21.6.2018 | Svátek má Alois


UDÁLOSTI: Drobné poznámky

29.9.2014

Zvláštní vývoj konfliktu v Sýrii a v západním Iráku svědčí o tom, že politika prezidenta Obamy na Blízkém východě se úplně zhroutila. Američanům nezbývá než tolerovat Asadův režim, protože Islámský stát, v nějž vyústila syrská „ozbrojená demokratická revoluce“, je ještě o hodně větší zlo, protože má globální mesianistické záměry. Nemůže s ním však spolupracovat. Islámský režim s globálními mesianistickými ambicemi je poslední fáze všech demokratických revolucí v islámském světě podporovaných Západem, pokud se tam demokracii nechá takříkajíc volný průběh. Aby se tak nestalo, nezbývá než se smířit, tam kde to ještě jde, s vojenskými diktaturami omezenými na daný státní rámec (Egypt). Vojenské diktatury nemívají ze své povahy většinou mesianistické ambice. V Sýrii a v Iráku to už, jak se zdá, nejde. Co tam půjde, by si měli Američané vymyslit. Rozhodně ne udržování pořádku pomocí vojenských robotů, taky se určitě nebudou moci spolehnout na to, že pozemní boj muže proti muži vybojují jenom místní, a rozhodně nebudou moci provést vojenskou intervenci. Jsem moc rád, že co tedy si nemusím vymýšlet já. Nás se ostatně týká naléhavě a prvoplánově něco jiného než Islámský stát, totiž obživlý agresivní ruský imperialismus. Hrozí nám Putin, ne islamisté. A doma nás neohrožují islámští teroristé, ale ruská pátá kolona. Je to opravdu lepší? Taky se mi zdá, že v tomto prostředí, v němž si budeme muset obhájit právo na naši (vnitřní) svobodu a demokracii, jsou pro nás naléhavé docela jiné problémy než „rozsáhlý lidskoprávní normativní fundus, který je součástí mezinárodního práva“, o němž se vede vášnivá debata v "listu českých právníků" (Drulák, Přibáň, Bělohradský, Pehe). To jsou intelektuální cvičení vhodná pro radostné chvíle politické pohody. Nám, bohužel, zrovna teče do bot.

Průměrný věk lidí na komunální kandidátce KSČM v Turnově je prý 73 let, píší to aspoň v Babišově MfD. Před dvaceti lety to bylo necelých šedesát let. Z toho lze prognosticky odhadnout, že za dalších dvacet let to bude 86 let. Tak se turnovská kandidátka KSČM (a jistě nejen ona) pomalu osídlí něčím, jako jsou struldbrugové ze Swiftových Guliverových cest. Na existenci a životaschopnost strany to ovšem nebude mít žádný podstatný vliv.

V Babišových LN řeší závažný společenský problém: předseda ÚS Rychetský se chce přepravovat z Prahy do Brna a zpět autem, které má modrý majáček. Pan Zvěřina ho ve svém sloupku tvrdě tepe. Nechápu, jak se někdo může něčemu podobnému vůbec věnovat. Podobně na mne působí zasvěcená informace o tom, že někdejší pražský papaláš ODS Šťastný si zařídil lékařskou praxi a nabízí koktejly na hubnutí. Za jeden-dva-tři roky budou všechny české noviny obsahovat jen a jen podobné koniny.

Stranické preference čtrnáct dní před nadcházejícími volbami (hrozně se mi chtělo napsat posledními, ale jak vidíte, zdržel jsem se) vypadají úplně jinak, než jak by plynulo z průzkumu STEM, o němž jsem psal v pondělí. Jistě, nejde o preference a modely pro komunální a senátní volby (ty se ostatně dělají jen obtížně), nýbrž pro volby do PS, ale svou orientační hodnotu mají. Středeční průzkum CVVM (volební model) ukazuje, že náskok babišovců před ČSSD se scvrkl na pouhého půl procenta. Odstup ostatních stran je ovšem obrovitý – na třetím místě je se skoro 14% ztrátou KSČM. Ale ČSSD získala ve srovnání s červnem o 3,7 % víc, kdežto Babiš o 5 % ztratil. Demokratická opozice a KDU-ČSL ztrácí i na KSČM. Nezapomínejme přitom, že ČSSD je strana rozložená, a pokud je v ní nějaké demokratické křídlo, je v menšině, nejasně profilované a skoro neviditelné. Demokratická levice tedy vlastně skoro neexistuje a pravicové strany (ODS, TOP 09) si se svou odpovědností za krach demokratického politického uspořádání v ČR nedokázaly vůbec poradit. Pokud se chtějí bez dalšího pasovat za mluvčí demokracie v ČR, je to nehorázná drzost. Hlavní problém je neexistence demokratické levice, různí fluktuující pravdoláskaři typu Jiřího Pehe ji nedokážou nahradit. K tomuto tématu se ještě vrátím. Podstatné je, že jakýsi ústup ANO je patrný i v dalších průzkumech: List českých právníků uvádí ještě TNS Aisa, která mi nepřipadá moc spolehlivá (náskok ANO před ČSSD se snížil z 15 % na 8,5 %, když si někdo ovšem vymyslí tak absurdní náskok, nemůže ho posléze nesnížit) a podstatně střízlivější Median (náskok klesl z 2,5 % na 0,5 %). Pozitivní zpráva je, že babišovské šílenství opadává, ale to, co ho může nahradit, je podivný rozvrat, v němž bude dominantní roli hrát ČSSD a KSČM (přičemž je otázkou, zda je KSČM levice od ČSSD, nebo ČSSD pravice od KSČM).

Alexandr Mitrofanov cituje ve svém čtvrtečním sloupku expremiéra Nečase (vystoupil na konferenci o ČR v bezpečnostní a obranné politice EU). Ten člověk se měl vyslovit v blízkovýchodním konfliktu pro spolupráci s Putinem, kterého přirovnat ke Stalinovi za druhé světové války, proti islamistům, které přirovnal ke Stalinovi v téže době. To je naprosto neuvěřitelná hovadina: protože Stalina teď máme usazeného pevně za krkem včetně obrovské páté kolony v ČR (mj. plíživý důsledek vyhnání Němců po 2. světové válce!!), kdežto nynější „Hitler“ disponuje jen teroristickými bojůvkami, které těží z neochoty nás na Západě (nás všech, sebe nevyjímám, na mou duši) bojovat a v případě nutnosti i umírat.

Hybatelům petice Jsme Česká republika... atp. se podařilo proniknout i na stránky babišoidních papírových novin (skrovně do MfD, o dost výrazněji do LN). Je to dost velký úspěch, mně se s předchozími dvěma výzvami, u jejichž zrodu jsem stál (Nepomůžeme-li Ukrajině..., Zastavme Putina) , podařilo horko těžko dostat se do zpravodajství jednoho většího internetového serveru (pokaždé jiného, ani jeden nebyl babišoidní). Ty jsou ovšem daleko důležitější než papír, protože podporují sběr podpisů. Schwarzenbergovsko-bursíkovská výzva se ovšem bez problémů kromě novinek.cz dostala i na babišoidní servery (lidovky.cz, idnes.cz) – oni velmi dobře věděli, proč se v textu „petice“ fakticky omezili na kritiku Zemana a Sobotky, to se v Babišově impériu smí, ba doporučuje. Jan Rejžek, který se k ní taky přihlásil, tu petici v Babišových LN označuje ironicky za „dobře utajenou“. Je zajímavé, jak jsou ti lidé nároční, ve středu ji představili na tiskovce v Senátu (předseda TO 09 Schwarzenberg, kandidát TOP 09 v senátních volbách Bursík a Michael Kocáb jako třetí do mariáše) a hned toho byl plný internet. Jelo to jako na drátku a uznávám, že i manažersky to bylo z jejich strany perfektně připravené. Tuto petici „osobností“ ovšem považuji za hloupou a neslušnou (zneužití vážného problému k předvolební agitaci TOP 09), a jak jsem tu už napsal, nepodepíši ji.

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.Diskuse


F. Pavlis
19:47
29.9.2014

S. Rehulka
15:31
29.9.2014

J. Mrázek
8:00
29.9.2014

Z. Baldova
16:45
29.9.2014

B. Volarik
3:39
29.9.2014

J. Mrázek
5:55
29.9.2014

J. Babicka
6:24
29.9.2014

B. Volarik
7:26
29.9.2014

B. Volarik
7:27
29.9.2014

Ť. Mráček
18:23
29.9.2014

J. Lepka
13:49
29.9.2014

počet příspěvků: 11, poslední 29.9.2014 07:47

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.