22.3.2019 | Svátek má Leona


RECENZE: Steph Swainstonová, Čas jako dar

5.3.2007

Čas jako dar SwainstonTOPlistJante, Námořnice Mlha Ata, Blesk a Střízlík, nový mistr šermíř, vedou výpravu, která nalezne pozoruhodný ostrov - či spíše pozoruhodnou civilizaci, která se na něm vyvinula. Přes půldruhého tisíciletí se tam vyvíjelo něco, co připomíná platónský ideální stát - demokracie, která nezná násilí a ze zlata, přebytkového kovu, dělají nočníky. Zato železo a meče jsou u nich neznámé. A trpí značnou nechutí navazovat jakékoliv kontakty. Ostatně velmi brzy jim výprava dokáže, že jejich nedůvěra je více než oprávněná. Zápletka se zkomplikuje, protože sesazený (a nesmrtelnosti zbavený) šermíř Gio organizuje spiknutí proti císaři. A aby se Jante nenudil, jeho žena Alka ho opouští kvůli jeho drogové závislosti.

Druhý díl příběhů světa Roku naší války se tentokrát věnuje vnitřnímu uspořádání Císařství a jeho historii. Neboť onen ostrov založila skupinka exulantů, kteří utekli před Hmyzem a vlastně také před Císařem. Sun je vůbec prazvláštní postava - díky své nesmrtelnosti nasbíral tolik zkušeností, že to vypadá, jako když Karpov hostuje na okresním přeboru.

Čas jako dar - tak vnímá nesmrtelnost, propůjčovanou Sanem, sám Jante. Jenže netuší, jak se mýlí - nebo vlastně tuší, ale nechce si to přiznat. Protože dar - to je něco, co se dává a nechává se na obdarovaném, aby s tím hospodařil podle sebe. Nesmrtelnost však San jen propůjčuje, vytvořil si Kruh proto, že ho potřebuje pro boj s Hmyzem - jakmile najde lepší prostředek, přestane Kruh podporovat.

Nové prostředí a Janteho boj sama se sebou, jeho dozrávání, to jsou hlavní témata tohoto dílu. I když se tu neválčí na oné papírové frontě vytvořené Hmyzem, je tu akce a soubojů dostatek. Střízlík přinesl do šermířských soubojů nový prvek - ostatně proto jej San přijal do Kruhu místo Gia, a v Janteho boji s jeho závislostí je možná skryt nový prvek v boji se Hmyzem. Jeho výlety do paralelního světa, které přinesou nečekané výsledky, vnášejí do příběhu fantaskní prostředí tak surrealistické, že by ho měl co namalovat i Dalí. 

Pestrý příběh je zajímavě vystavěný a dobře se čte, opět lepší dílo z kategorie vlakového čtiva. 

Steph Swainstnová: Čas jako dar (No Present Like Time)
překlad: Milan Žáček
obálka: Edward Miller
medailon autorky: Martin Šust
Laser books, 2007
339 stran, 279 Kč, brožované
ISBN 80-7193-222-1

pagi


Diskuse


Lipi
15:32
5.3.2007

počet příspěvků: 1, poslední 5.3.2007 03:32
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...