10.6.2023 | Svátek má Gita


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Jak uspořit Česko až k ekonomickému kolapsu

Média píší o schválené pomoci domácnostem ve výši 5000 Kč na dítě do 18 let a o problematické slevě cca 1,50 Kč ze spotřební daně na benzín a naftu. Ale tuzemské podniky drtí meziroční růst cen energie a jsou stále zoufalejší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vlček 9.6.2022 17:12

Vystihl jste jádro pudla. R^

Přednášet nabiflované politologické ptákoviny na katedře těchto rádoby věd, rozkládat ručkama před studentíky tohoto na výsost "potřebného" oboru, je něco diametrálně odlišného od řízení vlády v roli premiéra, zajišťování bezproblémového chodu státu a životní úrovně jeho obyvatel.

Kdo jiný, když ne premiér, nás má bránit proti výmyslům přicházejícím z EU, jež jsou v rozporu proti zájmům naší země?

K tomu bychom ovšem museli mít premiéra, pro kterého jsou české zájmy na prvním místě, a ne takového, jehož mysl zaměstnává především Ukrajina.

P. Diviš 9.6.2022 17:16

"Kdo jiný, když ne premiér, nás má bránit proti výmyslům přicházejícím z EU, jež jsou v rozporu proti zájmům naší země?"

Pak ovšem budete muset nějak zařídit zvolení premiéra, který tohle měl v programu, ze strany, která to měla v programu. Fiala byl zvolen s jiným programem a s jinými voliči, dělá tedy ± to, co chtějí ti jiní.

Podobně je to i s těmi českými zájmy. Názory na to, co jsou to české zájmy, se taky dost liší.

Poznámky jsou čistě technické, bez vztahu k tomu, co já považuji za české zájmy, a EUnijní výmysly.

J. Vlček 9.6.2022 18:01

Pane Prokope, pomineme-li skutečnost, že vítězství strany tohoto premiéra s pomocí koalic umožnil politizující předseda ÚS svým zásahem do volebního řádu, zůstává velký otazník, zda tento premiér dělá přesně to, co od něho očekávali a očekávají ti, co tyto strany volili.

Poslední průzkumy volebních preferencí velkou spokojenost s prací této pětikolky nenaznačují. A to jsme teprve na začátku problémů, které čekají nejen naši zemi, ale celou tu úžasnou EU. [>-]

J. Vávra 9.6.2022 21:15

Co to žvaníte? S Fialou jsou alespoň po tom gaunerovi, kterého když prokoukli, tak byl vedle, ochotní v EU jednat a obnovují se vztahy. Vliv nemůžeme mít jiný, než středně velký stát.

Fiala dokázal urovnat spor s Poláky a zahájit jednání na připojení na plynovody z Polska, kde bude plyn z Norska + zkapalnělý, když debil Babiš, který neprodloužil kontrakt s Nory a způsobil naši 100% závislost na ruském plynu, nás dokázal jen s polskou vládou rozhádat a projekt stopnout. Předtím si ovšem s posvěcením Zemana střihnul kšeftík, kdy polskému Orlenu přihrál Unipetrol=naše rafinerie, přestože jejich nabídka byla horší než konkurence. Dokázal rozjednat i posílení kapacity z Rakouska.

V tomto týdnu Fiala absolvoval státní návštěvu u Macrona a návštěvu papeže a takhle to jde, Burešova hvězdná hodina byla návštěva Trumpa v r. 2019 (a možná to spíš bylo zásluhou tajných služeb, které se potřebovaly dohodnout), ale v Evropě kromě Orbána si o něj nikdo nechtěl opřít ani kolo. Jestliže nechápete, že Ukrajina se nás a Evropy týká, tak těžko pokračovat. Mír a prosperita Evropy po WWII byla založená na tom, že hranice se nemění silou, když si silnější zamane, a války se vedou v ekonomice. Jen imperialistický, hovadský, násilnický, nacistický Rus to nepřijal, protože kromě výprodeje nerostného bohatství h...o špičkového umí, ekonomikou je až za Itálií a přitom by chtěl v Evropě vliv jako za časů SSSR. Doufám, že to Západ pochopil a nepovolí v podpoře Ukrajinců, když už jsou ochotní i za nás umírat, jinak se Rus nezastaví.

J. Vlček 9.6.2022 21:35

Chtělo by se říct, "nepropadejte zoufalství", ale vhodnější se nabízí "přestaňte blbnout". ;-D

J. Vávra 9.6.2022 22:57

Blbnutí obstaráte za mne bez problému a ještě zbude.

J. Hanzal 9.6.2022 13:15

Pane Smutný, Vaš článek je smutný, ovšem naprosto adekvátní situaci!!R^ Jenže ta mluvící hlava co si hraje na premiéra nemá na to "koule" a ostatě ani ti/ty ostatní "členové vlády", aby prosadili něco co by ČR pomohlo. On furt jen čeká na signál.:-/ Myslím, že by mu pomohlo/rozjasnilo (snad) kdy dostal pořádného facana, ale nevím, nevím!!:-/

J. Novák 9.6.2022 13:37

Aby se na nás náckové nerozlobili, musíme za elelektřinu platit místo dvou korun dvanáct a za plyn šestinásobek ceny. Jak takovou vládu nazvat? Že by třeba protektorátní?

V. Kain 9.6.2022 15:02

Jak dlouho si nechá tato země kálet hlavu od naprosto neschopného fialového hnusu?A to ještě mají tu drzost napsat,že se Babiš a Fiala těší poměrně vysokému hodnocení oba dva po 39%.ANO jsem nevolil a rovněž s volebním lístkem ODS (která už dávno není ODS) bych si nevytřel ani zadek.Myslím,že Fiala by už dneska byl na mnohých místech vypískán.On ale mezi plebs nechodí.On tenhle sebestředný narcis miluje sám sebe.

P. Diviš 9.6.2022 17:18

Dokud nebude zvolen někdo jiný, třeba stbácký hnus, nebo hnědý hnus.

To už je takový politický obyčej.

J. Vávra 9.6.2022 22:03

To by místní bolševici jen přivítali, prachy by se natiskly, všichni by dostávali přidáno každý měsíc 20% a měli bychom se skvěle jako za socíku. Nějaký Stanjura nebo Fiala by jim nevykládal, že když se mandatorní výdaje blíží málem k tomu, co se vybere na daních a není na investice jinak než zadlužením, takže to není v pořádku a jdeme tureckou cestou do pr...., ale svět by byl socialisticky přívětivý a růžový, stačí chtít. Jo a kdyby se vláda opravdu chtěla pochlapit, tak smáčkne tlačítko inflace a vypne ji, to přece musí každý normální člověk pochopit, naopak člověk nechápe, proč to ten Fialka neudělá, být to Babiš, tak už je dávno hotovo.

P. Molík 9.6.2022 12:51

Kalouskovské škrty a kalouskovská rozpočtová odpovědnost jsou tím nejhorším receptem na neduhy naší ekonomiky. Nyní je dle mého přesvědčení zapotřebí zvolit jinou radikální léčbu, jejímž základem jsou levné energie, zejména levná elektřina, levný plyn, též i levná voda, kteréžto energie tvoří krevní oběh, jenž živí naše hospodářství a naši společnost. Ovšem vláda Fialy zuřivě odmítá cokoli měnit na nemravném předražování naší levné domácí elektřiny na lipské burze, též vláda odmítá měnit praxi nákupu extrémně předražených emisních povolenek, které předtím skoupili němečtí spekulanti a nám je prodávali s vidinou maximálního zisku pro sebe. Totéž platí o plynu atd. Vláda Fialy je nejslabší vládou od Listopadu, ale i přesto anebo právě proto dokáže dál budovat a zvětšovat svůj škůdcovský potenciál.

J. Vala 9.6.2022 14:21

levné energie, zejména levná elektřina, levný plyn, též i levná voda........no pokud nemate stroj casu k tomu vratit se do roku 1905, kdy stal barel ropy 1,5 USD (dneska 122 USD), tak si asi nepomuzete. Energie zdrazuji kontinualne celou dobu, sice s vykyvy, ale je zretelna tendence, ze budou dale stoupat. To nezastropujete. A pokud jde o dane na pohonne hmoty, pak- pokud se nevyberou zde, tak se musi vybrat jinde,cili bude neco jineho podstatne drazsi nebo bude vetsi dan ze mzdy.....

J. Vávra 9.6.2022 23:47

No máte v tom trochu guláš, jen ty emisní povolenky a spekulace s nimi mají nějaký reálný základ, ale zdaleka netvoří podstatnou část ceny resp. zdražování. To je dané drahým plynem, protože je velký podíl výroby elektřiny z plynových elektráren, Proslulá lipská burza je jen cenotvorná, jako nakonec každá burza.

Voda je do budoucna problém, z nezkušenosti a hlouposti se po převratu řada zdrojů dostala do cizích rukou a místní samosprávy na zdroje nemají vliv jaký by měly mít a čeká se zdražování i tady.

Ne, Německo neprodává sousedním zemím předražený plyn a elektřinu | Na pravou míru (afp.com)

V. Petr 9.6.2022 12:48

Ostatně soudím, že EU musí být zrušena a ČTV zprivatizována.

P. Sura 9.6.2022 12:26

Tahle věta :" .... není v ruské agresi na Ukrajině, ale v důsledcích naprosto urychlované a ekonomicky nezvládnutelné EU politice dekarbonizace a ideologie Green Deal...." se Vám velmi povedla!! Jen aby to už lidem začalo docházet !

J. Jurax 9.6.2022 18:56

Ano.

A teď - viz Astonův úvodník - nám blbečkové z brusele ještě naordinovali v rámci boje proti zločinnému kysličníku likvidaci evropského automobilového průmyslu.

J. Vocilka 9.6.2022 11:32

No ale jak dlouho ještě si to necháme líbit ?

P. Diviš 9.6.2022 10:00

Ta není j͇e͇n͇ v ruské agresi na Ukrajině, ale v důsledcích naprosto urychlované a ekonomicky nezvládnutelné EU politice dekarbonizace a ideologie Green Deal.

M. Juraška 9.6.2022 9:23

Fiala a jeho vláda jsou ubozí zoufalci a zbabělci.Bože jak by nyní republika potřebovala chlapa s tahem na branku jako byl Václav Klaus.!!!!!!

P. Diviš 9.6.2022 10:01

Ani s Klausem to nebylo tak slavné, odborářům ustupoval dost rychle. S "hadem na tři" v zádech sice nebylo divu, ale tak tvrdý bohužel nebyl ani on.

J. Krásenský 9.6.2022 11:40

Klaus hlásal, že úspěšná reforma musí být sociálně únosná - kdyby nebyla, skončila by dříve, než by dosáhla svého.

J. Vlček 9.6.2022 10:54

Přesně tak. R^

Škoda, že Václavu Klausovi není o dvacet let méně, stejně jakože žádný druhý takový není k mání. Bohužel.

K. Dvořák 9.6.2022 11:50

Nechci vám brát iluze, ale Klaus by se nejspíš taky zařadil, vzpomeňte si na jeho rebelii proti Lisabonské smlouvě. Ve svém odmítání (a dnes už víme, že principiálně správném odmítání) nevytrval a LS podepsal.

R. Langer 9.6.2022 13:04

Zajímavé, že dnes Klause za podpis té smlouvy nejvíc peskují ti, co vyřvávali, že pokud nepodepíše, tak ho zbaví svéprávnosti...

On to podepsal kvůli nim, za trest pro ně! ;-D

O. Kaucký 9.6.2022 14:20

Máte naprostou pravdu, ale EU škodila od samého začátku bez ohledu na nějakou smlouvu.

Jen pořád nevím jestli se víc fašistická nebo marxistická.

J. Jurax 9.6.2022 19:00

Obé.

T. Hraj 9.6.2022 9:20

Přiznám se, že jsem nevěděl, na co peníze za CO2 odpustky jdou. Myslel jsem, že se za ně nakupuje zelená barva, kterou se natírají nejrůznější projekty i "projekty". Smysl (celého toho nesmyslu) zůstává obhajitelný (alespoň teoreticky), výrobci zelené barvy jsou v žitě. Dvě mouchy jednou ranou.

Ale to, že se část těch peněz vezme a jejich darováním se podpoří nějakých 31 soukromých firem v nouzi, je opravdu šílenost. Není to nic jiného, než krádež za bílého dne. Moje peníze z daní (CO2 povolenka je daň) tát vezme a nedá je na ekologii ani infrastrukturu nebo třeba bezpečnost, ale daruje je soukromníkovi. Neuvěřitelné.

Ale ještě horší je ta absurdita celého konceptu: stát/EU zdraží náklady na výrobu uvalením daňové zátěže a tuto zátěž se potom snaží kompenzovat finanční injekcí z takto vybraných daní. Smysl se vytratil, kruh se uzavřel, had si žere ocas.

J. Strakoš 9.6.2022 9:30

Přesně takto rozčíleně jsem se po přečtení cítil.

Smysl to má jen pro účastníky v tom kruhu - každému něco odpadne, někdo musí rozhodnout, kdo bude ten potřebný, komu se finance přidělí. A něco zůstane státu. Takže do zrušení celého konceptu se nikdo nehrne.

R. Langer 9.6.2022 9:43

Ano, a přesně to je celý princip fungování EU. ;-)