26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

Exekuce aspoň trochu v rukavičce

Exekuční praktiky budí mimořádně silnou nevoli veřejnosti. Sněmovna nyní schválila novelu občanského soudního řádu, podle níž by nezadlužený manžel mohl vyzvednout nejméně polovinu peněz se svého účtu, odpovídající nejméně dvojnásobku životního minima. Každá úleva je vítaná a pokud změna přinese úlevu aspoň někomu, budiž díky za to. Nicméně Damoklův meč exekuce nadále bude viset nad hlavami lidí, kteří si nikdy na cizí peníze nesáhli a zadluženi nejsou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Boublíková 2.4.2015 5:11

Re: Právo ohledně exekucí je celé "špatně" nastaveno

Nejde přece zdaleka jen o půjčky, poplatky a pokuty. Časté jsou dluhy za nájemné a energie. Minuly občanský zákoník umožňoval najemnikum dluzit až 6 měsíců (teprve po 3 měsících neplacení bylo možné dat výpověď z nájmu s 3mesicni výpovědní lhůtou), mezitím může dluh naskákat pres 100.000 Kč. Novy občanský zákoník je na nájemníky trochu přísnější, ale nemyslím si, ze by právo bylo posunuto na stranu toho, kdo poskytuje bydlení.

P. Boublíková 2.4.2015 5:14

Re: Právo ohledně exekucí je celé "špatně" nastaveno

P.S. Dost mne štve mediální obraz dlužníka coby zmanipulovaneho hlupacka, který si vzal zbytecnou půjčku. Čerpání služeb s tím, že je dlužník nehodlá platit a raději ve vhodný čas zmizí, je myslím docela běžné.

K. Pavlik 2.4.2015 3:07

Proc to Cesko neresi

Proc to Cesko neresi jako okolni staty. Slovaci to nemohou mit take tak pitome.

Moje heslo vzdy bylo: Lepsi neco dobre opsat nez spatne vymyslet.

J. Boleslav 2.4.2015 9:36

Re: Proc to Cesko neresi

Na Slovači mají exekutory podstatně déle, než u nás. Takže by to mohli mít už skutečně lépe vychytané.

J. Jurax 2.4.2015 1:31

Taky mne štvou ty šílené reklamy na půjčky,

v níž se neakcentuje nutnost splácet, ale vytváří se dojem, že když si půjčíte právě u nás, my vám ještě deset splátek vrátíme.

Jediná omluvitelná půjčka je na bydlení - zpravidla hypotéka. A i zde budiž výše půjčky volena velmi uvážlivě a bydlení nebudiž budováno s přílišným rozmachem. Jinak je půjčování si na cokoliv jiného pošetilost hraničící s blbostí. Na co nemám, to nepotřebuju. A pro případ náhlých katastrof má uvážlivý člověk uloženo něco bokem právě pro tento případ.

A kde není dluhů, tam exekutor nechodí :-)

B. Uhlich 2.4.2015 0:23

Tak já si hlavně kladu otázku jaké je celková efektivita

exekucí. Ne, že bych přeceňoval mediální sdělení televizí, ale to co nám je sprostředkováno spíše připomíná scénu ze škoního prostředí, kdy je žáčku zlobílkovi zabavena hračka a ta je spektakulárně zlikvidována... Když vidím, jak někdo někomu otevírá byt a z něj vynáší předměty, jak se mu to tak nějak hodí a vše se stěhuje do auta vršíce to celé bez ladu a skladu na sebe...dochází mě, že tady nejde o žádnou exekuci, ale prosté zabavení věcí s následnou okamžitou likvidací. Opravdu bych chtěl znát efektivitu takových exekucí..jak se prodávají ty odřené pračky,ledničky,mikrovlnné trouby s proraženými dvířky, odřené počítačové monitory, otřískané ploché televize, předpotopní videa a pod. V podstatě se jedná o naprosto neprodejné předměty ze kterých může mít tak akorát radost nějaký kolektivní likvidační systém...ale co se z toho vrátí věřitelům ???? Nevím, asi tomu nerozumím.................. :-(

J. Stejskal 2.4.2015 9:10

Re: Tak já si hlavně kladu otázku jaké je celková efektivita

Ano, tohle mi taky vždy zajímalo. Nechápu to.

J. Tolman 2.4.2015 13:57

Východní Evropa snižuje závislost na ruském plynu

I když Litva stále dováží plyn z Ruska, stejně jako zhruba čtyřicet procent elektřiny, tak může v případě potřeby rychle přepnout na jiné zdroje. Od loňského podzimu totiž v Klajpedě kotví "Nezávislost", plovoucí terminál na zkapalněný plyn LNG, který může Litva kdykoli nakoupit a dovézt ze světových trhů. Terminál už je plně funkční. Až letos Litva dokončí lepší propojení s Lotyšskem, tak může zásobovat i Lotyšsko a Estonsko. Litva může vyrobit i dostatek elektřiny v plynových elektrárnách, ale bylo by to dražší, proto se jí vyplatí kupovat proud v Rusku. Podobně je to s plynem. Vilnius má sice smlouvu o dodávkách s norským Statoilem, ale ruský Gazprom loni snížil cenu o dvacet procent, takže Litevci i nadále topí ruským plynem.

http://archiv.ihned.cz/c1-63773590-dodavkami-plynu-uz-rusko-litevce-vydirat-nemuze-maji-nezavislost