18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

Zadumání novoroční (2)

Slýchám rovněž ze zemí českých volání po přímé demokracii. Ne právě z nejvěrohodnějších úst, ale ponechme zatím tuto okolnost stranou. Nevím přesně, jak si navrhovatelé tu přímou demokracii představují, ale vyhlašovat referenda jak se právě komu hodí, k ní má k ještě dost daleko; jest nutno splnit určité podmínky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hlosta 29.12.2017 9:20

Nemám idealistické představy!

Určitému filozofování se nevyhneme, ale v tomto úvodníku je ho jaksi podezřele moc. Pochopitelně, jak komu to "chutná". Mně moc ne.

Předně k tomu úvodníku dodávám, že záleží na systému a ne jakési pomyslné úrovni občanů pro případnou přímou demokracii. Nejprve by muselo dojít k decentralizaci státu na onu nejnižší možnou úroveň, tzn. na obec, která, tak jako ve Švýcarsku, by měla mít nejvyšší pravomoci v rozhodování o sobě, vybírat daně a zbytnou část odevzdávat státu. Tohleto už jsme ale jednou si takhle představovali a bylo to krátce po Sametu. Vstoupila do toho pravice a namísto decentralizace, kterou slibovali, došlo k větší centralizaci, tedy okresy předělali na více krajů, namnožili úřady, povýšili rozhodování do vyšší sféry, než je obecní.

Levice vypomohla pravici po vstupu k moci a dnes to máme potuplované přes sociální pomoc od státu, takže na státu závisí vlastně skoro každý občan a to minimálně příchodem do důchodového věku. Tato závislost je nesvobodou! A nenechme se mýlit momentálním stavem své životní úrovně, protože mít hypotéku neznamená být za vodou. Naopak! Dluh je dluh, ať je pojmenován jakkoliv. Takže latentně v Česku je na státu závislých naprostá většina. A možná proto vyhrává nezávislý miliardář volby.

Můžeme filozofovat do smrti a nic tím nezměníme. K změně systému musí dojít jen po určité společenské krizi, která dosud není ani náhodou. Blahobyt v závislosti na státu je tak značný, že se nezvrátí systém volby zástupců v demokracii a nevynutí si referenda jako součást systému řízení společnosti.

Přímá demokracie je tak výrazná změna, že nebude snaha většiny společnosti o ni. A nespokojenost se systémem bude vždy, protože nikdy nemůže být ideální. Už jen představa, že se lidé budou víc účastnit projednávání veřejných věcí, aby byli více v obraze, je sněním o lepším člověku a tedy idealistická. Cosi jiné je představa o společném odporu k ohrožujícím faktorům. Jako jsou např. imigranti islámského vyznání. To je NEidealistická představa!

M. Prokop 29.12.2017 9:19

Re: Nejde mi pod fousy ta

Jistěže je to strašák. Fakt je, že vystoupením z EU bychom se dostali trochu do problémů (viz jednání s mnohem silnější GB, soudruzi z Brusele se bojí jejích následovníků), ale zda bychom byli více pod vlivem Ruska, to by bylo jen na nás. Squadru na Hradě vida, nepovažoval bych to nebezpečí za zcela nereálné. Jiná věc je, zda a jak nás přemoudrá EU před vlivem Ruska chrání.

Stran trhů, přijdeme-li o nějaké, pak vlastní vinou, nejspíš nekonkurenceschopností. To zemědělské embargo je ruské, ne naše nebo EUnijní.

R. Brzák 29.12.2017 9:18

Re: Zajímavé téma. Ale ...

Pro mne jsou rozhodující dvě otázky - nakolik jsem jako volič schopen dohlížet a především ovlivnit svého zastupitele v případě, že se odchyluje od agendy, pro kterou jsem ho volil...nakolik jsem si v zastupitelské demokracii schopen uchovávat či zvyšovat svou odpovědnost (a tudíž i svobodu), jestliže se v ní učím spoléhat se ve společných věcech na někoho, komu odevzdám moc...

M. Valenta 29.12.2017 9:17

Referenda v zemi,

kde valná část občanů volí s chutí prezidenta, aniž by jim vadilo, že dotyčný lže a dělá si z národa permanentně srandu (naposledy s předvolební "nekampaní"), to by neskončilo dobře.

M. Prokop 29.12.2017 9:14

Re: Před sto lety

Taky bych odhadoval, že by nebyla odmítnuta. Mediální tlak by byl obrovský.

Každopádně, po Francii, Holandsku, Irsku a nyní GB se soudruzi z Brusele i soudruzi národní bojí referend co čert kříže. On někdy ani ten mediální tlak nepomůže a lidovou vůli pak nutno nějak korigovat.

M. Prokop 29.12.2017 9:10

Zajímavé téma. Ale ...

"Výsledek referenda sice vyjadřuje vůli občanské většiny, ta ale nemusí být vší prozíravé moudrosti futrál ....: - otázka pak je, co tedy vlastně je vší prozíravé možnosti futrál? Rozhodnutí politiků, kteří sice mají více času a snad i možností na získávání informací, jenže také své osobní zájmy, které mohou do rozhodnutí promítat? Naznačená možnost opakování treperenda, sž příliš zavánějící třeba Irskem a opakováním tak dlouho, dokud není dosaženo kýmsi požadovaného výsledku?

Nezbývá, než smířit se s tím, že referendum je prostě jeden z nástrojů politiky, který stejně jako zastupitelská demokracie může být použit lépe i hůře. A nakonec, stejně to vše závisí na voliči, Nakolik je aktivní, koho a proč si zvolí, jak na něj dohlíží ... - nikdo jiný na to není.

O. Uživatel 29.12.2017 9:06

Uživatel požádal o vymazání
M. Zikmund 29.12.2017 8:56

Před sto lety

Je to o jedno století nazpátek, tak se v Británii vedla debata s v podstatě shodnými argumenty, debata o volebním právu žen. Tehdejší mudrlanti mudrovali jak jsou ženy nezralé k rozhodování a jejich připuštění k volbám by bylo tragickou chybou.

Rozhodujeme dnes o něčem? Nerozhodujeme o ničem, pouze o tom, kdo ZA NÁS bude rozhodovat. Rozhodli jsme se o Lisabonské smlouvě? Bylo alespoň přijetí LS součástí volební kampaně? Ani náhodou. Kdyby se o LS rozhodovalo v referendu, nebyla by přijata. Byla by odmítnuta a občané tohoto státu by byly označeni za ruskými trolly zmanipulované tupce. Takto ti, co o LS bez našeho souhlasu rozhodli, z nás udělali nesvéprávnou zemi. Pochopitelně moudře a odpovědně (ke svým funkcím, korýtkům, dotacím...)

J. Schwarz 29.12.2017 8:54

Re: Nikdo z NATO nevystupuje,

Dokázal byste si představit situaci, kdy stát NATO nejen nebude "volat o pomoc", ale dokonce si ruskou armádu POZVE a na svém území Rusku dovolí vybudovat základnu? A pak, když by se vedení dotyčného státu zdálo že těch rusů je až příliš, jejich těžká technika ničí komunikace a výdaje na ubytování a stravování vojáků jsou příliš vysoké, požádala by taková "členská země NATO" o pomoc - s financováním "pobytu vojsk" a s Jak by měly reagovat ostatní státy sdružené v NATO?

J. Kombercová 29.12.2017 8:49

Re: UK

Neříkám nic, protože jsem neslyšela.

A co to jako má být, něco jako že v Americe bijou černochy?

Z. Rychlý 29.12.2017 8:41

Re: Dost bylo blahobytu?

Dotace, dotace. To jsme bez nich totálně neschopný stát?? Dotace mají i negativní vlastnosti, ledacos zničí, kdybyste se namáhal, tak na to přijdete. Například když budete pořád dotovat svoje děti, nikdy z nich nic kloudného nevyroste, jen zdokonalíte jejich natahování ručiček a způsoby, jak parazitovat na vašem systému přidělování a rozdělování apanáže. V EU tomu není jinak.

Nejsem ani komunista ani fašista, ale zato vy máte jejich způsoby dobře nastudované. A o kapitál nemějte péči, ten se o sebe umí postarat sám.

P. Kmoníček 29.12.2017 8:38

Re: UK

paní Kombercová, co říkáte také ministryni financí, která neumí skloňovat podstatné jméno ́datum ́?

S. Tomáš 29.12.2017 8:32

Re: UK

a což teprv přechody (na ulici)

Z. Rychlý 29.12.2017 8:31

Nejde mi pod fousy ta

úvaha, že vystoupením z EU automaticky padneme pod Rusko. Není to pravda. Vylučujeme tím jaksi dopředu oprávněnou kritiku EU a taky požadavek na změnu jejího chování, které je tristní. Odsouváme tím problém reformy EU na vedlejší kolej. Zbytečně. Vojensky nás Rusko nemůže obsadit dokud jsme členy NATO. A hospodářsky by se nemuselo nic tragického dít, pokud by se pomstychtivá EU chovala k bývalým členům rozumně a neostrakizovala by je, jak to bohužel nyní dělá VB. Tohle jediné by nás zničilo, jelikož nejsme dostatečně významní jako je VB. Opuštění EU v žádném případě nemusí být automatickým pádem pod imperialistická křídla Ruska. Strach ve mě vzbuzuje současná EU, a také různé páté kolony v mé vlasti. A schizofrenní a konfrontační politika EU vůči Rusku. Na jedné straně si někteří členové staví vlastní ropovod, a na druhé straně zavedou hospodářské sankce, kterými ničeho z deklarovaných cílů nedosáhnou. Rus umí trpět, takže dosáhneme jen toho, že se ruské zemědělství pozvedne. My ztratíme trhy, které mnohdy potajmu obsadí naši významnější EU partneři.

EU není dobrý parťák a úvahy o vystoupení jsou oprávněné.

J. Vobr 29.12.2017 8:20

DUMKY PANA FRÝBORTA

... pravil TGM na margo ruské duše, že ta jen pasivně dumá !!!

MY,ZÁPADNÍ SLOVANÉ NEDUMÁME !!!

J. Vobr 29.12.2017 8:15

Ty další segmenty, to vypadá odborně !!!

To jste dobře "zmínil" !!!

:-)))

P. Maleček 29.12.2017 8:14

Re: Jaképak dumání - zvonky ruské trojky zvoní jasně.

Na, tedy spíš ve Fordu - poctivém USA autě. Ruskou trojku nechám vám, když vám tak libě cinká.

J. Vobr 29.12.2017 8:13

Re: Nikdo z NATO nevystupuje,

Správná analýza !!!

S. Tomáš 29.12.2017 8:11

Dost bylo blahobytu?

Vystoupení z EU. Vrchol komunistické a fašistické omezenosti. To si mohla dovolit sotva Británie. Teď, kdy jsme totálně ekonomicky napojeni na Západ, kdy zde zahraniční kapitál dělá 80% HDP České republiky, kdy čeští zemědělci očekávají každý rok z eurofondů 80 miliard, kdy snad neexistuje obec, která by z fondů EU nečerpala deseti miliony korun a nyní obce a města a další segmenty očekávají z bruselského přerozdělování ještě daleko větší dotační částky než doposud.

J. Vobr 29.12.2017 8:10

RUSKO JIŽ BYLO PORAŽENO VE STUDENÉ VÁLCE

... a zahnáno pryč z Evropy !!!

Z. Lapil 29.12.2017 8:10

Re: Nikdo z NATO nevystupuje,

Nepřipadá mi, že byste měl pravdu. NATO je spolek států a jejich armád pro případ samostatně nezvládnutelného napadení. Dokud Itálie nebo kdokoliv nezačne volat "Pomóc, útočí na mě, zasedněmež a něco s tím udělejme", nemá NATO do uprchlíků co mluvit.

I kdyby mělo, finální otázka pořád stojí: je záhodno střílet do lidí? Jsem si samozřejmě vědom, že současná vlna imigrace naprosto neomaleně zneužívá Mirka Dušína v nás.

J. Vobr 29.12.2017 8:08

BRITOVÉ SHLEDALI EU JAKO DIKTATURU NĚMECKA

... a tak vystoupili !!!

________________________________________________

TAKOVÁ JE PRAVDA !!!

Z. Rychlý 29.12.2017 8:07

Re: Nikdo z NATO nevystupuje,

NATO je vojenský obranný pakt. Imigranti nás nijak vojensky nenapadají, a co horšího, velká část spoluobčanů je vítá. Takže vaše úvahy chtějí po NATO něco, na co rozhodně není založeno. Navíc NATO financují nejvíce Spojené státy, kterým je naše pitomé EU chování u zadku. Porážku Ruska? Kdeže, jen udržet rozpínavé impérium v současných mezích.

M. Hromadko 29.12.2017 8:06

Re: Jaképak dumání - zvonky ruské trojky zvoní jasně.

A Vy jedete na čem?

M. Hromadko 29.12.2017 8:05

Re: Nikdo z NATO nevystupuje,

NATO ochranu evropské hranice nemá v kompetenci. Proč by Američani měli platit obranu hranic v Evropě? Nebo Turci?

J. Vobr 29.12.2017 8:04

Re: UK

Vy si přištrejcháváte na Ústavu pro jazyk český ???

:-)))

J. Kombercová 29.12.2017 8:00

Re: UK

Ty přechodníky, to jsou, pane, mršky.

T. Kohout 29.12.2017 7:51

UK

V UK mají tu demokracii zažitou již delší dobu, přesto jim to nezabránilo v brexitovém referendu se nechat zblbnout tatrjlíky, kteří vesměs navíc hned zmizeli, nevěda co dál.

J. Vobr 29.12.2017 7:43

Re: Největší současnou chybou Západní civilizace je

Souhlas !!!

D. Polanský 29.12.2017 7:29

Nikdo z NATO nevystupuje,

vadí pouze to, že hlavním dlouhodobým cílem NATO je porážka Ruska a milé NATO se až tak nestará o ochranu vnějších hranic Evropy před atakem migrantů. Nakonec když ochráníme evropské hranice současně oslabíme Rusko. Na současné situaci Rusko jenom profituje.