19.6.2024 | Svátek má Leoš


Diskuse k článku

Myslíme na vás, ale nechceme

Ve Varšavě se sešli potentáti Evropské unie s představiteli zemí, které jsou účastné na projektu Východního partnerství. Přitom je jasné, že rozšíření Unie nepřipadá v úvahu a Unie těm východním partnerům vzkazuje, že „na ně myslí“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vandas 3.10.2011 0:21

Re: Pane Anděli,

Dobrou noc.

P. Vandas 3.10.2011 0:21

Re: Pane Anděli,

 Musíte mazat akorát. Lze však použít i vodou rozpustitelné lepidlo, např na tapety.

J. Václavíková 3.10.2011 0:19

Re: Pane Anděli,

Tak dobrou noc a moc děkuji za rady.

J. Václavíková 3.10.2011 0:11

Re: Pane Anděli,

Nebude to sádlo vadit spárovací hmotě? Tedy nezalíčí se jím a chytne ve spárách?

J. Václavíková 3.10.2011 0:09

Re: Pane Anděli,

Díky. S tím lepením kousků jsem to už zkoušela, jak jsem níže popisovala panu Andělovi, ovšem šlo o pravidelné čtverce. Tedy pravidelné.... Až při práci jsem si uvědomila svou chybu, že totiž bílé obkladačky měly jinou tloušťku než jiné, takže jsem musela každý kousek zvlášť podmazávat. Byla to sranda. Ale mám to rovné :-)

P. Vandas 3.10.2011 0:06

Re: Pane Anděli,

 Roztloukejte ty dlaždičky z rubové strany, na hadrové podložce. Nezničíte glazuru.

P. Vandas 3.10.2011 0:04

Re: Pane Anděli,

To je výborný nápad. Doporučuji, abyste se nechala inspirovat velikány architektury ,Antoniem Gaudím a Friedensreichem Hundertwasserem, kteří v tomto oboru stvořili geniální kreace. Zejména záchodky s mozaikou od Hundertwassera. K věci technické. Roztlučte je kladivem na přiměřené fragmenty a poskládejte barevný obrazec na rovné podložce s vhodnými mezerami a jednotlivé kousky obrušte na brusném kameni jen když lom je nevhodný a příliš ostrý. Vezměte průhledný papír a natřete jej lepivým olejem, či třeba sádlem a položte na srovnaný odrazec. obraťte podložku i s fixovanou mozaikou na papíru a přiložte ji jako část celku na připravenou stěnu pokrytou lepidlem na obkladačky. Papír po zavrdnutí sejměte a mozaiku zaspárujte. Jde to vcelku snadno. Nedělejte chybu, že budete lepit fragmenty jednotlivě na místo, neb to budete mít hrbaté.

J. Václavíková 3.10.2011 0:04

Re: Pane Anděli,

Já už jsem verzi s řezáním vyzkoušela v kuchyni, ale tam jsem si ,,vyráběla" malé čtverce. Teď chci nepravidelné tvary.

J. Anděl 3.10.2011 0:02

Re: Pane Anděli,

Vyhledám si to. Pan Opatrný má příznačné jméno :).

Přeji dobrou noc.

PS: něco podobného s těmi obkladačkami nás napadlo před časem. Koupili jsme nějaké dlaždičky do koupelny a odborník je pak zlomil prostě v ruce a řekl, že jsou nekvalitní a pořídil nám do koupelny jiné. Tak jsem pak uvažoval, co s nimi. Už jsem na ten nápad zapomněl, díky za připomenutí :).

J. Václavíková 2.10.2011 23:56

Re: Pane Anděli,

P.S. Vztah k SŘLI ale neřešil, pokud vím, v tom budete mít primát.

J. Václavíková 2.10.2011 23:55

Re: Pane Anděli,

Podívejte se na Lidovky na články pana profesora Z. Opatrného. On se GM zabývá. Jsou to ale už starší články. To abyste měl inspiraci.

J. Václavíková 2.10.2011 23:54

Re: Pane Anděli,

Chtěla jsem si trochu zablbnout a udělat na záchodě keramický obklad, ve kterém bych použila mozaiku ze střepů obkladaček. Nejsem si jista, jestli je mám jen rozbít, nebo radši nařezat.

P. Vandas 2.10.2011 23:51

Re: Pane Anděli,

 Což o to, jen jestli budu mocen odpovědi.

J. Václavíková 2.10.2011 23:48

Re: Pane Anděli,

Pane Vandasi, můžu ještě požádat o radu?

J. Anděl 2.10.2011 23:43

Re: Pane Anděli,

Já se bál, že se mi vykouří z hlavy. Ale už v úvodu jsem psal, že to asi bude na jindy. Nečekal jsem, že se takhle pozdě zapojí pan Janyška, pan Vandas už přál dobrou noc...

Půjdeme spát, třeba se k tomu vrátíme.

J. Anděl 2.10.2011 23:41

Re: GMO a spontánní řády

Ochutnala jste ho někdy? Zkuste nějaké mladé lístky z nevykvetlých rostlinek. Chuť trochu připomíná zelený hrášek, podle mě je to dobrota :).

P. Vandas 2.10.2011 23:40

Re: Pane Anděli,

Ano, myslím že je to téma obrovské a velmi závažné.

J. Anděl 2.10.2011 23:40

Re: GMO a spontánní řády

Díky za výborný příklad a citát. Vnímám to podobně. Jen v moci jedince je namalovat pruhy na napajedlo, ne však už vytvořit cíleně rostlinu, která se s využitím nějakých cizích genů bude bránit třeba nějaké plísni. Nemyslím si, že to je ohavnost, jen to kontrolu z rukou jedince předává výš, do rukou složitých systémů. A protože pan Janyška a ostatní pořád hovoří o té individualizaci, prostě mi to neštymuje.

Jinak k hloubavosti, mám kolem sebe lidi, kteří tohle dost řeší, tak dnes jsem přednesl něco, co mě napadlo při dnešním rozhovoru se sousedy u piva a zmrzliny a zeleného čaje :). Jeden soused si tam instaluje takovou malou buňku (připomněl mi Vaší ideu poustevny), on se zmínil o pšenici, která není schopna reprodukce a navíc je to snad nějakým porušením copyrightu či co, jestli jsem to správně pochopil.

Pro pana Janyšku je to úspěch, že jsem si na něj, resp. na sřli, vzpomněl při nedělní siestě na sluníčku.

P. Vandas 2.10.2011 23:40

Re: GMO a spontánní řády

 Se rdím.

J. Václavíková 2.10.2011 23:38

Re: GMO a spontánní řády

No to je nápad! Ten ptačinec mě už roky ničí, nezmar jeden zavlečený, nemůžu se ho zbavit a ještě ta představa, že ho budu muset jíst!

J. Václavíková 2.10.2011 23:36

Pane Anděli,

zajímavé téma, ale neotevřeme ho jindy?

J. Václavíková 2.10.2011 23:36

Re: GMO a spontánní řády

To je přímo geniální závěr, pane Vandasi! :-)))

J. Anděl 2.10.2011 23:31

Re: GMO a spontánní řády

PS: ty brambory si asi nechávají lidé naklíčit sami. U těch zbývajících rostlin si nejsem jistý. My si schováváme semínka z dýně hokkaido a následně pěstujeme, dýně se ovšem hodně navzájem kříží... Nikdy jsme ale neponechali více generací.

Ještě jinak k té soběstačnosti - možná bychom se zase naučili jíst pampelišky a lebedu a ptačinec žabinec :).

P. Vandas 2.10.2011 23:22

Re: GMO a spontánní řády

 Především, pane Anděli, smekám. Líbí se mi Váš hloubavý duch a i já mám pochybnosti o budoucích dopadech GMO, které jste naznačil v bodě 2.) Tuším, že to povede k ekonomickému zotročení lidstva, jako celku.  Každé zrno totiž má v sobě podpis vlastníka a tím není ten, kdo pěstoval. V tomto bodě jste zmínil i proglém terminálního genu. To je přímo hazard. Pokud zrno není schopno reprodukce, tak jistě jednou nastane okamžik světové krize, kdy nebude co zasít, neb osivo bude mrtvé a tudíž do roka bude mrtvé i lidstvo. Jinak proti genovému inženýrství nemám velké námitky a v odolnosti proti škůdcům je výtečné a prospěšné. Nepovažuji tyto manipulace, ani za rozpor s mým vyznáním. Syn mi položil nedávno záludnou otázku, zda si myslím že genové manipulace jsou v rozporu s Biblí. Přemýšlel jsem o tom a vzpoměl si na známý biblický příběh o Jákobovi a jeho tchánu Lábanovi.  Ve zkratce.: Jákob si hledal nevěstu u vzdáleného příbuzného, jistého Lábana. Ten měl dvě dcery Ráchel a Líu. Ráchel byla krásná a Jákob se hned zamiloval. Lában však řekl: Dám ti dceru za ženu, když mi budeš 7 let sloužit. I sloužil a pásl stáda ovcí a tyto velmi Lábanovi rozmnožil. On mu však podstrčil za ženu starší a ošklivou Líu. Jákob zuřil a nebyl s věcí smířen. Lában mu dal návrh: Dám ti i  Ráchel, ale musíš dalších 7 let sloužit. Jákob přijal, ale s podmínkou, že ty ovce co se narodí strakaté budou Jákobovy. Lában lišák si mnul ruce, neb věděl, že strakatá ovce je velká vzácnost a tak o mnoho nepřijde. Co se však nestalo. Jákob vypozoroval jev, že když ovce při páření kouká u napajedla na strakaté pruty, rodí se strakatá jehňata. A tak to udělal řízeně, nakladdl u napajedla strakaté pruty a přivedl kozly a citát: Genesis  kap. 30.verš 39. "I počínali ovce ,hledíce na ty pruty a rodily jehňata přepásaná na nohách a peřestá i strakatá." Z toho jsem vyvodil, že člověk je oprávněn zasahovat do genetické výbavy zvířat a že Hospodin to jako ohavnost neshledává. Naopak.

J. Anděl 2.10.2011 23:20

Re: GMO a spontánní řády

Jinak nezávisle na konkrétně gmo jsem nedávno přemýšlel nad tou soběstačností, třeba kdyby opravdu postoupila ekonomická a případně i energetická krize. Nad tím, že většinu surovin dovážíme, což by mohlo přestat fungovat. I to, co jíme, z velké části roste někde jinde. A často kupujeme připravené osivo - třeba na vlastních zahrádkách stejně většinou pěstujeme mrkev, zelí, rajčata, brambory, prostě všechno z kupovaných semínek. Kdo si nechá vykvést mrkev či salát na semínka? Vydrželi bychom několik sezón, nebo by nám potomci potomků zmutovali do něčeho neživotného? A opravdu nejde jenom o gmo, ale právě i o ty normálně vyšlechtěné rostlinky.

Nevytvářím nějaké katastrofické vize, jen přemýšlím, jak bychom asi hospodařili, kdyby mezinárodní transport surovin a energií selhal... A právě ty gmo jsou, jak píšete, o level výš. A možná právě o level vzdálenější schopnosti sám si ty věci zařídit. S nadsázkou bych to přirovnal k tomu, že kdo měl doma škodovku stodvacítku, ještě si na ní leccos dokázal udělat sám. Na dnešním autě už tak maximálně vyměníte vodu v ostřikovačích.

Netvrdím, že taková míra soběstačnosti bude nutná. Doufám, že ne.

S. Vaněček Šauerová 2.10.2011 23:11

Jistě. O tom však nebyla řeč.

Kdopak že to tady neumí číst, paní Kanioková ? :-) No nic. Chtěla jsem jen přinutit paní Wiki, aby si - chce-li něco veřejně tvrdit - zjistila, o čem to vlastně píše. Nepravdy píše dost často. Chci věřit, že z nevědomosti a nikoliv ze zlého úmyslu. Člověk by měl být odpovědný nejen za to, co říká, ale i za to, co píše, souhlasíte ? :-)

Dobrou noc i Vám.

J. Kanioková 2.10.2011 23:08

Jak to může být jiná věc? Ve výsledku jediného roku jediné firmy nesmyslná koupě a taky ztráta?

J. Anděl 2.10.2011 23:05

Re: GMO a spontánní řády

Tak, souhlasím. Uměle modifikované rostliny (dokonce i ty vyšlechtěné) však nejsou modifikovány spontánně podle prostředí, nýbrž na základě lidské úvahy o specifické účelnosti.

Zmínil jste kdysi pravičáka jako maximálně soběstačného člověka (příklad s pouští např.). Nemáte pocit, že gmo se z toho vymykají či minimálně mohou vymknout? Nemyslím, že hrozí únik trifidů či jinak nebezpečných rostlinek, tyto vize přenechám scénáristům hororů, spíš že takto vytváříme potenciální nástroj pro takové manipulace zemědělskou produkcí, proti kterým je likvidace českého cukrovarnictví či pěstování řepky na pohonné hmoty banální záležitostí. A to vše způsobem, který se naprosto vymyká či může vymknout kontrole těch národních států.

J. Kanioková 2.10.2011 23:05

Ovšem v tomtéž roku koupě byla 4 mld. ve ztrátě

K. Janyška 2.10.2011 22:57

Re: GMO a spontánní řády

Genetika je věda. Gentický kód však ne. To je zápis vzniklý evolucí. Je modifikován spontánně podle prostředí, ve kterém se rostlina, tedy její organismus,  nachází... Dzp.