6.5.2024 | Svátek má Radoslav


ROZCESTNÍK: Degas, mistr francouzského umění

24.3.2009

Australané jsou národ - nebo spíš směsice národností, který si vždy potrpěl a stále potrpí na koncerty klasické muziky, výstavy různého umění a také výstavy s náměty historickými. Tedy abych tu směsici národností upřesnil.

Tento zájem projevují jak původní potomci přistěhovalců ze starého dobrého spojeného království Velké Británie a severního Irska, tak i přistěhovalci z Evropy a severní Ameriky, potažmo USA a Kanady. Ty, co se sem teď valí z Asie a hlavně z Blízkého východu a Afriky, na těchto kulturních akcích nespatříte ani koutkem oka.

Zmíněná výstava se pomalu chýlila ke konci a tak jsme se s mojí ženou Mílou rozhodli, že si v pátek 13. března zajedeme do Canberry shlédnout jak tuto výstavu jeho obrazů, tak i připojenou expozici Degasových současníků a jiné lahůdky.

Protože to je od našich dveří 300 km, tak jsme vyrazili ještě za tmy v 5:30 ráno. Cesta, zpočátku na jihovýchod, postupovala bezproblémově, po hodině jsme se u předměstí Campbelltown napojili na dálnici a zároveň se konal východ slunka. Bylo sice pod mrakem, s občasnou přeháňkou, ale nyní, po nepříliš zaplněné dálnici, to pohodlně odsýpalo. Našich „zlatých deset koní“ jak říkáme naší Hondě Jazz podle její SPZetky - AU 10 HP a také zlaté, perleťové barvy si to předla kolem 110 -120km/hod. Tady je vážení na dálnici rychlostní limit 110km/hod. Takže žádnej kvalt, jo?

Po krátké fotografické přestávce na vyhlídce na jezero George jsme pokračovali do Canberry. Tedy aby snad nedošlo k omylu, jezero George je ohromná pláň porostlá nyní uschlou travou. Vodu v tomto jezeře pamatujeme jen třikrát. Jinak to jsou regulérní pastviny.

V devět hodin zastavujeme v infocentru, kde máme možnost si zakoupit vstupenky na výstavu. Zlevněné pro penzisty. Pokračujeme na vyhlídku na město na kopci zvaným Ainslie. Zde si za somrování flétňáků dáváme snídani, fotím město i okolí a pak už hajdy do galerie, kde se v deset hodin otevírají brány.

Parkování bylo trochu problematické. Nové, velké a několikapodlažní parkoviště bude ve výstavbě ještě asi 9 měsíců a dostupných parkovišť bylo poskrovnu. Asi proto, že snad z celé Klokánie se všichni penzisti rozhodli shlédnout výstavu, na kterou jsme mířili i my. U vstupu a pak i ve vstupní hale byly fronty několika set gerontů. Mladší ksicht jak 55let jste tu neuviděli.

Dobře jsme udělali, že jsme si vstupenky koupili v informačce. Postavili jsme se tak do poslední fronty před vstupem, kde nám vstupenky orazítkovali datem a sdělili, že nám platí celý den a že na ni můžeme kdykoliv z galerie ven a zase dovnitř. Vlastní výstava Degasových děl byla vkusně nainstalovaná místními experty a na zdech a ve vitrínách bylo přes 400 výtvorů Degase půjčených z celého světa jak z galerií, tak i soukromých sbírek.

Každé dílo bylo opatřeno komentářem a tak se had návštěvníků posouval jen velice zvolna. Místy byl až čtyři řady do hloubky a nechyběli ani vozíčkáři, což se v tomto věkovém průměru dá očekávat. Po prohlídce této výstavy jsme ještě navštívili výstavu Degasových současníků, která se konala pod stejnou střechou národní galerie.

A tak jsme viděli díla dalších jedenácti kumštýřů. Zastoupeni byli: Pierre Bombard, Mary Casnat, Paul Cézanne, Honoré Daumier, Henri Fantin-Latour, Paul Gaugin, Eduard Manet, Berte Morisot, Camille Pissarro, Alfred Sisley a Henri Toulouse-Lautrec. Při prohlídce jsme si nejednou vzpomněli na Jakuba, který by jistě v galerii zakempoval na několik dnů.

Ovšem jsou zde i jiné expozice, Jako moderní umění s díly Picassa, výtvory australských umělců, domorodých umělců a staré, historické umění z Asie. Parková úprava kol národní galerie je ozdobena četnými plastikami a sochami umělců zvučných jmen.

Patřičně ucabrtaní jsme se přesunuli na poloostrov na jezeře Burely Griffin kde nám postavili nové, architektonicky velice odvážné národní muzeum. Na parkovišti bylo místa dostatek a po zaparkování jsme se trochu lekli. Přes jedno auto parkovala YGA! Tedy přibližovalo s takto začínající SPZetkou.

Zde jsme si dali pozdní občerstvení a ještě shlédli výstavu se jménem Darwin. Pojednávala o životě a díle Charlese Darwina. Bylo tam spousta artefaktů z jeho života a hlavně z jeho epochální poznávací cesty kolem světa na korábu Beagle. Tato výstava byla velmi zajímavá už díky tomu, že jsem zrovna nedávno dočetl Darwinův denník z této šest let trvající poznávací cesty, kde nasbíral a průběžně do Anglie poslal neskutečné množství přírodních vzorků. Geologických, paleontologických, botanických, zoologických a mnoha jiných.

Nejen exteriér národního muzea je zajímavý, včetně nádvoří, ale i interiér je nezvyklý. Vstupní hala je komplexní prostor prosvětlený nekonvenčně řešenými okny. Je zde recepce, informace a také občerstvovna a úlevna pro návštěvníky. Nechybí tu ani rudé Ferrari, jak říkáme elektrickým vozíkům pro ty, co jim chození dělá potíže. Tyto je možnost si zde půjčit a po muzeu se projíždět vsedě. Všude je bezbariérový přístup.

Po shlédnutí výstavy Darwin nám však došel dech a o čtvrté odpolední se vydáváme na zpáteční cestu. Našich „zlatých deset koní“ si cestou domů jen brumlalo a v 19 hodin jsme byli patřičně unavení zpět doma. Autíčko si za těch 600 km vybumbalo 5,2 l/100 km benzínu, což je při obsahu 1 500cc u automatu velice slušná spotřeba.

Tyto věci si hlídám, je to moje profesní úchylka, když jsem se celý život živil strojařinou. Takže výprava za kulturou se vydařila a jsme zase na pěkné zážitky o trošíčku bohatší.

Další fotky najdete zde 




KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !