31.3.2023 | Svátek má Kvido


Diskuse k článku

Mlok pana Povondry

Každý asi zná ten obraz, závěr Čapkovy Války s Mloky, kdy se panu Povondrovi vynoří před přídí jeho lodičky někde z hlubin Vltavy u Národního divadla Mlok.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jiří K. 15.10.2007 17:41

Re: RadkuH,

Jaké pro toto tvrzení máte Ivane důkazy obecně a v případě vědců z panelu IPCC zvláště?

Ivan Nový 15.10.2007 17:55

Jiří K.,

no to vytváření reality vidím v představě, že se lidé mohou dohodnout na omezování produkce CO2. Lidé si totiž nezvolili kolik CO2 budou produkovat, úroveň produkce CO2 je výsledkem interakcí mezi lidmi a prostředím ve kterém žijí. Asi tak, nemůžete si zvolit, že 1+1 bude 3, protože by to tak bylo lepší.

Jiří K. 15.10.2007 18:19

Re: Jiří K.,

hmm, takže důkazy žádné ...

janabok 15.10.2007 17:28

Re: Re: No to je zábavné,

dodáte-li, že výstupy a závěry oněch vědců hodláte hradit jenom a pouze ze své peněženky, nic proti Vašemu příspěvku...

vlk 15.10.2007 17:30

Nerozumím.

Vizionář je utvořeno od slova vize. Myslím, že jsem to použil vhodně. Nikde jsem však neuváděl žádnou souvislost s žádným panelem ani panelákem, Al Gorem ani Al Dolem. Dokonce ani o Klausovi nebyla řeč. Jste si jistý, že reagujete ve správném vlákně?

RadekH 15.10.2007 17:57

Re: Nerozumím.

Milý Vlku,

možná jste si nevšiml, že článek, ve kterém jste uveřejnil svůj příspěvek je především o Al Gorovi.  Pokud jste ovšem nereagoval na tento článek a pouze prostě píšete napříč internetem co Vás zrovna napadne, tak jsem opravdu na Váš příspěvek neměl reagovat.

No a k tomu významu snad definici z Wikipedie:  visionary came to mean also a person with a clear, distinctive and specific (in some details) vision of the future, usually connected with advances in technology or political arrangements. Examples would be Buckminster Fuller in architecture, and some of the pioneers of personal computing such as Steve Jobs.  Jinými slovy, vizionář je ten, kdo úspěšně předvídá věci budoucí.

vlk 15.10.2007 18:02

Možná jste si nevšiml,

že článek, ve kterém jsem uveřejnil svůj příspěvek NENÍ především o Al Gorovi :-)))

Jinak já jsem někde napsal, že mnou zmínění nositelé vizí nemohou mít pravdu? Podstatný byl způsob, kterým své vize uvádějí v život. Není to zatím příliš složité?

Radekh 15.10.2007 18:53

Re: Možná jste si nevšiml,

Milý Vlku, pro jistotu jsem zkopíroval Váš příspěvek, abychom opět nebloudili:

1) jedni chtějí lidi vychovávat, zpravidla s nevalným výsledkem a žijí podle svých vizí. Přesvědčují, otravují - ale dál nezajdou. K stáru se zpravidla uchlastají a nebo bídně zhynou při realizaci svých snů.

2) druhá skupina při vědomí nevalných výsledků té první rozhodne, že jejich cíle jsou příliš ušlechtilé než aby zůstaly nepochopeny a nerealizovány přízemními lidmi a cítí se oprávnění prosazovat dobro lidí i proti jejich vůli.  Svatý cíl a vědomí, že mají pravdu ospravedlní veškeré použité metody.

Mohl byste prosím sdělit, do které Vaší skupiny patří Wikipedií uvedený příklad vizionáře Fuller nebo Jobs?

A znovu přímá citace: Z každého odstavce 1-Formuloval ji v souvislosti s udělením Nobelovy ceny Al Goreovi, tomuto demagogovi, který byl dokonce i soudně usvědčen jako lhář zkreslující fakta. A už je to tady, fanoušci „tlačí Al Gorea do Bílého domu“, samozřejmě povzbuzeni politickým rozhodnutím výboru udílejícího cenu, které dodali prestiž především přírodní vědci 2Ano, vřava která teď vypukla po udělení Nobelovky Al Goreovi, jenom dokazuje, že jde o politickou kauzu, jde o střetnutí myšlenkových konceptů. Al Gore je zvěstovatel čehosi, co nese mnohé rysy náboženství.3Al Gore lže, jak dokázal soud. Je strašné oceňovat někoho, kdo lže, a něco, co je vylhané. Je strašné tomu tleskat. Al Gore překroutil kde co, aby dokázal, že lidská činnost je schopna zásadně zvrátit chod něčeho tak velebně nedotknutelného, jako jsou přírodní děje, především pak klima. 4Je těžké protestovat proti tomu, že britská vláda hodlá Al Goreův pamflet vnutit do škol coby „vědeckou pravdu“. Je těžké prohlásit, že člověk není odpovědný za procesy opakující se tisíce let.   A to bylo jen namátkou vybrané.  To jste opravdu přehlídl, o čem a o kom ten článek je?

Psí vrah Čumil 15.10.2007 16:51

A ještě jedna, která reflektuje zmatek v Liberálním institutu...

http://www.ceskenoviny.cz/svet/index_view.php?id=276549

libero 15.10.2007 16:57

Re: A ještě jedna, která reflektuje zmatek v Liberálním institutu...

Proč zmatek, jednotný (povinně) názor by byl jen před nějakými těmi desetiletími.

Podle těch Hospodářek se to nejspíš týká velmi specifické oblasti trhu, počkám si na odborný rozbor.

Ivan Nový 15.10.2007 16:57

Čumile,

odkazujete jen na produkty českých PR agentur :-)))))) Teorie her neřeší jak systém má vypadat, ale jak se adaptovat na stavy systému, které prožíváte :-)))) No a to je rozdíl, který jak se zdá nevidíte.

vlk 15.10.2007 17:08

Čumile, proboha :-)

Nejdůležitejším výstupem trhu jsou informace, které umožňují jednotlivcům racionální rozhodování. Záměrné zkreslení nebo zamlčením informací způsobí posun v rozhodování, třeba i ve Vámi zamýšleném směru. Nic to však nezmění na tom, že byste musel podávat zkreslené informace stále (mít je pod kontrolou), aby nemohlo dojít k racionálnímu korektivu.

To není nic nového, obávám se, že opět někdo vědecky dokázal (či popsal - nevyjde-li to knižně, jako by to nebylo:-) západ slunce. Klíčové bude stanovit, zda je vůbec možno komplexně posoudit, zda požadovaná odchylka v chování lidí (Vámi presentovaná jako ovlivnění trhu) je správná. Myslím, že to nedokážeme. Ostatně, už jednou jsem Vám nabídl hru - vyřkněte nějaký požadovaný cíl a já napíšu, jak se s tím jako jedinec vyrovnám.

Ivan Nový 15.10.2007 17:11

Možná tak,

Čumile vymodelujte z kapaliny srdce.

Psí vrah Čumil 15.10.2007 17:20

Re: Čumile, proboha :-)

Milý vlku, já tu teorii opravdu nevymyslel, ba ani neocenil. :-) To je přece váš, nikoli můj problém. A možná také problém té mantry, kterou tu pořád opakujete: "Nejdůležitejším výstupem trhu jsou informace, které umožňují jednotlivcům racionální rozhodování. "

Tady, zdá se, někdo objevil způsob, jak prostřednictví těchto informací řídit trh, a tím i společnost. Aspoň tak to zatím vypadá.  Docela chápu, že se vám z takového pomyšlení ježí srst na hřbetě, ale příslušné komentáře zatím naznačují právě to, za co byla trojice údajně oceněna - řízení tržních a tím i společenských mechanismů. A račte prominout, se svými námitkami se obracejte na příslušný oceňovací výbor, ne na mne.:-)

Ivan Nový 15.10.2007 17:23

Čumile,

a kde se to podařilo? Co takhle tím řídit Irák? Za měsíc je klid, že. :-)))))

Psí vrah Čumil 15.10.2007 17:26

Re: Čumile,

Pane Nový, zajděte si do správkárny. Vy už ani nevíte, na co reagujete...;-D

Ivan Nový 15.10.2007 17:33

Čumile,

no máte-li teorii, která umožňuje řídit společenské procesy, tedy dovést je do zvoleného stavu, pak ji můžeme aplikovat i na Irák a pomocí ní Irák dovést do stavu, který zvolíme.

vlk 15.10.2007 17:28

Čumile, sibuji, že už to nebudu dále rozšťourávat, nemá to smysl.

Kdo ovládá informace ovládá společnost - fakt to považujete za nový přelomový objev? :-)))

Jediným zdrojem neupravených informaci je volný trh. Záleží na každém člověku, jak s těmi informacemi naloží. Každé zkeslení či cenzora informace vede k destabilizaci, iracionalitě a ztrátám v lepším případě, k diktaturám a válkám v horším případě.

Nedovedu si představit, jak tohle vyvrátíte. Jinak co a za co dal komu příslušný výbor cenu je mi zcela fuk - neustále tady s tím operujete Vy :-)

Mimochodem, i Hayek dostal stejnou cenu a evidentně je s uvedenými autory v přímém rozporu. Jediné, co z toho lze odvodit s naprostou jistotou je to, že udělení ceny není v přímé souvislosti s pravdivostí teorie - obě zároveň platit nemohou :-)))

Psí vrah Čumil 15.10.2007 17:50

Re: Čumile, sibuji, že už to nebudu dále rozšťourávat, nemá to smysl.

Vlku, vy se zásadně mýlíte v tom, že chci cokoli vyvracet. Vyvrací, dle všeho, ta oceněná teorie. Kromě toho myslím, že jste nedobře pochopil ten jejich objev - IMHO nespočívá v dezinterpretaci informací, ale v jejich přesnější analýze, která příslušným zájmovým skupinám (státu, silným ekonomickým subjektům, atd.) dovolí přesněji strukturované zásahy do ekonomických mechanismů - např. státu v daňové politice, bez zbytečných chyb, praví první komentáře. Ano, zatím to vypadá na veliké zpochybnění Hayeka - ale copak je Hayek nějaké písmo svaté? Teorie, vlku, se vyvíjejí a jedna překonává druhou. Tak už to chodí od počátku světa a ani Hayek není Svatý Grál, leč teorie své doby. Ta dnešní oceněná může být jeho modifikací, zpřesněním ale i popřením. V každém případě dává IMHO návod, jak s tržním mechanismem úspěšně manipulovat, přičemž úspěšnost a užitečnost takové manipulace si stanoví každý manipulátor dle sebe a svých potřeb. To je zatím vše, co se dá z těch strohých zpráv vyvodit. Nic víc, nic méně.:-)

vlk 15.10.2007 17:52

Obávám se, že vyvozujeme každý něco jiného.

Faktem však je, že někdo musí zkusit, kudy cesta nevede... Škoda, že se nemohu jenom z povzdálí dívat a že to budete zkoušet na mé maličkosti. Chápete, že o to nestojím?

Psí vrah Čumil 15.10.2007 17:56

Re: Obávám se, že vyvozujeme každý něco jiného.

Já nic zkoušet nebudu, vlku. Zatím to zkoušejí v USA - viz řešení hypotéční krize...

vlk 15.10.2007 17:58

Ufff... Když myslíte :-)

libero 15.10.2007 16:59

Re: Další odkaz pro vlka -

To je pořád totéž ......

LV 15.10.2007 16:37

socialismus jako fénix z popela...

Souhlasím s autorem. Bolestně. V roce řekněme 1995 bych nedokázal uvěřit, jak je socialismus životaschopný. Že to, co jsme tehdy s jásotem dveřmi vyhodili se nám za pár let s evropskou unií (a socany ve strakovce) vítězně oknem navrátí!

A teď Gore - se svou partou do toho vnáší novou, další a "svěží" vlnu: čistý komunismus s moudrým a vědeckým řízením všeho. Tatáž demagogie, bezvýhradná víra a spasitelské nadšení.... Omezit, řídit, kontrolovat a vůbec tu svoloč zkrátka držet!

Což by nebylo rozumnější ty miliardy vrhnout jinam?? Nepopírám změny, snad se fakt otepluje. Ale rozumnější by přece bylo pracovat na PŘIZPÚSOBENÍ se. Na vývoji technologií, šlechtění plodin do sucha, budování přehrad a rezervoárů vody, izolaci budov, budování nových jaderných elektráren.., a co já vím ještě. To fakt všichni chtějí zelený komunismus?! Stát, který už teď nezvládá to co malé dítě - tedy rozlišit slušného člověka od lumpa? Stát který lušného dokáže na tisíci drobnostech skřípnout, šikanovat a omezit a nad lumpem stojí v bezmoci? Stát, který postihuje tisíci ústrky aktivitu ale oceňuje pasivní nezodpovědnost? Děkuji, žil jsem v tom 30 let, nechci!!

A jestli to fakt chcete všichni ostatní? Nu, přežil jsem to svinstvo jednou, navyknu si i v důchodu.

libero 15.10.2007 16:38

Re: socialismus jako fénix z popela...

Nevím jak všichni, já také ne.R^

janabok 15.10.2007 16:43

Re: hezký komentář...

až na odstavec začínající Což by nebylo rozumnější ty miliardy vrhnout jinam, nelze než souhlasit...

což takhle ponechat lidem (investorům) na jejich vůli, kam své peníze budou vrhat? ...

libero 15.10.2007 16:44

Re: Re: hezký komentář...

Což se konec konců pod jeho formulaci také vejde, nepíše tam kdo.:-D

janabok 15.10.2007 16:56

Re: Re: Re: hezký komentář...

pouze jsem se chtěla ujistit, že ony miliardy nebudou m/vrhány opět moudrými bruselskými darmožrouty...:-)))

libero 15.10.2007 17:00

Re: Re: Re: Re: hezký komentář...

Na to je jediná cesta, zabránit aby se jim vůbec dostaly do ruky. A to se bohužel nedaří.