16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Diskuse k článku

Šedesát miliard ve vzduchu

Je leden a koaliční rada se neshodla, jak naložit s přebytkem rozpočtu. V zásadě jsou tři koncepty. Sociální demokraté by přebytek nejraději prožrali, lidovci by chtěli investovat a anonisté jím přispět k umoření státního dluhu – tím by následně klesly úroky. Koncepty jsou to jasně čitelné a stejně jasné je to, proč se koaliční – dejme tomu – partneři, ale spíš sokové nedohodli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Javůrek 10.1.2017 10:53

Re: nikdy neodpustím

jak víš, že se slováci chtěli odtrhnout ? Protože to tvrdil Mečiar ? Protože to řvalo pár křiklounů někde na náměstí ?

Právě pro takové "názory", jako máš ty, mělo být referendum. Aby se vědělo, jestli se slováci/češi opravdu chtějí odtrhnout.

Třeba ano, ale já si osobně myslím, že většina slováků to nechtěla. Mohuse ovšem mýlit, a jelikož to referendum nebylo, tak se to nedotzvíme. Klaus s Mečiarem dobře věděli, proč to referendum nechtěli

M. Varadinková 10.1.2017 12:26

Re: nikdy neodpustím

Ale to se přece vědělo. Byly přece volby, ve kterých profederální strany na Slovensku zcela propadly. A Mečiar měl legitimitu to tvrdit, protože ty volby vyhrál! Přičemž spolu s ním byly ve slovenském parlamentu ještě větší separatisté, než to jeho HZDS. Třeba Slovenská národní strana nebo KDH. Takže všichni to víme dobře, že se Slováci opravdu většinově chtěli trhnout, jen Vy to dodnes odmítáte vzít na vědomí.

J. Pospíšil 11.1.2017 0:00

Re: nikdy neodpustím

Tohle znáte?

My, demokraticky zvolená Slovenská národná rada,

slávnostne vyhlasujeme, že tisícročné úsilie slovenského národa o svojbytnosť sa naplnilo. V tejto historickej chvíli deklarujeme prirodzené právo slovenského národa na sebaurčenie tak, ako to zakotvujú aj všetky medzinárodné dohody a zmluvy o práve národov na sebaurčenie. Uznávajúc právo národov na sebaurčenie, vyhlasujeme, že aj my si chceme slobodne utvárať spôsob a formu národného a štátneho života, pričom budeme rešpektovať práva všetkých, každého občana, národov, národnostných menšín a etnických skupín, demokratické a humanistické odkazy Európy a sveta.

Touto deklaráciou Slovenská národná rada vyhlasuje zvrchovanosť Slovenskej republiky ako základ suverénneho štátu slovenského národa.

Bratislava 17. júl 1992

M. Prokop 10.1.2017 11:30

Re: nikdy neodpustím

Máte to moc jednoduché.

A vládnout bylo, vzhledem ke stavu Československa po letech bolševismu, nutné. Politické ani ekonomické změny nemohly čekat, až se vyřeší otázky z nejistého výsledku referenda (Česko ne, Slovač ano).

Z. Lapil 10.1.2017 12:44

Re: nikdy neodpustím

Počítám, že se do referenda speciálně Klausovi nechtělo proto, že by z něj nejspíš vyplynulo zadání "společný stát složený ze samostatných států". Což je, promiňte mi mou francouzštinu, kravina.

Napadá mě teď, že o něco podobného se pokouší EU - viz nesmyslné řeči o posílení suverenity prostřednictvím podřízení se většímu celku. Vlastně je to něco jako osvobození člověka jeho podřízením se kolektivu.

(Všimněte se, prosím, že naprosto vynechávám názor dobře/špatně.)

P. Hlosta 10.1.2017 9:37

Je kapitalismus vinen zadlužováním v osobní sféře?

Pan Berka přisuzuje kapitalismu vinu za předlužování lidí. Pomíjí skutečnost, že kde je poptávka, je i nabídka. Je to sice konzumní jev a konzum je základní vlastnost u kapitalistického hospodaření. Omezit se v konzumu znamená odříct si mnohé v zájmu udržení své ekonomické schopnosti, což nedokáže každý, tedy ne ideálně a přivede sebe a své blízké do těžkých existenčních problémů.

Já vidím chybu spíše na tom, že společnost je ochotna soukromé dluhy přenášet na stát. Mohlo se tak stát, že soukromé banky byly oddluženy, tj. jejich dluh přenesen na stát, aby ty banky mohly dále fungovat. Jistě bublina v bankovním hospodaření mohla obrat své klienty, kterým měla původně ochraňovat jejich finance a případně je i navyšovat vhodným investičním hospodařením. Stát tak ochrání ony klienty před bankrotem bank přenesením dluhů na celou společnost. U nás to dělalo kolem šesti set miliard při asanaci bank, což byl počátek spirály zadlužování státu.

V soukromí jednotlivce by měla být aspoň minimální finanční gramotnost. Rozhodně do ní nepatří vytloukání dluhu dluhy novými a opatřování si slastí, na které prostě dotyčný peníze nemá. Dá se mi jistě v mnohém oponovat, ale základ je u lidské neschopnosti při pádu osobní ekonomiky.

P. Lepew 10.1.2017 9:43

Re: Je kapitalismus vinen zadlužováním v osobní sféře?

Vaše důvěra ve schopnost lidí si odříct a žít na úrovni svého příjmu není dle mého na místě. Navíc neberete do úvahy, že v naší banánové ekonomice žije kolem 70% od výplaty k výplatě a v případě jednorázového výdaje si prostě půjčit musí.

Je tady cca. 700 000 lidé, kteří jsou v exekuci a dalších 100 000 v oddlužení, to je natolik masivní jev (15% dospělé populace?), že to můžete pane Hlosto stěží připsat pouhé neodpovědnosti těch lidí, je to systémová věc. Náš rozvojový stát přispívá bez jakékoliv pochybnosti k tomuto stavu zásadní měrou - minimálně perversním nastavením právního vymáhání (dnes už na nátlak EU alespoň čátečně opraveno)..

P. Hlosta 10.1.2017 9:53

Re: Je kapitalismus vinen zadlužováním v osobní sféře?

Ovšemže máte pravdu, ale ta není tak jednoznačná. Vycházím ze svých životních skutků a ne vždy jsem měl dost rozumu. Kdybych zavčasu nepřešel na úsporně krutý režim, byl bych dnes na dně. Taky hodně vím o tom, co dřiny to obnáší.

Stát, tedy společnost, se sociálně stará. I o ty beznadějně předlužené. Jistě ne dostatečně je přivede k rozumnému hospodaření v nouzi. Co to stojí celou společnost, o tom se dá napsat román. Tedy stát přenáší na sebe dluh v podstatě každého jednotlivce a ač nedostatečně, přeci jen vynakládá obrovské sumy ročně na jejich přežívání. Tím všichni platíme jejich dluhy.

To není charita! To je socialistické hospodaření držené přívrženci centralistického dirigismu, co jsou stabilně u moci. Praví, či leví, mají všichni na triku tento nechvalný jev zadlužování státu.

A to si o sobě myslím, že nejsem asociál. ;-))

P. Lepew 10.1.2017 10:12

Re: Je kapitalismus vinen zadlužováním v osobní sféře?

Já Vám rozumím, ale stát, který nejprve svou legislativou, kdy pustí na ze socialismu "blbé" spotřebitele lichváře a podvodníky a poté dá ožebračeným lidem šanci "přežívat" to prostě nedělá dobře. Zejména u nízkopříjmových, kteří byli nuceni vykrýt jednorázový dluh půjčkou (přičemž jim banka nepůjčí právě kvůli těm příjmům) stát nezajistil potřebnou ochranu. Dříve takřka neomezené smluvní pokuty (když se to umí napsat), náklady právního zatoupení vyšší než dluh, náklady exekucí navyšované o jízdné, neomezené rozhodčí doložky ze neúměrné poplatky, volné použití směnek a zástav nemovitostí.. Už to tak úplně není, ale minimálně 25 let tady byl Klondike pro drsné prodejce, šmejdy a lichváře, jaký neměl v Evropě obdoby. To jsou fakta.. To, že tímto vznikla veliká skupina lidí, kteří se z toho už nemají šanci moc dostat (oddlužení je spíš lež, než účinný nástroj) je veliký problém této země..

A ano, to co píšu je v podstatě socialistické - minimálně v tom smyslu, že by stát měl poskytovat právní ochranu před zjevným podváděním a odrbáváním hloupých spotřebitelů..

A. Novák 10.1.2017 9:28

první den po zveřejnění výsledku

všichni jásali, že ušetřené peníze vrhnou na zaplacení státního dluhu...to už neplatí?

I. Břízová 10.1.2017 9:33

Re: první den po zveřejnění výsledku

Pan premiér se svými ministry v televizi předestřel priority. Peníze z přebytku pro důchodce. A přitom včera v událostech bylo řečeno, že to v podstatě není přebytek, jenom nevydané dluhopisy. Čert aby se v tom vyznal.:-))

A. Novák 10.1.2017 9:56

Re: první den po zveřejnění výsledku

prostě předvolební kecy, skutek utek...

I. Břízová 10.1.2017 10:10

Re: první den po zveřejnění výsledku

Docela by mě zajímalo, zda Sobotka věří tomu, co říká, nebo si myslí" Něco jim nakecat musím".

D. Stirský 10.1.2017 9:01

EU má tisíc a jeden nedostatek, ale

protože je nás jen 10 miliónů, jinou šanci, než být zapojen do nějakého většího celku, nevidím. Ona zas ta EU taková hrůza není. Jen Istanbul, Káhira, Peking a Moskva, tj. města, která jsem viděl, mají více obyvatel, než celá ČR. Vlády většiny států chtějí mít klid na práci. Totalitní státy to řeší tajnou policií, demokratické třeba tím, že lidé se zadluží, musí splácet a na revolty nemají čas. A nebo se angažují v neziskovkách. A tak filatelista pan Novák či milovnice bibliofilií nebo opuštěných psů paní Svobodová také nebudou mít čas na vymýšlení revolucí.

R. Brzák 10.1.2017 9:34

Re: EU má tisíc a jeden nedostatek, ale

tak se přestaňte bát - a to Vám pomůže rozhlédnout se více ze široka. Možností je pochopitelně více - a ani to nemusí být Vámi obávané spočinutí v náruči medvěda. Jmenoval bych například Švýcarsko...

A. Javůrek 10.1.2017 9:59

Re: EU má tisíc a jeden nedostatek, ale

EU je hrůza, a to od podpisu Maschritské smlouvy, kdy se z EU zaměřené na ekonomiku, hospodářské vztahy v Evropě, stala EU zaměřena na lidská práva, multikulti, ziskovky ... . Neboli, EU je hrůza co se k moci dostali levičáci, neomarxisté a soc.inženýři.

TAkže EU ano, ale pod jiným vedením, s jiným zaměřením ... .

P. Jansky 10.1.2017 9:00

tez lituji rozpadu ceskoslovenka

kiskuv novorocni projev naznacuje jak rychle jsme zdegenerovali

M. Valenta 10.1.2017 8:54

Aston se plete.

Kdybychom nebyli v EU, už dávno by nás novodobí oligarchové (většinou bývalí komunisté a estébáci), za asistence Klausů a Zemanů, zavlekli zpět do ruské náruče. A co se rozpadu Československa týče, krátkodobě snad výhodné, z dlouhodobého hlediska chyba. Chtít po dnešních politicích vytyčování dlouhodobých záměrů a cílů a hlavně se jich držet je však nereálné.

K. Berka 10.1.2017 8:56

Re: Aston se plete.

Není největší neštěstí pro stát, než to, když se stane spojencem USA.

M. Valenta 10.1.2017 9:08

Re: Aston se plete.

To co píšu je i o Vás soudruhu Berka, Vy sice nejste zřejmě oligarcha a jenom bolševický trouba.

K. Berka 10.1.2017 9:21

Re: Aston se plete.

Máte pravdu, nejsem oligarcha, jen obyčejný ochlokrat.

R. Brzák 10.1.2017 9:48

Re: Aston se plete.

Před Ruskem nás spolehlivě chrání NATO a svoboda jednotlivců. Ta je však díky socialismu (vládnímu i EU) umenšována. Spoléhání na stát (i na nadstát, EU) vede k nezodpovědnému postoji vůči vlastní obranyschopnosti (raději se plní sociální politika než obrana) i k závazkům vůči NATO.

U nás známe v podstatě jen dva oligarchy v pravém smyslu slova - Babiše a Bakalu. A i pro ně je pochopitelně zajímavější manipulovat vládou malé ČR, než být manipulován či přímo likvidován Putinem. Takže Váš strach Vás v tomto ohledu zaslepuje...

M. Valenta 10.1.2017 10:16

Re: Aston se plete.

Po EU je na řadě NATO a nato vezměte jed.

P. Lepew 10.1.2017 10:43

Re: Aston se plete.

Sakra pane Brzáku..

S těma dvěmy oligarchy jste sxe trochu ustřelil, ne? Silných podnikatelských hráčů je tady řada, celoevropských skupin několik .. To že neukazují své tváře do kamer v rámci politiky neznamená že nemají své poslance a senátory.. MAJÍ :)

J. Fridrich 10.1.2017 8:47

Jednoduchá pravda našich předků-babiček a

Jednoduchá pravda našich předků-babiček a dědů zní - život bez dluhů je klidný, bezstarostný, prostě v pohodě.. To platí pro jednotlivce, rodinu, firmu i stát.

Snad jediný rozumný důvod pro půjčku je bydlení - a i to rozumně.. Jak dopadají ti jednotlivci, rodiny, firmy a státy kteří se naučili " žít na dluh " není snad nutné ani popisovat. Tož Bohoušku přibrzdi, volby stejně nevyhraješ. Bohoušek se zlobí, že na " úhlavního " koaličního partnera nefunguje ta " krásná a velká " česká závist k úspěšným a - považte - bohatým... To mu nemohou slábnoucí socdemáci odpustit.

K. Berka 10.1.2017 8:54

Re: Jednoduchá pravda našich předků-babiček a

Žijeme v kapitalizmu a ten je přímo založen na dluzích. Lidé, kteří vlezou do klece dluhů se lépe ovládají, neboť se bojí toho, že nebudou schopni splácet dluhy a raději souhlasí s menšími příjmy, než aby se vystavili riziku exekuce. Tož tak.

P. Hlosta 10.1.2017 9:14

Re: Jednoduchá pravda našich předků-babiček a

Nemusí se vlézt do zadlužení a následně předlužení. Chce to ovšem mít menší požadavky na luxus doby, nemít trauma z toho, že děti nemají nejnovější značky oblečení a hraček, jako i techniky. Mohli by si mnozí odpustit přebohaté Vánoce, nebo dovolenku na dluh, ale neudělají to. Lákadlo zadlužení je veliké. Chyba kapitalismu je v nevodění lidí za ručičku. Některé dokonce by musel režim zavřít do klece, aby si neublížili!

P. Lepew 10.1.2017 9:28

Re: Jednoduchá pravda našich předků-babiček a

To máte pravdu. Ale systém dělá vše pro to, aby se lidé bez těch nejnovějších zbytných věcí necítili úspěšní. Zejména mladí. Jsou sice socky ale potřebují hadry a mobil rpokazující jejich status.

Pravdu má tedy i pan Berka, tento systém je skutečně postaven na tom, že ideální jedinec se zadlužuje a spotřebávává věci, které vlastně nepotřebuje a díky tomu pracuje čím dál více a má čím dál méně času na cokoliv jiného než spotřebu a vydělávání na spotřebu..

V. Kotas 10.1.2017 10:49

Re: Jednoduchá pravda našich předků-babiček a

Fridrichu, pode mnou, on ten kapitalismus také pěkně zkur/zprofanovali ti polistopadoví svázáci. Téměř nikde není vidět, že by kopírovali Baťu.

J. Fridrich 10.1.2017 9:35

Re: Jednoduchá pravda našich předků-babiček a

Pane Berka, lehce vás opravím - říkejme místo kapitalismus ( to je v Česku velmi zprofanovaný pojem od našich soužek učitelek na základkách po dobu těch 40ti roků budování světlých zítřků - tedy socialismu - ten se nikde "kupodivu" nepovedlo vybudovat..)- tedy říkejme raději TRŽNÍ SYSTÉM, tedy systém, který lidem zajišt'uje všechno myslitelné-i nemyslitelné zboží ve velké pestrosti a rozmanitosti - i cenové.. Tento systém zajišt'uje také to ještě důležitější - a to je SVOBODA a Demokracie občanů - tedy na rozdíl od socialismu a nedejbože komunismu..

A meritum věci je tedy to, že oné SVOBODY mohu využít k tomu, abych se choval jako svobodný-svéprávný občan a PŮJČKY-DLUHY si nebral a nedělal.. Zatím nevím o případu, že by byl nějaký občan u nás donucen si vzít půjčku..Tož tak..