30.11.2020 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

Česko jako země českého národa

Profesor Aleš Gerloch kandiduje do senátu a se svými záměry seznamuje veřejnost. Pokud se stane senátorem, chce se zasazovat o změny Ústavy. Například v tom smyslu, že by v ní mělo Česko být definované jako země českého národa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 9.8.2018 9:47

Re: Nechce se mi vůbec věřit

Kdo nechce vidět, nevidí.

P. Kučera 9.8.2018 7:56

Národ?

Pojem národ je krajně nebezpečný, pokud se uplatňuje jinde než v kultuře, ale vlastně i tam. Je to "vynález" romantismu a výsledkem byly nejstrašlivější války. Ustavme si národ do zákona a můžeme všechny Slováky, Ukrajince, Romy, Poláky, Američany atd. poslat domů, i když mají naše občanství? Co je to za pitomost?

Navíc se příslušníkem nějakého národa cítí být nejvíc a nejmasověji nýmandi, kteří sami nikdy nic nedokázali. Stačí se jen narodit, osvojit si národní mýty (vlastně ani to ne) a hned jsem NĚKDO. Fuj.

Dobrý den.

R. Sorge 9.8.2018 8:01

Re: Národ?

512-tko, Vy jste naprostý blb.

Nejstrašlivější války byly výsledkem imperialismu některých národů, zejména národa německého.

P. Kučera 9.8.2018 8:02

Re: Národ?

Ano, pane Sorage: národa!

R. Sorge 9.8.2018 8:03

Re: Národ?

Příčinou byl imperialismus, nikoliv národ.

Š. Šafránek 9.8.2018 8:09

Re: Národ?

Souhlasím s panem Kučerou. Např. Američané, velicí patrioti, nedefinují národ etnicky, ale občansky - myslel pan profesor a pan Neff snad tuto variantu?

A propos: doporučuji ke shlédnutí film Volyně dle historických událostí, kde vědomí příslušnosti k národu spustí masakr, z jehož zobrazení mi je doteď na zvracení.

J. Holíček 9.8.2018 9:03

Re: Národ?

Jak by také Američané mohli definovat nějaký národ, když národem nejsou. Jim prostě, a naproto logicky, atributy národa chybí. Proto favorizují něco, o co se mohou sami opřít.

Pokud jde o různá umělecká zpracování čehokoli, tak vždy je třeba pátrat po motivaci. A jedna věc je objektivní pravda, druhou pak ztotožnění se s autorem nebo tvůrcem. :-))

Š. Šafránek 9.8.2018 9:21

Re: Národ?

No a jak byste definoval český národ? Geneticky (ha, ha), jazykově, kulturně??

J. Holíček 9.8.2018 9:36

Re: Národ?

Nejde přeci o to, abych pro vás vytvářel definici, tu si můžete vyhledat. Jde o to, abychom si vyjasnili vady a přednosti vzájemné argumentace. To, co jste uvedl má nepochybně racionální jádro, jen nestejnou validitu. Pro mne je významný princip sdílení a historie. Proti genům nic nemám, ale ty bych přijímal poněkud opatrně, protože na konci pátrání nemusíme najít Normany, Varjagy nebo Kelty, ale neandrtálce. :-))

P. Kučera 9.8.2018 10:50

Re: Národ?

Pane hřívnaný profesore, je velice užitečné rozlišovat pojmy etnický a politický národ. V USA funguje národ politický, který ovšem nijak nebrání hlásit se ke svému etnickému národu předků. Ještě je tu jeden pojem, a to je národnost. Tu si může dle naší ústavy každý svobodně zvolit. Proti tomu narozdíl od svobodné volby pohlaví nic nemám.

P. Hlosta 9.8.2018 8:10

Re: Národ?

Celkem vás chápu. Nemáte rád nýmandy a radši máte kohokoliv, kdo se necítí být součástí historie a je mu také pohodlnější nepečovat o své kořeny. Samozřejmě je každý cizinec v Česku přijat většinou za spoluobčana, když nemá tendenci narušovat občanské soužití. Skutečné vlastenectví se ovšem pozná až při útoku na vlast a její hodnoty. Nějaké dodržování původních tradic je samozřejmě druhořadé, ač důležité. K tradici je nutné počítat i vlastenecký projev, jako i ještě méně podstatnou vlasteneckou úctu před národními symboly. Nýmandi jistě jsou v převaze a jejich kritici by neměli být neanonymní, protože pak sami vypadají hůře, než právě jimi označení za nýmandy.

Copak jste VY dokázal?

P. Kučera 9.8.2018 10:46

Re: Národ?

Pane Hlosto, jsem už starý člověk (jinak bych asi neměl tolik času tady dopoledne diskutovat), ale mohu vás ujistit, že jsem udělal v životě tolik a takových věcí, že mohu mít (a mám) čisté svědomí. Hodnotit mě mohou jen ti, kteří mě dobře znají. Nemyslíte?

M. Prokop 9.8.2018 8:22

Re: Národ?

Války byly i před romantickým objevem národa. Jejich strašnost byla a je dána úrovní techniky i morálky válčících.

J. Holíček 9.8.2018 8:54

Re: Národ?

Národ se vyvinul historicky postupně od rodiny, kmenů a jejich svazů. Romantizmus v tom mohl hrát roli maximálně v tom, že si ten pojem přisvojil pro své potřeby. Dnes je potíž v zaměňování pojmů stát a národ. To za prvé. Za druhé, globalizačním tendencím a záměrům s tím spojeným narodnostní ani vlastenecké cítění nevyhovuje (a proto se cíleně uplatňuje to, co uvedeno ad 1).

P. Kučera 9.8.2018 10:53

Re: Národ?

Viz můj vpisek v tomto vláknu v 10.50.

J. Holíček 9.8.2018 12:37

Re: Národ?

Pane prófo, je třeba dodržovat nějaká pravidla, jak akademikům káže věda. Ne si hrát s pojmy a slovíčky jak se hodí, bez logických vazeb.

S těmito Wikinskými moudry na mě nechoďte, v původním příspěvku jste napsal: "Pojem národ je krajně nebezpečný, pokud se uplatňuje jinde než v kultuře..." Teď najednou pro USA akceptujete "národ politický." Takový "národ" tedy pro vás není nebezpečný a může existovat mimo kulturu, ten se může uplatňovat? Takže, proč jste napsal, co jste napsal? V momentě vašeho příspěvku jste nevěděl, že existuje "odnož politická?

Ale jinak: Pojem "politický národ" patří do ranku ius civile, tedy nikoli do oblasti ius naturale. Jak známo "co je psáno, to je dáno," jenže do zákona si můžete napsat cokoli a pokud to odhlasuje Parlament, tak přes to vlak nejede. Jde tedy o institut nepřirozený, o kterém jsem se vůbec nehodlal bavit. Pokut totiž (for example) do zákona (vědeckého pojednání, které se ujme) napíšete, že vedle přirozené soulože existuje i soulož politická, tak v politické rovině můžete vyjebat s každým a kdečím. :-))

P. Hlosta 9.8.2018 7:44

Ústavní změna je potřebná

Jako patriot nepotřebuji ústavní potvrzení že Česko patří nám, co za čechy se považujeme. Je to zapotřebí však proti těm, co chtějí toto území využít pro své potřeby a zároveň potírat národnostní zájmy v tomto území. Celé věky Čechové území ztráceli, až získali Československo. Po rozluce se Slovenskem Česko je území, které si musí národ chránit. Je totiž dost malé a víc ho nikdy nebude, spíše méně, nebo zase žádné.

;-)

D. Habina 9.8.2018 7:41

VLAJKA :-)

Proč například Američani vyvěšují vlajku i u svých obydlí ?

"Protože to je to jediné co jim exekutor nezabaví."

P. Hlosta 9.8.2018 7:46

Re: VLAJKA :-)

U nás zabaví exekutor i muškáty z okna. Proč by ne vlajku?

D. Habina 9.8.2018 7:47

Re: VLAJKA :-)

Jo jasně. Možná jsme zexekutovatěli ještě víc než Amíci.

M. Klas 9.8.2018 7:52

Re: VLAJKA :-)

Vlajka u nás pravděpodobně má zvláštní právní ochranu. Soudím podle těch, co jsou stále ještě kolem dálnic, i když už vloni měly zmizet.

P. Hlosta 9.8.2018 7:58

Re: VLAJKA :-)

Na tyhle exekutor nevlítne. ;-)

P. Dvořák 9.8.2018 7:59

Re: VLAJKA :-)

Máte na mysli ty trojbarevné, špinavé, roztrhané cáry látky (nebo papíru?), které plandají kolem zrezivělých plechů, tak tak držících na do země vsazených kovových tyčích? A které by naše specifické etnikum zlikvidovalo za jednu noc, kdežto stát to činí rychlostí asi 12 ks denně?

P. Harabaska 9.8.2018 8:03

Re: VLAJKA :-)

Nepochybuji o tom, že kdyby se na těch billboardech u dálnic objevily plakáty některé z těch podle našich skalních demokratů (tzv. demagogický blok) nedemokratických stran, velmi vy to napomohlo konečnému odstranění oněch billboardů. Pak by se jejich likvidace stala pro Ťokťoka absolutní prioritou.

M. Klas 9.8.2018 7:38

Ta země je Zemanova a jeho kámošů

Jak publikoval na bilboardech před volbami.

P. Hlosta 9.8.2018 7:58

Re: Ta země je Zemanova a jeho kámošů

Demokracie je těžkopádná a hodně lidí v ní by radši razantní postup diktátu. Jen těžko se smiřují se svou prohrou při volbách. Zeman se ale nejeví jako proti Český, spíše naopak. Vadí i tento fakt? Vadí, protože vyhrál v demokratické volbě, načež se musí nonstop napadat, aby bylo zřejmé, že diktatura by byla lepší pro Zemanovu opozici. Máme tedy dva České národy. Jeden je pro demokracii, druhý pro diktát.

J. Jelínek 9.8.2018 8:09

Re: Ta země je Zemanova a jeho kámošů

Omyl pane Hlosto. Národ je jen jeden, je tvořen "lidem" a lid je zase jen množina všech lidí. A mezi lidmi najdete i pořádný dobytek.

V. Heidlerová 9.8.2018 7:17

Česko je ....

Česko je zemí českého národa, který si toho vůbec neváží, je mu to jedno, nezná pojem vlastenectví, čest, obrana vlasti atd., tak se mu to musí nařídit zákonem. Už tam chybí jen "Česko - uber alles". Snad to zabere.

V. Kotas 9.8.2018 7:20

Re: Česko je ....

Ne všichni se tak chovají. Momentálně však mají navrch ti vámi jmenovaní, bohužel.

M. Prokop 9.8.2018 7:45

Re: Česko je ....

On si národ vůbec nějak moc neváží. Horší je, že občas i lidi. :-P