1.12.2020 | Svátek má Iva


Diskuse k článku

Česko jako země českého národa

Profesor Aleš Gerloch kandiduje do senátu a se svými záměry seznamuje veřejnost. Pokud se stane senátorem, chce se zasazovat o změny Ústavy. Například v tom smyslu, že by v ní mělo Česko být definované jako země českého národa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Lenc 9.8.2018 8:36

Dík

pane profesore Gerlochu! Doufám, že volby vyhrajete!

J. Jelínek 9.8.2018 8:45

Re: Dík

A dál? Co bude s těmi občany, kteří se nevejdou do definice? Madagaskar? Patagonie? Nějaké označení v dokladech? Nebo snad na šatech? Majdanek? Osvětim? Co dál, ptám se.

P. Boublíková 9.8.2018 9:02

Re: Dík

"Mám představu, že by přímo v Ústavě bylo zakotveno, že Česká republika je vlastí českého národa a národnostních a etnických menšin, které jsou s ní trvale spjaty. Právním výrazem této vazby je institut státního občanství."

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/volby-senat-kandidati-ales-gerloch-ustava-praha-12-metro-d-pkh-/domaci.aspx?c=A180803_150717_domaci_bja

Rozumím tomu tak, že kdo má nárok na české občanství, bude i nadále českým občanem, ostatní tu budou i nadále žít bez českého občanství, je tu takových spousta. Ano, všichni včetně cizinců mají nějaké doklady,kde je občanství uvedeno.

Takže dál nic.

J. Jelínek 9.8.2018 9:08

Re: Dík

A to dnes neplatí? Proč ta změna, kterou navrhuje pan Gerloch?

P. Boublíková 9.8.2018 9:12

Re: Dík

Proč změna je vysvětleno v tom článku, na který jsem dala odkaz.

J. Jelínek 9.8.2018 9:22

Re: Dík

Ať čtu jak čtu, pořád nechápu. Metro D, lobbisté jako senátoři a vice versa, český stát českého národa....Asi žijeme oba na jiných planetách.

P. Boublíková 9.8.2018 9:36

Re: Dík

Ach jo!

"Dnes v Ústavě nemáme uvedeno, což je nezvyklé, jak historicky, tak při srovnání s jinými ústavními úpravami, že je tu nějaký státotvorný národ, který představuje jednu rovinu identity státu a v podstatě je na každém státním občanovi, zda se přihlásí k českému národu jako státotvornému nebo je příslušníkem nějaké národnostní či etnické menšiny. Máme v Listině zakotvenou ochranu menšin, ale nemáme většinovou akceptaci národního prvku, tak jak to bylo v ústavním zákoně o československé federaci."

Pan Gerloch chce patrně mít v ústavě černé na bílém, co sice většina občanů čr vnímá jako samozřejmost, ale na druhé straně je zde dost exotů, kteří pocit příslušnosti k národu považují za přežitek, za nacionalismus nebo snad dokonce za nacismus (označení nácek znamená co?).

J. Jurax 9.8.2018 11:35

No, vím o panu profesorovi celkem kulové vyjma zde diskutovaného názoru - a právě proto doufám, že volby nevyhraje.

K. Janyška 9.8.2018 8:34

Pane Gerlochu, takové oslovení si zasloužíte,

škoda, že nekandidujete u nás. Dělal bych vám volební kampaň zadarmo. Ve jménu českého národa.

Můj otec byl rodákem z Hodslavic, z místa zrodu otce českého národa, jak se mu říká, Františka Palackého. Možná, že jsem jeho potomek, jsem Čech jak poleno... Dzp.

V. Kotas 9.8.2018 8:36

Re: Pane Gerlochu, takové oslovení si zasloužíte,

1*

M. Krátký 9.8.2018 8:46

Re: Pane Gerlochu, takové oslovení si zasloužíte,

rád se připojuji ( a viz můj příspěvek o pár minut později )

L. David 9.8.2018 8:32

Jestliže satanem inspirovaný černokněžník, nějaký Halík,

prohlašuje, že nám naše země nepatří, nadešla doba, kdy je žádoucí uvést v naší ústavě článek o tom, že Česká republika je zemí českého národa!

V. Kotas 9.8.2018 8:35

Re: Jestliže satanem inspirovaný černokněžník, nějaký Halík,

Zvlášť když tvrdí, že patří Bohu.

D. Stirský 9.8.2018 8:29

Divím se, že pan Neff je tak nedovtiplný, že

by to vedro? To nechápe, že jde o vypuštění džina? V tu chvíli se ozvou Moravané a Slezané, že nejsou český národ. Do toho začnou povykovat Romové, Židé... A je to tady! Ano, já jsem Čech jak poleno (alespoň podle rodokmenů), ale nemusím a nepotřebuji to mít v ústavě. Možná by bylo daleko lepší prosazovat důkladnou a objektivní výuku dějin našeho "soustátí zemí Koruny české". Jsem přesvědčen, že řada národovců typu "Kdo neskáče, není Čech!", "Nic než národ!" apod. by ani neuměla vyjmenovat dynastie, které nám vládly a byli by sto tvrdit, že jezuité upalovali čarodějnice a že prvním naším prezidentem byl Gottwald.

M. Moravcová 9.8.2018 8:36

Re: Divím se, že pan Neff je tak nedovtiplný, že

ale prdlajs

J. Novák 9.8.2018 8:38

Bez českého národa by neexistoval český stát. Co na to řeknou Cikáni, Židé či jiné minority je mi naprosto ukradené. Za relevantní považuji ouze další národy Koruny české. A co se týče těch Židů, tak jestli se nepletu, tak obdobná věc je u nich v legislativním procesu.

F. Svoboda 9.8.2018 8:47

Re: Divím se, že pan Neff je tak nedovtiplný, že

Píšete pitomost. Já jsem Moravan jako poleno, ale považuji Moravany za větev českého národa !!!

P. Hlosta 9.8.2018 8:47

Re: Divím se, že pan Neff je tak nedovtiplný, že

Já jsem zase přesvědčen, že dnes pro nikoho, do věku zhruba padesáti let, není problém najít ve svém chytrém telefonu, či počítači, na internetu jakoukoliv informaci, třeba právě z těch dějin Koruny České. Leč naopak jsou tam i informace, které zavádějí občana a vnucují se mu myšlenkou o nepotřebnosti vlastenectví, že celý svět globalizuje a Česko se má proto odevzdat tomu, kdo jen řekne. Ten džin sedí i ve vaši hlavě a vy jej hodláte dál předávat, až nebude pro vlastenectví místa. Bůh už dnes ví, odkud přišel tenhle džin, kdo první ho vypustil. Faktem je to, že jako infekce se rozšířil mezi kreatury, co sebe nazývají humanisty a lidskými právy se ohánějí jako šlechta vějířem mouchy v tom svém smradu. Sice snad i umějí vyjmenovávat historické vládnoucí dynastie, nadšení pro vlast ale nemají a hledají jen konflikt pro původní obyvatelstvo s tím, že klidu bylo už dost!

Vás nebudu zkoušet z vědomostí, protože si najdete potřebné na internetu. Co dle vás je nepotřebné, to vyčtete jiným, že tomu dávají důležitost. Vy se přeci cítíte být džiny ovládající které vypouštíte. Vypustíte a smrdí!

J. Novák 9.8.2018 8:26

V době, kdy chce brusel pojem národ vymazat ze slovníku tzv. 'slušných' lidí a ze států a národů vytvořit jakési regiony, nám nezbývá nic jiného. Pro mě se současný Brusel stal nepřátelskou mocností, stejně tak jako Rusko, Čína, ale třeba i Německo, které si z nás udělalo svou kolonii.

M. Moravcová 9.8.2018 8:37

Re:

souhlasím

M. Moravcová 9.8.2018 8:26

Dobrý nápad.

Česko je zemí českého národa a Češi si rozhodují, koho do své země pustí. Třeba i natrvalo, ale rozhodnou si o tom sami.

P. Hofman 9.8.2018 8:06

Nechce se mi vůbec věřit

že by byl Aston tak hloupý a s vážnou tváří chtěl hodnotově porovnávat vyjádření právníka (Gerloch) s vyjádřením duchovního (Halík). Znamenalo by to totiž už naprostou ztrátu orientace.

O obou myšlenkách se dá diskutovat, spekulovat, dávat je do souvislosti, souhlasit či nesouhlasit, ale pouze jen tehdy, když je striktně oddělíme. Gerlochovi jde o jakési právní ukotvení pojmu „Český národ“. Podle mne totální pitomost (jak ho vůbec v dnešním otevřeném, globalizovaném světě definovat, plus jaký to má význam?), ale proč bychom nemohli mít různé názory. Naproti tomu Halík vychází ze základní, nezpochybnitelné premisy, že tato planeta patří všem jejím tvorům (včetně nás lidí) a tudíž má každý z nich „právo“ si na ni vybrat místo, kde chce žít. Což se mu ovšem ne vždy podaří, neb ti, co tam přišli před ním mají zase právo mu říct, my tě tady nechceme. A taky se tak po celé dějiny planety děje.

To slovo „právo“ dávám schválně do uvozovek, neb v realitě pochopitelně narazí ona bytost nejen na to, že někde nejsou k jeho životu vhodné podmínky, ale též na to, že na daném území již existují nějaké zákony (či síly), které mu to mohou znemožnit. A taky právem (většinou silnějšího).

M. Prokop 9.8.2018 8:15

Re: Nechce se mi vůbec věřit

Právník a duchovní, duchovní a právník.

Pokud se montují do politiky, je společným jmenovatelem politika a lze tedy jejich veřejně šířené názory porovnávat.

P. Hofman 9.8.2018 8:24

Re: Nechce se mi vůbec věřit

Nevšiml jsem si, že by se Halík montoval do politiky. On ji jenom občas komentuje a na to snad má právo každý.

Jinak porovnávat můžete samozřejmě cokoliv, třeba kočičku s pejskem. Stanovíte-li si ale kritérium, kdo z nich je tvorem lepším, pak nezpochybnitelným výsledkem bude jenom to, že jste trouba.

J. Novák 9.8.2018 8:31

Ale pane Hofmane, pouze člověk, kterému došly argumenty, tvrdí o lidech s jinými názory, že jsou troubové.

P. Hofman 9.8.2018 8:45

Re:

On ten nick, na který reaguji, předložil nějaké argumenty? Navíc ono vůbec nejde o jiné názory, ale porovnávání hrušek s jablky.

Evidentně jste nepochopil.

I. Polák 9.8.2018 8:34

Re: Nechce se mi vůbec věřit

To jste tedy hodně nevšímavý. Pokud se někdo veřejně a zcela vážně zabývá svou kandidaturou na presidenta republiky ( a pouze opravdu vážný odpor občanů ho odradí), pak jej zcela právem lze nazývat "homo politikus" ať už se vám osobně to líbí nebo nikoliv.

P. Hofman 9.8.2018 8:52

Re: Nechce se mi vůbec věřit

"Homo politikus", neboli člověk s aktivním zájmem o politiku, může mít od vlastního vstupu do politiky značný odstup, což evidentně Halík taky má. Navíc primas český zároveň presidentem, je konstrukt opravdu totálně mimo realitu.

Mé "líbí či nelíbí" s těmito fakty nemá co dělat.

R. Langer 9.8.2018 9:43

Re: Nechce se mi vůbec věřit

Kdyby měl odstup od politiky, tak o něm zřejmě ani nevíte. Vaše "líbí či nelíbí" s tímto faktem fakt nemá co dělat. :-D

P. Hofman 9.8.2018 13:15

Re: Nechce se mi vůbec věřit

Naučte se číst.

Odstup od vstupu do politiky (píšu já) je zcela něco jiného, než odstup od politiky.