15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

Turecko do Evropy

Premiér Nečas podpořil koncept, který počítá se vstupem Turecka do Evropské unie. Je to metoda, kterou známe z románů Karla Maye. Když vypukne stepní požár, zapálíme ještě jiný požár a ono to přejde. Zde se očividně doufá, že přejde Evropská unie, protože její evropská menšina se definitivně vzbouří proti převládajícímu islamistickému živlu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Drobková 5.2.2013 8:14

Re: Jsem přesvědčená, že se nás EU ptát nebude

:-)) Znáte mechanismus rozšiřování EÚ, přijetí nových členů ?

J. Anděl 5.2.2013 8:14

Re: pokud by EU byla zónou volného obchodu

Já už psal, že mi chybí definice tradičních hodnot českého člověka. Jestli jde o rodinu a o "nebát se a nekrást", tak beru. Ale měl na mysli tyto?

P. Hlosta 5.2.2013 8:11

Re: Jsem přesvědčená, že se nás EU ptát nebude

Řecko jde do kytek a Turecko hospodářsky roste! Máte snad dojem, že silnější ustoupí kdy slabšímu?

P. Hlosta 5.2.2013 8:09

Re: Jsem přesvědčená, že se nás EU ptát nebude

Ono totiž už ani do EU nechce tak toužebně. I bez EU je úspěšné. Paradox spočívá v tom, že se muselo samo snažit, až se dostalo nad dřívější potřebu vstupovat do EU z existenčních důvodů.

K. Drobková 5.2.2013 8:08

Re: Jsem přesvědčená, že se nás EU ptát nebude

Dokud si Turecko nevypořádá své vztahy k Řecku ( ku prospěchu Řecka  ? ) tak se nikdy členem EÚ nestane.

L. Brabencová 5.2.2013 8:07

Re: Rozumný názor

Dobré ráno, setrváte tady déle,nebo jste tu jen na skok?

P. Hlosta 5.2.2013 8:07

Re: Jsem přesvědčená, že se nás EU ptát nebude

Turecko vykazuje stálý hospodářský růst. Paradoxně oproti krizí zaplavené EU. Rozhodně nevykazuje znaky choroby jako Itálie, Španělsko, natož Řecko. Turecko je dnes života schopnější než my. Zaostalý venkov sice nemá takovou razanci, jako městské oblasti, ale také vykazuje vzestup. Kdo si tohle není ochoten uvědomovat, ten by tam měl jet aspoň na zájezd. Získal by naprosto odlišný názor, než jaký dosud zastával. V žádném případě už mu dnes nebude hrozit tolik obávané kdysi okradení na cestách Tureckem a dřívější administrativní problémy, úřednická korupce a jiné vyhlášené fajnovosti Tureckého hospodářství dnes už jsou nejen minulostí, ale daleko před námi napřed. Daleko proto, že u nás zatím není ani náznak vůle ke změně.

P. Pruner 5.2.2013 8:07

zkusme opačný pophled

Zajímavý článek a logický pohled na problém. Turecko v EU si bude hlídat postavení muslimů i v ostatních členských státech. EU by byla více vtažena do neblahých problémů Blízkého Východu.

Ale zkusme i pohled opačný :

Boj o Turecko coby sekulární stát trvá řádově století a bohužel v poslední době tam po období dohledu armády nad víceméně sekulárním státem vítězí umírnění islamisté. Tento proces proběhl pod dozorem Západu, který podporoval demokratizaci, která se zde jakž takž zdařila na rozdíl od pozdějších revolucí v severní Africe. Turecko v EU by znamenalo posílení umírněného islámu a šanci na transformaci v mírumilovné náboženství tak jako proběhla v křesťanství. Mohamed byl šest století po Kristu a mnozí říkají, že tomu odpovídá společenský vývoj islámu. Takže je může porovnávat například s fanatickými a nesnášenlivými husity, našimi úspěšnými předky před šesti stoletími.

Problémům s muslimy neutečeme strkáním hlavy do písku. Musíme si důsledněji hájit své a současně mírově koexistovat.

M. Varadinková 5.2.2013 8:02

Re: pokud by EU byla zónou volného obchodu

A papá Čepek co? Souhlasíte, nebo máte nějakou věcnou (tedy bez klausofobní berličky)námitku ?

E. Heusinger 5.2.2013 8:02

Re: Jsem přesvědčená, že se nás EU ptát nebude

Turecko vstupuje už řadu let. Vstupuje, vstupuje ........ a přesto nevstoupí.

O. Uživatel 5.2.2013 8:00

Uživatel požádal o vymazání
P. Hofman 5.2.2013 7:59

Re: Jsem přesvědčená, že se nás EU ptát nebude

Turecko se členem EU v nejbližších 10. letech zcela jistě nestane. Nějaký speciální status by si však zasloužilo.

R. Johnová 5.2.2013 7:59

Rozumný názor

Jasný, správný, stručný názor, podložený argumenty. Dík zy to, že myslíte normálně a máte chuť to zveřejňovat.

L. Brabencová 5.2.2013 7:56

Jsem přesvědčená, že se nás EU ptát nebude

a Turecko bude její dalším členem. Jestli měl Klaus pravdu nebo neměl uvidíme za 5-10 let.

O. Uživatel 5.2.2013 7:56

Uživatel požádal o vymazání
P. Hofman 5.2.2013 7:56

Re: Kohn horníkem a Neff diplomatem

Já beru ve svém životě ohledy na všechny lidi kolem sebe, jedno zda je to Muslim či Křesťan, běloch či černoch, blbec či inteligent. Jestli to té dámě vadí, tak ať ty ohledy nebere. Po hubě ovšem může dostat i od svého křesťanského souseda.

Na druhé straně byli to její spoluobčané (když ne ona sama), kdo si ty lidi z jiných kultur sem domů natahal. Teď to holt musí řešit. Ostrakizací to asi nepůjde.

P. Hlosta 5.2.2013 7:55

Re: pokud by EU byla zónou volného obchodu

Souhlasím s vámi. Právě volný obchod je problém, s kterým se EU stále potýká. Protekcionismus(v Česku navíc klientelismus gigantických rozměrů) je systémově zapracovaný do skladby EU. Z toho vznikající problémy v hospodářství celé EU jsou na překážku i oné toužené integrace. Jakoby čehý a hot dohromady byl zásadní program EU.

V. Mlich 5.2.2013 7:52

Pan Neff ať si píše, co chce a jak chce

A my si taky o něm můžeme myslet, co chceme. Mě nejvíc pobavili ti Klausovi poskoci držící Nečasovi nůž na krku. Ten matroš, co hulil dnes, byl obzvlášť silný.

O. Uživatel 5.2.2013 7:51

Uživatel požádal o vymazání
M. Jaklovský 5.2.2013 7:50

Re: Astone, máte

Asi jak ve které rodině. Nejspíš bude obrovský rozdíl mezi městy (liberálnější) a venkovem.

Výhoda vstupu Turecka do EU by byla výrazná decentralizace a snad i zastavení té násilné unifikace všeho, co euroúředníky napadne.

A náboženství (jakéhokoli) není myslím třeba se bát. Melou z posledního. Než Islám nějak vážně ohrozí svobodu v Evropě, rozteče se a zrelativizuje, jako se to stalo Křesťanství. Jen na pár místech (Izrael) se potyčky udrží, jako se v Irsku furt okopávají katolíci s protestanty.

Mezinárodní terorismus byl posledním zoufalým pokusem o posílení Islámu :)

P. Hlosta 5.2.2013 7:49

Re: Jedna z Nečasových šíleností!

Kde jste vzal v tom Turecku útlak křesťanských církví?!

O. Uživatel 5.2.2013 7:49

Uživatel požádal o vymazání
P. Hlosta 5.2.2013 7:48

Re: Stačilo napsat úvodník asi takto:

A islám je Turecko? Co Česko, v kterém je ještě zakořeněný komunistický ideál? Co s ním?

A. Fritscher 5.2.2013 7:47

Re: Kohn horníkem a Neff diplomatem

................. už jsem to pochopil, zatímco pan kníže je Diplomat - Zeman je lhář................to jste měl říct rovnou .o))

M. Varadinková 5.2.2013 7:45

pokud by EU byla zónou volného obchodu

bez unifikace a centralizace, tak by rozšíření o Turecko bylo jedině ku prospěchu. Čím volnější obchod, tím větší užitek pro všechny zúčastněné.

Snahám o unifikaci a centralizaci  Čtvrté říše by Turecko překáželo a to by bylo jedině dobře.

Kdo to s EU myslí dobře a nechce, aby byla totalitním superstátem ovládaným z Bruselu, tomu Turecko nevadí.

Naše tradiční hodnoty neohrožuje islám, ale naše vlastní neúcta k nim.

P. Hofman 5.2.2013 7:44

Re: Proč ten bulvární styl?

EU umožňuje všem státům, ležícím na území Evropy, stát se potencionálně jejím členem. Turecko uznává v mnoha směrech dnes spoustu společných hodnot, jako my. Zajeďte se tam podívat, nebo si promluvte s mnoha Turky, žijícími a pracujícími v Evropě. Těch společných hodnot je čím dál víc. Islám, jako součást politiky, je však problém, to uznávám.

M. Stuchlik 5.2.2013 7:43

Re: Jedna z Nečasových šíleností!

Karel s tou šíleností nepřišel. Je to výmysl "pravičáků" z ODS, kteří zásadně podporují levičáky.

P. Hlosta 5.2.2013 7:42

Re: Proč ten bulvární styl?

Turecko je jistě problém pro EU. Společného s EU má předně členství v NATO. Také dlouholetou hospodářskou spolupráci se státy EU. Daleko delší spolupráci, než má třeba Česko. Že to nebyla spolupráce bezkonfliktní, to jistě je pravda. Je také pravda, že islámský náboženský vliv v Turecku vzrostl a může být velkým problémem.

Nemohu ale souhlasit s proklamováním až nenávistného postoje k státu Turecko jen pro nějakou obavu z možného vývoje v něm. Otázka vstupu Turecka do EU není ani tak Českým problémem, jako nejsilnějších států EU. Můžeme o tom vést diskuzi, ale laciné útoky bez argumentace jsou stejně tupé a k primitivům podbízivé, jako ty islamisticky fundamentalistické zhovadilosti k jejich omezeným ovečkám.

Dle mého by se EU již neměla rozšiřovat, aby se integrace nezměnila zákonitě v rozpad tak příliš velkého celku. O všem se dá vést diskuze, ale převádění ji na emoce bez argumentů, to je jen voda na mlýn právě oněch islámských imámů, co vyplachují mozky a dělají z lidí živé bomby!

M. Jaklovský 5.2.2013 7:41

Re: Astone, máte

To je možná běžné v těch nejextrémnějších arabských zemích, Turecko je naopak nejumírněnější a nejsvobodnější. I když určitě je obrovský rozdíl mezi městy (pobřežím) a venkovem.

P. Hofman 5.2.2013 7:40

Re: Kohn horníkem a Neff diplomatem

Nezlobte se, ale nikde, opakuji, nikde v Evropě nepozoruji vliv Islámu na původní evropské obyvatelstvo. A i oni muslimové, když se dostávají mimo každodenní vliv své komunity, tak svou víru nikde neprosazují. Že se jí drží, považuji za naprosto v pořádku. Nebojím se Islámu ani za mák. Bojím se pochopitelně islámských fundamentalistů, ale to je dle mne úplně jiné téma. Američani si své děti ve školách taky střílí sami.