21.4.2018 | Svátek má Alexandra
RECENZE: Mechner, Sina, Pham - Princ z Persie

15.3.2010 0:05

Princ z Persie MechnerTOPlistUž je to hodně dlouhá doba od vydání první počítačové hry Prince of Persia, a jen o trochu kratší pak od přesunu Prince na můj domácí počítač s procesorem 386 na 33MHz a následně do počítačové učebny na základní škole. To byly časy! Tehdy se vlastně na počítačích ani pořádně učit nedalo, a tak zbývalo jediné - Prince. Učitel měl splněnou hodinu a my přesně 45 minut na dohrání téhle klasiky postavené na jednoduchém příběhu z pohádek Tisíce a jedné noci. Zlý sultán zavřel mladého prince do podzemního labyrintu a ten se z něj musí nějak dostat a zachránit princeznu. To se nakonec podařilo, ale na obzoru se objevily další problémy a s nimi Prince of Persia 2. Příběh byl o něco málo složitější, ale vlastně šlo o totéž - skákat, bojovat, mačkat různé spínače.

Přes svou jednoduchost v nás, dětech 386ky, Prince zanechal spoustu vzpomínek. Nejen dobrých - když už vás po stoosmdesáté zabije ten samý kostlivec a vy se pak dozvíte z návodu v Excaliburu (herní časopis - cca 100kč, pro školáka jmění), že se má obejít, neb jest nesmrtelný, máte chuť začít spořit na letenku do USA, abyste mohli autorovi zakroutit krkem. Každopádně - díky těm vzpomínkám jsem měl jasno. I když komiksy příliš nečtu, tohle by mi ujít nemělo.

Jelikož je za komiksem stejný autor jako za původní hrou, očekával jsem všelicos. Přece jen jde o rozdílné žánry. Naštěstí to Jordan Mechner vzal v potaz a přibral si na pomoc A. B. Sina. Jak se jim Princ povedl? Již v anotaci autoři píší, že se s příběhem vrací k počátkům - do perských legend a pohádek, přesto jsem měl trochu strach, že komiksový Princ z Persie bude jen prachsprostá rubačka s trochou romantiky na konci.

Nemohl jsem se mýlit víc. A. B. Sina to totiž vzal, jak se říká, od podlahy, rozebral perské legendy na malé kousíčky a pak je umně poskládal, přičemž do mozaiky zakomponoval několik narážek na současnost, jeden biblický příběh a dokonce i malou špetku humoru. Celou mozaiku pak znovu rozložil, tentokrát už jen na několik málo částí - ty tvoří dvě hlavní a několik vedlejších dějových linií, které od sebe dělí čtyři století, přesto se ovlivňují a prolínají a spojuje je jedno proroctví, které se ukáže být sice pravdivé, ale nakonec i nepochopené. Odehrávají se ve městě Marv a jeho blízkém okolí (pokud se teď pokusíte hledat na mapě, nejspíš nepochodíte), kdesi v poušti, kde je voda nejdůležitější komoditou, se kterou všechno stojí a padá, včetně hlavního příběhu, ve kterém hraje voda a konkrétně studna, nezastupitelnou úlohu, byť vedlejší.

Nakonec to nezní zas tak špatně, bohužel (i bohudík) to má své ale. Budete knihu muset číst vícekrát - dějové linie, byť tvoří téměř jednolitý příběh o cca pěti hlavních postavách, jsou tak propletené, že pokud nejste opravdu maximálně soustředění, nemáte šanci se v nich vyznat. Na druhou stranu, při dalším pokusu o jejich rozpletení je vám odměnou spousta detailů, které na poprvé snad ani nešly postřehnout. Je na vás, jestli to budete brát jako špatnou vlastnost nebo bonus. U takhle pěkně provedeného díla je to diskutabilní.

Tak se dostávám ke zpracování. Co se týče kresby, ta se pohybuje mezi několika styly, které se někdy liší docela zásadně a jindy jen nádechem, barevným tónem. Vesměs se však dá označit za realistickou. Jak jste jistě uhodli, jsou tak rozděleny časové linie, a tak část knihy je nádherně barevná, až bych řekl optimistická, kdyby nebyly ve stejném duchu kreslené i vraždy a souboje s kostlivci, další pak představuje šedivou, resp. hnědou realitu života v poušti a dočkáte se i několika stránek představujících barevný gobelín a to i se stylem postav, který k tomu patří. Princ z Persie je v tomto směru opravdu povedený kousek.

Proč ten dlouhý úvod z mého dětství? Je to také trochu kvůli závěru knihy. Ta je zakončena doslovem Jordana Mechnera, ve kterém vás provede historií vzniku komiksu i jednotlivých her od úplně prvního pohádkového Prince až k drsným dobrodruhům z posledních herních počinů. Tím velice zajímavě včlení komiks Princ z Persie na volné místo v postupně se rozrůstajícím univerzu, které mimoděk vytvořil. Poslední dilek skládačky zapadne na místo - cvak!

Komiks Princ z Persie je pohádka pro dospělé, věkovou hranici by mohla mít s trochou nadsázky vymezenu nejmladší generací, která ještě hrála / mohla hrát původního prince. Ta skutečnost vám při čtení pomůže, nikoli k pochopení, ale tak nějak zvláštně citově - těžko říct jestli je to tak i s novými herními díly, ale troufám si tvrdit, že ne, jelikož Prince of Persia je na rozdíl od nových, "zahraj a zahoď" dílů, legenda. A co komiks? Ten se legendou nestane, přišel v době kdy jsou pionýrská léta Prince z Persie dávno pryč. Přesto jde o velice kvalitní počin a malé umělecké dílo, které si místo v knihovně každého milovníka Prince, pohádek, ale nakonec i kombinace komiks & fantastika najde.

Princ z Persie
/Prince of Persia/
Mechner, Jordan - Sina, A. B. - Pham, LeUyen - ...

Nakladatel: Argo
Překladatel: Ladislav Valík
Obálka: LeUyen Pham, Alex Puvilland
Redakce: Magda Pěnčiková, Alexandra Švolíková
Rok vydání: 2010
Počet stran: 204
Rozměr: 155 x 220
Provedení: hardback
Cena: 298 Kč

Petr Šimčík


Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...