29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

Turecko do Evropy

Premiér Nečas podpořil koncept, který počítá se vstupem Turecka do Evropské unie. Je to metoda, kterou známe z románů Karla Maye. Když vypukne stepní požár, zapálíme ještě jiný požár a ono to přejde. Zde se očividně doufá, že přejde Evropská unie, protože její evropská menšina se definitivně vzbouří proti převládajícímu islamistickému živlu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Boublíková 5.2.2013 5:17

Evropa chcípne na islám

i bez Turecka.

P. Maleček 5.2.2013 5:14

Všechno zlé je k něčemu dobré

Z mého pohledu ta valašská přemrzlá brambora v tomhle zas tak špatně nedopadla. Řekla sice Turecku ano, ale až po splnění blíže nespecifikovaných podmínek. Možná mezi ně patří i to, že když chci k někomu s jeho souhlasem vstoupit, tak nemůžu okupovat část jeho území - viz Kypr. Ve srovnání slezením do zádě Číně a Rusku udělala velký pokrok.

Ale kdyby to nečekaně Turecko udělalo. Co pak s těmi cca 15 000 000 Turků, kteří by se během jednoho roku (samozřejmě řízeně ti nejradikálnější islamisté z chudých oblastí) přesunuli do Evropy. Aspon by se bleskem vyřešila Romská otázka. Protože pak by jsme najeddnou naše bratry Romy s láskou objímali.

P. Pavlovský 5.2.2013 3:14

Rozředění EU přijetím asijských států je Klausův konept,

o tom žádná. (V hantecu "Chomotov", resp. "VTŽ",  tedy "Válcovny trub Chomutov" - "vo tom žádná pohybnost".) Když budu chtít rafinovaně zničit místní Rotary-club, budu se snažit, aby bylo přijato co nejvíc dalších členů, pokud možno pochybných existencí.

Otázka je, jestli by právě Turecko splnilo tuto funkci. Z hlediska tamější kultury, tradic a poněkud pochybné  praktické demokracie (vliv náboženských autorit na běžný život, zacházení s ženami, kurdskou menšinou, zavilý apriorní antiizraelismus...) se zdá, že ano, že Turecko je vůči EU heterogenní (jako Tatarstán, Kirgyzstán  a d.).

Z hlediska ekonomického patří ovšem Turecko do EU daleko víc, než třeba Řecko, Portugalsko a  podobné státy s přebujelou "sociální sítí", vyžírající stát, který se jí nedokáže zbavit, a tak je stále stahován ke dnu.

Turecko by v EU rádi viděly USA: vědí že to členovi NATO dluží.

Také mám strach z islamistů, ale předsudky a bezprincipielní pokrytectví nesnáším. Co jít na kompromis: nabídnout souběžné přijetí Turecka a Izraele? Pokud by to Turecko neskouslo, odkopalo by se ! Izrael je s EU plně kompatibilní, jde to demokraice evropského typu (a Evropany založená) s krajně poměrným volebním systémem.

J. Vyhnalík 5.2.2013 2:08

Turecká říše a islám

Turecká říše zahrnovala nejen velkou část Balkánu, ale zejména velkou část současných arabských zemí. Součástí kemalistické sekularizace byl nejen zákaz islámského oblékání a plnovousů ve státní sféře, ale také faktické oddělení od tradičních islámských center. Bohužel v posledních desetiletích do Turecka proudí potoky peněz ze Saúdské Arábie na podporu šíření islámu.

Zatímco starší generace je, zejména ve městech, pořád kemalistická, mladí lidé a venkov jsou čím dál znatelněji řízeni islámem. Bohužel to vypadá, že slibný pokus vybudovat sekulární Turecký stát skončí neúspěchem.

P. Brodský 5.2.2013 1:41

Myslíte Astone, že to autoři publikující na Neviditelném Psu

myslí s Evropskou Unii dobře? Ve srovnání se Psem je Klaus odhodlaný eurofederalista.

L. Krajicek 5.2.2013 1:02

Dnešní třicátníci,

resp. těch pár, kteří omylem mají děti, jim nic nebudou vysvětovat. A když, tak děti určitě pochopí, jak důležité tehdy bylo prorodiče vybrat si správný i-phone a na nějaké pseudovysoké si obstarat zkratku před jméno.

P. Han 5.2.2013 0:54

Zase ten Klaus...

No, Turecko je například v NATO a členství v EU mu bruselští papaláši naslibovali dávno předtím, než se Klaus o jakékoliv podpoře zmínil. A militantních islamistů už je nebo brzo bude víc v Německu, Francii a Anglii, než v tom strašlivém Turecku. Ono se na Klause fakt všechno házet nedá.