16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

Ještě o tom mučení

Médii teď bouří aféra s mučením osob podezřelých z terorismu. Západní společnost se buší do prsou a podřezává si větev, na které sedí. Je v existenciálním ohrožení a brání se tím, že se zavírá do svěrací kazajky. Na pořadu dne je mučení osob podezřelých z terorismu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Matuška 15.12.2014 12:52

Rozhovor z 12. 9. 2001 - moderoval Moravec v BBC.

Na rozhovor si vzpomínám a tehdy jsem absolutně nechápal přístup a některé pokládáné otázky filosofa Erazima Koháka k té tragédii. Tehdy bylo vše tak jasné a jednoznačné...

"To zkoumání vlastního svědomí, to není otázka hledání viníka vně nebo uvnitř, ale položit si otázku, co vedlo k tomuto útoku, je něco na americké zahraniční politice, co vyprovokovalo či pomáhá provokovat útoky? Možná ne, ale to je právě to zkoumání, které považuji za důležité."

http://www.bbc.co.uk/czech/interview/us_attack.htm

M. Prokop 15.12.2014 12:55

Re: Rozhovor z 12. 9. 2001 - moderoval Moravec v BBC.

Kohák má ovšem poněkud vychýlenou váhu důležitosti událostí (tedy minimálně, ono je toho i více).

M. Varadinková 15.12.2014 12:20

Jako je rozdíl mezi vraždou a zabitím v sebeobraně

tak je i rozdíl mezi mučením z čistě sadistické zvůle věznitele a mučením "v sebeobraně". Přičemž tu sebeobranu chápu v tom nejširším slova smyslu, tedy i obranu celé své komunity či své civilizace.

Jestliže hrozí teroristický útok, kde mohou zahynout stovky či tisíce lidí, a existuje možnost ten útok odvrátit tím, že nějaký z teroristů včas "zazpívá", tak nevidím problém, že ho k tomu vyšetřovatel donutí i ne zrovna humánními metodami. Ostatně vyslýchaný se může vyhnout použití takových metod tím, že začne s vyšetřovateli spolupracovat sám a dobrovolně.

R. Brzák 15.12.2014 12:22

Re: Jako je rozdíl mezi vraždou a zabitím v sebeobraně

Tak.

V. Novák 15.12.2014 12:27

No, Boblikovi taky všechny čarodějnice nakonec

"začaly spolupracovat"...

I ten Lautner, který vydržel násobek povolené tortury - spolčenec ďáblův jeden!

R. Brzák 15.12.2014 12:35

Re: No, Boblikovi taky všechny čarodějnice nakonec

Já Vás, pane Nováku, chápu. Také toto dilema řeším. Zkuste shlédnou šílený film - "Odpočítávání". Není jednoduché se rozhodnout - ale nerozhodnout se není řešení.

M. Varadinková 15.12.2014 12:42

Re: No, Boblikovi taky všechny čarodějnice nakonec

Rozdíl je v tom, že "čarodějnictví" byl výmysl, ale terorismus skutečně existuje a teroristické buňky skutečně spřádají plány a skutečně se jim je tu a tam povede uskutečnit.

Předpokládám, že lidé, kteří byli podrobeni takovým výslechům, nebyli nějací nahodilí nezúčastnění, ale skutečně měli vazby na ty teroristické buňky. I když omyl je samozřejmě možný, ale justičního omylu se nakonec může dopustit i soud.

V. Novák 15.12.2014 12:51

Re: No, Boblikovi taky všechny čarodějnice nakonec

Čarodějnictví byl pro lidi 17. století stejně reálný jev jako je pro nás terorismus. Tehdejší informační kanály ho byly nejméně stejně plné jako jsou dnes terorismu. Koneckonců, i ten hon na čarodějnice na Šumpersku odstartovalo "skutečné" čarodějnictví - lidové čarování s posvěcenou hostií.

Historikové se dodneška neshodli, jestli Boblig v čarodějnictví a nutnost jeho vymýcení skutečně věřil nebo ne.

Vy prostě věříte, že Někdo Znalý určí - ten je terorista a je třeba ho mučit, až z něj dostaneme přiznání, co jeho kumpáni chystají. Připomínám, že koncentrační tábor Guantanamo je plný "teroristů", které nebylo možno ani za 10 let zákonně usvědčit - a to je hlavní důvod, proč tam jsou dosud zavření.

M. Prokop 15.12.2014 12:57

Re: No, Boblikovi taky všechny čarodějnice nakonec

Hlavní důvod to není.

Hlavní důvod je, že je není kam vypustit.

V jejich zemích by je neprodleně zastřelili, takže tam to z humanitárních důvodů oficiálně nelze a vypustit je v USA nebo EU, to nikdo nechce, protože TAK MOC přece jenom nezblbli ani tam.

M. Varadinková 15.12.2014 13:30

Re: No, Boblikovi taky všechny čarodějnice nakonec

To máte těžké. Buď chceme, aby Někdo Znalý (byť Nedokonalý)se těmi teroristy zabýval a pokud možno od nich hrozící nebezpečí včas eliminoval, a nebo to prostě ponecháme náhodě a pak se musíme smířit s tím, že si teroristi jednou vyberou i nás.

Mně připadá furt rozumnější cílená špionážní a vyšetřovatelská činnost a snaha o pochytání konkrétních nebezpečných teroristů, než měnit celé režimy (násilným převratem, válkou...) a snažit se neúspěšně "exportovat demokracii" do zemí, odkud pocházejí.

V. Novák 15.12.2014 13:48

Re: No, Boblikovi taky všechny čarodějnice nakonec

Určitě - terorismus JE kriminální činnost a má se řešit policejními a rozvědnými metodami. V podstatě se s vámi shoduji - "jenom" mi tam prostě nesedí to mučení.

M. Prokop 15.12.2014 12:53

Re: No, Boblikovi taky všechny čarodějnice nakonec

Klidně sdi někdo může myslet, že terorismus je výmysl a čarodějnictví existuje. V tomhle jsou lidé zcela nevyzpytatelní. Někteří si třeba skutečně myslí, že výmysl je staletími prověřená ruská agresivita a imperialismus.

M. Varadinková 15.12.2014 13:20

Re: No, Boblikovi taky všechny čarodějnice nakonec

Ruská "agresivita a imperialismus" není staletím prověřená o nic více, než "agresivita a imperialismu" jiných srovnatelně velkých (ba i menších) národů. Celá historie lidstva není o ničem jiném, než o tom, že když "náš kmen" na to má, podmaní si okolní slabé kmeny.

O. Uživatel 15.12.2014 13:30

Uživatel požádal o vymazání
M. Varadinková 15.12.2014 13:41

Re: No, Boblikovi taky všechny čarodějnice nakonec

Pepku, vyskoč!

J. Slanina 15.12.2014 13:25

Re: No, Boblikovi taky všechny čarodějnice nakonec

O tom je například soudruh podpraporčík nastopro přesvědčen.

M. Prokop 15.12.2014 12:44

Re: Jako je rozdíl mezi vraždou a zabitím v sebeobraně

Má to ovšem několik háčků, místy přímo háků:

Vyšetřovatel nemusí věřit, že vyšetřovaný spolupracuje, natož dobrovolně a jsme zase zpět.

Rozlišení, kdy je to ze sadismu a kdy z nutnosti je na vyšetřovateli, takže na to asi nelze moc spoléhat.

Proto je mučení zakázáno (což je správně), ovšem někdy někdo usoudí, že ten zákaz není nutno zase až tak dodržovat a na svou zodpovědnost učiní nezbytné (taktéž správně).

Lepší uspořádání nejspíš neexistuje. A tajná služba má být tajná, ne aby se do ní montoval kdejaký zvědavec.

V. Novák 15.12.2014 12:56

Re: Jako je rozdíl mezi vraždou a zabitím v sebeobraně

Podle Fadějeva v Mladé Gardě se tomu, který se přiznal jako první, dostalo obzvlášť "speciáního zacházení", neb u něj si byli gestapáci jistí, že bude mluvit. Proč se unavovat s těmi tvrdými...

M. Varadinková 15.12.2014 13:07

Re: Jako je rozdíl mezi vraždou a zabitím v sebeobraně

Něco zakazovat s tím, že se toleruje nedodržování, je vždy cesta do pekel. Spíš než zakázat by se mělo stanovit, kdo, kdy a za jakých okolností smí k něčemu takovému přistoupit. Prostě skoncovat s pokrytectvím a nalít si čistého vína.

Vyšetřovatel zpravidla není jen jeden, má své kolegy a nadřízené. Lidé se sadistickými sklony a špatným sebeovládáním by měli být z takové práce vyřazeni, protože k násilí by se mělo sáhnout chladnokrevně a s rozmyslem, až když opravdu není zbytí, a jen v případě, kdy se dá předpokládat, že vyslýchaný člověk skutečně něco ví, co nechce prozradit.

Je zajímavé, že ti samí, kterým nevadí třeba "humanitární bombardování" (které přináší mnohem větší utrpení - i psychické - mnohem většímu počtu lidí i zvířat), najednou tak dbají o to, aby nějakému darebákovi, který na lidské životy nedbá, nebyl při výslechu zkřížen ani vlásek.

R. Brzák 15.12.2014 13:14

Re: Jako je rozdíl mezi vraždou a zabitím v sebeobraně

Souzním - jen ten poslední odstaveček nepovažuji za nic nelogického. Jde o obavu, do jisté míry oprávněnou, že mučitel, svou přímou účastí (tváří v tvář) na bolesti vyslýchaného, projevuje ve srovnání se stisknutím knoflíku na dálkovém ovládání rakety zvýšenou míru schopnosti činit násilí.

Já tvrdím, že jsem-li odpovědný (abych mohl být svobodný), musím přijmout osobní odpovědnost i za věci, které jsou sice odporné, ale nezbytné. Že mám-li uhájit život proti násilí, někdy to bez násilí nejde.

K. Seidl 15.12.2014 13:44

Re: Jako je rozdíl mezi vraždou a zabitím v sebeobraně

Přesně to tvrdili i vyšetřovatelé v kauze Artura Londona v padesátých letech. Ti chtěli jenom doznání / a tak London nazval i svou knihu /. Každý si najde svůj důvod. Stejně měli důvod i ti co vraždili v Srebrenici. I ti zabíjeli v sebeobraně. Co je správné pak určí vítěz. Ale ten co mučí a ponižuje zajatce musí potom počítat s tím, že stejně se bude zacházet s jeho zajatci.

J. Boleslav 15.12.2014 14:55

Re: Jako je rozdíl mezi vraždou a zabitím v sebeobraně

Vaše srovnání naprosto nesedí. CIA po svých vězních nechtěla přiznání k věcem, o nichž věděla, že neudělali a která si sama prefabrikovala. Chtěla po nich vyzvědět další jména a okolnosti. Rovněž metody používané u nás bolševickými zrůdami v 50. letech nelze s těmi v Quantanámu srovnávat.

P. Vandas 15.12.2014 12:15

K panu Balzámovi níže v 11:34.

Zda jsem vojnu propil? Bohužel nikoli, neb mne téměř na vycházky nepouštěli, nicméně jednou jsme si to užili. S pár kolegy absíky jsme dostali vycházku a strávili ji  v v celkem noblesní hospodě v Plzni. Krásně jsme si pokecali a na nějaký návrat jsme hodili bob. Vyhodili nás až k ránu a v kasárnách nás hned nahnali k náčelníkovi. Jeho reakce byla skvostná. : " Vyjste se ožrali, jako prasata! ...Ne! ..Tak , proč jste se nevrátili v čas? ... My jsme  na vojnu zapoměli! .... Jéžiši Kriste, tak oni zapoměli? ...Kdybyste se ožrali, tak to bych pochopil, ale tohle mi tu zavádět nebudetéééé! " :-):-):-)

H. Balzám 15.12.2014 12:24

Re: K panu Balzámovi níže v 11:34.

No jo, kolejničky, ti museli mít furt něco extra :-) Já už nesloužil v lihově demagogické, my měli vycházky každý den, kdy jsme neměli službu nebo BORO. Nicméně i to zpíjení jsem se snažil pojmout s noblesou, v duchu hesla chlastej, ale zůstaň člověkem :-)

P. Vandas 15.12.2014 12:25

Re: K panu Balzámovi níže v 11:34.

:-):-):-) Vojna není kojná! :-):-)

H. Balzám 15.12.2014 12:31

Re: K panu Balzámovi níže v 11:34.

Víte, co je na tom nejděsivější? Že já, který celý princip armády nesnáším z podstaty, jsem byl premiantem v odborné části výcviku, uznaným ostrostřelcem, poddůstojníkem a na konci jsem byl dokonce byl oceněn titulem "vzorný voják" (odznakem ne, ty už za nás nebyly) a dodnes mám někde knížku s vlastnoručním věnováním velitele pluku ! No řekněte, nejsem já smolař? :-)

P. Vandas 15.12.2014 12:34

Re: K panu Balzámovi níže v 11:34.

Vojenské řemeslo, je také odbornost a i já uznám, že jsem se na vojně cosi přiučil, z ženijních dovedností. Pontonový most stavět, miny zneškodňovat i klást, trhací práce provádět i jadernou minu mne učili zneškodnit, ale tohle zrovinka nějak neměli moc domyšlené. :-):-):-)

H. Balzám 15.12.2014 12:44

Re: K panu Balzámovi níže v 11:34.

To já byl přímo bojovník, hrdá hráz nevímčeho, takže získané dovednosti okolo raketometů GRAD v civilu těžko užiji :-)

P. Vandas 15.12.2014 12:45

Re: K panu Balzámovi níže v 11:34.

Kdo ví? Třeba se budou hodit. Grady jsem viděl vystřelit jen jednou a úplně mi to stačilo, na zbytek života. :-):-):-)

H. Balzám 15.12.2014 12:50

Re: K panu Balzámovi níže v 11:34.

Jo, je to maso . Čtyřicet pastelek a za dvě minuty znova. Říkali nám, že to umí vyčistit sto šedesát hektarů naráz. Střílel jsem celkem dvakrát ( a ani ne salvou) a je to opravdu zážitek na celý život.