19.3.2024 | Svátek má Josef


USA: Mnohá politická problematika nynějšího světa

18.6.2019

V dosavadních, nepříliš dlouhých dějinách americké historie se zpravidla objevovaly opakovatelné konflikty: jednu vládnoucí politickou stranu nahradí strana druhá, v čele státu se střídají prezidenti, guvernéři, senátoři, zákonodárci a zpravidla na prezidentských křeslech nesedají absolutně neznámé postavy. Již se ale občas objevují výjimky: minulé století dvacáté, které obohatilo dvěma světovými válkami, takže se pak stalo, že v USA v Bílém domě jako prezident zasedl voják z povolání, generál Dwight Eisenhower, velitel bojů na západní frontě. Odsloužil si maximální termín osmi roků. Po něm pokračoval profesionální politik, ale příslušník tehdejší mladší generace, mladistvý senátor, první to katolík v zemi s protestantskou tradicí.

Došlo však k jeho zavraždění, Johna Fitzgeralda Kennedyho, a jeho nástupcem se nestal jeho rovněž zavražděný bratr Bobby, otec jedenácti dětí z matky, za svobodna Skácelové, s kořeny moravskými.. Došlo v pokračování politické tradice - senátoři, guvernéři, tento druh kariéry, až došlo na rok 2016, když mělo dojít k první volbě ženy, jíž ovšem měla být tehdejší první žena země, Hillary Clintonová,. o úspěchu jejíž volby nikdy nepochyboval, ani její oponent, a víme, jak to dopadlo. Zvítězil totální outsider Donald Trump, který předtím o žádný politický úřad nikdy neusiloval.

- - -

Příští rok 2020 bude doba příštích amerických prezidentských voleb. Není příliš pravděpodobné, že by nynější republikánská administrativa zorganizovala své primárky a nynější republikánský prezident Trump se vzdal svého prezidentského mandátu a svého nynějšího úřadu.

Jiná je ovšem situace v opozičním táboře: přibývá a už snad docílen byl počet dvou tuctů. zájemců. Týdeník TIME ve svém vydáni s datem 20. května 2019 svou obálku ozdobil portrétem nynější kandidátky Elizabeth Warrenové, ekonomky proniknuvší do prostorů nejprestižnějšího amerického učiliště Harvard univerzity.O sobě tvrdila, že obsahuje indiánské kořeny, prý víc než 1/64.

Stát Iowa, kde jsem krátkodobě započal svou pedagogickou kariéru, se pyšní symfonickým orchestrem a institucí, zdobící se písmeny NCSML - THE NATIONAL CZECH AND SLOVAK MUSEUM AND LIBRARY. Vystavěno je v blízkém sousedství několika ulic zbývající české čtvrti. Na téhle výspě v prérii se povedlo něco, na co se nezmohla ani ta sebevětší americká metropole, a začalo to z iniciativy dobrovolníků. Návštěvníků tam ročně přijede asi třicet tisíc, čili téměř sto denně.. Prohlížejí si tam původní obydlí z devatenáctého století. Nejenom folklor, kroje, lidové umění, ale i motocykl Jawa, výrobek z roku 1935, a automobil Tatra 603 z roku 1964, oblíbený tehdejšími státními a stranickými papaláši.

Odtud se mi dostalo pozvání zúčastnit se konference s názvem „ Czech and Slovak History and Culture“. Přikývl jsem, přednášku připravil a spěchal na letiště vzdálit se stovky mil. Přijeli účastníci ze sedmnácti států Unie. Zájemci většinou s českými a slovenskými kořeny, ale narození v Americe, v rodinách už bůhvíkteré generace. Dostavili se rovněž exulanti poúnoroví a pozdější. Jména hodně, ale ne výlučně slovanská, od Joela Blahnika po Gary Michela Zabokrtského. Pika Prohasky jsem se zeptal na ztrátu jednoho písmene v jeho příjmení a dozvěděl se, že mu vadilo být vyslovován jako Pročaska. (S podobnou, leč závažnější komplikací se potýkal emigrant Picha.)

Dvě anglosaské dámy se zájmen o naše rodné končiny si vyměňovaly zkušenosti s bizarními jmény českých měst a obcí. Fascinovaly je Mokropsy v doslovném překladu. Obohatil jsem je informací Sviňomazy na mém někdejším stříbrském okrese a zmínkou o krvelačných Hrdlořezech.

- - -

Občas jsem dojel na univerzitu v Iowa City. Zásluhou rozbujené Mississipi došlo k devastování celých oblastí. Kampus univerzity v Iowa City s počtem třiceti tisíc studentů se musel potýkat se značnými ztrátami. Některé budovy poškozené zčásti, jiné zničené zcela. V parcích dominovalo nevábné bláto.

Univerzitě ublížily nejen přírodní živly. Před několika lety se tam udála ošklivá událost: zahraniční student, Číňan, na neúspěch docílit doktorát zareagoval zavražděním svého profesora.

Častým leitmotivem jsou obvinění ze sexuálního harašení. Případ dvou fotbalistů, údajných nemravů, vedl k zániku kariéru dvou akademických funkcionářů včetně viceprezidenta. Z harašení byl též obviněn neženatý a bezdětný pedagog Mark Weger, muzikolog, absolvent proslulé Juliard School, virtuos ve hře na hoboj, jíž oslňoval na koncertech v Carnegie Hall. Jenže ho postihl malér v podobě bývalé studentky, která k federálnímu soudu přispěchala s pozdním obviněním z prohřešku crude sexual comments (“hrubé poznámky“), k čemuž údajně došlo před několika lety, jakož i z nevhodného dotyku (inappropriately touched) jiné studentky, jíž tato nevhodnost zas tak moc nemohla vadit, neboť ona se do souzení nepustila. Tak či onak, údajný zločinec se pod tíhou obvinění nezasebevraždil.

Týž osud postihl v srpnu téhož roku 2008 politologa s totožným jménem jako slavný dramatik - totiž Arthur Miller. Ten se zřejmě vskutku dopustil prohřešku: slibem lepší známky studentkám, jestliže mu odhalí svá ňadra či dokonce dovolí, aby se jich dotkl.

Po obvinění vznesených u soudu vzal Miller pušku a zastřelil se.

Dodatečně si pochvaluji své rozhodnutí stát se penzistou, mít emeritus mimo činnou službu. Vzpomínám na zážitek, když jsem našel pod dveřmi své kanceláře obálku a v ní dámské kalhotky - revolučně rudé, svůdně erotické, svým použitým již poměrně aromatické. Tehdy jsem ještě nebyl obšťastněn českým úslovím, že taková součást intimní dámské garderoby není to nejdůležitější na světě.

- - -

Již zmíněný týdeník TIME ve svém vydání s datem 22. dubna 2019 píše, jak nynější prezident Donald Trump zdůrazňuje závažnost ochranu americké hranice, její výstavby s předpokládanými výdaji v odhadované výši miliardy dolarů. Ekonomická a politická instability (“nestálost, vrtkavost,vratkost“). Zejména státy Střední Ameriky - Guatemala, Honduras a El Salvador - jsou zdrojem motivace podstatné části svého obyvatelstva k odchodu ze svého původního prostředí. Státy USA nijak nevítají takové pronikání.

Jiný, a sice politický pohyb a smýšlení místního obyvatelstva ovlivňují tendence směrem ke konservativismu. Vláda Benjamina Netanjahua právě vyhrála volby. a Netanjahu se stal nejdéle fungující hlavou státu v celé době trvání státu Izraele, pravidelně ohrožovaného z nejednoho směru.

Týž TIME s datem 27.4.2019 na straně 12 uvádí závažný text: „The real trade war? Whose rule will reign?“ Trump je obviňován z tendence opustit členství v mezinárodní obchodní organizaci World Trade Organization (WTO), dosud aspoň 20 roků fungující jako arbiter - rozhodčí - v americko-čínských sporech.

Na téže stránce je citováno sdělení, které čínský prezident Si Ťin-pching letos přednesl 15. května ve svém hlavním městě: „Jestliže se někdo domnívá, že jeho rasa a jeho civilizace jsou významnější,nahrazující jiné civilizace, byla by to hloupá idea a katastrofální krok. Čína v současné době s iniciativou China’s Belt and Road Initiative Infrastructure zahrnující 120 států a 29 mezinárodních organizací, nyní veřejně oznamuje, že je jejím cílem být světovou dominující mocností.

TIME, 27.5.2029, strana 23 zaplněna velkými písmeny s nápisem SELLING DEMOCRACY: „Téměř před třemi dekádami končila studená válka a již neplatí americký způsob americký liberální demokracie. Nyní Si Ťin-pching konsolidoval v Číně moc způsobem nevítaným od doby, kdy vládl Mao. Vladimír Putin stál v čele vlády déle, než kdokoliv od Stalinovy doby. Mnohé demokracie jsou podvraceny populismem“.

- - -

Cituji z jiného zdroje: Jím je WASHINGTON EXAMINER, 26.2.2019, strana 10: Kalifornská senátorka Kamala Harris, jedna ze značně viditelných a rovněž velice se snažících prosadit jako demokratická kandidátka zdemolovat republikánského Trumpa prosadit se svou nominaci k listopadové 2019 volebnímu utkání s Trumpem.

Následující podstatný text má název THE TRUTH ABOUT DEMOCRATIC SOCIALISM, s podtitulem „A new label on an old, toxic ideology“.

Na straně 16 se prezentuje Nicolas Maduro, diktátor Venezuely, státu v minulosti značně úspěšného.

Na další straně 17 portréty s textem čtyř prosazovatelů globálního socialismu - muž Bernie Sanders a tři ženy: Alexandria Ocasio-Cortez, Hillary Clinton, Debbie Wasserman Schultz.

Nikdo z jmenovaných nemíní páchat sebevraždu.

KONEC