18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

Klausův novoroční projev

Vyvážený a střízlivý, tak budou Klausův projev hodnotit jedni a druzí ho budou cupovat, jinak to ani nemůže být, pokud má projev obsahovat názor. Klausův projev vychází z jeho konceptu státu bez poručnické a vydržovací funkce. Klaus zhodnotil Topolánkovu i Fischerovu vládu a vyslovil uspokojení, že právě Fischerova vláda je nad očekávání úspěšná. Pak ovšem nastupují pasáže vyvolávající kontraverze.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
loula 2.1.2010 12:01

Re: pripodotek

Víte, je docela poučná historie budování kanalizace v Londýně. Lékaře, který tvrdil, že tyfus, a ostatní svinstva jsou způsobeny splašky, které tekly po ulici a občas natekly do studny, označili za šarlatána atd atd. A kanalizace se začala řešit až v okamžiku, kdy Temže v létě natolik smrděla, že lordi ve sněmovně na nábřeží nemohli jednat při otevřených oknech.

huhu 2.1.2010 12:12

Re: pripodotek

takže řešili svůj okamžitý problém. Klaus měl na mysli řešení toho, co ještě nenastalo a je pouze nepodloženou hypotézou

loula 2.1.2010 12:17

Re: pripodotek

Nemáte pravdu. Okamžitý problém byl tyfus, a ten se neřešil, protože se netýkal těch lordů ve sněmovně, ten se týkal nějakých chudálů v Londýně. Pro lordy byl okamžitý problém až smrad z Temže, asi o 20 let později, a řešili ten smrad, čímž mimochodem vyřešili i ten tyfus. Jenže mezitím zemřely tisíce lidí, ano, ani jeden lord , to je pravda.

Tomáš 2.1.2010 12:21

Re: pripodotek

A jakou vodičku bumbali ti lordi? Bublinkovou z pet lahví z Kauflandu?

loula 2.1.2010 12:26

Re: pripodotek

Ti asi vodičku nebumbali, pokud ji bumbali na svých panstvích, tak ten zdroj nebyl kontaminován, a jinak bumbali whisky, tedy vodu převařenou a alkoholem desinfikovanou.

Ivan Nový 2.1.2010 12:21

Re: pripodotek

No ten problém měli řešit ti chudáci sami. Kanalizaci si mohli vybudovat i sami.

loula 2.1.2010 12:31

Re: pripodotek

To myslíte opravdu vážně? Ze jako měli překopat londýnské ulice, a vybudovat si tam kanalizaci sami.? A kam by proboha ta soukromá kanalizace měla ústit? A neměl by si ji každý vybudovat individuelně, každý svoji trubku, a když se tam nastěhuje někdo jiný, tak prvním krokem bude překopat ulici a položit si si svoji soukromou trubku.

Karina 2.1.2010 13:32

Re: pripodotek

On Ivánek někdy poněkud blouzní ... :-))

Ivan Nový 2.1.2010 14:36

Re: pripodotek

No a proč ne. Majitelé domů, chudáci nebyli. Zdravý nájemník může platit vyšší činži.

Ivan 3.1.2010 10:44

Re: pripodotek

Jaké mindráky si kompenzujete psaním provokativních nesmyslů?  Obrátit se na psychiatra by bylo rozumnější.

ps 2.1.2010 12:18

Re: pripodotek

Jenže když už se tu kanalizaci rozhodli postavit, tak ji stavěli pomocí ověřených a fungujících technologií a zároveň co nejúsporněji. Dnešní oteplovači činí přesný opak.

loula 2.1.2010 12:32

Re: pripodotek

No, zcela pravdu nemáte, protože řada technologií se přitom teprve vyvíjela, a ta kanalizace potom byla vzorem pro další města, ale v zásadě souhlasím.

Ivan 2.1.2010 11:53

Každý hospodář myslí alespoň na sto let dopředu.

Lidé si ještě pamatují, že stát pod vedením zlodějů - privatizérů přišel o hlavní zdroje svých příjmů, protože tomu není tak dávno, co převážná většina bohatství vznikala prací zaměstnanců státních podniků v železárnách, dolech, stojírenských závodech, v energetice atd..  Teď bohatství plyne do soukromých kapes kapitalistických zbohatlíků a ti mají ještě tu drzost křičet, když jim chce stát zdanit část těch zisků, které vytvářejí zaměstnanci z dříve státních, nyní soukromých podniků.

Klausova hloupost v závěru jeho projevu byla obdivuhodná. "Nestarejme se o to, co bude za sto let."  Každý, kdo staví pro svou rodinu dům se stará o to, co bude za sto let. Ten dům přece nestaví tak, aby vydržel čtyři roky do příštího volebního odbdobí.  Každý lesník při vysazování lesa myslí minimálně na sto let dopředu. Dřevo ze stromů, které zasadil, budou sklízet až po čtyřech generacích. Každý hospodář který má děti myslí alespoň v horizontu 100 let. Svá pole chce předat dětem úrodná.  Jen hochštapleři jako Klaus to ponechávají autorům science fiction.

A mimochodem, nevím o někom (když se pominou chovanci ústavů), kdo by volal po zastavení pokroku nebo ekonomického růstu.  Takoví jedinci existují jen v hlavách zarputilých demagogů. Když, tak je občas slyšet volání po zastavení nesmyslného růstu za každou cenu. Nesmyslného růstu, ne růstu jako takového. Jen je třeba zastavit nesmysly.

Ivan Nový 2.1.2010 11:55

Re: Každý hospodář myslí alespoň na sto let dopředu.

Stát žádné příjmy nepotřebuje, ČR by měla hospodařit maximálně s rozpočtem tak 300-400 miliard, ne s rozpočtem 1 bilion. O svou vlastní budoucnost se mají lidé starat sami, a nemají spoléhat na stát.

loula 2.1.2010 12:05

Re: Každý hospodář myslí alespoň na sto let dopředu.

Ale ano, souhlasím, ale jaksi to nejde udělat tak, že stát 20 let vybírá poplatky ( daně) s tím, že až občan dosáhne určitého věku, tak mu začně platit důchod, a potom ohlásí, dobře, ty jsi občane 20 let ty dané poctivě platil, ale ted po nás nic nechtěj, my ty tvoje daně prošustrovali. Souhlasím, když se dnes ( už je možná pozdě) začne toto legislativně řešit, tak k tomu stavu dojde tak za jednu generaci.

Ivan Nový 2.1.2010 12:23

Re: Každý hospodář myslí alespoň na sto let dopředu.

Lze to udělat jinak. Stejné prostředky si může každý ukládat sám, do nemovitostí, zlata, pozemků, dětí, komerčních penzijních fondů, akcií.

loula 2.1.2010 12:36

Re: Každý hospodář myslí alespoň na sto let dopředu.

Ale ano, já souhlasím. At mě tedy stát vrátí prostředky, které jsem formou - podotýkám jmenovité daně - tedy daně na důchod a na zdravotnictví - za těch 20 let zaplatil, pochopitelně s odečtením částky, kterou jsem spotřeboval , a já ty peníze uložím tak, jak říkáte.

Ostatně, zhruba se třetinou platu to již dělám asi 15 let, že si střádám na zadní kolečka.

Ivan Nový 2.1.2010 14:37

Re: Každý hospodář myslí alespoň na sto let dopředu.

Stát vám je nevrátí, stát zbankrotuje.

Ivan 2.1.2010 13:54

Re: Každý hospodář myslí alespoň na sto let dopředu.

A přejít na naturální směnu?  Vždyť jen stát určuje, co si za peníze koupíte. Nebo že by si každý vydával svoje vlastní peníze? Ta naivita značky Ivan Nový až bere dech.

jara 2.1.2010 14:30

Re: Každý hospodář myslí alespoň na sto let dopředu.

Kéž by to už konečně lidi pochopili a přestali závidět soukromníkům.,kteří tímto způsobem uvažují už 20 let a nestávkují za zvýšwní mezd jako státní úředníci, ale jen s obavami koukají, co stát s jejich daněmi vyvádí.

Ivan Nový 2.1.2010 12:24

Re: Každý hospodář myslí alespoň na sto let dopředu.

Evropské státy zbankrotují, takže stejně žádné státní penze nebudou.

huhu 2.1.2010 12:13

Re: Každý hospodář myslí alespoň na sto let dopředu.

kdo staví dům řeší svůj okamžitý problém, ne nějakou nepodloženou hypotézu

Karina 2.1.2010 12:16

Re: Každý hospodář myslí alespoň na sto let dopředu.

Ale jděte... Vy to máte nějak jednoduché

loula 2.1.2010 12:22

Re: Každý hospodář myslí alespoň na sto let dopředu.

Nemáte pravdu, ano, při stavbě domu řeším okamžitý problém ( totiž střechu nad hlavou), ale současně musím řešit, kde na něj vezmu, a pokud si vezmu hypotéku, tak musím řešit, zda za normálního průběhu věcí budu schopen tu hypotéku splatit, tedy řeším perspektivu tak 30 let dopředu. A právě řešení té perspektivy většinou určuje tu současnost, totiž z rozvahy, jak velkou hypotéku utáhnu, determinuji, jak velký barák si dnes mohu dovolit postavit. 

pokud jednáte opačně, naberete hypotéku, postavíte barák a potom se začnete starat, jak to poplatíte, tak jednáte nezodpovědně.

Ivan 2.1.2010 14:15

Re: Každý hospodář myslí alespoň na sto let dopředu.

Vidíte, já se bláhově domníval, že lidé staví domy proto, aby měli se svou rodinou kde bydlet, aby jejich děti  a děti jejich dětí měli kde bydlet.  Takže ti lidé, kteří mají děti jsou ti, co řeší "neopodloženou hypotézu" o budoucnosti.  (Řešit svou momentální bytovou situaci stavbou domu by bylo velmi hloupé řešení z pohledu "okamžitého problému".)

Hochštapleři,  pravda, uvažují jinak. Mít dítě je přece ztrátový podnik. Vyhodíte několik milionů a stejně si nezajistíte, že se o vás na stáří někdo postará, protože pokud děti budou rovněž řešit svůj okamžitý problém, tak přece nebudou dělat takovou zbytečnost, aby živili rodiče.

Naštěstí většina společnosti uvažuje jinak a naštěstí pro hochštaplery toleruje určité procento příživníků. Pokud toto  procento příživníků překročí v nějaké kultuře únosnou hranici, společnost zanikne (jako už nohokrát v minulosti) a nastoupí jiná společnost s jinou kulturou, třeba islámskou, která příživníky tolerovat nebude.

Ivan Nový 2.1.2010 12:21

Re: Každý hospodář myslí alespoň na sto let dopředu.

No to byste mohl taky říci, že obdobný nesmysl byla rasově čistá společnost, nebo beztřídní společnost, a její hlasatelé patří do blázince, no a tyto ideologie ovládly miliony lidí, kteří jim věřili a byli ochotni za ně i umírat. Totéž platí o zelených vyznavačích zastavení pokroku. Obvykle tito výtečníci za pokrok vydávají právě to zastavení pokroku.

Politolog 2.1.2010 11:52

Vizi hrdobců president marginalisoval

což se může enviromentálně dramaticky vymstít,zvláště při bilaterálních negociacích s entomology zkoumající protozoa v korelaci na signifikantní "over shoot" density carboneum dioxidu v protoplasmě láčkovců.

Ivan 2.1.2010 12:01

Re: Vizi hrdobců president marginalisoval

Stále nevymřeli pohrobci Ždanova, který v SSSR na zasedání  Sovětské Akademi Věd kritizoval ty nezodpovědné vědce genetiky, kteří bádají nad tím, jak se mušce drozofile změnila barva očí během blokády Leningradu  místo toho, aby zvyšovali úrodnost pšenice, jak to dělá soudruh Lysenko. Z toho si berte,  soudruzi, příklad. 

 Teď tito Ždanovovi žáci křičí, že je třeba sebrat peníze vědcům v ČSAV, kteří nebádají nad tím, jak levněji vyrobit šampon  proti lupům nebo žrádlo pro psy a místo toho se zabývají něčím tak nesmyslným jako je základní výzkum. Co to je ten "základní výzkum"? Proč bádat nad polovodičovou technikou?  Počkáme si, až kapitalisti vyvinou celovodiče a pak to od nich koupíme, no ne?  Nač studovat desetiletí?  V Plzni to naši modří kapitalističtí borci zvládnou za dva měsíce!

loula 2.1.2010 12:14

Re: Vizi hrdobců president marginalisoval

Ve Vesmíru jsem četl příhodu, kdy k Faradayovi přišla královská komise posoudit, co vlastně onen učenec dělá, a velice se pohoršili nad tím, že tam zkoumá nějaké dráty a jak se otočí magnetka vůči těm drátům, a vůbec zbytečně utrácí z královské pokladny místo aby řešil něco smysluplného.

No a na Faradayových zákonech v podstatě dneska stojí celá elektrodynamika.

Stejně jako na kvantovce (další zcela nepraktický výzkum začátkem 20. století) stojí polovodičová technika, včetně mobilů, počítačů atd atd.

Ivan Nový 2.1.2010 18:21

Re: Vizi hrdobců president marginalisoval

No a dnes se tak chovají vědci, nařizují lidem, co mají dělat.