30.9.2022 | Svátek má Jeroným, Ráchel


Diskuse k článku

EKONOMIE: Maximální ceny bytů

„Ceny bytů rostou, stejně jako roste počet lidí, kteří nemají dost peněz na nový byt, proto by měl stát tento sektor regulovat. Příkladem regulace jsou cenové stropy“, napsal (mimo jiné) v jednom článku pan Novinář.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 1.2.2022 18:29

Jo, souhlas. Ale uvažujete-li o "státní bytové politice", nutně skončíte u toho, že začnete určovat, kdo má větší právo na levnější byt a ty druhé nutit, aby mu na něj přispěli.

Neboli stát bude chránit zájmy jen některých.

A pozor: stát pro vás dělá docela dost. Možná draze, možná špatně a možná i věci, po kterých netoužíte, ale dělá.

J. Stehlik 1.2.2022 10:24

Všichni se shodnou, že omezovat ceny je nesmysl. Jaké tedy navrhujete páni řešení, aby byl nastaven převis nabídky jímž je znám kapitalismus? Protože bohatí vždy budou skupovat vzácné zboží. A je nějak podivné v dnešní době, aby jsme na pár metru obydlí pracovali celý život. Vždyť kapitalismus je znám tím, že když je nějaký nedostatek, tak zboží dokáže nabídnout v širokém spektru cen.

Z. Lapil 1.2.2022 18:52

Strašně jednoduše: nechám vývoji cen volný průběh, čímž vznikne tento cyklus:

1/ Při převisu nabídky je levno a ukažte mi toho troubu, který bude vyrábět levněji, než dokáže prodat.

2/ Zcela bez zásahu státu či jiné řídící entity poklesne nabídka pod poptávku a cena půjde nahoru.

3/ Zlí kapitalisté zavětří příležitost a začnou vyrábět za účelem výdělku.

4/ Zcela bez zásahu státu či jiné řídící entity se nabídka zvýší nad poptávku a cena půjde dolů.

Dále viz jedna..

Uniká mi, proč si kdekdo myslí, že všichni ostatní (já nikdy, a vy už vůbec ne :-)) jsou hlupci neschopní se o sebe postarat. A už vůbec nechápu, kde se těch kdekoho bere tolik, že většina volí levici, přestože je evidentní, že kapitalismus selhává jedině a pouze tam, kde se mu někdo šťourá v soukolí všelijakými regulacemi a dotacemi.

Ono i u těch bytů lze uvažovat o tom, že kdyby se daly stavět s kadibudkami na pavlači a s topením bez termostatu neboli na ruční ovládání, tak by bylo levněji. Ale neptejte se mě, o kolik, nechci zabřednout do debaty co ještě jo a co už ne.

J. Tachovský 1.2.2022 10:23

Stát má jedinečnou možnost, jak zlevnit byty. Může je postavit a prodávat pod tržní cenou. Cokoliv jiného je blbost.

F. Novotný 1.2.2022 9:19

Ať na to koukám jak koukám, uvedený příklad s nákupem a prodejem bytu za 130-140 nedává matematicky ani ekonomicky smysl. Buďto tam něco podstatného vypadlo, je to nesmysl nebo to je špatně popsané.

(Např.: pokud někdo prodává totožné zboží jako ostatní (byt) za 80, nebude důvod k realizaci prodeje za 130-140. )

P. Hatina 1.2.2022 9:27

No, možná to vysvětlí to co stojí o odstavec výše "kupovány za cenu stanovenou vyjednáváním", jinak řečeno tohle nejsou transparentní ceny, ale ceny které si ten prodejce dojednává se zájemci osobně, čili vzájemně své nabídky neznají..

F. Novotný 1.2.2022 10:25

Okamžikem vyjednávání se cena musí stát transparentní. Strany ji nemohou před sebou tajit, jinak by nebylo o čem jednat. :-) (Tajit mohou samozřejmě mezní limity.) Dále píše se o jednom bytě-ale následně o stavbě bytu (nebo bytů???). Jedná se o 4 prodejce téhož bytu nebo stavaře 4 odlišných bytů? 4 zájemci a 4 prodejci-klidně by mohlo dojít k uspokojení všech společně atd.... Těch nejasností je tam fůra. Zkuste si představit konkrétní modelový příklad

P. Hatina 1.2.2022 10:57

To se snad zeptejte autora toho článku, jak si ten modelový příklad představuje, ne?;-D

Ale obávám se že v praxi, je to tak, že někdo dá inzerát že prodává byt, dům, (cena od,...), ozvou se mu zájemci, řeknou své nabídky. separátně s ním jednají, a kdo mu i pak nabídne nejvíc ten dostane (i když může vzít do úvahy i další věci, třeba důvěryhodnost)..

A nebo tedy, pokud hovoříte o stavbách bytových domů, tak tam se mohou předem prodávat ty byty v dáno ještě nepostavených domech předem,. Tak tam tahle nabízená cena může být transparentní a stejná pro všechny zájemce, ale ty jsou často tak předražené, že to už nedá nikdo.

Jako že znám třeba v Karlových Varech kde postavily několik apartmánových domů, a nikdo to tam nekupuje, na to totiž nemají ani místní bohatí Rusové ;-D

V. Kuhaj 1.2.2022 9:10

Ale tak ty ekonomické zákony existují, zrovna jako ty přírodní. Je zboží málo a zájemců hodně? Roste cena. Je tomu obráceně? Cena klesá. Jakékoli zásahy do tohoto přirozeného stavu, ve smyslu zastropování ceny atd., mohou vyvolat destabilizaci minimálně v segmentu, kterého se nepřirozený zásah týká. Proto je potřeba vždycky velmi obezřetně zvažovat důsledky.

V. Kuhaj 1.2.2022 9:12

Jo, a na ten přiblblý článek od toho chlapa, kterého nazýváte "Novinář" jsem v příspěvku tehdy reagoval. Proč ho nejmenujete, a proč se nepodepíšete?

V. Novak 1.2.2022 9:01

K naoktrojovaným maximálním cenám bytů by bylo třeba ještě naoktrojovat povinnost postavit X bytů ročně za ceny nejvýše maximální.

Jenže komu tu povinnost oktrojovat? Developerúm? Developer, který usoudí, že se mu to nevyplatí, se rázem stane nedeveloperem. Takže možná všem - jako když nás v posledním(!) ročníku MFF UK odvolali na 3 týdny ze semestru a poslali brigádničit na stavbu jednoho pražského sídliště...

Z. Lapil 1.2.2022 18:36

Přesně tak.

Rád tu úvahu rozšiřuju o subdodavatele. Možná někomu přijde správné nutit developery stavět za levno, ale developer ve finále nemá jinou možnost, než skrze své subdodavatel donutit uškudlit na mzdě té ženské, která co já vím škrábe brambory v závodce cihelny.

J. Nevrkla 1.2.2022 8:56

Souhlas, regulace situaci jen zhorší. Ale stejně je mi divné, jak málo se technologický pokrok projevil v efektivitě výstavby, v ceně bytu. V neefektivním socialismu si lidé byli schopni postavit dost velké rodinné domy bez mimořádného zadlužení, dnes si pořídí relativně malý byt v paneláku za cenu doživotní hypotéky.

J. Stehlik 1.2.2022 10:28

Já se nedivím. 15% nemovitostí je prázdných. Obce nechtějí další výstavbu, když bytů a domů je dost. Ty prázdné domy a byty vlastníci nemají důvod prodávat. A tak se to projevuje tím, že lidé se nechtějí ani stěhovat, když nekoupí nic dostupného.

J. Nevrkla 1.2.2022 10:31

Ale to úplně nevysvětluje, proč náklady na výstavbu pořád tak podstatně rostou, snad více než cokoliv jiného?

V. Humble 1.2.2022 11:04

Zrejme to ma souvislost mnohem vice s tim kolik jsou lide za dum zaplatit nez s efektivitou vystavby..Pokud cena vysledneho produktu stoupa diky poptavce muze si zhotovitel uctovat vice a to plati i pro material. Ceny domu pak tlaci take inflace jelikoz inflacni prostredi nedava obcanovi moc sanci smysluplne investovat a moznost hypotek kdy zadluzeni na nekolik desetileti umoznuje vyplacet castky normalne nemyslitelne pro prumerneho pracujiciho.

J. Nevrkla 1.2.2022 13:24

Za socialismu se ovšem stavělo více bytů a domů než teď.

V. Humble 1.2.2022 13:32

To ma zase souvislost s se statni regalaci a povolenim na kazdy prd pri stavbe. Take dnesni dostupnusti jak pozemku tak nemovitosti. Nezapominejme ze za socialismu bylo temer vse statni a stat si mohl postavit co chtel kde chtel a nic okolo se neresilo.

J. Nevrkla 1.2.2022 13:37

V řadě věcí se paradoxně ukazuje, že lidé měli větší svobodu a méně zákazů než dnes. To bych si ještě před dvaceti lety nepomyslel. Frustrující.

R. Langer 1.2.2022 19:49

To těžko, Anežko. ;-D

Z. Lapil 1.2.2022 19:27

O tom si troufnu něco vědět.

Technologický pokrok efektivitu výstavby zvýšil, ale zvýšil i cenu.

Příklad: představte si balkón. V místnosti je víceméně stálá teplota řekněme 20 st., venku se pohybuje mezi extrémy řekněme -30st. až +50st (oslunění).

Skrze tepelnou roztažnost se ten balkón proti baráku roztahuje a smršťuje, počítám-li dobře, o +-3mm v extrémních situacích (délka balkónu je 6m - viz paneláky); tedy on se SNAŽÍ, čímž v materiálu vznikají dost velké síly (zkuste betonový panel natáhnout o 3mm) a následně trhliny.

Skrz rosný bod pak v zimě teplém pokoji ve stropě prochladlém od balkónu kondenzuje voda (jak ta na okně). Vy ji nevidíte, ale plísně si v takových koutech vysloveně libují.

Buď to - jako v dobách socialismu - necháte plavat, nebo ty balkóny přikotvíte k baráku tímto: https://www.schoeck.com/cs/isokorb-xt-typ-d. Nechce-li se vám to otvírat: beton přerušíte polystyrenovým blokem s osazenou výztuží. Spousta výrobců, spousta typů podle tloušťky, únosnosti a vůbec.

Jiný příklad - tepelná izolace. Obyčejná paneláková okna (sklo - vzduch - sklo) jsou dnes nahrazena izolačními dvojskly se vzduchotěsně uzavřenou mezerou. Na stěny stačívala děrovaná cihla, dnes ji musíte vylepšit tuším 16cm izolace, a ta se mizerně omítá.

Nemluvě o mnohem sofistikovanějším topení, rozvodech, žaluziích... Jistě si dovedete spoustu příkladů vymyslet.

Vlastně je to jako s auty: čím technologicky pokročilejší, tím dražší.

M. Šejna 1.2.2022 8:49

Každá investice je riziková s vyjímkou jediné. Tou je nákup nemovitosti. Proto ceny nemovitostí rostou tak rychle.

Z nakupu nemovitosti se už neplatí daň z nabytí. Roční daň z nemovitosti je spíš symbolická. Po pěti letech lze nemovitost prodat bez nutnosti platit daň ze zisku.

I. Polák 1.2.2022 8:23

Zatím jen poznámka: Nejhorší co dělají Novináři jsou titulky Ceny bytů opět vzrostly.

Píší to pořád a bez ohledu na realitu.

M. Moser 1.2.2022 7:30

Problém je v tom že v Česku velké množství bytu kupují Rusové za peníze pochybného původu a tím schovávají před ruskými orgány tyto finance a vytvářejí si rezervu.

Tím je trh deformovaný, Čech s hypotékou těžko konkuruje zkorumpovanému ruskemu úředníkovi co si tu schová peníze z úplatku.

U některých novostaveb je víc jak polovina vlastníků z Ruska a povětšinou prázdné byty.

Zakázat vlastnictví nemovitosti bez (minimalne") povolení k pobytu...

R. Langer 1.2.2022 8:43

Zvláštní. Já neznám jediného Rusa, co by v mém okolí vlastnil nějaký byt. Kolik jich znáte vy? ;-D

M. Moser 1.2.2022 9:24

Ne že bych si s nimi tykal, ale tak 5 osobně znám.

R. Langer 1.2.2022 11:59

Hm, já ani jednoho. ;-D

M. Moser 1.2.2022 12:06

Oni se možná ku Brnu úplně nehrnou... Ani Rus tam nechce...

R. Langer 1.2.2022 12:16

Hm, já si nestěžuju... ;-)

J. Nevrkla 1.2.2022 9:01

To čtu poprvé. Aby to nebylo jak v Karlových Varech, nejdříve zděšení, že budou celé ruské, teď pláč, že už tam nejsou, že tam nejezdí a neutraci peníze.