17.7.2019 | Svátek má Martina


RECENZE: Černé sny aneb příběhy na nedobrou noc

5.10.2007 7:00

Černé sny aneb příběhy na nedobrou nocTOPlistKdo může říci, že je naprosto spokojený s prací našich vydavatelů? Kdo neměl výhrady k organizaci některé literární soutěže? Ten ať hodí kamenem po sborníku Černé sny, který si autoři vydali svépomocí.

Vím, co si říkáte, vydáno vlastním nákladem znamená automaticky materiál zamítnutý všemi nakladateli a časopisy, což při úrovni toho, co dnes může vyjít, znamená automaticky nečitelný blábol. Není to tak.

Vydavatelé jsou nuceni publikovat zavedené a oblíbené autory, protože neznámé jméno na obálce knihu neprodá a v soutěžích se sice čas od času objeví schopný autor/autorka, ale pokud není velmi plodný a neprodukuje desítky povídek do roka, jen těžko se probije do povědomí čtenářů. A vydání sborníku z literární soutěže je také výprava na tenké ledy podnikání.

Takže iniciativní autoři vzali své povídky do vlastních rukou.

Tolik ke genezi díla a zbývá nám zhodnotit jeho obsah.

Ve sborníku naleznete povídky autorů známých a úspěšných (ano, i samostatné knihy jim už vyšly), stejně jako začínajících. Společným jmenovatelem sbírky je nálada a vyznění povídek. Jsou to kusy neveselé, makabrózní, děsivé, temné, úzkostné, odporné, mrazivé, nechutné, zkrátka příběhy na nedobrou noc.

Příspěvek každého z autorů byl limitován třemi povídkami – to aby se zachovala pestrost sbírky. Povídky jsou doplněny několika málo ponurými básněmi a zasvěcenou předmluvou Ondreje Herce, známého a oblíbeného teoretika. Je dobře, že nechybí ani krátké životopisy autorů včetně jejich bibliografií, prozatím vcelku stručných. Největší radost mi ale udělaly ilustrace – ilustrovaných povídkových sbírek je poskrovnu a v téhle cenové kategorii jsou Černé sny jistě jediné.

Protože každý autor je něčím jedinečný, nebudu se podrobně rozepisovat o povídkách, ale právě o jejich autorech:

Darth Zira, nepřehlédnutelná hvězda české fantastiky, má vypsaný rukopis zkušené autorky a umí své nápady podat velmi čtivě. Přesto jí však inspirace nedochází, jak dokazuje hojnou účastí v mnoha soutěžích.

Aleš Incédi je autor se smyslem pro akci a jeho práce uvítají právě příznivci strhujících akčních příběhů. Budou mu ale muset odpustit drobné stylistické nedostatky.

Hanina Veselá patří mezi nejúspěšnější autorky ve sbírce. Přestože její doménou jsou humorné povídky, pochmurná nota jí zní také velmi dobře. Ve svých povídkách zúročuje výborné znalosti historie a smysl pro charaktery a osudovost. Pro její povídky se mi vnucuje výraz „silný zážitek“.

Miroslav Sedláček by jistě nepotřeboval limit tří povídek, protože všechny tři ve sbírce obsažené jsou originální a jedinečné.

Jiří Sedláček (shoda jmen je náhodná) naopak ve svých povídkách zpracoval velmi podobné téma světa mezi životem a smrtí. Na druhou stranu ale dobře a do téhle sbírky sedne jako prdel na hrnec.

Karel Englmaier není příliš známý autor, protože upřednostňuje kvalitu před kvantitou. Právě proto má v této sbírce jen jednu povídku, zato však nejdelší, skvěle zpracovanou a promyšlenou. Pro mě osobně vrchol celé knihy.

Vladimír Němec přispěl povídkami různorodými, od duchařiny až po kosmickou SF. Typický lepší průměr literárních soutěží (porotcuji Vidoucího, takže to je můj etalon).

Olga Nolčová je vedle Kristýny Benediktové ilustrátorkou sbírky, zároveň ale přispěla povedenými povídkami. Její práce má tu správnou atmosféru tajemna, přestože se jedná jen o poměrně krátké povídky bez rozmáchlejšího příběhu.

Anna Šochová je bezesporu nejzvučnější jméno sbírky. Její povídky jsem předtím četl jako portoce soutěže a mrzelo mě, když z ní nevyšel žádný sborník. Teď ho má a můžete také posoudit, jaká by byla škoda, aby tyhle kousky zapadly.

Jana Dvořáčková sice přispěla jen dvěma povídkami, zato ale přidala i básničky. V poezii se moc nevyznám, ale její povídková tvorba podle mého ještě neztratila naivitu dívčího psaní. Možná je to pro někoho dobře, ale mě osobně to pod fousy nejde.

Poslední autorkou, čistě básnickou, je Hana Rapušáková. To jen tak pro úplnost, protože rozbor poezie není mou silnou stránkou.

Tolik tedy k obsahu. Za cenu, za kterou se prodává, má smysl si knížkou koupit víc než jen jako raritu. Snad pozitivní ohlasy na tento počin povzbudí další podobné nakladatelské snahy a vrátí optimismus v soutěžích úspěšným, ale přesto nepublikovaným autorům.

Černé sny aneb příběhy na nedobrou noc
Rauschgoldová, Scarlett (ed.) - Veselá, Hanina (ed.)
Obálka: Olga Nolčová
Redakce: Tomáš Hoza, Jan Hubálek, Miroslav Zdrubecký
Rok vydání: 2007
Počet stran: 378
Rozměr: 145 x 205
Provedení: paperback
Cena: 190 Kč

Jarda Houdek


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


Jana Dvořáčková
19:51
7.10.2007

počet příspěvků: 2, poslední 7.10.2007 09:44
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...