26.5.2018 | Svátek má Filip


UDÁLOSTI: Donald Tusk si zaslouží uznání

23.1.2016

Velmi zásadní věc, která se dotýká zprostředkovaně i nás, se odehrává v posledních dnech v Bruselu. Evropská komise se před pár dny rozhodla přešetřit stav dodržování zásad demokracie v Polsku. Umožňuje jí to jakési nové ustanovení. Na základě přešetření mohou pak být vůči Polsku přijaty politické sankce až po odebrání hlasovacího práva v evropských institucích. Faktické přijetí takových sankcí ovšem není příliš pravděpodobné, protože vyžaduje konsensus všech členských zemí a Maďarsko už dalo předem najevo, že nic podobného nepodpoří.

Poslední rozhodnutí polské vlády a parlamentu ve věci Ústavního soudu a médií jsou opravdu těžko obhajitelná: zároveň je pravda, že aspoň v záležitosti Ústavního soudu nová polská politická reprezentace pouze reagovala na rovněž krajně pochybné rozhodnutí té předchozí a že neschopnost uvést v život veřejnoprávní média je společná všem postkomunistickým zemím. Po „výměně stráží“ ve vládě a parlamentu proto často dřív nebo později následuje i výměna stráží v relevantních médiích (u nás se to promítá i do soukromé sféry). Tím chci říci jen to, že v takových případech by unijní orgány měly projevovat jistou zdrženlivost a dbát na to, aby to, co dělají, nevypadalo jako politický nátlak, jehož smyslem je přepsat výsledek parlamentních voleb v té či oné zemi ve prospěch poražených.

Unijní vedení je ovšem soustavně ve velkém pokušení. Starají se o to poražení z unijních zemí, kteří místo aby se starali o své voliče a o to, aby čelili vládě, s níž nesouhlasí velmi často právem, a čelili jí tam, kde je třeba a kde je to z povahy věci přiměřené, pokoušejí se ji po nevolnickém zvyku denuncovat u bruselské vrchnosti. Podobným způsobem se chovala vlastně ještě před přijetím ČR do EU inkarnace Pravdy a Lásky zvaná Unie svobody: své v mnohém oprávněné výhrady k opoziční smlouvě ventilovala ve vlivném zahraničí. Moc si s tím tenkrát nepomohla, opoziční smlouva padla nakonec vlastně díky „obrodnému procesu“ v samotné ČSSD, které se začal zajídat Miloš Zeman. Ještě daleko křiklavější je případ Maďarska: tam se rozhádaná opozice, která se dosud nedokázala vzpamatovat z té první, drtivé porážky v roce 2010, na denuncování své země v Bruselu soustředila a soustřeďuje skoro výhradně a do jisté míry úspěšně. Přitom Orbánova vláda i sám premiér potřebují silnou a domácí efektivní opozici jako prase drbání - takovou opozici, která bude schopná je v případě nutnosti vystřídat u kormidla. Tak vzniklo obecné přesvědčení, že stačí mít Pravdu a Lásku: a pak už není hlavní problém snažit se o ní přesvědčit zaostalé domácí voliče, nýbrž papaláše v Bruselu. Za tím účelem ovšem dotyční svou Pravdu a Lásku nevědomky a občas i trochu vědomě přibližují bruselským představám, i když ty mohou být dosti vzdáleny od skutečné Pravdy a Lásky (když už mám používat tu nemožně kýčovitou terminologii), tedy přesněji řečeno od toho, co je v tu chvíli správné a spravedlivé dělat v tom konkrétním místě, o které jde, tedy např. v ČR, Maďarsku nebo Polsku.

Takové jednání svědčí o nedostatku pudu sebezáchovy jak u těch, kteří se k takové nedůstojné denunciantské taktice uchylují, tak u těch lídrů EU, kteří podobný politicky zhoubný a amorální postup schvalují a vycházejí mu vstříc. Jednota EU nemůže stát na denunciaci jako na principu!

Na posledních událostech je velmi povzbudivé, že v Polsku to takhle aspoň zatím úplně nefunguje. A je to taky důležité, protože tam, kde není denunciantů a šplhounů, není ani těch, kteří jim rádi naslouchají. A denuncianti a šplhouni jsou vždycky vinni víc než ti, kteří jim rádi naslouchají: běda tomu, skrze koho přichází pokušení! Donald Tusk, předseda Evropské rady a bývalý lídr Občanské platformy, nemá jistě moc důvodů být nadšen politikou strany, kterou zastupuje nový prezident Duda, a dal to taky veřejně najevo. Zároveň však řekl, že nepodpořil přešetřování Polska Evropskou unií, a vyzval k uklidnění emocí a k tomu, aby se zúčastnění vzdali hysterického chování. Nesouhlasí taky s tím, aby se situací v Polsku zabýval únorový summit EU v Bruselu. Donald Tusk se chová jako politik a chápe, že pokus o mocenský diktát v krizi mezi vedením EU a polskou vládou se touhle cestou jenom prohloubí. A protože je to vláda legitimní, bude to chtě nechtě zároveň taky konflikt mezi vedením EU a Polskem.

Problém má dvě roviny. Za prvé věcnou: do jaké míry je konání nové polské politické reprezentace problematické (já si například myslím, že je), a za druhé formální: kde se o tom má v posledku rozhodnout. Je zjevné, že opozice, která bude jen hlasitě kňourat a dávat najevo: my jsme tak ubozí a nezodpovědní kašpaři, že pokud nám nepomůžete proti našim lidem, kteří nás safra pořád nějak nevolí, budeme ztraceni, si žádnou podporu nezaslouží. A taky jí žádná podpora nepomůže.

20.ledna 2016; psáno pro Svobodné fórum

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


J. Jurax
22:32
24.1.2016

P. Skokan
7:47
24.1.2016

Š. Hašek
14:08
24.1.2016

Š. Hašek
18:45
23.1.2016

P. Čech
15:39
23.1.2016

Š. Hašek
18:47
23.1.2016

P. Selinger
10:34
23.1.2016

K. Janyška
10:08
23.1.2016

J. Mrázek
8:25
23.1.2016

Š. Hašek
14:13
24.1.2016

P. Maleček
5:28
23.1.2016

P. Dvořák
5:50
23.1.2016

počet příspěvků: 13, poslední 24.1.2016 10:32

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.