20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

CENY: Premiér Fiala chce asi lepší ceny energie „vysedět“

Předseda vlády P. Fiala poskytl ve středu obsáhlý bilanční rozhovor pro agenturu ČTK. Pomiňme sebechválu kabinetu, že prý loni zvládl bezprecedentní úkoly. Premiér naznačil, že hlavní problém vysokých cen energie chce „vysedět“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pepax 13.1.2023 9:00

Za současné ceny enrgií v Česku můžeme mimo jine poděkovat i volbám v roce 2021. Zelený úlet, jehož hlavní protagonista je Německo, je obyčejná katastrofa pro Evropu, kterou lze jen velmi obtižně okecat jalovými řečičkami. Autor má má naprostou pravdu.

F. Kusák 13.1.2023 8:59

V prvním ročníku na technice, když někdo řekl, že je to vyrobené ze železa, letěl od zkoušky. Ale nic ve zlém. Principiálně máte pravdu.

P. Pospisil 13.1.2023 8:56

Tak přinejmenším by bylo vhodné nevinit Honzíka za okno, které rozbil Vašek.

F. Kusák 13.1.2023 8:55

To, co tvrdíte samozřejmě není pravda. Výroba elektřiny v Německu versus spotřeba je samozřejmě neustále napjatá a nebýt klasických elektráren, tedy hlavně uhelných a zbytku jaderných, pak už dnes by docházelo k výpadku dodávek elektřiny. Německo také budovalo systém plynových elektráren, které nyní spalují mimořádně drahý, ekologicky nebezpečný LNG. Desítky tisíc větrníků a solárních elektráren nemohou zajistit stabilní dodávku elektřiny. O tom není sporu. Proto se počítalo se systémem plynových elektráren na levný NG z Ruska. Ta koncepce byla logická a funkční. Jenže doba se změnila a je otázka, jak se s tím bude vyrovnávat německý a potažmo český průmysl. Ale Německo je Německo. Naše chyba je v tom, že jsme vybudovali vazalskou ekonomiku, bankovnictvím počínaje, přes průmysl a energetiku, až po obchod a logistiku. Otázkou je, jestli jsme mohli jinak. Ale to už je jiný příběh.

P. Pospisil 13.1.2023 8:53

Současné ceny elektřiny na trhu jsou poloviční než ty podzimní a pětinové ve srovnání s těmi letními. Jsou přibližně stejně vysoké jako ty z podzimu 2021 a tehdy prodejci elektřiny pro domácnost nabízeli tarify výrazně pod úrovní současného stropu. V průběhu r. 2022 zřejmě prodejci do zásoby nakoupili elektřinu za draho, takže nějakou dobu budou drahé i ty tarify, ale v podstatě v tuto chvíli neexistuje důvod, aby do roka a do dne nespadly nabízené ceny tarifů zase pod úroveň stropů.

Takže ano, pokud by se ceny na trhu udržely na stejné nebo (dle trendu) o něco nižší úrovni než teď, tak... no, možná bych to neoznačil za nízké ceny, ale bude to zaplatitelné i bez stropů.

O plynu platí totéž, jen ještě výrazněji.

F. Navrátil 13.1.2023 8:53

To máte pravdu, ale jak to souvisí s neschopností Fialovy vlády. Když přistihnou Honzíka, jak kamením rozbil okno, neomlouvá ho tvrzení, že Vašek házel také.

P. Hák 13.1.2023 8:35

https://www.e15.cz/rozhovory/prichazi-ekonomicka-pohroma-ziskovost-a-marze-upadaji-rika-robert-kiml-z-kolinske-toyoty-1395895

P. Hák 13.1.2023 8:34

" Typicky jde o energeticky náročné součástky, například hliníkové, železné či plastové."

Takže zbývá textil, guma, koženka a dřevo, z toho můžeme vyrábět dál. Pokud teda guma taky není náročná na energii.

P. Hák 13.1.2023 8:32

Jistě. Takže se dalo čekat, že to inteligentní a čestný Petr Fiala nějak omezí.

P. Hák 13.1.2023 8:31

" Jsme v situaci, kdy výrobci ze Spojených států, Asie i Afriky nabízí stejné díly jako české nebo evropské firmy podstatně levněji, protože mají několikanásobně levnější energie."

Cui bono?

M. Kanda 13.1.2023 8:27

K zelenému bruselskému šílenství nás smluvně zavázal Babiš. Stačilo, když mu tam pohrozili odejmutím dotací a podepsal jim všechno, co po něm chtěli.

F. Navrátil 13.1.2023 8:20

Fialová vláda nejenže nehodlá řešit energetickou krizi, ale ona ji ani řešit nechce. Dokonce uvažuje o jejím dalším prohloubení masívní podporou zeleného bruselského šílenství.

M. Kanda 13.1.2023 8:13

Jasně, když nevíte kudy kam, budete nadávat na Němce. To je osvědčená strategie, ta v Česku zabere vždycky. Pravda je však někde jinde.

Před pěti, šesti lety Německo vyrábělo tolik elektřiny, že to činilo 130% jejich spotřeby. Třicet procent jejich výroby šlo na export a právě proto byla v těchto letech elektřina tak levná.

Německo se však rozhodlo změnit strategii v tom smyslu, že redukovalo své vývozní kapacity. Zavřelo jaderné elektrárny a jeho dnešní výroba činí 106% jejich spotřeby. Stále ještě vyváží, ale mnohem méně. To je něco za co můžete jen těžko Němcům nadávat. Nikdo nemá povinnost vyvážet.

Nikdo však na trhu Němce nenahradil a nabídka elektřiny tak klesla. Navíc klesla i nabídka francouzské elektřiny, neboť v této zemi došlo k dočasnému odstavení cca 55% jaderných zdrujů vlivem odložené a zanedbané údržby během covidu. Francie se tak dočasně stala z exportéra čistým dovozcem.

Elektřiny je zkrátka na trhu málo a situaci ještě zhoršuje válka na Ukrajině. Nic z toho nezavinila Fialova vláda a ani není v její moci něco z toho změnit. Může jen mírnit důsledky, ale jen velmi omezeně protože po předchozí vládě zbyla prázdná kasa a mraky dluhů. Ale kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde, že?

A navíc, kdopak za Česko podepsal v Bruselu ten Green Deal? Pamatujete se? Byl to Babiš. A na rozdíl třeba od Poláků nedojednal jedinou výjimku. Brusel pohrozil odnětím dotací a Babiš zkrotnul jako beránek a podepsal všechno, co po něm chtěli.

V. Církva 13.1.2023 7:35

Tak třeba to ještě 3 roky Fialovi vydrží a pak zase hodí vládu Babišovi. To je lump a za něj bude ta známá Babišova drahota a podvody s Čapími Hnízdy.

L. Žaloudek 13.1.2023 7:27

Ale jaké nízké ceny chce Fiala udržet? Ty současné?

P. Pospisil 13.1.2023 7:22

To se musíte zeptat Fialy, to není předmětem mé poznámky. Jenom konstatuji, že Fiala řekl v rozhovoru něco úplně jiného než to, co mu autor přičítá a nad čím se zlobí.

P. Pospisil 13.1.2023 7:19

S tímhle nemohu než souhlasit. Snad jen to, že se nadále počítá s jadernou energií vnímám jako pozitivum.

Co nevím (přiznávám, že takový vhled do problematiky prostě nemám) je, jestli země naší velikosti a ekonomické síly má prostředky na např. boj proti emisním povolenkám. Jestli by kupř. vystoupení z energetické burzy nenapáchalo v dlouhodobém horizontu víc škody než užitku. Jestli je zestátnění ČEZu v našich podmínkách vůbec proveditelné. Rozumíte mi, že ano - takové ty věci, které slibují největší okamžitý efekt. Nejsem takový odborník, abych dokázal domyslet všechny konsekvence (upřímně, to je třeba důvod, proč jsem silně proti přímé demokracii, ale to sem tak úplně nepatří).

R. Langer 13.1.2023 7:10

Soustředit se je pravý opak vysedět? Jak dlouho se teda ještě budou soustřeďovat, co vlastně podnikli? :-P

T. Kubín 13.1.2023 6:29

Skvěle napsané, pane autore, jako vždy.

J. Strakoš 13.1.2023 6:12

Máte pravdu, premiér to v tom rozhovoru opravdu neříká a rozhořčení není na místě.

Bohužel v reálu je to horší a většina (všechny ?) současné akce směřují k sanování následků - dotace elektřiny, domácností, deštník proti drahotě apod. To vše je jen vytahování financí z prázdné pokladny a lepení následků. A boj třeba s emisními povolenkami , které jsou jednou z příčin zdražování se nejenže nevede, ale naopak stojí na straně barikády, která povolenky zvyšuje.

J. Strakoš 13.1.2023 6:01

Celá energetická koncepce je velmi ideologicky (a pravděpodobně i zištně) motivována a bohužel stejně ideologicky jsou vytvářeny podmínky pro koncové zákazníky. Když pominu nedobrovolné dotace OZE a emisních povolenek, jsou tu lokální soláry, které sice fungují a mohou se finančně vyplatit, ale pouze za podmínky, že elektřina bude dost drahá a instalace bude dotována. Majitelé domů jsou tak doslova nuceni k další investici, která bydlení dále prodražuje - ten, kdo nebude pořizovat soláry to zaplatí na drahé elektřině.

Místo toho jsme mohli investovat třeba do stabilní jaderné elektřiny a hledání způsobů, jak se odstřihnout z energetické burzy, která nám nyní více škodí, než prospívá.

P. Pospisil 13.1.2023 5:53

"Zde máme dokonalý vhled do páně premiérova uvažování. Pojďme ten problém vysedět, on se vyřeší asi sám."

No ale to pan autor nesprávně přečetl ten rozhovor. Fiala v něm NEŘÍKÁ, že by chtěl vysedět vysoké ceny energií a nic s nimi nedělat. On tam ŘÍKÁ PRAVÝ OPAK, tedy "musíme se soustředit, abychom se zabývali příčinami. A to jsou vysoké ceny... Teď chceme pokračovat v tom, abychom udrželi nižší ceny a dlouhodobě je dokázali zachovat. To si myslím, že je momentálně důležité".

On v tom rozhovoru říká, že nechce nic dělat s (relativně vysokými) stropy, protože si dělá naděje, že ceny poklesnou a udrží se na takové úrovni, aby stropy nebylo třeba řešit, protože nebudou potřeba.

Takže vlastně vznik tohodle článku byl motivován rozhořčením způsobeného tím, že pan autor zřejmě v chvilkové nepozornosti neporozuměl psanému textu. Je to škoda, protože v některých bodech je ten text určitě zajímavý. No, to už tak někdy bývá...