou dotaci, je konkurenční výhoda, takže bez dotace také můžete rychle skončit. A když takto deformujete trh, pak už to není funkční tržní hospodářství, ale deformovaný systém. A těch deformací je už tolik, že to začíná vážně kolabovat. A čím dříve to nastane, tím lépe. Alespoň si ten stav reálně uvědomíme. Zdá se, že jiná cesta není.

J. Hotzký 9.6.2022 8:07

R^

F. Kusák 9.6.2022 8:00

No nedobře se žije v EU, to je fakt. Nedávno jsem si měnil OP a úřednice mně říkala, kolik lidí se vystěhovává na druhý konec světa, hlavně míří do Latinské Ameriky. Vůbec se tomu nedivím, a i při všech problémech, které vládnou třeba v Chile, je asi optimističtější žít tam, než v Česku. A pak, lepe je žít tam, kde je přeci jen více slunce, a to na severu této dlouhé země, lze. v mém věku to už nedává žádný smysl, ale být mladší, určitě bych neváhal.

J. Lukavsky 9.6.2022 7:39

"veškeré dotace sakumprásk zrušit" když král chtěl osídlit pohraniční hvozdy tak nevypisoval na to dotace. Prostě vyhlásil, že každý kdo se tam usídlí dostane hektar lesa a nebude platit 10 let daně. Z toho jsou všechny ty naše Lhoty, Lhotky. Stát vždy potřebuje podporovat něco ve svém zájmu. Ale proč to nečiní daněmi? Založil jsi firmu na sběr a zpracování plastů? OK 10 let neplatíš daně. Ale co by dělaly ty stáda ouřadů co poponáší papíry? A odklání peníze těm správným... Je to marný, je to marný, je to....J.L. end

P. Skřivan 9.6.2022 7:35

Jak zničit národní státy a ožebračit občany EU.

1 POKUS: migrace

2POKUS: covid

3POKUS: greendeal

No a na potřetí se to asi povede.

F. Navrátil 9.6.2022 7:10

Dotace pro dotační podvodníky a nepojistné sociální dávky pro sociální parazity nikdo nezruší. Na to jsou politici příliš zbabělí.

F. Navrátil 9.6.2022 7:07

Národní zájmy prodává vláda signalisty Fialy za mísu euročočovice.

M. Pecina 9.6.2022 6:42

Národní zájmy tato vláda zkrátka nebrání a bránit je nebude ani pŕi předsednictví. Spousta věcí by šla zkrátka ihned změnit či vypovědět a dělat zde po svém a za naše ceny. Ať si EU trhne nohou.

J. Nevrkla 9.6.2022 6:13

Naše vláda dokáže maximálně bránit zájmy Bruselu, Washingtonu a Kyjeva, bránění zájmu Česka jsem od ní ještě nikdy nezaregistroval.

T. Kohout 9.6.2022 6:06

Jakmile si "zasviníte" ekonomiku různými dotacemi, tak pak se děje toto. Začalo to dotacemi pro zemědělce (ve Francii v 50. letech) a končí to tím, že dotace se staly zcela úhelným ekonomickým fenoménem. Bez dotace ani ránu. I firmy se zakládají jen kvůli dotacím. A vymotat se z toho nedá. To by někdo musel říct "Tak dost" a veškeré dotace sakumprásk zrušit. Dovede si to někdo představit?

R. Langer 9.6.2022 5:55

Ale dali, Stačilo by je na pár dní odstřihnout...

J. Strakoš 9.6.2022 5:31

Pokud by jim okolní státy přestaly tuto válku platit (Německé rozhodnutí o jaderkách platíme částečně my v ceně elektřiny), pak by si to mohli rozmyslet.

Ale o tom žádná vláda ani na minutu neuvažovala. A Němci by se nedali.

J. Strakoš 9.6.2022 5:30

Je mi z takového popisu strašně smutno, kam jsme se v Evropě dostali. Zavedeme povolenky a vybereme peníze a něco zase vrátíme zpět. Prostě vytvoření ekonomického perpetua mobile se vším všudy. To opravdu všichni vidí, jak je to nesmyslné a jen to tiše akceptují a myslí si svoje? Jako jsme akceptovali nesmysly za "komunismu"?

E. Hlinovský 9.6.2022 3:56

V elektřině jsme myslím soběstační. Tak by možná bylo řešením, kdyby ČEZ odešel z EU burzy a burzy vůbec. A cenu by určovalo ministerstvo. Stejně je to v tomto případě jen hraní si na trh. Uhlí podobně. Problém je plyn a nafta.

Zapomeňte na to, že bychom Němce přemluvili k redukci green dealu. Je to pro ně totální válka.

M. Grundmann 9.6.2022 0:52

Česká ekonomika je dlouhodobě přehřátá, má téměř nulovou nezaměstnanost a banky poskytují z nějakých divných důvodů úvěry za úroky výrazně nižší, než je dnešní inflace. Dokud se budou banky takto divně chovat, spekulanti si budou brát další dotované úvěry a tato ekonomika se bude řítit do nekontrolovatelné inflace.

Za současné situace existuje jediné řešení, měnová a rozpočtová restrikce.

B. Bublina2 9.6.2022 0:45

No oni to títo lidé vládě-nevládě brzy spočítají..To už nebude stačit vykřikovat "Sláma u kravína"[UA]