3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

Smutná postava

Snad jen v jediné televizi se objevil sotva desetivteřinový šot o sobotní demonstraci. Není ani příliš divu, dnes mají přednost dvě témata: prezidentská volba a amnestie prezidenta republiky. Dlužno poznamenat, že před volbou politika, jenž má sedět příštích pět let na Pražském hradě, upřednostňují naše média onu amnestii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hofman 7.1.2013 17:18

Re: ad:Čím delší část života tráví v base, tím méně má příležitostí škodit společnosti.

Miluju příspěvky, kde někdo začne "Já ho prostě nemám rád" a pak vrší jednu omluvu onoho za druhou. Jděte se se svými pohádkami vycpat.

J. Tolman 7.1.2013 17:19

Re: ad:Čím delší část života tráví v base, tím méně má příležitostí škodit společnosti.

Já Vaška nemusím, ale tady mu tleskám.

P. Hofman 7.1.2013 17:21

Re: ad:Čím delší část života tráví v base, tím méně má příležitostí škodit společnosti.

Často s ním nesouhlasím, ale zase měl pravdu!

J. Tolman 7.1.2013 17:29

Re: ad:Čím delší část života tráví v base, tím méně má příležitostí škodit společnosti.

:))

R. Brzák 7.1.2013 18:44

Re: ad:Čím delší část života tráví v base, tím méně má příležitostí škodit společnosti.

Možná by jste po přečtení obou mých příspěvků k amnestii dnešního dne seznal, že mi na VK záleží míň, než to vypadá. Mnohem více mne rozčiluje, jakým způsobem naše společnost "komunikuje" o tématu natolik závažném, jakým je zločinnost a její náprava.

V. Novák 7.1.2013 17:22

Tak rovnou trest odnětí svobody zrušme! Navrhoval jsem to.

Přece nemůžeme vyloučit, že by se dobrák v base zkazil, zatímco na svobodě (poté co okradl několik důchodkyň o penze a naházel je do automatů) se napraví, narostou mu křídla a nad hlavou se rozsvítí neónek. Proč nezrušit, když je ten trest dle vás natolik nelidský, že musí být napravován občasnými amnestiemi? Zbavme se ho a nebudou amnestie třeba! Lidské osudy přestanou záviset na takových náhodnostech, jako je datum chycení/odsouzení.

Donedávna v Anglii za krádež bochníku chleba věšeli (ve Francii posílali na galeje) a za kapesník deportovali přes půl světa do Austrálie. To bylo zrušeno. Byl zrušen trest smrti za hromadnou vraždu - tak proč se nezlidštit dále a nezrušit i tento nelidský trest? Stačí být konzistentní ve vaší všeobjímající dobrotě.

Osobně si myslím, že člověk, který spáchal trestný čin, si má odpykat trest už proto, aby se sám před sebou mohl cítit se společností vyrovnaný. Uváděl jsem příklad Radomíra Šimůnka, kterému Havlova milost věru neposloužila. Už nikdy nezískal formu a nakonec se uchlastal. Svědomí... Pravděpodobně...

M. Varadinková 7.1.2013 17:36

Re: Tak rovnou trest odnětí svobody zrušme! Navrhoval jsem to.

Když vzpomínáte tu Francii a galeje za ukradený bochník chleba, tak co nakonec napravilo Jeana Valjeana? Ty galeje? Nebo ta "amnestie" kterou mu udělil kněz, kterého na útěku z galejí okradl? Galeje z něj udělaly gaunera, odpuštění z něj udělalo dobrodince. Je to jistě jen "pohádka", ale ten princip si myslím, že funguje obecně, i když ne vždy a ve stejné míře, protože každý člověk je jiný.

Ostatně je to podstata křesťanského učení, že?

V. Novák 7.1.2013 17:46

Nejsem křestan a Bídníci jsou pohádka, jak správně pravíte.

Co je podstatou křesťanského učení nevím - ale je-li to všeobecné odpouštění, tak se křesťané za ty skoro dva tisíce let moc křesťansky nechovali. A to nemusím ani zahrábnout do Kladiva na čarodějnice nebo citýrovat Diego de Landu, který nás připravil o znalosti mayské civilizace.

Ale nerad bych, aby byla diskuse odkloněna.

Zrušme trest odnětí svobody, nebudou potřeba amnestie! Co je na amnestii dobrého? Ze náhodně a slepě někomu promine pár dní, někomu tři roky a někomu nic? Zrušme to! Budeme lidští, budeme pravověrně křesťanští, a víte kolik ušetříme na soudcích a policajtech? A vězeňské službě a všech těch psycholozích a vychovatelích, kteří se pokoušejí vězně připravit na návrat do společnosti! Nebudeme stavět věznice, všichni se chytneme za ruce a budeme si na pažitu hrát na Hélice...

Proč si tak vzpomínám na scénu z Fantoma Morrisvillu s "napravenými" vězni?

V. Novák 7.1.2013 17:50

Právě mi byl zcenzurován příspěvek,

v němž jsem nepoužil (domnívám se) jediné nesalonní slovo. Třeba bude vrácen, protestoval jsem.

A třeba ne - já jen že jsem se pokoušel odpovědět, leč nebylo mi možno...

R. Brzák 7.1.2013 18:38

Re: Právě mi byl zcenzurován příspěvek,

Pane Nováku,

já s Vámi v "podstatě souhlasím". Věřím tomu, že odnětí svobody není způsob, jakým se má vyspělá společnost vyrovnávat se svým společenským problémem, jímž zločin je. Následující debata může být velmi dlouhá a já navíc nemám pro svá tvrzení důkazy - pouze bych zde s Vámi rozvíjel filosofický koncept, která skutečně má oporu v křesťanské lásce a lidské psychologii. Je to debata, které bych se rád věnoval, ale pouze s oponentem, který bude brát jako východisko debaty to, že základním lidským ideálem má být láska a její odraz v lidskosti. Pokud však shledáváte jako možná řešení, jak se mi zdá, používání neúčelného násilí (neúčelné proto, že nevede k nápravě člověka, nejsem oproti tomu proti plácnutí po zadku nezvedeného dítěte jeho milujícím rodičem), naše debata bude podobna zákopové válce. Do té se pouštět nehodlám a popřeju Vám hodně štěstí a zdraví, které pro život se strachem všichni potřebujeme.

M. Martinovská 7.1.2013 17:07

Loajalita

Loajalita ke státu nemusí znamenat kladný vztah ke všem jeho představitelům. Jsem loajální ke státu, zemi, krajině, obci, a jelikož se tu střídají premiéři i prezidenti zcela opačného zaměření a odlišných vlastností, není možné mít sympatie ke všem. Mohu je základním způsobem respektovat jako lidi a jako protivníky a též jako představitele určité funkce - představte si třeba, že je premiérem Paroubek. Je snad nutné s ním proto nějak souhlasit, že má určitou funkci? Je to důstojné muže? 

Mohu respektovat, že jsou demokraticky zvoleni. Ale souhlas nebo nesouhlas s nimi přece můžu vyjádřit.

Už při volbě prezidenta požadovali někteří  "Důstojnost". Zcela zcestně, podle mně - není pravdou, že jednomyslnost je nějak důstojná a není pravdou, že důstojnost něčího příchodu či odchodu je to nejdůležitější.

I. Gellner 7.1.2013 17:11

Re: Loajalita

Jsem s Vaším příspěvkem loajální.

M. Martinovská 7.1.2013 17:19

Re: Loajalita

: ))

No pro upřesnění - já tím myslím, že je správné správně platit daně a ve volných chvílích i při práci dělat co nejvíc pro dobro obce, a podobně, prostě něco velmi praktického, konkrétního, jako třeba - například -  posyp chodníku) žádná pouhá slovní loajalita, ta je na houby. Takže vy byste mohl můj příspěvek např.... tesat do kamene, tak jste to myslel?

P. Vandas 7.1.2013 17:29

Re: Loajalita

Níže jsem psal, že mi okopávání kotníků odcházejícího prezidenta nepřijde úplně slušné a , že bychom jej mohli propustit z úřadu s noblesou danou vzdělaným a sebevědomým národům. Kritika kohokoli v jakékoli funkci mi přijde normální a slučitelná s občanským sebevědomím každého, přesto taková gesta, jako strhávání jeho portrétů a hlavně výzvy k témuž, mi přijdou nevkusné.

M. Martinovská 7.1.2013 17:39

Re: Loajalita

Svěšovat měli dávno, teď před koncem je to trochu trapné. Vůbec nikde by neměl viset, když už, tak vlajka. To je nějaký relikt císařství. Visí snad v Americe na úřadech Obama? Visí někde někdo? Konkrétní představitel by neměl být symbolem, jemuž má být prokazována úcta, právě proto, že symbol má lidi v určité zemi spojovat. Byl tam Husák, mohl tam klidně být Paroubek, prezident je politik, člověk, ne symbol, též Masaryk byl člověk z masa a kostí. Je to něco jiného než král nebo císař.

Klaus rozděloval, co mohl, včetně pravice, z níž vzešel, nízce útočí na svého předchůdce - takže nevím, proč se divíte, že nepožívá úcty.

J. Tolman 7.1.2013 17:06

Nejnovější průzkum: Vladimíra Franze by volilo 61% lidí

Podle nejnovějšího průzkumu, který zveřejnila renomovaná agentura Custom Results, by v prezidentské volbě s přehledem zvítězil Vladimír Franz se ziskem 61 procent hlasů oprávněných voličů. S přehledem by tak byl zvolen již v prvním kole.

Podle zákona o volbě prezidenta republiky by se již druhé kolo volby prezidenta nekonalo a Franz by se mohl ujmout svého úřadu. Na druhém místě by skončil Jiří Dienstbier s necelými 15 procenty hlasů, následovaný Milošem  Zemanem, Karlem Schwarzenbergem a Janem Fischerem, kteří získali po 9 procentech.

Nevěříte? A jiným průzkumům veříte?

fichtner.blog.iDNES.cz

M. Martinovská 7.1.2013 17:09

Re: Nejnovější průzkum: Vladimíra Franze by volilo 61% lidí

To záleží, kde se ty průzkumy dělají. Škola, kam chodí naše děti, by zvolila Schwarzenberga. V prvním kole budu volit bez ohledu na průzkumy knížete.

J. Tolman 7.1.2013 17:13

Re: Nejnovější průzkum: Vladimíra Franze by volilo 61% lidí

Představte si, že mafie musí za každou cenu udržet Hrad. Má mezi kandidáty několik svých lidí, ale to není žádná výhoda, je nebezpečí, že si budou konkurovat a zvýší se riziko, že vyhraje někdo, kdo není členem rodiny. Mafie se rozhodla pro Zemana, Dlouhý byl v rezervě, kdyby chlast udělal svoje a Zeman by nebyl způsobilý. Jakmile padlo rozhodnutí, že Zeman do toho půjde, Dlouhý musel zápolení opustit, protože jeho voliči byli i potenciálními voliči Zemana.  A Fischer? Sherlock Holmes musel mít svého Watsona, aby jeho genialita vynikla. Tudíž Zeman musí mít za soupeře nekňubu. Sdělovací prostředky spustí kampaň, že největší podporu mají tito dva kandidáti a volit jiné je ztráta hlasu. A potom již pouze Zeman září a Fischer dělá jednu botu za druhou. Ale pozor! Pokud by se voliči rozhodli, že to vrchnosti osladí a budou volit právě toho Fischera, moc si nepomůžou. Fischer je součástí představení. 

M. Martinovská 7.1.2013 17:22

Re: Nejnovější průzkum: Vladimíra Franze by volilo 61% lidí

Já bych to neviděla tak konspiračně, podle mě platí ta horší možnost - takhle to chtějí voliči - ale průzkumům teda moc nevěřím. Prostě se mýlí, je to moc malý vzorek.

Ale Fischera budu volit ve druhém kole, pokud Schwarzenberg nepostoupí. Je to podle mě slušný člověk, schopný vlády,  reprezentace a navazování vztahů, což je to, co po něm chci.

V. Novák 7.1.2013 17:28

Velikost vzorku je nepodstatná, to věděl už Gallup

někdy kolem světové války. Milionový vzorek zatížený výběrovou chybou je na nic - což byl přesně případ Gallupových odpůrců, kteří se mu pro jeho "nedostatečné" vzorky vysmívali. Pak čuměli.

Znova něco podobného postihlo americké republikány v posledních volbách.

J. Boleslav 7.1.2013 17:09

Re: Nejnovější průzkum: Vladimíra Franze by volilo 61% lidí

Já věřím pouze průzkumům, které si zfalšuju sám. Podle nich s přehledem vyhraje božský Kája. :-)

J. Ryba 7.1.2013 17:11

Re: Nejnovější průzkum: Vladimíra Franze by volilo 61% lidí

když je tak renomovaná, má aspoň webové stránky, nebo jen blog Matěje Fitchnera?

J. Ryba 7.1.2013 17:13

vloudila se řádová chyba: Vladimíra Franze by volilo 6,1% lidí

J. Tolman 7.1.2013 17:18

Re: vloudila se řádová chyba: Vladimíra Franze by volilo 6,1% lidí

To je možné :))

J. Kombercová 7.1.2013 17:12

Re: Nejnovější průzkum: Vladimíra Franze by volilo 61% lidí

Včera mi vrtalo hlavou, proč jste spustil kampaň proti Švarcíkovi. Tedy kvůli Franzovi?

J. Tolman 7.1.2013 17:16

Re: Nejnovější průzkum: Vladimíra Franze by volilo 61% lidí

Vidím, že jsem se netrefil. Můj příspěvek je pouze na téma nevěrohodnosti průzkumů. Dal jsem tam adresu blogera, aby bylo jasné, že jde o blogerský text. Kampaň proti knížeti jsem nerozpoutal, nemám nic proti tomu, když vyhraje. Jenom jsem řekl, a to stále platí, že mým kandidátem již není.

J. Kombercová 7.1.2013 17:25

Re: Nejnovější průzkum: Vladimíra Franze by volilo 61% lidí

O knížeti se celkem ví hodně... pak je mi divné, že jste na základě článku pana Patočky změnil mínění. Ale je to vaše rozhodnutí a mně je do něj nic.

J. Tolman 7.1.2013 17:37

Re: Nejnovější průzkum: Vladimíra Franze by volilo 61% lidí

Paní Kombercová, na změnu mého mínění o někom je Patočka malý pán. Počínaje Drobilovou aférou přes Nečasův nepodpis paktu solidarity až po tuto amnestii očekávám od knížete rozhodný postoj. Nyní jsem si konečně uvědomil, že se ho nedočkám. To je vše.

Patočka v tom máí pouze tu roli, že moje pocity v této věci přesně popsal.

Bude hlasování o důvěře vládě. K té vládě, jejíž premiér celou dobu kryje korupci, podrývá naši pozici v EU a nyní spolupodepsal amnestii. Co myslíte, že kníže udělá? 

V. Hajková 7.1.2013 17:10

Re: Bezva video -

SUPER!