5.7.2024 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


Diskuse k článku

A zrodila se hanba

Slabost a podělanost se trestá ranami. Z podlého prohlášení čtyř ústavních činitelů usoudila Čína, že Češi jsou podělaná banda, a třebaže zaslali do Pekingu poníženou supliku, uvalila embargo na ministra zemědělství Jurečku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Lepew 2.11.2016 9:32

Re: Zajímavé

Ale ne. Určitě jsem nechtěl Vás nějak urazit nebo znechutit.

To co říkáte platilo do roku 2008, kdy naše zahraniční politika skutečně (v podstatě od revoluce) držela lidksá práva jako základ pro jekékoliv dohody. V tomto roce nicméně tento koncept opustila (ministr zahraničí Karel Schwarzenberg).

Důsledkem je nesetkávání s dalajlámou a dnešní pragmatismus. Prostě se mi zdá, že řada lidí (nejen Vy) kritisuje něco co je prostě 8 let zcela transparentní státní politika.

P. Hlosta 2.11.2016 8:50

Re: Zajímavé

To mlíko Jurečka fčil od zemědělců vykoupí za kolik? Ve stejném objemu a stejné ceně jako mělo být prodáno do Číny? ;-))

P. Boublíková 2.11.2016 8:55

Re: Zajímavé

On tam jel prodávat mlíko? Japato? Myslela jsem, že bojovat za lidská práva.

V. Heidlerová 2.11.2016 9:07

Re: Zajímavé

Teď se svede na dalajlámu a Hermana všechno, každý neúspěch, který má třeba i úplně jiné pozadí, o němž se veřejnost nic nedoví a hradní skvadra může dál neomaleně šířit nepravdy a obviňovat kdekoho, jen ne sebe. Odtamtud pochází hodně špatného. Nedivte se, že se lidé začínají bránit - a nejsou to jen "kavárníci" a "neomarxisté".

P. Boublíková 2.11.2016 9:19

Re: Zajímavé

Dobře mu tak., sudeťákovi :-)

Víte, já si myslím, že když už se vláda nějak dohodla (nepřijímat dalajlámu oficiálně), že měl Herman držet basu a ne se snažit zviditelnit.

Na druhou stranu plně souhlasím s vaším příspěvkem - Číňanům je to tom úplné houby, s kým, jak a kde se schází český ministr a Prohlášení čtyř byla obrovská ostuda, navíc zbytečná - viz úvodník.

A co mně připadá nejsrandovnější: Zeman, pokud na tom body dokonce nezíská, tak je rozhodně neztratí. Ono totiž bylo už takových pseudoafér - Peroutka, pozdní přílet na funus, viróza - prostě z kdejaký Zemanův přehmat se nafoukl do obřích rozměrů, případně mu novináři podsouvali něco, co vůbec neřekl (inkluze), byl to celý řetězec kuliček z prdů a ta nejčerstvější kulička je nevyznamenání Bradyho (ostatně kvůli vyznamenání se dělaly vlny pokaždé na 28. října). A ten skutečně závažbý úlet, to jest ohnutí hřbetu před Čínou, tím pádem docela zanikne. Je to podobné jako v příběhu o dítěti, které z legrace mockrát volalo o pomoc, a nakonec ho sežral medvěd, když pomoc opravdu potřebovalo. Kavárna už dělala tolikrát rámus kvůli Zemanovi, že na další povyk už každý kašle.

I. Břízová 2.11.2016 8:56

Re: Zajímavé

Já se v tom nevyznám. Ale ono záleží jenom na Jurečkovi? Sám jste psal, že delegace do Číny jede. Tak asi zase tak jednoznačně jednoduché to nebude.

J. Růžička 2.11.2016 8:42

Ohnuté hřbety

před Číňany a Hnusáky nemohou nikoho překvapit.Komoušské áčko i komoušslé béčko ohýbali, ohýbají a ohýbati budou hřbety před východním komoušstvem ze zištných důvodů. Připitomělý všeholid jásá. A volí.

J. Kombercová 2.11.2016 8:32

Každý starší

pamatuje, jak to bylo se SSSR. Bez SSSR se soudruzi ani neuprdli.

Kam nás zase chcete táhnout, vy bijci za práva Číny? :))

A. Trick 2.11.2016 8:34

Re: Každý starší

Což se zlou Čínou přerušit veškeré obchodní a kulturní kontakty, zrušit diplomatické styky?

Neobolševiky by to jistě potěšilo.

P. Lepew 2.11.2016 8:37

Re: Každý starší

Ježišmarja. Proč do toho pořád taháte nějaké SSSR.

Prostě není důvod naštvávat nikoho (pokud to nechceme). Je jedno jestli se bavíme o Číňanech, Amících, nebo Němcích. Když něco někomu vadí, tak to nedělám, pokud to pro mne nenese nějaký mimořádný význam, nebo výhodu. To je diplomacie.

J. Kombercová 2.11.2016 8:44

Re: Každý starší

Protože ta paralela se nabízí. Když to nevidíte, asi vás moje upozornění nepřesvědčí. Zkušenosti jsou nepřenosné.

A. Trick 2.11.2016 8:48

Re: Každý starší

Pamatujete e na "dopis ochotných" ohledně bombardování Iráku? Svůj podpis připojil Havel.

To nebylo poklonkování?

K. Janyška 2.11.2016 8:37

Re: Každý starší

Však ono to tam taky prdne. Už to praská ve švech... Dzp.

P. Hlosta 2.11.2016 8:46

Re: Každý starší

Ano. SSSR Československu diktoval s kým má a nemá uzavírat obchody a jaké. Co má a nemá vyrábět a pro koho. Čína nám nediktuje nic z toho. Jen si vyhradila od nás příslib při vzájemné spolupráci v ekonomice, že nebudeme oficiálně verbálně napadat její celistvost. To znamená mimo jiné i že nebude oficiálně přijímán představitel disentu Tibetu dalajláma žijící v exilu. Nevím v jakém rozsahu zasáhne do už vyjednaných smluv mezi firmami, ale v každém případě je vláda v Číně centrálně dirigistická a má na to rozhodně páky.

Naši zemědělci se mohou dočkat toho, že například výkup mléka pro vývoz do Číny se nebude realizovat. Mléko se určitě nevyleje. Akorát se pod cenou bude muset prodat třeba Německým obchodníkům a ti ho s velkým ziskem prodají do Číny. Proč? Protože přeci Herman s Jurečkou bojují za záchranu Tibetu, potažmo za porušení původních vládních dohod s Čínskou vládou. ;-)

P. Schuster 2.11.2016 8:55

Re: Každý starší

A nyní Brusel diktuje státům EU kvóty na cukr, víno mléko a nevím co. Co z se změnilo?

F. Houžňák 2.11.2016 8:31

Zajímavé, momentálně objíždí Čínu německý

zástupný kancléř a předseda Sociáldemokratů Gabriel, a tomu odřekli Číňani dvě setkání na poměrně vysoké úrovni (Erst lässt der einflussreiche Vorsitzende der Nationalen

Reformkommission ein Treffen mit Gabriel platzen, dann sagt auch ein

wichtiger Vertrauter von Präsident Xi Jinping einen Gesprächstermin ab), a to se při tom nijak nedalajlámovalo. A Gabriel je podstatně vyšší šajba než nějaký Jurečka. Taky je zajímavé, že vysoký něměcký politik s hejnem nižších politiků a hospodářských bossů objíždí Čínu a rukama nohama vyjednává obchody, ale nijak nikdo neječí, že před Číňany poklonkuje. To holt jenom česká pravdaláska, která se nikdy nemusila živit vlastní prací.

K. Janyška 2.11.2016 8:38

Re: Zajímavé, momentálně objíždí Čínu německý

Všichni se předbíhají v poklonkování Číně. I britská královna... Dzp.

V. Heidlerová 2.11.2016 8:47

Re: Zajímavé, momentálně objíždí Čínu německý

Někdo se živí rozumem, intelektem, oborem ke kterému byl vzdělán, překládáním z cizích jazyků, znalostí světa - člověk hned nemusí mít v ruce jen lopatu, aby měl přehled o světové situaci a o tom, co se děje doma. Práce má v moderní době mnoho podob a bez vzdělání těžko světa dobudeš. To jen u nás mají volové volný výběh.

F. Houžňák 2.11.2016 9:01

No, právě, práce má mnoho podob, a pravdaláska

se zpravidla neživila ŽÁDNOU prací v ŽÁDNÉ podobě. Babi, nepředstavujte si, že práce je jenom ta s lopatou, to už dávno neplatí.

V. Heidlerová 2.11.2016 9:13

Re: No, právě, práce má mnoho podob, a pravdaláska

Vnoučku, ale kam zařadit spisovatele, překladatele, historiky, herce, umělce. Potřebovala bych vědět, kdo nikdy vůbec nepracoval - já znám jen Bendu a premiéra Sobotku. Jsem ze starého vydání, tak pro mne je lopata symbol, ostatně už mne brzo na ní vynesou a budeš mít po babičce.. Zdraví Tě vroucně Tvá oddaná babička Věra

J. Kombercová 2.11.2016 9:32

Re: No, právě, práce má mnoho podob, a pravdaláska

:) Bod!

K. Janyška 2.11.2016 8:30

Ne, příčina je v tom dekadentním vítání marxisty Dalajlámy

u nás. Neměl co na ministerstvu kultury pohledávat stejně, jako ostatní marxisté. Bohužel, je vás takových moc a proniknete všude. I do kostelů se svým zločinem tv. sociální spravedlnosti ... Dzp.

P. Lepew 2.11.2016 8:26

Ach jo, tohle snad není Aston

Víte Astone,

včera jste fauloval, dneska si už natvdo vymýšlíte.

První podstatnou věcí je Vaše přesvědčení, že "by stačilo standardní prohlášení ZAMINI". že setkání bylo neformální a soukromé. I s diplomatickým minimem byste mohl vědět že mezinárodní vztahy nejsou o formalistických řečnických figurách ale o faktických gestech. Herman se sešel s dalajlámou na ministerstvu, za přítomnosti dvou místopředsedů parlamentních stran a s velkým mediálním pokrytím. TO není soukromě. Hodnocení Číňanů této události je navíc na druhé straně a ta to zjevně jako soukromé nebrala.

Příčina nepozvání Jurečky je v "poníženosti" supliky? To nemá žádnou logiku. ZAO (ač není mým oblíbencem) se upoceně snažil napravit vztahy poškozené Hermanem. Můžeme se přít nakolik důstojně, ale rozhodně se pokusil, takže Číňané asi nějaký problém měli. To se nejspíš do určité míry povedlo, ale neznamená to, že je všechno úplně v pořádku. Následně po tomto "podlém pokusu" se Pan Jurečka nechal silácky slyšet, že na své cestě do Číny "Číňanům ukáže co je to svoboda" a klidně jim na plnou hubu řekně co si o celé věci myslí. Na to reagují Číňané jeho nepozváním..

Jediný, kdo tvrdil, že setkání s dalajlámou nemá na vztahy s Čínou reálný vliv byl Herman - mýlil se, ale u něj to nepřekvapuje. Netvrdím, že nás to nějak dlouhodobě ekonomicky poškodí (většinou to Číňané po pár měsících zapomenou), ale vyvolávat diplomatické tense, kvůli setkání s popkulturní celebritou je podle mne hloupé. Kritizovat poté ty, kteří se (jakkoliv nedůstojně) snaží problém vyvolaný Hermanem řešit a ještě z nich dělat původce následných sankcí je úchylné.

J. Kombercová 2.11.2016 8:28

Re: Ach jo, tohle snad není Aston

To, že stačilo Zaorálkovo vyjádření, řekl Rychetský.

P. Lepew 2.11.2016 8:32

Re: Ach jo, tohle snad není Aston

Ne. Rychetský v podstatě řekl, že standardní by bylo.. A v tom má pravdu.

Nicméně on nedostal protest Číňanů, nezná jeho obsah (já samozřejmě taky ne) a ZAO vysvětloval, že vyšší level musel zvolit kvůli účasti DVOU MÍSTOPŘEDSEDU parlamentu na setkání s Hermanem na ministerstvu (o tom se nějak předtím nemluvilo). To je standardní diplomacie - zvolením úrovně komunikace dáváte najevo důležitost tématu.

A. Trick 2.11.2016 8:29

Jedno z pravidel komunikace

Není důležité jak to bylo myšleno nebo vyřčeno, důležité je jak je to druhou stranou chápáno.

P. Lepew 2.11.2016 8:34

Re: Jedno z pravidel komunikace

Ano, to se snažím říct. Zvláště pak v diplomacii.. Ta fakticita projevu a recirpocita tam nesporně tvoří základ..

V. Heidlerová 2.11.2016 9:01

Re: Jedno z pravidel komunikace

Ano, už při uzavírání registrovaného partnerství mezi námi a Číňany jim měl být náš zásadní postoj k lidským právům vysvětlen a naše zvyklosti taky.

Jaktože se Zeman mohl sejít s osobou, která je na seznamu nežádaných osob na Rhodosu, která je rozsévačem a rozdmýchávačem militantní setby, jak to, že nemusel jet na mnohem důležitější pohřeb v Izraeli - a nic se neděje? Měl právo svobodné volby, i když je nejvyšším představitelem státu, nějak to diplomatické snažení divně funguje.

P. Lepew 2.11.2016 9:05

Re: Jedno z pravidel komunikace

To jsou jen Vaše (jakkoliv pochopitelné) pocity. Srovnávání Hermana se Zemanem a spojování kauzy dalajláma se Rhodem apod. nemá žádné opodstatnění. Prostě Vám staršně dlouho vadí a tak jste se nyní rozhodla že kvůli tomu musí být Herman hrdina a druhá strana padouši.

Za Zemana se většinou stydím, ale odmítám kvůli tomu shazovat vždycky všechno k čemu se přichomýtne.

J. Anděl 2.11.2016 8:59

Re: Jedno z pravidel komunikace

Máslo se v tomto případě zřejmě ve finále alespoň trochu nevyhne žádné straně, lišíme se v pohledu, kdo ho má na hlavě víc.

Ale. Nesmíte zapomínat, že když mluvíte s oficiálním zástupcem Číny, nemluvíte jen s člověkem, nemluvíte dokonce jen s diplomatem, mluvíte taky se Stranou. I jeho porozumění je na tom závislé.

A to je podle mě vždycky blbý. To je podobný, jako když mluvíte třeba s muslimem (také oblíbené téma, ale platí to i u křesťanů, viz dále o kormidle). Mluvíte s člověkem, ale zároveň s jakýmsi robotem na pozadí. Záleží na jednotlivcích, co je v nich silnější, kdo drží kormidlo. To je rozhodující. Snazší to bude v komunikaci s muslimem, který nežije v zemi (nebo prostředí), kde je náboženství zároveň zákonem. Což to Číňané v Číně v takové zemi žijí.

Ne že bychom my ostatní byli těchto robotů zcela prosti (kultura, výchova, blabla). Ale tito roboti - komunističtí či náboženští - myslím vyvíjejí obzvlášť despotický tlak na mysl a samostatné rozhodování, mívají ve svých pravidlech zakotvenu "vedoucí úlohu Strany" - tedy držení kormidla. Myslím si, že v komunikaci s Čínou bude tenhle aspekt velice silný.

Teď fakt nechám stranou, jestli Herman udělal chybu, úmyslně zaškodil, nebo se zachoval čestně a hrdě. Já si myslím, že strategické partnerství s komunistickou zemí je a vždycky bude v něčem past. Jen Straně a jejím ekvivalentům může vadit třebas i oficiální setkávání se s "popkulturní celebritou", nebo způsob, jakým si na hlavu vážete šátek. Je otázka, jestli ekonomický přínos vyváží ty komplikace, zejména z dlouhodobého hlediska. Nevím to, ale nelíbí se mi to.