5.7.2024 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


Diskuse k článku

Kvadratura kruhu

Takzvaný druhý důchodový pilíř už skoro padl, visí na vlásku, nitku drží senátoři. Jak tedy reformovat důchodový systém, který dnes neposkytuje žádnou záruku důstojného života ve stáří? Vládní koalice netuší a jenom si hraje na řešení- podporují takzvaný třetí pilíř.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Spáčil 7.11.2015 12:54

Re:

Bože, a tohle může taky volit. (:-))

Až budete mít zdravotní problémy, už vidím jak dobrovolně svou operaci budete chtít platit.

Z. Frys 7.11.2015 13:15

Re:

další socblb... btw, mohl si zaplatit ze svého téměř jakoukoliv zdravotní péči, pokud by na to přišlo... ovšem doteď platím nedobrovolně zdravotní daň ve výši cca 50-60tis Kč ročně, čemuž se následně říká "bezplatná zdravotní péče"...

V. Loula 7.11.2015 13:44

Re: Státní důchod je to nejdůležitější a měli bychom si vážit,

Já jsem naprosto pro to udělat tyto systémy na bazi dobrovolnosti. Ale potom, kdo se tohoto systému nezůčastní, nemá právo z něho čerpat, kdyby měl umřít hlady nebo na banální chřipku.

Proboha proč všichni ti individualisté razí tezi, že zisk je individuelní, ale na ztrátu se musí složit společnost.

P. Čech 7.11.2015 13:07

Re: Státní důchod je to nejdůležitější a měli bychom si vážit,

Zajímavé ovšem je, že těch chamtivých, lakotných a závistivých je nejvíce mezi socany.

J. Kratochvíl 7.11.2015 16:26

Re: Státní důchod je to nejdůležitější a měli bychom si vážit,

To co tvrdíte, je pouze vaše zbožné přání, žádnou statistikou to dokázat nemůžete. Jak již stojí v bibli to spíš slon projde uchem jehly než by se bohatý vzdal svého majetku.

P. Čech 7.11.2015 13:05

Re: Státní důchod je to nejdůležitější a měli bychom si vážit,

Vysvětlování pomocí Vámi zmíněného prostředku jedině na socany platí. Jakékoliv jiné vysvětlování je marné, protože socialisté jej nikdy nepochopí, poněvadž jej pochopit nechtějí. Jsou totiž v dobrovolném zajetí ideologie, která nikdy nebude efektivně fungovat, což se prokazuje otevřeně dnes a denně.

P. Hofman 7.11.2015 12:53

Re: Státní důchod je to nejdůležitější a měli bychom si vážit,

Naprostý souhlas !!!

P. Čech 7.11.2015 10:11

Netřeba se posmívat.

Proč by se Vašim radám kdekdo posmíval? Posmívat se mohou pouze zdejší hlupáci, kteří si myslí, že všechno ví, zásadně všem tykají a nadávají, aniž by byli schopni předložit jediný skutečný argument. Osobně si myslím, že Vaše rady nejsou špatné, ovšem samostatně problém neřeší. Není možno jediné. Pomocí politiky "chytré horákyně", která je pro ČR obvyklá, problém řešit a vyřešit.  Podle mne je nutno se v úvahách vrátit do doby před tím, než kancléř Bismarck současný důchodový systém vymyslel a zavedl.  V jeho době totiž tento systém fungovat mohl a také fungoval. Fungoval proto, že rodina měla v průměru 5-6 dětí a průměrný věk dožití byl 56 let.V dnešní době, kdy průměrný věk dožití je 78 let a rodina má v průměru 1,7 dítěte, tento systém fungovat nemůže a reformovat jakkoliv jej nelze. Jsou jen dvě řešení. Současný systém zcela opustit a buď vymyslet jiný (pokud to vůbec lze), nebo nezavádět žádný. Vždyť před zmíněným kancléřem Bismarckem také žádný důchodový systém neexistoval a šlo to. Osobně se kloním k řešení nezavádět systém žádný a současný postupně opustit. Najednou to nelze. Chce to jen pár věcí. Lidé by do důchodového systému nic neplatili a zaměstnavatelé by naopak lidem měsíčně dávali to, co nyní dávají do důchodového systému. To vše od 18 do 60 let věku. Pokud budeme trochu počítat, tak z takto ušetřených peněz je v 60 letech věku možno přijít bez jakéhokoliv zhodnocování těchto peněz k 4,8 milionům Kč. Pokud někdo namítne inflaci, vězte, že produkty, které nabízejí banky, tuto vysoce převyšují. Od svých 60 let věku by tak každý člověk mohl měsíčně čerpat z našetřených peněz cca 18 000 korun a to po dobu dvaceti let. Kdo dnes má takový důchod? Téměř nikdo. Pouze opět každý člověk nacpe státu své peníze (i zaměstnavatelé) a živí z nich armádu 20 000 úředníků, kteří v důchodovém systému pracují. Tím je ovšem nutno upustit od socialistického, paternalistického působení t.zv. sociálního státu.

R. Veselý 7.11.2015 10:39

Re: Netřeba se posmívat.

Jednak to máte dlouhý, druhak to je samé kdyby, pokud, chce to ....

To mohu zase já napsat, že KDYBY byly platy na úrovni západních zemí (cca 4x větší), tak by byly 4x větší odvody do socpoj a státní průběžný systém by neměl sebemenší problém.

No vidíte, je to také kravina, ale je alespoň krátká ;)

P. Čech 7.11.2015 11:11

Re: Netřeba se posmívat.

Pokud si můj příspěvek pozorně přečtete, uvidíte, že tam není ani jednou použito slůvko "kdyby". Máte pravdu v tom, že toto slůvko posouvá cokoliv do roviny spekulací. Já se však snažím nespekulovat, ale navrhovat. Možná v současném systému neuskutečnitelné, ale přece. Před kancléřem Bismarckem lidé spokojeně i třeba nespokojeně žili jako dnes, milovali se a nenáviděli jako dnes, věřili i nevěřili jako dnes a žádný důchodový systém neměli. Jak to dělali nevím, ale systém fungoval v rámci možností. Nyní je těch možností nesrovnatelně více, ale systém nefunguje a fungovat nemůže. Naopak k Vašemu příspěvku "kdyby" byly platy na úrovni západních zemí je nutno podotknout, že v tom případě by na úrovni západních zemí musela být také produktivita práce a to zásadně není. My jsme totiž zvyklí za celou dobu již od doby bitvy na Bílé hoře jen kecat a žvanit, ale pokud možno nic samostatně nekonat. Stále se spoléháme na to, že naše problémy bude někdo jiný řešit za nás. Pokud něco skutečně řešíme, pak jedině systémem "chytré horákyně". Taková cesta však nikam nevede. Zase je to dlouhé, že? V krátkosti to však napsat nelze.

R. Brzák 7.11.2015 11:18

Re: Netřeba se posmívat.

KDYBY byly odvody vetší, v souvislosti s vyššími platy by byly i náklady na život větší a z větších odvodů by si stát pro své úřednictvo ukrojil větší díl a dával by i větší soc. dávky všem, kteří přirozeně a v souladu se svou nedospělostí zůstávají na státu závislí... . Navíc by větší luxus vedl i k menší potřebě dosahovat pocitu štěstí přirozeným způsobem - tedy plozením a hlavně výchovou dětí. Takže Vaše představa je mylná.

R. Veselý 7.11.2015 11:30

Re: Netřeba se posmívat.

Proč by stát měl v tomto hypotetickém případě dávat větší dávky nemakačenkům? Stačily by stejné, jako doposud a navíc by byl jasný rozdíl mezi příjmy za práci a "příjmy" za lenošení.

A jak jste přišel na to, že by si z větších odvodů stát ukrojil pro své úřednictvo větší díl ?? Procentuálně by mohl zůstat stejný jako nyní. Takže Vaše představy jsou mylné.

P. Čech 7.11.2015 11:31

Re: Netřeba se posmívat.

Procentuálně možná, absolutně však nikoliv.

R. Veselý 7.11.2015 11:42

Re: Netřeba se posmívat.

A co tím chcete říct?

P. Čech 7.11.2015 11:58

Re: Netřeba se posmívat.

Z  větších odvodů by stát musel ukrojit stejně větší částku na mzdy oněch úředníků. Pokud by byly platy 4x vyšší, oni úředníci by dozajista měli platy nejméně  taktéž 4x vyšší. Ostatní náklady by také byly 4x vyšší.

R. Veselý 7.11.2015 12:02

Re: Netřeba se posmívat.

Znova, co tím chcete říct?

R. Brzák 7.11.2015 11:40

Re: Netřeba se posmívat.

Říká se tomu sociální smír - mantra všech sociálních politiků. Jakmile se příliš zvětšují rozdíly mezi majetnými a nemajetnými, sociální politik se zděsí a propaguje zvýšení sociálních dávek. Co by stačilo je přesně to, co vytýkáte panu Václavíkovi - KDYBY...

Stát je moc. S rostoucí mocí roste i potřeba držitelů moci (nikoliv občanů, od nichž veškerá moc pochází. ale úředníků) jejich moc udržet a zvětšovat. Důvodem je jejich rostoucí strach, že o moc přijdou. A moc jsou peníze...

R. Brzák 7.11.2015 11:41

Re: Netřeba se posmívat.

pardon, KDYBY vytýkáte panu Čechovi...

P. Čech 7.11.2015 12:00

Re: Netřeba se posmívat.

Mantra všech nejen sociálních, ale zejména socialistických politiků, jichž je u nás naprostá většina.

R. Brzák 7.11.2015 12:25

Re: Netřeba se posmívat.

Hovořím o sociálním politikovi jakožto vědci zabývajícím se sociální politikou...

ale jinak souhlas, socialistický politik se obává máločeho více, než že bude z politiky odejit - a tudíž má sociálního smíru plnou hubu...

P. Čech 7.11.2015 13:14

Re: Netřeba se posmívat.

Sociální politik nikdy nerovná se vědec (jakýkoliv). Slovo "vědec" totiž pochází od slova "věděti". Politici, vč. těch t. zv. sociálních obvykle neví nic, pouze papouškují dogmata ze svých stranických ideologií. Za to sice neberou plat, ale peníze si berou rovnou ze státního rozpočtu. Jinak máte ve druhém odstavci naprostou pravdu. Je však nutno podotknout, že se zde jedná o politiky ČSSD a KSČM.

P. Čech 7.11.2015 11:30

Re: Netřeba se posmívat.

Také si to myslím. To co zmiňuje pan Veselý 894 je jen socialistický systém přerozdělování peněz. A to vůbec nehovořím o tom, že samostatný důchodový systém vůbec neexistuje, protože je součástí státního rozpočtu, což zavedl náš "génius" Václav klaus. Z tohoto důchodového systému si také vypůjčil nemalou částku na krytí pochybných "reforem" tehdejší premiér Topolánek, aniž by je vrátil zpět. Také toto náš "průběžný systém " dovoluje.

R. Veselý 7.11.2015 11:59

Re: Netřeba se posmívat.

Já zmiňuji systém zavedený Bismarckem, tak jaký socialistický systém?

R. Brzák 7.11.2015 12:33

Re: Netřeba se posmívat.

No jo, když je pro Vás socialismus spojen jen se socialistickou interancionálou...

socialismus je přítomen ve všech konceptech, které vezmou jedinci část platu, aby jej ochránili před dopady jeho života, které by jinak musel vyřešit sám - a protože by je řešil za své peníze, byl by svým vlastním sobectvím donucen tak učinit hospodárně...

K. Janyška 7.11.2015 10:47

Re: Netřeba se posmívat.

Já zásadně všem vykám, ale zásadně, neboť vás neznám nikoho a navíc ovládám to, co nikdo z vás ne. Kompozitivní teorii, tedy teorii spontánního řádu lidské interakce, který je podstatou všeho v lidském světě. A s vašimi názory také vůbec nesouhlasím, nejsou položeny věděním, jen přesvědčení, to je málo, to je nic... Dzp.

P. Čech 7.11.2015 11:17

Re: Netřeba se posmívat.

Zase  budu polemizovat.  Moje názory možná nejsou podloženy věděním. Jde však o to, jaké a čí vědění máte na mysli. Může samozřejmě býti různé.  Já, na rozdíl od Vás, vědění páně Hayeka neuznávám, protože se tento, podle mého názoru, v zásadních věcech mýlí. Spontánní řád lidské interakce je podle mne systém ne lidský (mezera je zde na místě) a v lidské společnosti neuskutečnitelný, podobně jako komunismus. Je to pouhý suchý skelet filosofické abstrakce, nic jiného.

P. Hofman 7.11.2015 9:57

Jen malé zamyšlení

...pro všechny neocons a "liberály" z SSo a podobných sekt.

Jestli zrušíme státní penzijní systémy či sociální solidaritu s potřebnými, tak nastane roztomilá situace: Bez větších problémů u nás přežijí Romové, Vietnamci, Muslimové, či někteří další, neb jsou zvyklí žít v komunitě, ať už kmenové, etnické či rodinné. Budou na tom hůř, ale poradí si. Ne tak my, Evropané, neb jsme dávno spoustu povinností předali státu a v malých komunitách to už neumíme. A ani to většinou nejde, jelikož jsme i jako rodiny rozlezlí po celém světě.

Tak bojujte proti tomu, aby byly všechny druhy sociálních dávek zrušeny !!!

F. Doušek 7.11.2015 10:03

Re: Jen malé zamyšlení

ČT 24 dnes ráno informovala o zvýšení daňových úlev od roku 2016 pro vícečetné rodiny. Zpráva byla podkreslena hloučky hrajících si povětšinou cikánských dětí v pěstounské rodině.

J. Slanina 7.11.2015 10:07

Re: Jen malé zamyšlení

Ty daňové úlevy, to vůbec není hezké vůči Rómům. Místo aby jim přidali na další a další děti, chtějí jim slevit na daních ze MZDY. No řekněte sám, není to vůči nim sprosťárna?

S. Donát 7.11.2015 10:11

Re: Jen malé zamyšlení

To mi skoro až zavání rasismem :-D