22.9.2023 | Svátek má Darina


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Jak uspořit Česko až k ekonomickému kolapsu

Média píší o schválené pomoci domácnostem ve výši 5000 Kč na dítě do 18 let a o problematické slevě cca 1,50 Kč ze spotřební daně na benzín a naftu. Ale tuzemské podniky drtí meziroční růst cen energie a jsou stále zoufalejší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 10.6.2022 7:24

Zajímavé je ovšem to, co jsem si dosud nikde nepřečetl.Jde o jednu zcela zásadní zásadu. Ve skutečně demokratickém státě musí tento stát přistupovat ke všem, zdůrazňuji v š e m svým občanům stejně. Nesmí některé své občany jakkoliv zvýhodňovat vůči občanům jiným, tedy i občany t.zv. nízkopříjmové vůči těm bohatým. Konkrétně, dolehne-li na občany krize a to jakákoliv, třeba ta energetická či inflační, musí stát, pokud chce pomoci, pomáhat všem stejně. A právě to naše vláda dnes nedělá. Dělí občany na ty, kterým pomáhat bude a na ty, kterým ne. To ovšem není znakem státu demokratického, ale socanského, nezávisle na tom jaké a které politické strany či hnutí má zrovna u moci. Takto je potřeba ne věci pohlížet, pokud chce někdo hovořit o České republice jako o státu demokratickém. A hlavně se podle toho i chovat. Tedy, rozhodně ne tak, jak se chová naše současná vláda.

J. Vávra 10.6.2022 9:32

Jenže existuje taky něco jako mezilidská solidarita a podpora slabších, což už je vlastně zakotveno v důchodovém systému. Mně by třeba nevadila jakási solidární daň na omezenou dobu pro skupinu poplatníků s vysoce nadprůměrnými příjmy. Ti příčetní by mohli pochopit, že v je to v zájmu sociálního smíru potřeba.

P. Čech 10.6.2022 11:45

Ale to je také nedemokratický zásah. Socanský zásah. nevidím důvod, proč by kdokoliv bohatý měl financovat někoho chudého, zejména toho chudého, který je chudým z vlastní viny. Konkrétně zdravé lidi, kteří se vyhýbají práci, žijí ze socanských příspěvků, přídavků, dávek, dotací a pobídek. Lidi obvykle vysoce líné pracovat, ale i se učit. Solidaritu uznávám pouze s lidmi nemocnými a zdravotně handicapovanými. Ostatní by si měli v demokratické státě pomoci sami a to zásadně bez pomoci státu. Stát se má starat jen o to, aby zde byly vytvořeny podmínky, aby každý zdravý člověk se mohl stát bohatým. A tyto podmínky zde z větší části jsou. Socanskými opatřeními vlád jsou však zásadně devastovány. Pojmy "mezilidská solidarita" a " podpora slabších obecně"jsou socanské výmysly, podporující jen lidi líné a z důvodu své lenosti neschopné se o sebe starat.

J. Vávra 9.6.2022 20:10

Můžete mi říct, jestli jste viděli vládní avízo, že rozpočty budou deficitní v řádu 300 miliard ročně po celou dobu této vlády? Jak pak můžete žvanit o přehnaném šetření a cintat si triko výpady na politologa a EU? Já si tedy takhle rozpočty pravicové vlády, šetření a základy budoucího rozvoje, když nezodpovědný gauner Babiš při svém nezřízeném mejdanu prožral rezervy za konjunktury, představuju jinak. Realita je taková, že je a bude hůř a musí se to překlepat a nefňukat a neukazovat na domnělé viníky. Vrátil jsem se na Psa po čase, ale co se tady teda schází vesměs za společnost, no fuj!

J. Vlček 9.6.2022 20:46

No, snad abyste se vrátil cintat si triko do té své společnosti lepších lidí. Tato je evidentně pod vaši úroveň. ;-D

J. Vávra 9.6.2022 21:17

To opravdu ano, komoušský skanzen navštěvovat nemá smysl.

J. Vlček 9.6.2022 21:42

Máte recht, vraťte se do skanzenu exotů, kde si s podobnými exoty rozumíte. Tady v každém, kdo nesdílí vaše bláboly a nadšení pro pětikolku, vidíte komouše. ;-D

J. Vávra 9.6.2022 22:07

Možná nejen komouše, ale v každém případě zapšklé voluntaristické frustráty, kteří si s nimi myšlením notují.

J. Vlček 9.6.2022 22:16

Všichni jsou frustráti, jenom vy jste nadšenej exot vyznávající pětikolku. Vraťte se do klubu exotů. ;-D

J. Vávra 9.6.2022 22:53

Všichni nejsou frustráti, jen tady, u Babiše, u Okamury a třeba na novinkách se houfují, vzájemně podporují a vzájemně se posilují ve svých kecech a je fakt, že na sítích vás je příliš. Na chvíli po ruské agresi zalezli, trochu s nimi zamával obrat Zemana, ale už si vesele plkají a melou kremelské lži.

Já vůbec nevyznávám bez výhrad kohokoliv, tudíž ani koalici, jen chci aby platilo že 1+1=2 a ne třeba 3, když to Babiš svým blbcům namluví. Bohužel bambulů, co vidí jen k nejbližšímu rohu a myslí jen na dnešní den jako Vy, je tady příliš a volby ukazují, že ta komoušská prožraná mysl v národě převažuje. Mne už se to netýká, já umřu včas, ale krátkozrací debilové, co by všechno nejraději prožrali teď hned bez ohledu na realitu jako Vy, připravují pro mé potomky nedýchatelné, zatuchlé a neinspirativní prostředí navázané na východní bordel a já nechci, aby prchali ven, což ti aktivnější už za Bureše dělali a jestli za této "pravicové" vlády se trend neobrátí a mladí, chytří, vzdělaní nebudou mít důvod tu zůstávat, tak půjdete postupně do háje i Vy a Vaši anonisti a spďáci a komouši a vůbec ti hlupáci, co si myslí, že stačí natáhnout dlaň a stát musí solit bez ohledu, jestli si na to musí půjčit, protože výroba s nízkou přidanou hodnotou republiku neuživí, už takhle jsme až příliš jako montovna a křehcí. Pro mladou špičkovou generaci, která je jazykově vybavená úplně jinak než ta naše, to vůbec nebude problém a zadrátované hranice jako za komoušů je nedrží. Jen tito lidé přitom mohou posouvat společnost k lepšímu a k prosperitě, zatím ji spíš brzdí zaprdění kverulanti jako Vy.

P. Brecík 9.6.2022 23:00

Mladí a vzdělaní ? Kde žijete, osobo ? Nabízím sázku. Budeme zkoušet maturanty ČR z trojčlenky. Umějí - dám vám 100Kč, neumějí dáte mi 100Kč. ..... a potom poletím daleko, vysoko na dovolenou. PS: Mladí - kromě technických odborů neumějí NIC a venku se NE-uživí. Max. u McDonalds, anebo v Amazonu u balíků.

J. Vávra 10.6.2022 0:04

No, vidím, že máte jasno. Jenže to není o těchto lidech, o kterých mluvíte Vy, ale o lidech jako Pomahač a vůbec lékařích nebo IT specialistech, nebo architektech dokonce i o chemicích ap. , kterých je v každé generaci omezený počet a kteří tady nenajdou adekvátní prostředí, venku třeba i studovali, dávno už s cizinou spolupracují, byli tam na stážích, prostředí venku znají. Jestli je malost prostředí, házení klacků pod nohy a otravování kravinami, nemožnost rozvoje a nebo třeba nemožnost sehnat bydlení naštve a rodinné vazby neudrží, tak jsou zítra fuč.

P. Čech 10.6.2022 7:32

Náš stát, a to již od dpoby svého vzniku, jde neustále na ruku těm, kdo tu ruku k němu natahují. Zejména těm. Je to typicky socanský přístup k lidem líným a nezodpovědným k sobě samým. Typický reálný socialismus, pouze nemálo "přikrášlený" mnoha anarchistickými zásadami. S demokracií takový stát nemá téměř nic společného a to zcela nezávisle na tom, které politické strany či hnutí jsou zde zrovna u moci.

P. Čech 10.6.2022 11:55

Že je a možná bude i hůře, je vinou této vlády, která se stará o věci nedůležité, zajímající jen menšinu našich občanů. Zde mám na mysli nějaké ukrajinské uprchlíky, manželství stejnopohlavních párů, smlouvu s Vatikánem a zejména poklonkování Evropské unii na úkor našich občanů. Za to nemůže Babiš, pane Vávro, ale Petr Fiala a jeho vláda diletantů. Chce to všechno jen jediné. Chtít nedobré věci změnit. Např po vzoru Švýcarska zavést vládu pouhých sedmi ministerstev a přizpůsobit tomu celý systém. Zde nastupuje okamžitá státní úspora ve výši cca 300 miliard korun, což je v podstatě celý deficit státního rozpočtu. A takových opatření je více. Skutečných, někam vedoucích opatření. Nikoliv jen politických, vytvářejících pouhé zdání smysluplnosti.

K. Filip 9.6.2022 18:58

No jo když současného premiéra nejvíce zaměstnává starost o uprchlíky, sňatky gayů, plkání s Macronem a papežem. To pak na zrušení nesmyslného nákupu elektřiny přes Lipskou burzu a řešení nákupních cen plynu od Němců nezbývá čas.

J. Vlček 9.6.2022 20:51

Přesně. R^

J. Vávra 9.6.2022 22:23

S tou burzou si prosím pěkně něco přečtěte někde jinde než na idiotských hejtech, jak to vlastně je. ČEZ je soukromá firma a vedení se musí starat, aby svůj produkt prodalo za tržní cenu, kterou určuje burza ať na ni ČEZ je a nebo není, jinak se vystavuje nebezpečí stíhání ze strany soukromých vlastníků a že půjde kriminálu za poškozování podniku. Jděte s těmihle komouškými představami, že politicky poručíte větru, dešti už jednou do pr.... Kdybychom nekupovali plyn přes Němce, tak se vystavujeme tomu, co se stalo např. Bulharům, že je Rus vypne, což si vůči Němcům nedovolí, protože by přišel o pořádnou sumu. Bulhar ovšem má z Řecka a Turecka náhradu a tak mu to tolik neublíží, my máme bez Němců prd a jen Družbu, protože "státník" Babiš neobnovil kontrakt s Nory, kteří zajišťovali alespoň 25% naší potřeby. Takže jestli chcete ruský zaostalý chomout a být na jeho kohoutku závislý, tak vesele do toho! Jen melete ruské lži, ani ten Orbán nemá nijak extra cenu, jen ji má časově posunutou, takže se trochu vyhne výkyvům, ale jinak ji musí pro Maďarsko dotovat=zatěžovat rozpočet.

P. Brecík 9.6.2022 23:06

Větru dešti poroučí současné EU - NE-vážený. ČEZ je 70% ve vlastnictví státu !! Takže stát může COKOLIV, kdyby nebyl Priposražený ze IV říše. !! Když NIC nevíš - nedělej ze sebe vola !! Ředitel chemického koncernu BASF Martin Brudermüller řekl, že bez levného ruského plynu budou ve Spolkové republice Německo statisíce nezaměstnaných a stát se dostane do recese. Asi tím nemyslel ceny z burzy?

Myslel dlouhodobý kontrakt Wingasu s Gazpromem pro BASF.

V tisku bylo vícekrát publikováno, že cena z dlouhodobých smluv pro Maďarsko je 250 USD/tis. m3 a pro Německo 270 USD/tis. m3. Zato cena v ČR je přes 1 000 USD/tis. m3 a cena stále stoupá.

Ze své čtyřicetileté praxe vím, že takové kontrakty mají i Rakousko, Itálie, Francie, mělo Polsko, osobně jsem ho dělal pro Bulharsko, Slovensko. Prakticky všechny státy, které kupují ruský plyn, s výjimkou České republiky.

J. Vávra 10.6.2022 0:23

Jasně, že Německo a s ním my jsme bez ruského plynu v háji a rychlé řešení není. Má ale budoucnost být přivázaný bez alternativy k agresivnímu nevyzpytatelnému státu jako je putinovské Rusko nebo je potřeba pracovat na rezervě?

Bulhaři si, pokud se pamatuji, sjednali dočasně lepší cenu, když se jednalo o stavbě ropovodu pod Černým mořem, dnes jsou odpojeni. Dělají se dnes ještě dlouhodobé kontrakty poté, co doběhnou stávající?

Můžete se vyjádřit k tomuto:

Ne, Německo neprodává sousedním zemím předražený plyn a elektřinu | Na pravou míru (afp.com)

J. Vávra 10.6.2022 0:51

P.S. Když si myslíte, že stát může cokoliv, dokonce i státní gangsterismus vůči soukromé firmě, tak pak možná může nařídit ČEZu snížit cenu, což pak ovšem už nebude kapitalismus s tržním a právním prostředím, ale akt státní zvůle. Jak ale zajistíte, že těch 30% vlastníků nebude stát žalovat a požadovat náhradu? Poněkud zvláštní myšlení máte....

Něco jiného je použití dividend na dotování drahotou nejpostiženějších a třeba výměnu managementu ČEZu a jiné nastavení odměn, aby to nebudilo vášně, k tomu by sílu a právo měl.

P. Čech 10.6.2022 7:38

Je vidět, že tomu nerozumíte. ČEZ není soukromá firma, stát v ní má nadpoloviční počt akcií. Je to tedy firma státní. Chová se tak, jak jí to stát dovolí. Jde zde ovšem o něco jiného. Pokud stát zastupují v dozorčích orgánech politici, kteří jako obvykle téměř ničemu nerozumí (např. liberecký hejtman Půta), potom se není čemu divit, když je ten ČEZ řízen špatně. Ovšem celé to je jen důsledek celkově špatného politického systému v zemi, který nemá se skutečnou demokracií téměř nic společného.

J. Vávra 10.6.2022 8:30

Stát má v ČEZu dokonce 70%, ale pořád je to při 30% soukromých vlastníků soukromá firma a řídi se pravidly pro soukromé firmy, státní by byla při 100%. Pokud si myslíte, že se stát může zachovat jako gauner a poškodit ty soukromníky, tak potěš koště, jen ukazujete relikt komoušského myšlení a nepochopení, co je právní a tržní prostředí za kapitalismu.

Něco jiného je, co provede s dividendami, tam má plnou volnost. Z čeho pak soudíte, že je ČEZ řízen špatně?

P. Čech 10.6.2022 12:48

V jakékoliv firmě, soukromé i státní, se tato musí řídit vůlí většiny vlastníků akcií. Pokud tomu tak není, vzniká okamžitě chaos, zmatek a nakonec i zmar celé firmy. To je také kapitalismus, pane Vávro. Bohužel u nás je firem, které se tímto neřídí povícero a jsou pomocí všelajakých dotací, pobídek a dalších socanských opatření drženy státem nad vodou. K obecné škodě celku, jak už to v jakémkoliv socanském státě prostě je.

J. Vávra 10.6.2022 23:01

Takže si to ujasněme - vadí Vám milionářská daň. ale nevadilo by Vám zasáhnout principiálně stejně po socansku, kdy zásah státu postihne určitou skupinu lidí, proti ČEZu.

Předpokládáte zřejmě, že se s tím zásahem státu těch 30% soukromníků bez odporu smíří a nebudou požadovat kompenzace. Jak si představujete praktické provedení toho pokynu ČEZu snížit cenu elektřiny? Pochybuji, že management má v prémiových ukazatelích, že poslouchá, co mu vláda nařídí a že má uměle snižovat zisk. Takže jak? Svolat valnou hromadu, dělat rozruch a dojem, že v Česku jdou po soukromých firmách? Není schůdnější při většině ve sněmovně nějaká dodatečná daň na nepřiměřené zisky všech energetických firem? Což ovšem naráží na to, že ty firmy v předchozích letech vydělávaly leckdy podprůměrně a teď třeba ČEZ čekají masivní investice do jádra. Cesta do pekel bývá dlážděna ušlechtilými úmysly, socani by mohli vyprávět.

Mmch kdyby ty soukromníky stát chtěl vyplatit, tak by ho to přišlo cca na 100 miliard - tedy odhad před třemi roky, kolik by to bylo asi dnes? A stálo by to za to?

J. Dekar 10.6.2022 7:48

Rus něco Bulharům vypnul? Není to náhodou tak že Bulhaři nechtějí rusům platit?

J. Vávra 10.6.2022 9:28

Jak to myslíte? Končil jim kontrakt a nechtěli platit v rublech v době, kdy byl nestabilní a kdy se neví, kam půjde vývoj. Mezitím se rubl ustabilizoval, protože se našla obezlička, kdy obchodníci dál platí ve světových měnách na účet ruské banky, která to převádí na rubly, takže se vlk nažral a koza zůstala celá, ale Rus už je exemplárně potrestal. Případ Bulharska a Finska jako menších přímých kontrahentů jen ukazuje, jak bychom mohli dopadnout při přímém navázání na Rusa, když přitom nemáme alternativu jako ji mají Bulhaři i Finové, takže je to nepoloží. Kromě toho ze zkušenosti vím, že Bulhar vydrží daleko víc než my rozmazlení a neustále po státu žádající, aby zajišťoval něco, o co bychom se měli starat sami. Přál bych Vám jen porovnání našeho zdravotního systému a systému v rovněž bývalém socialistickém Bulharsku, kdy byste se divil, co všechno si musí platit při obecně nižších příjmech než u nás a berou to jako fakt. Pak třeba nepodstoupí operaci, protože na ni prostě nemají. Naše zpovykaná socanská společnost je přitom schopná řešit poplatek 30 Kč při návštěvě lékaře a levice na to vyhrávat volby. Teď Babišovy trouby dují do příspěvku 5000 Kč a trumfují se, kolik by se mělo dál promrhávat a rozhazovat plošně prachů a vláda při mentálním (nebo spíš dementním) nastavení našich lidí na to musí slyšet a dál podřezávat zadlužováním větev, na které všichni sedíme.

J. Jurax 9.6.2022 18:49

Jojo, a což takhle zrušit povolenky? Pak nebude třeba peníze skrze ně vydojené ze všech přidělovat jen vyvoleným.

Ale to by bylo moc jednoduché řešení, jež by ožebračilo povolenkové spekulanty a učinilo zbytečnými přerozdělující úředníky a omezilo korupci s přerozdělováním spojenou.

I. Lyčka 9.6.2022 20:55

R^

J. Vala 9.6.2022 13:56

1. inflace se nesnizi rozdavanim penez, to je v ekonomice presne naopak. Za cast inflace mohou covidove penize vyhazovane z vrtulniku Babisovou vladou 2. ceny energii ( az na proud) nejsou ovlivnitelne z pozice CR jako maleho statu 3. jestli mate strach z poklesu HDP, tak to uz byste si mel stahovat kalhoty, protoze Skoda Auto hlasi pokles vyroby o 40%........a ted napiste, jake zarucene kroky by vlada mela udelat .....

J. Novák 9.6.2022 13:34

Víte co je nejhorší? Když se k moci dostane člověk s nepotřebným či přímo škodlivým vzděláním z tak zvaných společenských věd.