15.6.2024 | Svátek má Vít


Diskuse k článku

ČISTÁ ELEKTŘINA: Nesnadná cesta

Na první pohled se vodík jeví jako zřejmé řešení nejtěžších problémů skladování energie na podporu nestabilní výroby „obnovitelné“ energie. Zejména sezónní modely výroby větrné a solární energie vyžadují akumulační řešení, které dokáže absorbovat přebytečnou výrobu elektřiny po celé měsíce a poté uvolňovat uloženou energii po celý rok.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 23.12.2022 19:27

To bude zřejmě tím, že já čerpám z jiných (spolehlivých!) informačních zdrojů. Tzn. především z USA, kam jsem se uchýlil poté, co mne v Česku začala pronásledovat akademická mafie. Zorganizoval ji proti mne na VUT Brno velmi zkušený/mazaný pracovník StB Alexandr Čestnější, kterého koncem roku 1989 demokraticky zvolili novým ředitelem Ústavu řízení při VUT Brno. Byl jsem na tom Ústavu řízení jediný, kdo kdy stál u počítače (IBM) a dobře věděl, co se tehdy v informačních systémech dělo. Ty automatizované informační systémy tehdy totiž byly mylně pojmenovány jako Automatizované systémy řízení (ASŘ). A tím to začalo. Proto jsem na Ústavu řízení byl "zcela osamocen mezi vlky". Navíc trvale bezpartijní.

V USA jsou určitě chytřejší mozky než v České montovně, případně se v Česku sice zkoumá, vědecky, ale pro byznys v zahraničí. Velké peníze vydělává byznys, nikoliv věda.

Američané mají sice jednu slabinu, ale byznysu a demokracii (od doby Benjamina Franklina) rozumí velmi dobře. Takže mne čeští "Pepíci" a vyslovení magoři, jako je L. Novák, příliš nevzrušují.

Já jsem jsem v Česku jen ověřoval myšlenky a nápady, které jsem získal od mnohem výkonnějších mozků v USA, případně v Západní Evropě. Takže v naprosté většině zde, na NP, nejde o moje úvahy. Diskutujícímu P. Surovi bych pod vánoční stromeček přál, aby toto už konečně pochopil a neztrapňoval se zde zbytečně.

L. Novák 23.12.2022 20:31

MUDr. Chocholoušek už na tebe čeká, bolševický magore! ;-D

P. Sura 23.12.2022 20:33

Pane Pivodo, zkuste si konečně oripudtit, že my - vynalezci umirame nepochopeni a v bídě. Uleví se Vám. ;-)

M. Pivoda 23.12.2022 20:47

Nikdy jsem si nestěžoval na chudobu. Bez vlastního přesvědčení jsem se totiž narodil do dělnické rodiny, takže jsem zvyklý na skromný život.

Skromný život ale těžce nesla moje první manželka, nikoliv já. Jsem totiž realista.

P. Diviš 23.12.2022 20:57

Nedávno někdo napsal, že Pepík montovna Pivoda, tento vlastník diplomu nejlepšího mladého zlepšovatele (designéra) ve velkém strojírenském podniku, je zrozen ve znamení ublíženců. :-P

L. Novák 23.12.2022 21:50

;-D

J. Kalina 23.12.2022 10:00

V současném světě se prostě rozmohlo získávání příjmů žvaněním o CO2 a ekologii s posunutím do Absurdistánu. Každý blb se naučí pár větiček, kterými vytváří atmosféru ve které se daří přidělování grantů an výzkumy atd. Na tuto propagandu a vymývání mozků pak naskočili výrobci "potřebného" a nyní vidíme realizaci v plném běhu.

Dostali jsme se do situace, kdy např elektřinu draho vyrábíme a k tomu všemu zavádíme její vyšší spotřebu (neefektivní) třeba pomocí elektro aut. To je normální zlodějna za bílého dne v přímém přenosu. A takových odklonů vidíme mnoho i v jiných oblastech. Viz např. aféra s Katarem a místopředsedkyní EU parlamentu. Buďte si jistí, že v tom nejede sama, ostatní papaláši by jí to ani nedovolili, aby si hrabala pouze ona.

A pak uslyšíme prohlášení, že je třeba nějakým takovým zvýšit platy, aby se zmenšila jejich touha po úplatcích. Je to přesně naopak a jen je třeba popátrat, zda náhodou tyto myšlenky nehlásají právě ti, jichž se do kladně dotkne.

Prostě dobrá sebe propaganda = prachy zadarmo.

O. Istvanfy 23.12.2022 11:52

Myslím, že Katar sa choval korupčne úplne štandardne, akurát niekto potreboval zlikvidovať konkurenciu katarského plynu.

K. Křivan 23.12.2022 15:22

Veřejné morálce by velice pomohla veřejná poprava místopředsedkyně EU parlamentu. Politici páchají zločiny, protože nemají strach. Je třeba jim ho nahnat. Heydrich taky neměl strach.

P. Sura 23.12.2022 18:06

" ..... Každý blb se naučí pár větiček, kterými vytváří atmosféru .....

Nikoli ! Kdejaký zloděj se ty větičky naučí, ale každý blb mu je schválí !! A to je mnohem horší.

M. Pecina 23.12.2022 9:54

A to autor ještě neřeší zastavěnou plochu těmi soláry:-/

I. Krahula 23.12.2022 11:11

Navíc, méně obeznámení s tématikou si mohou myslet že fotovoltaika funguje jen za slunečního svitu.

K. Křivan 23.12.2022 15:29

Sluneční svit je od východu do západu slunce. Kolik % ho dorazí až na zemský povrch záleží na počasí.

L. Novák 23.12.2022 17:28

Klasická "zelená" demagogie. Na grafech uvedených výše si lze snadno odečíst, jak rychle padá výkon fotovoltaiky s "putováním" Slunce po obloze... a jaký je v době zatažené oblohy v porovnání s plným ozářením v poledne. :-P

J. Majzlík 23.12.2022 21:39

Nechci zde žalovat na delikátní problém větrných elektráren. Ale ve snaze se seznámit s jejich základními pracovními charakteristikami jsem na jiném okruhu narazil na stručné technické údaje ke dvoumagawattové elektrárně, jejíž padesátiprocentní výkon počíná při ca 6ti m/s a končí při ca 15ti m/s. O tom, že s nárůstem rychlosti proudění vzduchu je potřebné průběžně snižovat účinnost VE se příliš nehovoří. Obhájci VE rovněž diskrétně mlčí o tom, jaká je sumární energetická účinnost soustrojí, počítaje v to náklady na stavební stroje, první nahrábnutí zeminy před založením betonového základu . . . až po provozní a likvidační náklady a náklady na vykrývání prostojů.

K. Křivan 23.12.2022 9:37

Čistou elektřinu už máme. Z Temelína a Dukovan.

J. Vintr 23.12.2022 12:26

Ona je čistá i energie z uhelných elektráren. V důsledku nejspíš i čistší než z těch hektarů solárních panelů a z větrníků.

J. Vintr 23.12.2022 9:19

Veškeré to blbnutí s omezováním CO2 nemá vůbec nic společného s nějakou snahou "zachránit klima". Je to jen záminka pro opatření, která bez výjimky škodí lidem a mají vést k vytčenému cíli globalistů, aby nikdo nic nevlastnil. Tahle opatření, kromě toho, že škodí lidem, naštěstí nemají žádný vliv na obsah CO2 v atmosféře. Protože je ho tam ve skutečnosti velice málo. Optimální hodnota by byla čtyřikrát víc než je teď. CO2 nemá žádný vliv na nějakou globální teplotu, ale zato je velice důležitý pro život na naší planetě.

K. Křivan 23.12.2022 9:39

CO2 je "potrava" pro zelené rostliny. Ale to ekodebilové nepochopí.

V. Chrastina 23.12.2022 16:09

Přesně tak!!VR^

J. Uzel 23.12.2022 8:41

V současné době vypadá použitelně pouze jádro, ale to zase zakázala Angela...

F. Navrátil 23.12.2022 8:02

Pokud jsou fyzikální zákony v rozporu s nařízením EU, platí nařízení EU.

J. Vavrochová 23.12.2022 9:01

;-D;-D;-DR^R^R^

P. Sura 23.12.2022 18:09

Z toho je zřejmé, že fyzikální zákony je načase novelizovat. Jsou již překonané !!!

M. Krátký 23.12.2022 19:08

super R^R^R^

I. Pávek 23.12.2022 7:42

Je to všechno ve své podstatě velmi jednoduché. Stačí aby ti hlavouni, kterým vyhlídkou na toky peněz do vlastní kapsy hlava zezelenala pobytem ( ne studiem ) na vysokých školách bylo (nějak) vysvětleno (kým), že všechny fyzikální a chemické známé zákony stále platí jednoznačně a drtivě a nelze je ani bez ztráty rozumu obejít. Jak dál s těmi, co to nepochopí - nevím. ( teda vím)

K. Křivan 23.12.2022 9:42

Jak dál ? Do psích konzerv, aby byli alespoň trochu užitečční.

I. Lyčka 23.12.2022 14:54

Takovou konzervu bych naší pesině nedal. Na to ji mám hodně rád.

J. Strakoš 23.12.2022 6:31

Je možné, že se v budoucnu technologicky nějak podaří výrobu i ukládání vodíku zefektivnit (popřípadě jinak vyřešit ukládání energie) i když to teď vůbec nevypadá nadějně. Přeji si to a pokud se tak stane budu to vítat s radostí.

Nicméně tvořit plán, který je na tom, že se tak stane, postaven je čiré bláznovství. Je to jako objednat si nové drahé auto, na které nemáte, s tím, že ho dodají až příští rok, staré slíbit kamarádovi a do té doby musíte něco vyhrát, protože přece sázíte Sportku už tak dlouho a jednou to vyjít musí.

J. Ganaur 23.12.2022 8:10

R^