2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

Plácnutí do vody

Snaha o další zvýšení stranických preferencí, jakož i o své opětovné zviditelnění vedla Jiřího Paroubka k tomu, že „přátelům“ z Lidového domu naordinoval nové hlasování o vyslovení nedůvěry vládě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
PetrH 5.11.2007 21:17

Re: Re: Ano. Pochybujete o tom snad?

Flobertka bude silnější a vy budete vrah. Popřemýšlejte trošku.

zíralek 5.11.2007 21:23

Re: Re: Re: Ano. Pochybujete o tom snad?

Jistě, jenže já se dál budu vyvíjet třeba i v base, na rozdíl od Vlka. Přemýšlejte trochu Vy, opravdu by se vám líbil středověk?;-P

vlk 5.11.2007 21:26

To mne ještě zaujalo...

Kam se budete vyvíjet? Nebo porušíte zákon zachování hmoty?

Minutus 160.218.197 5.11.2007 21:25

Ahojky :-)))

Vlku, cca 12-13. století. Země ANGLIE... bojový popěvek vzbouřených sedláků.

Nic, jsem chtěl jenom BTW načrtnout, že sociální bouře nejsou výmyslem 20 století.

A ne - od koho první vlastník koupil, ale komu ukořistil, ukradl...

vlk 5.11.2007 21:28

No, odhadoval jsem spíše Francii :-)))

V žádném případě si nemyslím, že sociální bouře jsou výmyslem 20. století. Za takového nevzdělance mne snad nepovažuješ :-)

Ps. Pokud někomu ukořistil, ukradl, tak stále ještě není vyřešena otázka - kde či od koho to schrastil ten první legální vlastník, oběť loupeže? 

Minutus 160.218.197 5.11.2007 21:48

Re: No, odhadoval jsem spíše Francii :-)))

Bych si ani ve snu nedovolil Tě považovat za nevzdělance... fakt ne. Naopak (můžu přiznat závist?) Ti závidím ten Tvůj rozhled... opravdu K tomu se už asi nedopracuji,

V té Anglii šlo zřejmě i o nacionální konflikt - Normané vers. Anglosasové. Což hezky popsal už sir Walter Scott.

První vlastník... vlku, vždyť Ty sám jsi napsal smečky. Nejsilnější ze smečky... a jenom tenký nátěr civilizace nám brání přiznat si, že to tak funguje i dnes v té naší "civilizaci".

vlk 5.11.2007 21:55

Kousek dole píšu,

že to bylo přátelské pošťouchnutí ve stejném stylu jako Adam a Eva versus šlechta :-)

Jinak můj rozhled je velmi omezený a díky mé lenoře si všímaví povšimli, že často nahrazuji znalosti logikou. Dokud něco nepotřebuji, neučím se do zásoby. Jsem lemra líná, no...

PetrH 5.11.2007 21:31

Re: Ahojky :-)))

Nemohl vyrobit a vydělat?8-o

vlk 5.11.2007 21:38

Mohl.

Ale mnou použitý argument se používá především z hlediska územnícho vlastnictví - půdy, lesů, luk  a strání. Většinou ho používají humanisté, což mne samotného překvapuje, neboť jediná možná opověď je kdo první ho dokázal ovládnout a své vlastnictví obhájit.

Fafa 5.11.2007 21:40

Vlku,

neni ale takhle pojimane vlastnictvi podstatne starsi nez lide? Vy vlci si pry znackujete teritoria a branite se vstupu prislusniku jine smecky. ;-)

vlk 5.11.2007 21:44

Ano, je.

Člověk je přeci také teplokrevné zvíře, živočišný druh. Tuším obratlovci, teplokrevní, savci, primáti.

Morálku a zvyky (včetně právního řádu) postupně pěstujeme a upravujeme podle dosažené úrovně schopnosti přežít.

Fafa 5.11.2007 21:50

Ano, je.

S tim naprosty souhlas. Ale pak nema smysl patrat po PUVODNIM vlastnikovi. V biologicke rovine byli komari prenasejici zlutou zimnici spoluvlastniky Havany a udrzovali ostatni spoluvlastniky jako treba lidi v mensinovem postaveni. Po odstraneni Aedes aegypti  z Havany se novi vlastnici z rodu Homo sapiens uspesne zmocnili celeho teritoria.  

vlk 5.11.2007 21:52

Já po něm nepátrám.

To bylo přátelské popíchnutí Minutuse a doufám, že to také tak bral :-)))

PetrH 5.11.2007 21:53

Re: Mohl.

Lidí přibývalo, majetku v podstatě taky, toho movitého, zatímco vhodné půdy začínal být nedostatek. Dokud stačilo klučit lesy a široko daleko nenarazit na konkurenci, fungovalo společné kmenové vlastnictví. Pak půda přestávala stačit a z okolních lesů vylézali zlí lumpové... jednou Kelti, jednou Germáni, jindy třeba Lučani, každej cizí byl zlej lump. Přepadali se navzájem, zajaté muže použili jako zárodek zemědělské mechanizace, ženy použili tradičním způsobem. No a docházelo k rozdělení původně společného majetku, ti silnější měli víc, ale za to se čekalo, že ty slabší budou chránit. Pochopitelně ne zadarmo. Takže se společnost rozvrstvila. Větší vlastníci vládli a chránili slabé, kteří to spláceli prací. Ti chytřejší nebo manuálně zručnější mezi těmi slabšími si zase vydobyli místo na slunci díky svému talentu. A vznikli řemeslníci, kněží, bardi... A výrobky, ať už to byla sekerka, šátek, píseň nebo talisman. A směna těch produktů. A tak dál až k Billu Gatesovi;-)

tich@dohoda 5.11.2007 20:38

prerozdelovani od bohatych/schopnych/pracovotych k chudym/neschopnym/linym je dan za to ze chudi/neschopni/lini nechaji bohate/schopne/pracovite vicemene napokoji.

vite Vlku, pokud mrknete na skandinavske zeme, odtamtud jen malokdy pochazi lide, kteri jsou mezi TOP 100 Forbes magazine, take mira zdaneni je tam safra progresivni. Presto pokud se delaji nejake vyzkumy a statitistiky spokojenosti, obvykle se severane radi mezi ty nejspokojenejsi. V dotazech na dane pochopitelne nerici nadsenim, ovsem konstatuji, ze za ty dane zase dostavaji slusny servis od statu. Optimalni to jiste nebude nikdy, nicmene je fakt, ze za dane si kupujeme socialni smir a pacifikujeme kanonyry z Aurory. Jeste k tem severanum, oponenti casto poukazuji na vysoke % sebevrazd, ovsem znalci pomeru tvrdi, ze na tom se dost podepisuje dlouha zima, polarni noc/den , z toho plynouci chlast a nasledne dobrovolny odchod do vecnych lovist ;-) Cest

vlk 5.11.2007 20:49

Nabídnu Vám vlastní vysvětlení.

Je velký rozdíl mezi lidmi z hor a z teplých nížin. Ti první mají přirozené chápání vlastní odpovědnosti vůči společnosti a navzájem i schopnost individuálního konání. Lidé z úrodných nížin naopak preferují neadresnou komunitu. Neurčuji, co je dobře a špatně - oba to jsou dobré algoritmy přežití v konkrétních podmínkách.

Spolu s vyšším podílem přímé demokracie lze pozorovat jistou smečkovitost s funkční autoregulační mechanismy. Ve smečce (definované podle tříbodové stupnice) může fungovat jakýkoliv sociálněekonomický systém. Domnívám se, že jestli dojde k otevření těchto společností (příliv lidí z nížin), o svoji výlučnost přijdou.

PetrH 5.11.2007 20:52

Re: Nabídnu Vám vlastní vysvětlení.

A už se tak děje. Masivní migrace z nížin - hlavně z islámských krajin, ale nejen odtamtud - už dělá ve Skandinávii svoje:-/

pf 5.11.2007 21:02

prirodni pomery

nic jineho neni pricinou. Nahore na severu je nutna rozsahlejsi kooperace a bez ni je jednoduse jedinou alternativou umrznuti. V takovem Baghdadu by urcite par poradnych norskych zim stacil na vyreseni tisicileteho sporu o par versu v koranu.

vlk 5.11.2007 21:10

A nepíšu snad o determinaci přírodními poměry?

Fafa 5.11.2007 21:38

To Pf,

cim to je, ze v obdobnych prirodnich pomerech severniho Ruska je kooperace podstatne mensi a umrznuti podstatne pravdepodobnejsi? A naopak cim to, ze i v pomerne studenych zimach severniho Nemecka se tak pekne darilo nabozenskym valkam?  

vlk 5.11.2007 21:41

Velikost sociální skupiny...

Fafa 5.11.2007 21:44

Vlku,

pokud jsou zakladem prirodni pomery, tak se nabizi otazka, proc je socialni skupina odlisne velka v Norsku a v Rusku?

vlk 5.11.2007 21:47

Údolí a fjordy versus šíré pláně?

Schopnost reálné komunikace a kooperace, kterou určují (určovaly) geografické podmínky. Myslím si, že to silně ovlivňuje formu a fungování sociální skupiny.

A také si myslím, že s otevřením společnosti a odstraněním těchto limitů technikou o svoji výlučnost přijdou.

Fafa 5.11.2007 21:03

Ahoj Dohodo,

drobny problem je v tom, ze Severane obecne a Norove specialne celkem nekradou a da se na ne spolehnout. Takze pomerne vysoke dane celkem s jistotou budou kupovat servis pro obcany. V mnoha dalsich zemich se da predpokladat, ze se vybrane dane rozkradou a obcane se o sebe budou muset postarat sami. Treba v subsaharske Africe vlada zvesela krade, i kdyz obcane umiraji hladem. Ceska republika je pak nekde mezi temito dvema extremy.

Otazkou by bylo, proc zrovna ve Skandinavii se lidi chovaji tak slusne? Je osobne si myslim, ze je to nabozenstvim, ale tady se asi neshodneme.

K tem kanonyrum, treba Britanie se podobnych kanonyru nikdy nedockala a pritom tam v 19.stoleti byly dane podstatne nizsi nez dneska. Je otazkou, jestli by se kanonyri dostavili pri navratu k danove politice z roku 1880, kdy vlady v demokratickych zemich rozhodne neprorozdelovaly temer polovinu GDP.  

Pavlik Knedlik 5.11.2007 21:10

Re: Ahoj Dohodo,

Znaval jsem jednoho fafu - byl to syn jakehosi ruskeho vedce a velmi dobre se nam spolu chlastalo. Nejses to osobo nahodou ty?

Fafa 5.11.2007 21:32

Pavliku,

syn ruskeho vedce nejsem, ale jestli jsme spolu chlastali, to vyloucit nemuzu. Kdy a kde (priblizne)?

Pavlik Knedlik 5.11.2007 20:32

"existuje nějaký jiný způsob získávání hodnot než vlastním přičiněním"

Zcela jiste, napriklad parasitovanim - i kdyz i v pripade parasitovani se clovek zrejme musi nejak pricinit.

Priznam se ze nevidim sve misto na svete proto abych zachranoval spolecnot a hledal jakousi absolutni pravdu pro vsechny. V podstate me vubec nezajima co ostatni delaji, coz neznamena ze si sam pro sebe nepopisuji jejich komportment a nehodnotim ho.

Hledim si svych vlastnich zajmu, a popravde receno povazuji za vyhodnejsi zivit nejakeho toho parasita ci lepe receno se pokusit mu pomoci stat se neparasitem nez abych musel vynakladat prostredky proti tomu aby tento parasit si vzal recene prostredky silou. Problem samozrejme spociva v tom ze cim vic clovek parasitovi da, tim vic parasit chce, ale na druhou stranu mnoho parasitu se diky recene pomoci stane neparasity a cela vec se tak nejak kompenzuje.

Jelikoz stavu kdy jsou vsichni neparasiti nelze dosahnout, prijde mi receny pristup vhodnejsi protoze alternativou je zakopova valka. Takhle clovek aspon prozije zivot v relativnim klidu. Petr H tady sice furt queeka jak je to skvele v Americe kde pro parasity skutecne moc velke pochopeni nemaji, ale muzu mistoprisezne prohlasit ze prochazka centrem napr. Philadelphie neni vubec nic prijemneho a na takovy zhivot se muzu s prominutim wysrat. To si radsi asi budu zhivit sveho socana.

vlk 5.11.2007 20:42

No a v tom je problém :-)

"...lepe receno se pokusit mu pomoci stat se neparasitem..." - no a nejlépe se mu pomáhá tím, že budeme uspokojovat jeho oprávněné lidské potřeby. Proč by za těchto okolností toužil přestat být parazitem mi neleze na rozum ;-)

Ten boj probíhá. Evropa je historicky nastavena na nižší míru samostatnosti a vyšší míru dirigismu. Ty individuální existence schopné jsme vyexpertovali především právě do Ameriky :-) 

Další problém je v tom, že s jídlem roste chuť - co si dnes vydupali jako mimořádnou dávku, to zítra berou jako samozřejmost. Proč bych měl děti učit pracovat, když mohou parazitovat? Tato cesta také nevede ke kýženému cíli...

Pavlik Knedlik 5.11.2007 20:56

Re: No a v tom je problém :-)

Prestoze pojem "parasit" ci to co vsechno obsahuje v tomto kontextu zbytnel do neuveritleneho rozhsahu (hovorim v kontextu toho hypertrophovaneho socanstvi na nez si predpokladam oba - i ostatni - stezujeme), rekl bych ze naprosta vetsina tech kdo jsou chudi/neschopni/lini by byli bohatumi/schopnymi/pracovitymi a mozna jsou i nelini ale okolnosti jejich zivota jim nedovolili se takovymi stat. Pokud se temto lidem pomuze, mnohdy se skutecne bohatumi/schopnymi/pracovitymi stanou a je lepsi podat pomocnou ruku nez je nechat se topit ve vlastni neschopnosti.

Na vyssi ci nizsi mire dirigismu neni nic spatneho pokud na v tomto smeru existuje konsensus. Myslim ze Evropane umi zit lip nez Americane a jsou ochotni snaset urcitou miru dirigismu vymenou za to ze se mohou projit v noci skrze mesto bez toho aby se bali ze je nekdo zapichne. BTW, pravdepodobne nejhruzostrasnejsi noc v zivote jsem prozil v Miami kdyz jsem tam musel preckat v zaparkovanem aute do rana nez otevreli pristav. Nedokazu si predstavit ze bych tam sel na romatnickou prochazku se svou pritelkyni.