22.9.2021 | Svátek má Darina


Kvadratura kruhu

7.11.2015

Takzvaný druhý důchodový pilíř už skoro padl, visí na vlásku, nitku drží senátoři. Jak tedy reformovat důchodový systém, který dnes neposkytuje žádnou záruku důstojného života ve stáří? Vládní koalice netuší a jenom si hraje na řešení - podporují takzvaný třetí pilíř.

To není nic jiného než státem podporované spoření, takže stát podporuje některé a jiné nikoli. Je to obyčejné spoření s logicky neobhajitelným státním příspěvkem. Není to čisté stavební spoření, jelikož peníze se dají použít na cokoli, nikoli jen na bydlení.

Opozice není o nic kreativnější. Že prý by bylo nejlépe se vrátit k druhému pilíři. Ti, kdo to prohlašují, to samozřejmě nemohou myslet vážně. Bylo by přece k popukání, kdyby se důchodový systém měnil a zaváděl a rušil podle toho, jaká vláda je momentálně ve Strakově akademii. Nehledě k tomu, že řešení nenese ani druhý, ani třetí pilíř: oba systémy předpokládají trvalé příznivé ekonomické podmínky.

Nikdo, ani zámožný a úspěšný člověk nemá záruku klidu ve stáří. Nenechme se mýlit opulentními penzemi zemí Západu. Doby rozvoje jsou za námi, Západ má jiné priority, klimatickou změnu, lidská práva a politickou korektnost. Ještě nějakou dobu to bude jakž takž dobře fungovat i tam, protože pořád ještě se dají tisknout nekryté peníze – říká se tomu kvantitativní uvolňování, ve skutečnosti je to penězokazectví.

Přitom existují rady, jak se zajistit na stáří.

Především je třeba mít vlastní bydlení. K tomuto cíli by mladí lidé v produktivním věku měli napřít maximální úsilí. Komunisté sice vyháněli lidi z bytů, ale nebylo to absolutní a všeobecné. I oni to držení bytu jakž takž respektovali.

Pak je dobře něco umět, aby se tím člověk mohl živit i ve vyšším věku. Řízení kamiónu to není. Moje teta bydlela ve vlastním a do svých 93 let vyučovala jazyky. Neměla luxusní život za komunistů, už kvůli svému buržoaznímu původu. Ale neživořila. No a pak je dobře si udržovat zdraví. Nekouřit, nepřejídat se a v rozumné míře se pohybovat.

To je taková rada a je mi jasné, že se jí kdekdo bude posmívat. Ono je snadnější nadávat na vládu, že s tím nedokáže nějak rozumně pohnout.

Ale je to kvadratura kruhu. Z průběžného pojištění se trvale slušný život neobstará. Nejsou na to peníze.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.