25.9.2018 | Svátek má Zlata


SPOLEČNOST: Lví silou, vzletem sokolím

5.7.2018

Československo bylo vyhlášeno 28. 10. 1918, a letos tedy oslavíme 100. výročí založení našeho státu. Našinec by očekával, že celý rok 2018 se ponese v duchu slavnostních příprav na ono vzácné datum, případně celý rok bude oděn do slavnostního hávu. Celý rok 2018 se ale nese v duchu parlamentních hádek, ultimát, výhrůžek, nestability a vlády bez důvěry.

Přesto se něco děje. Součástí oficiálních celostátních oslav je i XVI. všesokolský slet, který chce vzdát hold sokolským generacím, které stály u zrodu československých legií v době 1. světové války, bojovaly v ní za vznik samostatného státu.

Chtěla bych poukázat na hodnoty, kterých bychom si měli v roce, který je pro naši zemi tak důležitý, vážit, a měli bychom sokolům poděkovat, že jejich členové bojovali a umírali za národ. Za malý národ, který byl mnohdy obětován, ale vždy se dokázal semknout a postavit nepříteli.

Pokud se podívám do historie, tak se sokolové vždy podíleli na sportovním a společenském životě Čechů i Slováků. Dnes se tyto organizace věnují především sportovní činnosti v různých formách. Cílem České obce sokolské je zvyšovat tělesnou zdatnost svých členů, organizovat a vykonávat tělovýchovnou, sportovní, kulturní a společenskou činnost, podporovat rozvoj osobnosti a vychovávat k čestnému jednání v životě soukromém i veřejném, k lásce k rodné zemi a úctě k duchovnímu dědictví našeho národa. Za svou hlavní činnost považují také vychovávat k mravnosti a občanské odpovědnosti. A to by neměl být cíl jen České obce sokolské, ale nás všech. K tomu totiž vede i propojení jednotlivých generací nejen v tělovýchově, ale i v životě. Pak je totiž normální, že máme úctu jeden k druhému, mladší ke starším a muži k ženám. Že nejsme lhostejní k sobě navzájem, že si umíme vyjít vstříc, že se respektujeme a když se někomu něco stane, všimneme si a pomůžeme. Pak je totiž normální, že nezůstaneme apatičtí a že nás nějaké nezdary jen zocelí.

Nadneseně můžeme říci, že sport stál u zrodu našeho samostatného státu, proto byl, je a bude naší součástí. Sokol dokázal svoji sílu, navzdory historickým překážkám, v podobě pokusů o zákaz jeho činnosti ze strany orgánů exekuce a vždy znovu a znovu vstal z popela i poté, co 24. 11. 1915 byla výnosem rakouského ministerstva vnitra č. 25037 úředně rozpuštěna Česká obec sokolská a zastaveno bylo i vydávání Věstníku sokolského. Spolu s těmito opatřeními byl dále rozpuštěn i Svaz slovanského sokolstva. Přípisem říšského protektora Konstantina von Neuratha z 12. 4. 1941 byla činnost svazu, žup i jednot, jakož i připojených spolků zastavena. Majetek Sokola byl následně sepsán a spolkový dům v Praze uzavřen. Další rána přichází v roce 1956, kdy ÚV KSČ podle sovětského vzoru zrušil jednotné organizace Sokola a v březnu 1957 zřídil Československý svaz tělesné výchovy a sportu. I přes všechny tyto nepříjemnosti jejich členové vždy vytvářeli národní identitu, sportovní spolky plnily poslání jak na poli sportovním, tak i sportovně-diplomatickém.

Autorka je nezávislá kandidátka do Senátu PČR za volební obvod 74, Karviná

Markéta Kabourková


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


J. Kanioková
20:45
5.7.2018

J. Hanzlík
13:01
5.7.2018

S. Rehulka
11:20
5.7.2018

J. Kanioková
20:49
5.7.2018

P. Sulc
3:37
6.7.2018

počet příspěvků: 11, poslední 6.7.2018 03:37

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.