29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


Diskuse k článku

Klaus nechce otrokářský systém

Další veto zákona schváleného socialisty a komunisty přišlo z Hradu. Tentokrát jde o zákon, podle něhož by měl zaměstnavatel platit nemocenskou v prvních dvou týdnech. Odvody na nemocenskou by jim měly klesnout z 3,3 procent na 1,4 procent. "To by mohlo být opodstatněné pouze v systému, v němž zaměstnavatel vlastní zaměstnance, což z historie známe jen a jedině z éry otrokářství," zdůvodňuje Klaus svoje veto.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jacques 1.4.2006 9:13

Re: Re: Krok sparvnym smerem

Pokud vim v Kanade odkud jsem je system jeste prisnejsi. Nikdy jsem vsak nebyl zamestnanec/zamestnavatel proto detaily neznam. Nerikam ze to co vlada navrhuje je idealni, nicmene je to krok spravnym smerem. Bude nutit jak zamestnance tak zamestnavatele k vetsi odpovednosti.
Halladin 1.4.2006 9:12

Re: Re: No, už vidím, jak uvádíš důvod propuštění "častá nemocnost"

Hele pV, samozřejmě že se nedá jako důvod častá nemocnost. Nějakej důvod, jak někoho propustit na hodinu se vždycky najde. Anebo s maximálně měsíčním odstupným. Zatím jsem spíš zažíval, že se zaměstnanci posílali " marodit" když nebylo do čeho píchnout.
PeS 1.4.2006 9:11

2 Dana

no vida, a obrázek se už začíná rýsovat. Jsem zvědav, kdy a komu dojdou další souvislosti...
Pert1 1.4.2006 9:08

Re: A teď si představte, že zákon platí a zaměstnavatel má podezření, že zaměstnanec se hodil marod

Ccecile, klídek. Za dva měsíce půjde bolševická banda pod vedením Paroubka dp pr.le.
Jarda C. 1.4.2006 9:07

Re: Re: Vůbec nejlepší by bylo - řešení se nabízí samo

Uspořádat pro zaměstnavatele (u velkých firem pro odboráře) týdenní  kurzy praktického lékařství (kursovné dejme tomu 50 tis., pro odboráře zdarma). Aby tedy získali tu správnou kvalifikaci:-)) A když někdo těmi "odborníky" násilím uschopněný zemře, žádný problém, na jeho místo čeká za vraty dlouhá fronta. Lidí je na světě přece dost  
Pert1 1.4.2006 9:02

Re: Krok sparvnym smerem

To  Jacques ,
je vám jasné, že nejvíce na to doplatí zaměstnanci, kteří marodí několikrát do roka oprávněně. Simulanti již marodit nebudou. O kolik procent se zvedne nezaměstnanost? Ať blbeček Škromach nekecá, že je to ve dvaceti západních zemích. Ano, ti to budou muset zrušit, pokud budou chtít být mzdově konkurenceschopní. Mám švagrovou v BRD. Marodí cca třkrát za rok. Vždy si bere dovolenou- nebezpečí propuštění. A tak to bude i u nás.  Pokud v zápočtovém listě zjistím, že dotyčný marodil, tak ho nezaměstnám. Tečka.
Jacques 1.4.2006 9:00

Re: Re: Re: Jacquesi,

Chapu ze vas mozek desetileti masirovanemy komunisty a zdeformovany do neschopnosti utvotrit nezavisly nazor neni sto pochopit ze jiny clovek si muze myslet neco co neni kompatibilni s nazorem vaseho Vudce. Bezte si tedy stezovat svemu soukmenovci Neffovi at me prispevky vymaze.
Ccecil 1.4.2006 9:00

Re: Re: Jacquesi,

Ty jsi hodně retardovaný, co? Alespoň logika v tvém příspěvku to naznačuje dosti výmluvně.
Jacques 1.4.2006 8:56

Re: Re: Krok sparvnym smerem

Pokud vim socialni pojisteni zahrnuje vic nez nemocenskou a zruseno byt nemuze. Osobne si myslim ze jak nemocenske pojisteni tak pojisteni nezamestnanosti by klidne mohlo byt dobrovolne, nicmene si nejsem jisty jestli by se system nezhroutil pokud by tomu tak bylo. Moje preferovane reseni je ze zamestnavatel plati 1-2 dny, pak 2 tydny nic, a posleze statni nemocenske pojisteni.
Ccecil 1.4.2006 8:55

A teď si představte, že zákon platí a zaměstnavatel má podezření, že zaměstnanec se hodil marod

Co má udělat? Přijde k němu domů a nikdo neotvírá. Volá, nikdo telefon nebere. Aha, řekne si. Je na zahrádce, když je tak teplo sluníčko svítí. Ale co dál? Kde má důkaz, že zaměstnanec jenom zvonek neslyšel? Nemá a nikdy mít nebude. Kde má důkaz, že se jednalo jen o simulanta? Nemá nic. Takže zaměstnavatel musí zaměstnanci jeho práci na zahrádce hezky proplatit, musí si obstarat jinou pracovní sílu na zařízení práce nevykonané zaměstnancem, sám ztratí čas kontrolou a ve finále ani takového lempla nemůže vyhodit, protože nemá relevantní důkaz.
V podstatě zaměstnanec může dokonce vyhrát soudní spor, protože ho zaměstnavatel diskriminuje pro jeho nemoc a bezdůvodně ho kontroluje, což není politicky korektní. Dobře ti tak malý živnostníku. Nemáš podnikad. My ti to zatrhnem a uděláme všechno pro to, abys to vzdal sám. Sockomunistická vláda.
Taraszátaras 1.4.2006 8:53

Re: Re: Jacquesi,

Při striktním dodržování Vašeho pravidla (nepolemizovat s fanatiky) si na Psu ani nevrznete.
jeff 1.4.2006 8:52

Re: jeste si neodpustim poznamku

opravdu si myslíte, že někoho zajímáte?
Dana 1.4.2006 8:51

Dobré, dofám, že všude suché ráno.

Jak se u nás říká, nic se neděje jen tak pro nic za nic. A tak jsem uvažovala, proč vlastně ten zákon vznikl, co sledoval? Qui bono? Je to opravdu cesta ke snížení nemocnosti? Pochybuju. Zaměstnavatel nemá dostatek možností zkontrolovat, jestli ten který marod marodí doopravdy a na plný úvazek. Navíc, proč v tom případě snižuje odvod pojištění zaměstnavatelům jen o tak málo1,5 % a zaměstnancům vůbec - ti z mezd odvádějí pořád stejně. OSVČ dokonce o nějakou tu stovečku víc. Tak proč? NO a tak jsem ten problém trošinku obrátila. Kam se vlastně ty odvody platí? Nikoli zdravotním pojišťovnám, ale správě sociálního pojištění, která platí nemocenské dávky marodům - u malých zaměstnavatelů přímo, u těch velkých refundačně. Hmm..a co ještě všechno ona Česká správa sociálního zabezpečí vyplácí? Takže: nemocenské dávky, důchody...ha! Důchody! A nějak mi v dálce v mysli zní to pověstné: Reforma není potřeba příštích 20 let.......
huhu 1.4.2006 8:50

Re: Vůbec nejlepší by bylo

to si na to mají odboráři zaměstnat doktora ? revidovat výrok lékaře má přeci nějakou zodpovědnost, co kdyby zaměstanec, kterého zaměstnavatel "uschopní" třeba i zemřel ?
?? 1.4.2006 8:50

Re: nemocenská

Leo, měl jsem možnost spolupracovat s malými stavebními firmami a maých městech. To, co píšete, se děje. Práce prostě v zimě není a málokerá z těch malých firem je finančně tak silná , aby měla provozní kapitál  (firmy většinou staví až do první splátky "ze svého") a ještě rezervy. A to nemluvím o10% pozastávce  po dobu záruční lhůty. Nakonjec s ekolikrát ukáže , že zákazník ani nechce zaplatit a nebo an to nemá ! (Jeden majitel malé , ale úspěšné firmy veřejně hlásal : (Nestavím pro Pražáky a advokáty !!)
Myslím , že majitelům těchto malých firem v posledním odstavci křivdíte. žádný z těch, které znám žádný špičkový plat si nedává  a honosný titul nepoužívá. Byl by totiž  mezi lidmi na malém městě,kde si vidí nejen do talíře,  ostatním k smíchu..      Tož tak !
huhu 1.4.2006 8:49

Re: Krok sparvnym smerem

co je pravicového na systematické likvidaci OSVČ a malých firem ? Jsou možné dvě reakce - nezaměstnanost nebo vytvoření "pojistného fondu" přímo u zaměstnavatele - tedy faktické snížení mezd
Jarda C. 1.4.2006 8:47

Vůbec nejlepší by bylo

kdyby každou lěkařem vystavenou neschopenku musela zkontrolovat a odsouhlasit odborová organizace.  Jako takový supervizor - nad všechny doktory.
zalozak 1.4.2006 8:47

Re: Krok sparvnym smerem

Jacquesi, vy skutecne zvanite zpusobem ktery prekracuje bezne meze lidkeho chapani. To co nekompetentni banda socialistu predvedla - jako obvykle - je predevsim HOVADINA. Ciste pravicovy krok by bylo predevsim zruseni socialniho pojisteni a preneseni zodpovednosti za prijem v nemocnosti na zamestnance. To by prirozene byl krok ponekud asocialni takze by musel byt doprovazen dalsimi opatrenimi - napriklad: - statem stimulovane povine pojisteni zamestnancu pro zajisteni minimalni urovne prijmu u nemocnych. - statem stimulovane pojisteni fyzickych osob pro kompenzaci ztraty prijmu. (Technicky rozdil mezi onim minimem a soucasnym prijmem). - stimulace zamestnavatelu (spise forma danovych zvyhodneni nez narizeni) aby obe pojisteni za zamestnance platili. Takoveto opatreni by bylo "pravicove" a socialne pruchodne... a pak by bylo mozno prehrat zodpovednost statu na zamestnavatele. To co je predlozeno je socialisticky kockopes a blbost.
huhu 1.4.2006 8:46

Re: Re: Re: jak může živnostník maroda zkontrolovat ? Chytře vymyšleno...

nemocenské pojišťovny mají revizní doktory a odborné kontrolory. I to je součást platby pojištění, zajistit, aby nebyly "pojistné podvody". Velká pojišťovna tohle můžea má efektivně zajistit, malý řemeslník toho prostě není schopen nemá ani odbornost posoudit "nemoc". Problém pojišťoven je využit k likvidaci řemeslníků. Který řemeslník by riskoval/mohl si dovolit "živit" takhle zaměstnance ?
Míla 1.4.2006 8:42

Děkuji,pane prezidente!

Stojím na straně zamestnavatelů. Mám malou firmu a zaměstnávám 10 lidí. Co do prevence, platím jim rehabilitaci do 6 tisíc za rok a spousty dalších drobností pro jejich lepří kondici. Jednodenní nemoc platím automaticky jako paragraf, tedy z firemního, ale plati dva týdny, to není žádná prdel a finančně by byla firma ohrožena třeba při chřipkové epidemii. Na takové arianty nikdo nemyslel. Je potřeba si vzít do ruky kalkulačku a počítat. Ještě jednou děkuji, pane prezidente.
Jacques 1.4.2006 8:41

Re: Re: Re: jak může živnostník maroda zkontrolovat ? Chytře vymyšleno...

Jak jsem napsal jinde, navrhuji aby v prvnich dvou tydnech nebyl zadny zakonny narok na nemocenskou. Kazde pojisteni ma nejakou spoluucast a kazdy clovek by mel mit dostatecne rezervy na to aby 2 tydny v pohode prezil. Toto opatreni bude lidi motivovat k prevenci coz by mel byt rovnez zakladni princip zdravotnictvi  prinest uspory v teto oblasti.
Veteran 1.4.2006 8:37

Re: Re: jak může živnostník maroda zkontrolovat ? Chytře vymyšleno...

Jenže hošani nezapomeňte na fakt, že je to důsledek zavedené práxe. Když pan podnikatel neměl nebo nebyl schopen zajistit práci poslel zaměstnance marodit a tím dojit VZP. Tohle je přece toho důsledek!
Alfons 1.4.2006 8:33

Prezident si všiml že má nějaké otroky.

Až tehdy až otrokářůM začali otroci dělat problém a šahat jim na jejich privilegia. Při spanilé propagační ODS jízdě po království mu to nějak uteklo.
Jarda C. 1.4.2006 8:31

Re: jak může živnostník maroda zkontrolovat ? Chytře vymyšleno...

Není třeba bombasticky znárodňovat jako kdysi. Stačí chřipková epidemie a menší firmy spolehlivě kleknou. A zase bude všechno státní - hurá!!!
Bylo by zajímavé vidět, jak slečna poslaná zaměstnavatelem přijde poučovat doktora, že jejich zaměstnanec byl uznán práce neschopným zbytečně. Že ta angína není tak hrozná a tudíž ji může klidně přechodit.
Kde jsou ty časy, kdy se přes TV lidem vtloukalo do hlavy, že je lepší chřipku při prvních příznacích vyležet, než riskovat třeba zápal plic.
Jacques 1.4.2006 8:31

Re: Jacquesi,

Jako obvykle jste vypustil nic nerikajici zvast - s vami se do polemiky nepustim protoze jste (i) zasplepeny fanatik a (ii) vase pseudoargumenty jsou naprosti nicnerikajici.
?? 1.4.2006 8:29

Re: Re: Pojištění proti ztrátě výdělku....

Josko,
myslím že je už pozdě.(Přečetl jsi si občanský a  obchodní  zákoník nežli jsi to podepsal?)  
Ivan Nový 1.4.2006 8:29

Jacquesi,

to není pravicový krok, ale levicový. To znamená, že socialisti slíbí, že něco vyřeší a pak to řešení svalí na bedra soukromého sektoru. Pravicový krok by bylo zrušení povinného zdravotního pojištění.
Joska 1.4.2006 8:29

Re: Re: Tak zrovna tady to nevidím tak černě

Dyk říkám, že to nemám vše domyšleno, jen jsem si uvědomil, kolik lidí oficiálně marodí a a nechává si nemocenskou prodlužovat, přestože už jim nic není. Myslím si také, že u malých firem takoví zaměstnanci nehrozí, horší to bude u těch větších a nejhorší u státních. Také uznávám, že to žádná "výhra" pro zaměstnavatele asi není.
Co se týká těch odvodů pro stát, máte pravdu.. jsou hrozivé.. Zrovna jsem po daňovém přiznaní...
Ivan Nový 1.4.2006 8:25

Důležitější jsou práva občana,

jsou dokonce důležitější než práva státu. Ovšem podle zákona ironie, solidární socialisti neváhají potlačit práva občana, aby posílili práva státu, tak jako v tomto případě.
Jacques 1.4.2006 8:25

Krok sparvnym smerem

Je fantaskni pozorovat jak se ruzni fanatici trpici intelektualnim deficitem rozhorcuji kdyz (socialisticka) vlada udela pravicovy krok a presune zodpovednost za to ci ono na privatni sektor. Jako v pripade nekterych Rathovych kroku, to je pak zvaneni o socialistech, socanech, etc. Toto je krok spravnym smerem ktery (i) zamezi pripadum kdy zamestnavatel posila lidi na nemocenskou kvuli nedostatku zakazek a (ii) bude nutit zamestnavatele k tomu aby motivovali zamestnance k prevenci, zlepseni pracovnich, podminek etc. Odpovednost za kontrolu bude rovnez na strane zamestnavatelu.
Nicmene muj osobni nazor je ze nemocenska by se behem prvnich dejme tomu dvou tydnu nemela vyplacet vubec, respktive nemelo by to byt narizeno zakonem. Kazde pojisteni ma jistou spoluucast a to jestli zamestnavatel penize vyplati ci nikoli bych nechal na trhu.