29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

Po osmdesáti letech

Celý pátek se vzpomínalo na události před osmdesáti lety. Pozoruhodné je vyprávění 96leté bývalé zahradnice ze zámku v Panenských Břežanech, poslechněte si ho na podcastu Vinohradská 12. Narodil jsem se po válce, v dětství jsem zachycoval ozvěny té události z vyprávění pamětníků. T

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Stirsky 28.5.2022 6:57

Veliká úcta a vděk parašutistům i desítkám těch obyčejných, co pomáhali!!! Hitler, dozvěděv se o smrti H, řekl, že je to stejné, jako by přišel o jednu armádu. H. byl totiž mimořádně schopný a výkonný. Nikdo neví, o kolik milionů Židů by zlikvidoval více, kdyby nezhebnul. Chodil jsem do ZDŠ Resslova 10 a asi v r. 1970 jsem stal z pomníčku stráž. Takže ani komunisté se neodvážili atentát vysloveně odsoudit, byť jako mnozí dnes, kdákali cosi o ukvapenosti, zbytečných obětech atd. Holt byla to londýnská a ne moskevská akce.

J. Vintr 28.5.2022 7:11

Úcta ano, ale vděk? Atentát na Heydricha a následné kruté represe podpořily ve světě prestiž pana Beneše. A ten tuto prestiž využil k komu, aby u nás pomohl k moci komunistům.

J. Hrdlička 28.5.2022 7:21

Atentát podpořil prestiž ČSR (opravdu se neoslavoval u spojenců Beneš, nýbrž Češi a jejich odboj) , způsobil konečně uznání předmnichovských hranic a odstraněním superschopného nácka napomohl i konečnému vítězství.

V. Hájková 28.5.2022 7:15

DNES - s Vámi 100% souhlasím !R^R^R^

P. Dvořák 28.5.2022 6:56

Atentát neměl s myšlenkou odboje moc společného. Byla to politika a musel být proveden, i kdyby Němci do týdne vyvraždili půlku národa.

Svým způsobem měl pro Němce pozitivní dopad. Sice jim zabili jednoho pohlavára, ale Němci následně téměř úplně zlikvidovali skutečný odboj a národ se propadl do něčeho horšího, než "blbé nálady". Ne nadarmo má dodnes pojem "heydrichiáda" nádech hrůzy, beznaděje, očekávání smrti.

Tím ani trošku nechci zlehčovat dobrovolné a osudové rozhodnutí těch, kdo ho provedli a těch, kdo jim pomáhali.

J. Hrdlička 28.5.2022 7:00

Takže dle vás likvidace hlavního okupanta není odbojem?

Odboj byl těžce postižen, ale po nějaké době se zase rozjel. A zlikvidovat možná nejschopnějšího nácka, za kterého plnohodnotná náhrada nebyla, byl i dobrý příspěvek k porážce Reichu.

R. Nešpůrek 28.5.2022 7:14

Možná byste měl jiný názor, kdyby jste pocházel z Lidic. Vlastně to byste zde asi nepřispíval...

Tím hrdinství atentátníků nesnižuji. Jen chci připomenout, že každá mince má dvě strany.

J. Hrdlička 28.5.2022 7:23

Víte co? Zkuste mi laskavě vysvětlit, jak porazit Reich, aniž by to stálo oběti.

Takže dle vás Britové neměli bojovat, protože na to doplatily i spousty jejich civilistů? Váš "argument" je líbivá podpásovka.

R. Nešpůrek 28.5.2022 7:31

Chci jen připomenout, že mince má dvě strany. Že někteří, stojící u zdi, by na to mohli mít jiný názor. To je podpásovka ?

J. Hrdlička 28.5.2022 7:33

Jistěže ano. Protože bez boje a obětí by se Reich porazit nedal. A jeho vítězství by přineslo daleko více obětí, protože už by měli volnou ruku. a nepotřebovali by ani nás.

Proto je vaše nenápadná propagace pasivity tak nechutná.

R. Nešpůrek 28.5.2022 7:37

A vaše nápadná aktivita toho, JEMUŽ NIC NEHROZÍ, tak příkladná. ;-)

J. Hrdlička 28.5.2022 7:41

Jen jsem použil základní logiku, že bez boje a obětí Reich porazit nešlo a že jeho vítězství by přineslo daleko větší zvěrstva.

Abychom si to ujasnili definitivně. dle vás se proti Hitlerovi nemělo bojovat, protože to přinášelo oběti?

R. Nešpůrek 28.5.2022 8:25

Oběti jsou nutné. Ale nesmím to být já ... Toto je váš pohled.

J. Hrdlička 28.5.2022 8:27

Kde jsem něco takového napsal? Zkuste si nevymýšlet.

R. Nešpůrek 28.5.2022 8:34

Nenapsal. Ale vyznívá to tak.

Nemá to cenu, co se stalo - stalo se. Už by se to ale stát nemělo.

J. Kombercová 28.5.2022 9:23

To, co jste napsal, vychází z vašeho mozku, netlačte tu myšlenku panu Hrdličkovi.

Panu Hrdličkovi - děkuji.

R. Nešpůrek 28.5.2022 10:13

Ano. Je to moje myšlenka : "Oběti jsou nutné." Jen to nesmím být já nebo z mých blízkých.

J. Vintr 28.5.2022 7:17

Heydricha nejspíš chtěli zlikvidovat sami Němci. Taky mu nejspíš na onen svět po nepodařeném atentátu pomohl doktor, poslaný z Berlína. Heydrich by totiž příliš ambiciózní a jako šéf policie věděl spoustu věcí, kterými byl pro ostatní nacistické pohlaváry nebezpečný.

J. Hrdlička 28.5.2022 7:24

"nejspíš, nejspíš, nejspíš";-D Jste prostě insider:-)

J. Vintr 28.5.2022 8:51

"nejspíš" proto, že tyhle věci už dnes nikdo objektivně nedokáže.

V. Hájková 28.5.2022 7:18

Dvořák plácá jen stupidity - a to vše jen proto , že tito parašutisté přilétli z Londýna a ne z Moskvy- to by bylo všechno zcela jinak!!!!!!

P. Dvořák 28.5.2022 8:02

Troll Hájková zase jako vždy vypleskl totální ženopohlavštinu.

P. Jánský 28.5.2022 6:55

"Slováci měli svoje povstání"

SNP je komár nafouklý do rozměrů velblouda.. ve vzorně kolaborujícím národě s Hitlerem pár lidem došlo, že válka je prohraná.. aby se po válce nemuseli hanbou propadnout zahráli si na partyzány.. trvalo 14 dní než to Němci pochopili a udělali pořádek..

SNP nejlépe vystihuje vtip, jak v horách na salaši babička pomáhala partyzánům.. a co říkali partyzáni? Danke schon..

V. Vérosta 28.5.2022 6:58

Ještě komičtější je "povstání pražského lidu", za tři minuty dvanáct před koncem války.

V. Mokrý 28.5.2022 7:01

JO, pražáci !

J. Hrdlička 28.5.2022 7:02

Každému, kdo je schopen uvažovat, je jasné, že povstání mohlo začít až v době, kdy byly blízko spojenecké armády. A i tak byly boje tvrdé a přinesly spoustu obětí.

Pro někoho alternativně inteligentního je to ovšem komika:-/

J. Vintr 28.5.2022 7:08

Zcela zbytečných obětí.

J. Hrdlička 28.5.2022 7:25

Jasně, Němci už se vlastně nikde nebránili, nedělali si z měst opěrné body...:-/

J. Vintr 28.5.2022 8:49

Kdyby 5. května zůstali pražáci doma, tak by Němci opustili Prahu bez jediného výstřelu a válka by neskončila ani o vteřinu později. Jen by zůstalo mnoho lidí na naživu. A komunisti by neměli legendu o slavném osvobození Prahy Rudou armádou.....

R. Nešpůrek 28.5.2022 7:16

Myslíte tím i Vlasovce ?