18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

Krutý je pohled na realitu

Je to skvělý nápad, byť vůbec ne nový, známkovat konkurenční politickou stranu za výkony. K tomu se rozhodlo vedení ODS v naději, že tímto propagačním tahem strana vyhraje volby do krajských zastupitelstev.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Anděl 28.8.2012 22:04

Re: Pane Tolmane,

Ale vždyť to není hysterie. Hysterie je, když člověk křičí a brečí a neovládá se. Tohle je prosté "ne".

J. Anděl 28.8.2012 22:00

Re: Pane Tolmane,

Proč myslíte, že to je iracionální strach?

Jedna věc je, co si o věci myslí nějaká evropská komise či kdo o takových věcech rozhoduje. Tam jsou určitě ve hře konkrétní zájmy a iracionální strach bude až na posledním místě.

Co se týče laických pohledů, je podle mě iracionální strach zcela v pořádku. Strach je přece vždy iracionální. I náboženská víra je iracionální.

M. Martinovská 28.8.2012 22:05

Re: Pane Tolmane,

Vím toho málo o tom, kdo o tom rozhoduje - ale myslím, že v posledku voliči, kteří způsobili evropský parlament, který zrodil tu komisi či koho. Myslím zbytečný  strach z neznámého, který může být způsoben jen prostě nedostatkem informací. Vždyť máme ty gmo desítky let testované na lidech - američanech - a děti se jim rodí snad celkem se správným počtem nohou a rukou?

J. Anděl 28.8.2012 22:16

Re: Pane Tolmane,

Správný počet nohou a rukou nestačí.

Vzhledem k zanešení populace je těžké rozlišit dopad chemického znečištění, konzumace cukru a rafinovaných potravin, konzervantů, gmo, drog atd. Můžu jen soudit, že jakkoliv jsme stále technicky (včetně genetiky) vyvinutější, nejsme zdravější. Některé nemoci těla vymizely, mnohé nové komplikace fyzické a psychické se objevily.

Na mém názoru nezáleží, jestli tu gmo budou nebo nebudou. Dejme do obchodu produkt s nápisem "obsahuje gmo potraviny". Koupěj to lidi? Fajn. Nekoupěj? Taky fajn. Že to nekoupěj proto, že jsou zmanipulovaní? No a? Ze stejného důvodu lidé nenosí ponožky do sandálů.

M. Martinovská 28.8.2012 22:32

Re: Pane Tolmane,

Ano, s posledním odstavcem souhlasím.

Růst psychických chorob je fakt (až 38 % lidí v ČR má medikované psychické obtíže) - pokud to nevezmeme tak, že skoro všechny nemoci mají psychickou příčinu.

Pane Anděli, moc doporučuju ten článek v Respektu, vidím, že o něm píše i pan Tolman - nějak jako "Já + oni = my". Je to trochu o  něčem jiné´m, ale přece i trochu o tom, o čem mluvíme.

Dole jsem psala o zdravotnictví - smazalo se mi to, potvora - jen poslední větu zopakuju: rituály jsou fajn, kmen to spojuje.

J. Anděl 28.8.2012 23:02

Re: Pane Tolmane,

Já ten příspěvek četl, tak se Vám to asi nesmazalo.

Na článek v Respektu se podívám. Tedy - jestli je online, jdu to zjistit.

J. Václavíková 28.8.2012 21:42

Re: Pane Tolmane,

V té zmiňované Ugandě na tom pracovala zřejmě nějaká státní laboratoř. To by bylo asi řešení.

J. Ryba 28.8.2012 21:30

Re: Pane Tolmane,

vždyť je jíte, aniž to víte, celý život :-)

J. Anděl 28.8.2012 21:38

Re: Pane Tolmane,

To je asi takový argument, jako kdybych odmítal vypouštění nějakého jedovatého plynu do ovzduší s tím, že chci čistý vzduch, a Vy byste opáčil, že přece znečištěný vzduch dýchám celý život.

Nevím, o jakých modifikacích hovoříte. Pokud o těch, které se dějí přirozenými mutacemi, pak proti těm nic nemám. Pokud o šlechtění, tam už trochu sleduji, co opravdu jím, i když to samozřejmě nemám moc nějak uhlídat všechno. A pokud se bavíme o cílené úpravě genomu vnesením genu z jiného živočišného druhu - to taky celý život jím, aniž bych o tom věděl? To by mě zajímalo, povídejte.

Co se týče třeba rajčat, upravených tak, že nikdy nedozrají, pokud jim není dodán nějaký plyn - je mi jedno, jestli jsou gmo nebo vyšlechtěné pravidelným vybíráním semínek ze zelených nezralých rajčat. Jsem pro normální rajče, které uzraje a pak shnije, pokud ho nikdo nesní.

J. Ryba 28.8.2012 21:41

Re: Pane Tolmane,

jaké máte vzdělání? Myslím směr...

J. Anděl 28.8.2012 21:42

Re: Pane Tolmane,

co se gmo týče přesně opačný

J. Ryba 28.8.2012 21:51

Re: Pane Tolmane,

omg?

já jen, že gmo srovnáváte s vypouštěním jedovatých plynů

J. Anděl 28.8.2012 21:55

Re: Pane Tolmane,

Pole pro metafory je vždy nesmírně široké. Nesrovnávám gmo s vypouštěním jedovatých plynů, snažím se manifestovat logiku Vašich argumentů, jak jsem je pochopil.

I při mém nebiologickém vzdělání si všímám, že lidé hromadně neumírají po požití gmo.

J. Ryba 28.8.2012 22:04

Re: Pane Tolmane,

logiku nemůžete demonstrovat ujetými "analogiemi". To odporuje mé logice...paní Václavíka vám už naznačila, kde jsou teoretická rizika.

J. Anděl 28.8.2012 22:19

Re: Pane Tolmane,

ok, beru. tak kde celý život jím uměle lidmi cíleně geneticky modifikované potraviny? Jaké? Můžeme poklábosit.

J. Ryba 28.8.2012 21:46

Re: Pane Tolmane,

"jsem proti"...měl byste vědět proč...

J. Václavíková 28.8.2012 21:48

Re: Pane Tolmane,

A Vy jste pro, nebo proti? :-)

J. Ryba 28.8.2012 21:58

Re: Pane Tolmane,

v souhrnu toho, co jsem se dozvěděl jako člen Biologické společnosti ČSAV ale i jinde, jednoznačně pro.

J. Václavíková 28.8.2012 22:01

Re: Pane Tolmane,

Propána, co Vy máte společného s biologií, strojaři? :-)

J. Ryba 28.8.2012 22:16

Re: Pane Tolmane,

nacpali mě tam kolegové z Ekosekce, kterou jsem u nás založil před listopadem

J. Václavíková 28.8.2012 22:21

Re: Pane Tolmane,

No, to je asi stejné, jako když já jsem fušovala do řemesla stavařům, když jsme stavěli barák. Nakonec mě to bavilo.

J. Anděl 28.8.2012 22:22

Re: Pane Tolmane,

Protože mě doposud nic nepřesvědčilo o tom, proč být pro.

Žena Vám taky nemusí vysvětlovat, proč Vás nepozve do svého lůna. Je to její lůno a nemusí nikomu vysvětlovat své důvody.

J. Anděl 28.8.2012 21:07

Re: Pane Tolmane,

celkem dobrý gmo? :-)

Co říkali?

J. Václavíková 28.8.2012 21:11

Re: Pane Tolmane,

Ukazovali příklady z různých míst zeměkoule. Zajímavé mi přišlo, že Amishové je používají bez problémů (kukuřice odolná proti hmyzímu škůdci) a na námitky odpověděli, že neví, o čem mluví.

J. Anděl 28.8.2012 21:13

Re: Pane Tolmane,

Vida, zajímavé, Vy víte jak na mě :-).

Musím na Amiše vyšťourat nějaké vysvětlující ale :-)).

J. Václavíková 28.8.2012 21:15

Re: Pane Tolmane,

Co se týká té odolnosti proti hmyzu, používá se tam, pokud vím, produkce jedu, vytvořeného v přírodě bakterií Bacillus thuringiensis. Tady jsem našla na Wiki:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Bacillus_thuringiensis

J. Anděl 28.8.2012 21:23

Re: Pane Tolmane,

Jako milovník sci-fi, vetřelců, trifidů a podobné havěti jsem takovouto vědou fascinován. Jako člověk, v běžném životě věřící tomu, že když něco fungovalo už pár tisíciletí samo (to slovo samo je podstatné), tak není důvod to měnit, se divím, že do toho šťouráme. Nemylte se, nemyslím si ani, že bychom nějak nutně potřebovali stále šlechtěnější odrůdy fialových brokolic či rybízu ve velikosti švestek.

Přijde mi to podobné jako s klasickou medicínou, která se snaží vyřešit či vynalézt léky na konkrétní nemoci, když základní řešení - úprava životosprávy lidí v několika generacích - je tak prosté. A podobně jako u klasické medicíny jsem přesvědčen, že neexistuje lék, který by neměl vedlejší účinky, které by při déledobějším užívání nebylo nutné řešit jinými léky - s jinými vedlejšími účinky.

J. Václavíková 28.8.2012 21:32

Re: Pane Tolmane,

Při velikosti naší populace se bez vedlejších účinků nedá obejít. Asi jste neměl možnost zkusit vypěstovat na zahradě třeba jen jablka bez chemie. Je to fakt problém. Tohleto řešení mi připadá čistší, jen je třeba zvážit všechna možná rizika. Další věc, která možná bude brzy aktuální, je změna klimatu. Už teď je v některých letech problém vypěstovat plodiny, které tu byly po staletí. Většinou za to můžou změněné srážkové poměry. Tady se nabízí pro GMO velké možnosti.

I. Gellner 28.8.2012 21:33

Re: Pane Tolmane,

Lidi se sami vyvíjejí statisíce let, a podívejte, jací jsou to nedokonalí blbci.

J. Anděl 28.8.2012 21:44

Re: Pane Tolmane,

Naše těla jsou celkem dokonalá. Při tom, jak si je posledních pár tisíc let huntujeme...