3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

Příběh kauzy Diag Human

Příběh aféry Diag Human je příběhem neschopnosti státu čelit cílevědomému tlaku chytrých, všeho schopných a neskrupulózních jedinců a skupin. Stát vedený amatéry není schopen se postavit v tvrdém boji. Příběh Diag Human je toho výmluvnou ilustrací. Český stát se teď chová jako podvodník, musí schovávat svoje umělecké předměty, aby mu nebyly zabaveny (nám nebyly zabaveny jako důsledek státní neschopnosti), jako když dlužník schovává před exekutorem televizor.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vandas 9.6.2011 21:23

Re: Přesně,

 Jo, tak bych to hodnotil i já. Ty hlouposti, které nám podsouvá, jak " Jsme uvěřili, že doženeme Rakousko za dva roky."??? Jestli tomu uvěřili na stranické schůzi, tak možná, ale to potom vypovídá o jeho IQ.

J. Václavíková 9.6.2011 21:28

Re: Přesně,

Já bych se tolik nezabývala tím, koho by autor chtěl, podstatnější mi připadá, že neradostnou situaci např v zemědělství to celkem vystihuje. A řešení pořád v nedohlednu, takže bych ho tak nezatracovala.

M. Prokop 9.6.2011 21:36

Re: Přesně,

Řešení existuje, EU (hlavně Frantíci) ho nepřipustí. Zrušit dotace a kvoty.

Ale tak jako tak to není tak neradostné, jak to ten tragéd popisuje.

J. Václavíková 9.6.2011 21:38

Re: Přesně,

No, je fakt, že naše zemědělce ještě drží nad vodou aspoň ta řepka. Naštěstí.

M. Prokop 9.6.2011 21:46

Re: Přesně,

Ovšem za následkem je růst cen potravin.

"Biopaliva" jeden obrovský EUnijní nesmysl. Už to bylo i publikováno v nějaké oficiální zprávě, ale je v tom moc peněz, takže to hned tak nezruší. Než se to kvůli součtu podobných blbin nepo..re.

M. Martinovská 9.6.2011 21:40

Re: Přesně,

Mně to přijde jako takové skuhrání. Kňučení je skutečné kultury nedůstojné. Dostávali tvůrci pravěkých řezeb nějaké dotace? Člověk, pokd se neuživí Uměním, může se živit užitým uměním nebo roznášet poštu nebo cokoliv a malovat si ve volném čase. Jediné, s čím bych opatrně souhlasila, je odstavec o zemědělství - o škodlivosti levných, dotovaných dovozů. Ale v celkovém skuhrání nad odpornými zahraničními kořistníky a nad EUa a nad docela všemi to zaniká jako v bažině. Když chlapi skuhrají, je to smutné. Jediné, co je u nás doopravdy tragické,  jsou lidé, jako pan Černík.

J. Václavíková 9.6.2011 21:46

Re: Přesně,

Paní Martinovská, do kultury moc nevidím, tu bych s dovolením ponechala bokem, ale ty nedostatky pořád ještě ne právního státu a mimojiné i koncepce např. zemědělské politiky mi přijdou jako závažná chyba, Vám ne?

M. Prokop 9.6.2011 21:49

Re: Přesně,

A je EU právním státem?

M. Martinovská 9.6.2011 21:57

Re: Přesně,

Já bych řekla, že on nepíše o nějakých nedostatcích, ale celkově katastrofálním stavu, po přečtení a vzetí vážně takového článku nezbývá než skočit do řeky s mlýnským kamenem na krku. Všechny jeho pozitivní návrhy (družstva, vyšší daně, spoluúčast...) to není nějak zakázané, družstva nikdo nezrušil... a znám jednoho zemědělce, který neskuhrá. Nevím, někde je to možná bída, ale podle mně hlavně v pohraničí a za to může něco jiného než nedostatek družstev. Mně se moc, jako už dlouho nic, líbil Jochův článek. Můj oblíbený odstavec:

Absence této perspektivy (naděje mimo tento svět) je příčinou současné krize Evropy. Ta krize je primárně duchovní a v praxi se primárně projevuje demograficky – ztrátou ochoty mít děti. Z demografie plynou praktické problémy: málo dětí, to znamená málo daňových poplatníků, to znamená málo penízků, to znamená velký boj o dotace. Toto nemá řešení, tento vývoj nemá řešení. Řešením je uvědomění si, že člověk je hodnotou samou o sobě, tudíž i dítě je hodnotou. Proto společnost, která dobrovolně ve svobodě chce mít více dětí, je společností hodnotnější a humanističtější než společnost, která dobrovolně chce mít méně dětí.

J. Václavíková 9.6.2011 22:05

Re: Přesně,

Já autora neznám, proto ho apriori neškatulkuju jako ostatní tady, ale v tom, co všechno jsme podcenili, se myslím celkem trefil. I když si nemyslím, že by tu měla řádit sociální demokracie a předvádět rozdávání napravo- nalevo, v tom, že tu v mnoha věcech trestuhodně chybí jakákoliv koncepce, má podle mě pravdu.

M. Martinovská 9.6.2011 22:15

Re: Přesně,

No ale jaká má být Koncepce v soukromém snažení mnoha jednotlivých zemědělců? Mají mít svobodu a mohou se i spolčovat do družstev, já jsem ale s oddílem docela jezdila po středních i jiných Čechách za komunismu a teď se taky občas na ta samá místa dostanu - a nebyl zoufalejší pohled než na rozpadající se statky JZD - většinou největší ve vsi - všude bordel, shnilé rozpadlé stroje.... bez perspektivy...  postupně se to zlepšuje, nebyla jsem všude, v tradičních zemědělských krajích to vypadá podle mně líp, a nikdo, ani pan Černík, mi nenamluví, že socialistické zemědělství bylo dobré a že se měly nějaké vymoženosti zachovat. Jedině skutečný dlouhodobý vlastník s emůže dobře starat o grunt,  o který pečuje správně, protože ho zdědí jeho děti - nejde mu tedy o to, půdu vykořistit a  vysát, ale pečuje o ni, stejně jako o dům a stodolu, o firmu - copak jsme už všichni zapoměli, k jaké nezodpovědnosti, plýtvání, lhostejnosti - v podstatě krachu - všechno šlo do háje - promiňte - přesněji řečeno do zadele.-  vedlo u nás společné vlastnictví?

J. Václavíková 9.6.2011 22:23

Re: Přesně,

Ono to bylo správně společenské vlastnictví, to byla ta pohroma. To družstevní by ve své vlastní podobě špatné nebylo, ale kromě toho, že bylo zprudka hozeno do vody, se mu ještě podrazily nohy dotovanými potravinami ze zahraničí.

M. Martinovská 9.6.2011 22:28

Re: Přesně,

Rozkulačování byl podle mně zločin na vesnici, cílený rozvrat tradičních struktur, (s cílem snížit religiozitu venkova a zastrašit ostatní) odvoz nejlepších sedláků - zákaz jejich návratu po skončení trestu - častý trest vypovězení - mnohé sebevraždy těchto sedláků - to jsou základy, na nichž vzniklo naše družstevnictví. Jaké základy, takový stav. Naše družstevnictí bylo založeno na jedné velké krádeži a několika vraždách. Promiňte, musím jít. Pozdě se vrátím.

P. Vandas 9.6.2011 21:57

Re: Přesně,

Paní Václavíková, je sice pravda, že na zemědělskou politiku jsem naštván, avšak to co píše pan Černík jsou úplné nesmysly. Kdo ještě pamatuje ty volné skládky NPK na polích, zničená pole nehorázným hubením plevelů skutečnými jedy v nekontrolovaných dávkách, většinou obsahující těžké kovy, tak nemůže nevidět, nádherně obdělaná pole moderní technikou, dávky všeho minimální, neb jsou drahé a i když mne sejří řepka, tak, tak pěkná pole v této zemi nebyla posledních 60 let. A to vše s 5% zaměstnanců proti stavům v roce 1989. Jak napsala paní Goldbergová, je to nedůstojné a lživé skuhrání zhrzeného starce.

J. Václavíková 9.6.2011 22:11

Re: Přesně,

Nemyslíte těžké kovy spíš v hnojivech? Trošku jste mě zmátl. Naše družstva, když odhlédneme od těch socialisticky zhovadilých přístupů k životnímu prostředí, byla celkem v dobré situaci, kdyby nebyla vystavena nerovné konkurenci dotovaných potravin. I když třeba plemenné složení našeho skotu se muselo překopat od základů, teď už tu asi Čestr neuvidíte.

P. Vandas 9.6.2011 22:22

Re: Přesně,

 Ty těžké kovy byly většinou v pesticidech, v hnojivech jako nechtěná přéměs a částečně i v herbicidech. K Vaší větě, že družstva byla v celkem dobré situaci, jenom tolik, že mám jiný názor. Ta družstva byla přezaměstnaná, technika neuvěřitelně zastaralá, agrotechnické postupy nehorázně nešetrné a výkon alarmující. Což nepamatujete, že prasečák a kravín byl v každé střední vesnici a vapřové na krámě pouze v nedostatečném sortimentu i množství? Říkalo se že naši družstevníci vyšlechtili nové plemeno prasete, které má dvě hlavy 8 nohou, samý bůček a nemá kýty ? Nechci včechno hanět, ale milosrdná paměť mnohým bere realistické vidění dneška. Nikdy jsem si nemohl vybrat ze šesti druhů šunky a to i v malém obchodě. A to za cenu, která mi přijde nepřiměřeně malá.

J. Václavíková 9.6.2011 22:37

Re: Přesně,

Pořád mi to vrtá v hlavě, můžete uvést nějaký pesticid, v němž jsou těžké kovy? Mě napadá jen Kuprikol, ale ten snad není masivně používán. To spíš kadmium ve fosfátech.

P. Vandas 9.6.2011 22:40

Re: Přesně,

 Používala se například na moření osiv rtuť. Pesticidy obsahovaly většinou olovo.

J. Václavíková 9.6.2011 22:52

Re: Přesně,

S tím mořením máte pravdu. Mimochodem, jak se to dělá teď? Ale to olovo mi nesedí. Jmenujte nějaký.

P. Vandas 9.6.2011 23:00

Re: Přesně,

 Nemohu sloužit, nepoužíval jsem je a nebyl družstevník, ale když jsem pole koupil a nechal udělat rozbory půdy, olovo, kadmium, rtuť to vše tam bylo a družstevníci mi řekli, že olovo bylo v pesticidech a insekticidech. Já ty přípravky nepoužíval a tudíž je neznám.

J. Václavíková 9.6.2011 23:02

Re: Přesně,

Aha, ale to mohl být spad.

M. Martinovská 9.6.2011 23:20

Re: Přesně,

Ne. Můj známý zemědělec restituoval statek. Nebyl to spad, bylo to nadměrné a nesmyslné používání některých hnojiv a pesticidů. Hromady toho byly místy vysypávanéné na nesmyslných místech. Baráky byly polospadlé. Atd. Rybníky zanesené, bažiny z nich. atd.

J. Václavíková 9.6.2011 23:23

Re: Přesně,

Mluvíte o olovu?

M. Martinovská 9.6.2011 23:35

Re: Přesně,

Zítra tam jedu, tak se zeptám. V Nice, (časopis ČSOP), vycházela za komančů, psali o nadměrném používání dusíkatých hnojiv. Pan Coňk, soukromý sedlák v Písnici, kterému jezdila moje máma pomáhat, říkal, že JZD mu vždycky zabralo jeho pohnojené (10 let starou chlévskou mrvou) a zkypřená pole a dali mu místo toho něco zdusaného těžkými stroji a mrtvého chemií - aby tam něco vůbec rostlo. Toho už se nezeptám - promiňte lehký patos. Ale nemůžu pochopit, jak může někdo obhajovat tak naprostý ekologický i ekonomický, mravní i kriminální průšvih, jako JZD.

J. Václavíková 9.6.2011 23:45

Re: Přesně,

Já neobhajuji vznikání JZD, ale v 89. už šlo o něco úplně jiného. I v naší rodině byli ti, kterým tehdy pobrali majetky, ale zpátky to už nikdo nechceme. Družstva za to dávají jakási vyrovnání. U nás jedno teď celkem funguje. Jde mi o to, že celkově jsme nechali naše zemědělství zbytečně padnout místo toho, aby se využila naše výhoda těch velkých celků s jejich technikou.

J. Václavíková 9.6.2011 23:53

Re: Přesně,

P.S. Dusíkatá hnojiva se splavovala do vodních toků, obzvlášť, když půda nebyla pohnojena i organickým hnojivem, které jinak mělo schopnost je na sebe vázat. Z toho byly zvýšené dusičnany ve vodě. Chlévskou mrvou stačilo hnojit jednou za tři roky. taky se používalo zelené hnojení- zaorávání zbytků. Ale naše disputace s panem Vandasem byla spíš o přítomnosti těžkých kovů v pesticidech. Já mám za to, že to byly spíš organofosfáty, pyretroidy či chlorované uhlovodíky. Ale to je jen nepodstatný detail. Jo a ta těžká technika, to je opravdu malér.

P. Vandas 9.6.2011 22:24

Re: Přesně,

 A koně? Na ty jste nepomyslela? Za socialismu téměř neexistovali, a dnes? Tolik krásných a nesedřených koní, zde bylo naposledy za Rakouska.

J. Václavíková 9.6.2011 22:31

Re: Přesně,

No, já si zase pamatuji, že v těch neefektivně řízených (to říkám s plnou vážností) JZD byli často jezdečtí koně drženi a byli tam i lidé, kteří nás potrhlé nadšence učili jezdit. Teď to mají děti(spíš dívky), které chtějí tento sport pěstovat, složitější, tedy aspoň v té fázi učení. I když kolem Prahy je asi situace jiná. Tady je dost koní, ale žádný ,,oddíl", kde by se dětem věnovali.

P. Vandas 9.6.2011 22:37

Re: Přesně,

 Kolem Vašeho bydliště možná, ale kolem Příbrami a Dobříše bylo prd, pár koní v lese a možná tak 20 na celý okres. Chaloupka v Tochovicích měl asi deset koní v družstvu. O mnoho více toho nebylo.

M. Martinovská 9.6.2011 22:24

Re: Přesně,

Paní Václavíková, promiňte, ale vaše druhá věta je čirý protimluv. Může zemědělec odhlédnout od přístupů k životnímu prostředí? Vždyť je to jeho prostředí! Může si kapr říct, že odhlédnuto od množství těžkých kovů v jeho rybníce je mu jinak docela fajn? To může obyvatel města. Můžete si zahrádku přehnojit jedovatými dusičnatými hnojivy a potom říct, že je v celkem dobrém stavu, protože rajčata jsou hezká? JZD? Vždyť to byly náslím vzniklé celky, kde se poflakovalo spousta budižkničemů, kterým bylo jedno, co družstvo jako celek... co se stane s půdou, co na ní poroste - po nás - potopa! Vždyť nechávali ty výstavné statky spadnout! V reensančních parčících chovali prasata - třeba v renesanční kašně!